Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Trafik Ihlalini Görüntüle Ceza Yazılsın

Önerilen Mesajlar

Kara mizah konusunda gelişme var ülke genelinde...

Hürriyet'den alıntıdır:

"Düzenlemenin hedefinde, trafik kurallarını ihlal etmesine rağmen, polise ya da MOBESE kameralarına yakalanmayan sürücüler bulunuyor.
Yeni ehliyetler ve trafik cezalarının artırılması dahil pek çok düzenlemeyi içeren 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in görüşüne sunuldu.
Tasarı yasalaşınca trafik ihlalini fotoğraf ya da görüntüyle belgeleyen vatandaşlar, kusurlu sürücüye ceza yazılmasını sağlayabilecek.

Mevcut uygulamaya göre, trafikte mağdur olan vatandaşların şikayetlerini değerlendiren polis, bölgeye ekip gönderiyor, ihlali yapan aracı durduruyor ancak elde kanıt bulunmadığı için ceza yazamıyor. İhlali gerçekleştiren sürücü, MOBESE kameralarına da yakalanmamışsa hiçbir ceza almadan yoluna devam edebiliyor.

Düzenlemenin özellikle hatalı park sorununa çözüm olacağını belirten emniyet yetkilileri, söz konusu yöntemin birçok ülkede uygulandığına dikkati çekti.
Uygulamayı içeren tasarının yasalaşmasıyla trafik kazalarının yüzde 10 azalacağı tahmin ediliyor."

ttp://www.hurriyet.com.tr/gundem/22956658.asp

Yahu trafik suçu işleyen adamı ihbar ediyorum, şikayette bulunmaya ve tanıklık etmeye hazırım diyorum kimse ilgilenmiyor. 

Yüzlerce araba Durulmaz'da park etmiş yanlarında polis duruyor kılını kıpırdatmıyor.

Şimdi vatandaşı vatandaşa kırdırtıp milleti birbirine düşürecek projeler üretiyorlar.

YUH!

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kara mizah konusunda gelişme var ülke genelinde...

Hürriyet'den alıntıdır:

"Düzenlemenin hedefinde, trafik kurallarını ihlal etmesine rağmen, polise ya da MOBESE kameralarına yakalanmayan sürücüler bulunuyor.

Yeni ehliyetler ve trafik cezalarının artırılması dahil pek çok düzenlemeyi içeren 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in görüşüne sunuldu.

Tasarı yasalaşınca trafik ihlalini fotoğraf ya da görüntüyle belgeleyen vatandaşlar, kusurlu sürücüye ceza yazılmasını sağlayabilecek.

Mevcut uygulamaya göre, trafikte mağdur olan vatandaşların şikayetlerini değerlendiren polis, bölgeye ekip gönderiyor, ihlali yapan aracı durduruyor ancak elde kanıt bulunmadığı için ceza yazamıyor. İhlali gerçekleştiren sürücü, MOBESE kameralarına da yakalanmamışsa hiçbir ceza almadan yoluna devam edebiliyor.

Düzenlemenin özellikle hatalı park sorununa çözüm olacağını belirten emniyet yetkilileri, söz konusu yöntemin birçok ülkede uygulandığına dikkati çekti.

Uygulamayı içeren tasarının yasalaşmasıyla trafik kazalarının yüzde 10 azalacağı tahmin ediliyor."

ttp://www.hurriyet.com.tr/gundem/22956658.asp

Yahu trafik suçu işleyen adamı ihbar ediyorum, şikayette bulunmaya ve tanıklık etmeye hazırım diyorum kimse ilgilenmiyor. 

Yüzlerce araba Durulmaz'da park etmiş yanlarında polis duruyor kılını kıpırdatmıyor.

Şimdi vatandaşı vatandaşa kırdırtıp milleti birbirine düşürecek projeler üretiyorlar.

YUH!

Ayrıca elde kamera/telefon hata çekmeye çalışan sürücü de ayrı bir tehlike yaratmaz mı? Kendi adıma, bazen böyle bir şey olsa çeker yollarım diyordum ya; pratikte milleti birbirine kırdırtmaktan öteye de gitmez herhalde.

Bir de hatalı park etmiş polis araçlarını gönderdiğimizde dikkate alacaklar mı acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik ihlali yaptığı vatandaşlarca belgelenen sürücüye ceza yazılabilmesinin önünü açacak düzenleme hazırladı.
spacer.gif

19743938.jpg

Her yıl yaklaşık 10 bin kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazalarını azaltabilmek amacıyla 2013'ü “seferberlik yılı” ilan eden Emniyet Genel Müdürlüğü, kural ihlali yapan sürücülere verilen cezaları caydırıcı hale getirmek için bazı yeni uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Düzenlemenin hedefinde, trafik kurallarını ihlal etmesine rağmen, polise ya da MOBESE kameralarına yakalanmayan sürücüler bulunuyor.

FOTOĞRAF VE GÖRÜNTÜDEN TRAFİK CEZASI

Uygulamayı içeren tasarının yasalaşmasıyla trafik kazalarının yüzde 10 azalacağı tahmin ediliyor.

(AA)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca elde kamera/telefon hata çekmeye çalışan sürücü de ayrı bir tehlike yaratmaz mı? Kendi adıma, bazen böyle bir şey olsa çeker yollarım diyordum ya; pratikte milleti birbirine kırdırtmaktan öteye de gitmez herhalde. Bir de hatalı park etmiş polis araçlarını gönderdiğimizde dikkate alacaklar mı acaba?

Niye vergi veriyoruz? Niye devlet var, niye polis teşkilatı var. ? Millet bir birini infaz etmesin diye ....olduğunu düşünüyorum. Eğitim, sağlık, adalet, güvenlik hangi teşkilatın görevleri arasında sayılabilir? :)

A ) Eczaneler

B ) Hastaneler

C ) İmamlar 

D ) Üniversite kursları

E ) Hiçbiri

:smiley2k:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Niye vergi veriyoruz? Niye devlet var, niye polis teşkilatı var. ? Millet bir birini infaz etmesin diye ....olduğunu düşünüyorum. Eğitim, sağlık, adalet, güvenlik hangi teşkilatın görevleri arasında sayılabilir? :)

A ) Eczaneler

B ) Hastaneler

C ) İmamlar 

D ) Üniversite kursları

E ) Hiçbiri

:smiley2k:

vergiler ( özellikle depremden sonra alınan vergiler ), muhteşem ve intizamlı duble yol yapımında kullanılıyor... Devletimizden başka ne isteyebiliriz ki?...

Yok artık; bir de mobese ile tüm hatalı sürücüleri de devlet mi yakalasın? Yukarıdakilerin de katkısı olmalı; her şey devletten beklenmemeli...  :blink:

Ahmet Dursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik ihlali yaptığı vatandaşlarca belgelenen sürücüye ceza yazılabilmesinin önünü açacak düzenleme hazırladı.

Üstad ben genel sohbette bu konuya biraz daha erken değinmiş ve cevap almıştım, bu başlığa taşınınca üste taşınmış oldu, habersiz işgal için özür dilerim.

Bir de haberi iletmişsin, yorumdan kaçınmışsın, yorumunu da merak ettim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstad ben genel sohbette bu konuya biraz daha erken değinmiş ve cevap almıştım, bu başlığa taşınınca üste taşınmış oldu, habersiz işgal için özür dilerim.

Bir de haberi iletmişsin, yorumdan kaçınmışsın, yorumunu da merak ettim...

Yok hocam yorumdan kaçınmadım. Video ekleyecektim ama alet yetersiz geldi beceremedim. Hanımın bilgisayarı boşa düşerse oradan yaparım artık sonra.

Daha bu haberi görmemiştim. Saat 15 gibi eve dönerken baktım trafikçiler uygulama yapıyor. 

Bir konuşayım bakalım son durum nedir, neye bakarlar diye durdum (Kediyi merak öldürür).

Biri sorgulama yapıyor diğeri ceza yazıyordu. O ara telsizden plakalar bildirildi. Biri yola çıktı. Diğeri ise ceza yiyenle konuşuyordu. "İhbar var o nedenle yazmak zorundayız" filan lafları geçti. 

Dedim neye bakıyorsunuz. Yok dedi biz bakmıyoruz kırmızıda geçenleri bildiriyorlar. 

Kavşakta görevli mi var diye sordum. (Ki olsa zaten ben görürdüm)

Yok dedi MOBESE'den görüp bildiriyorlar.

Gelinen durum budur.

Mobese'den görülse bile ceza yazılamıyor artık. Çünkü gıyapta yazılan ceza araç sahibine gönderiliyor. O da aracı ben kullanmıyordum diye itiraz edip "Cezanın kişiselliği" prensibi gereği cezayı iptal ettirebiliyor (Yeterli delili varsa).

Hal böyle olunca mobeseden görüp araç durdurmaya mecbur kalıyorlar.

Mobeseler de sadece kazaları kaydedip tvde, internette yayınlama işine yarıyor. 

Özer Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Başbakan da konuya el atmış ve şunları telaffuz etmiş:

"Türkiye'de 2002'de trafiğe kayıtlı araç sayısının 8 milyon 600 adet iken bugün bu rakamın 17 milyon 143 bine çıktığını bildirerek, ortalama yılda 1 milyon aracın trafiğe katıldı.

İki önemli sorunumuz var. Bunlardan biri terör, ikincisi ise maalesef terör kadar konuşulmayan, terör kadar gündemde yer almayan trafik sorunudur. Buna aslına trafik terörü de diyebiliriz. Oysa baktığınızda trafik sorununun diğer değişle trafik terörünün silahlı bölücü terörden daha fazla can aldığını, daha fazla kan akıttığını görürsünüz. Biz bu iki sorunun da üzerine kararlı bir şekilde gidiyoruz. Başarılı olana kadar da yılmadan usanmadan çözüme yönelik çabalarımızı sürdüreceğiz.

Alkollü araç kullananı eli silahlı canavara benzetiyorum. Alkolsüz olanı da bir masuma benzetiyorum. Onun hiçbir günahı yok. Dikkatle trafikte yoluna devam ediyor. Öbürü ise rayından çıkmış ne yapacağı belli olmayan bir Deli Dumrul gibi ve taa karşı tarafa, yola geçebiliyor. Anayasamızın 58'inci maddesi, 'bununla mücadelede gerekli tedbirleri devlet alır' diyor

Yeşil ışık yanarken, karşıdan karşıya geçerken dahi araba çarpan yayalar var, hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Hız olgusunu milletçe sorgulamaya, neden bu kadar acele ettiğimizi kendimize sormaya ciddi şekilde ihtiyaç var. Trafik kurallarının uygulanmasında hiçbir istisnayı kabul etmiyoruz.

Trafik kurallarına herkesin uyması gerekiyor. Buradan talimat veriyorum. Unvanı, makamı, konumu ne olursa olsun hiç kimseye ayrıcalık yapılmayacak, kurallar harfiyen uygulanacaktır. Bu konunun bizzat takipçisi olacağımı da herkesin bilmesini istiyorum."

Kesip basıp yanınızda taşıyın, ya bakıp bakıp kendi halinize gülersiniz, ya da başkalarına gösterip onları güldürürsünüz...

Bunun artık malumun ilanında öteye kapsamlı bir eğitim ve göstermelik değil gerçek bir denetim konusu olduğu, denetimi yapacakların dahi kurallardan bihaber olup ihlalleri başta kendilerinin yaptığı, çuvaldızı ciddi bir şekilde kendilerine batırmaları gerektiğini ima ediyor olarak anlamak istediğim sözlerine ve ilgisine teşekkür eder ve Başbakanlık konvoyunun da kırmızı ışıkta durarak ve hız limitlerine uyarak yol almasını gönülden dilerim.  

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4A4A408542094128A9DC378C9DAF965C.jpg

Alkollü olarak araç kullanmak...

Hız sınırlarının üzerinde araç kullanmak...

Bu ikisi trafik kazalarında "tali kusur" sayılmaktadır. Yani bunların kazaya birinci dereceden neden olmadığı öngörülmektedir. (Kanun böyle...)

C37386CF233E4A0A8EC76BDB711ED2B4.jpg

Sayın Başbakan da konuya el atmış ve şunları telaffuz etmiş:

"...

Trafik kurallarının uygulanmasında hiçbir istisnayı kabul etmiyoruz.

Trafik kurallarına herkesin uyması gerekiyor. Buradan talimat veriyorum. Unvanı, makamı, konumu ne olursa olsun hiç kimseye ayrıcalık yapılmayacak, kurallar harfiyen uygulanacaktır. Bu konunun bizzat takipçisi olacağımı da herkesin bilmesini istiyorum."

Bu haber 3 yıl önceden:

Binlerce ceza iptal edildi!

12 bin hakim ve savcı ile 550 milletvekiline kural ihlali yapsalar da trafik cezası kesilmeyecek. Mahkeme kararı gereğince, binlerce ceza da iptal ediliyor.

09:51 | 06 Ekim 2010

Trafikte 12 bin 550 kişilik ‘’İmtiyazlılar grubu’’ oluştu. Bundan sonra 12 bin hakim ve savcı ile 550 milletvekiline kural ihlali yapsalar da trafik cezası kesilmeyecek. Mahkeme kararı gereğince, binlerce ceza da iptal edilecek.

Kırmızı ışık ihlali yapan CHP Milletvekili Kemal Anadol’a kesilen ceza Ankara 8. Asliye Hukuk mahkemesince dokunulmazlık gerekçesiyle iptal edilince vekiller için yeni düzenleme yapıldı. Hata yapan vekillere artık ceza kesilmeyecek, tutanak hazırlanacak.

Yargı mensupları ve milletvekillerine bugüne kadar kesilen ve ödenmeyen cezaların da iptal edileceği bildirildi. Düzenlenen ceza tutanaklarına itiraz nedeniyle mahkemelerce aleyhte sonuçlanan kararlardan doğan parasal miktar da, cezayı kesen polisten tahsil edilecek.

Bu da geldiğimiz son durum. Meclisteki yeni kanun teklifi:

MİLLETVEKİLİNE ARTIK TRAFİK CEZASI YOK
milletvekili-trafik-cezasi-protokol-kuvv
Siyaset - 31 Mart 2013 09:56
Halen devlet protokolünde 22. sırada yer alan vekiller, düzenlemeyle kuvvet komutanları ve YÖK başkanının önüne geçecek.

Milletvekilleri kullandıkları bir aracın plakasını Emniyet Müdürlüğü'ne bildirecek. Bu araç için trafik cezası yazılmayacak.

Vekillere trafik cezası kesilmemesi de kanuni güvenceye alındı. Mevcut uygulamada milletvekilleri araçlarına kesilen cezalar için TBMM'den yazı alıp bunu Emniyet Müdürlüğü'ne götürüp cezaları sildirebiliyor. Yeni düzenleme için böyle bir uğraşa gerek kalmayacak. Milletvekilleri kullandıkları bir aracın plakasını Emniyet Müdürlüğü'ne bildirecekler. Bu araç için trafik cezası yazılmayacak. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mafyası çıkar demedi demeyin. 

Hızlı gidenlere sinir olanlar milletin dibine dibine girer sonra hızlanınca şikayet eder.

EGO otobüsleri, belediye otobüsleri ve resmi araçlara yapılan şikayetlerin sonu gelmez. 

Milletin modifiyeli arabasına sinir olan gece gündüz peşine takılır ocağına incir ağacı diker.

Herkes hasmını milyarlarca maddi zarara sokar.

Mahkemelerin yükü %800 artar.

Trafik avukatı diye yeni ve pek popüler olacak bir kavram ortaya çıkar.

Güçlü biri haksız yere dava edildiği için karşı dava açar şikayet edene ve kazanır, sonra onu emsal göstererek haksız şikayet edenlere ceza uygulanmaya başlar.

İnsanlar şikayet etmeye korkar hale gelir.

Naylon şikayetler, photoshop'lar, edit'li videolar, aynı model aracın üzerine farklı plaka takılmış haliyle çekilmiş illegal videoları ki bandrol olup olmadığı videodan anlaşılmaz muhtemelen.

Özetle Cem abinin dediği gibi milleti birbirine kırdırma hareketleri bunlar. Uyanacaklarına birbirlerini yesinler çabaları...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu uygulamanın kanunlaşacağını sanmıyorum. Sadece kamuoyunun dikkatini çekmek için ortaya atılmış bir söylentiden öteye geçmeyecektir.

Fahri trafik müfettişliği 1997 yılında başlamıştı. 2008 yılında yeni başvuru almayı durdurdular.

Denildi ki mevcutlar bitene(?!) kadar devam edecek sonra bu oluşum kaldırılacak.

2010 yılında kanun değişikliği yapılırken kaldırılacağı gündeme geldi hatta gazetelerde haberleri bile çıktı.

Sonra 2012 yılında (temmuz) tekrar başvuru alındı (Çünkü kanundaki madde duruyordu ve araç sayısına oranlı bir FTM sayısı belirtilmişti.)

Birkaç ay sonrasında genel kolluk kuvvetine de yetki verildi (daha dar kapsamlı). 

Bu sefer kesin FTM kaldırılıyor gerek kalmadı bundan sonra denildi.

Sonuncusundan 1 yıl bile geçmeden 1 Mart 2013 tarihinde yeniden FTM başvurusu alındı.

Netice itibariyle devlet denetiminden geçmiş ve/veya devlet emrinde çalışan bu kadar yetkili varken vatandaşa böyle bir "hak" (yetki değil) vermek sadece kaosa neden olacaktır. Pratikte uygulaması mümkün değildir. 

Başta FTM sonrasında da genel kolluk görevlendirilmesinin tek nedeni vardır, izlenebilirlik şüphesi yaratmak. Yani her an herhangi bir yerde bile yaptığınız hatayı biri GÖREBİLİR duygusunu herkesin içine yerleştirmektir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sınırlı şekilde, bazı hatalar için uygulanacak olsa çok yararlı olabilir. Bazı plakalar sisteme sadece gözlem amaçlı alınıp, denetimleri yapılırsa, en basit örnek olarak çakma xenon'lardan halkın desteği ile kurtulunabilir. Ancak insanlarımız hırslarına yenik düşebileceklerinden ki, malesef bence bu ihtimal baya yüksek, amacı dışında kullanımı çok fazla olabileceğinden, bu ve benzeri uygulamaların hiç bir zaman olması gerektiği şekilde pratiğe geçebileceğine inanmıyorum.

Özer abi, "ya gören duyan olursa" korkusu yaratma çabalarını çok güzel tanımlamışsınız. Bunun bir diğer sonucu, gören duyan olursa, sığınabileceğim bir kapı olsun mantığı yaratarak, gruplaşmaya yönlendirmek bence. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.