Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Sync Acil Yardım Sistemi Nasıl Çalışır

Murat U.

Önerilen Mesajlar

Birkaç gün önce Otokoç'a haftalık olağan ziyaretimi gerçekleştirmiştim. (!)

Eğitimden yeni gelen satışçılara sordum, eğitimde onlara bakanlık aracılığıyla tüm 112 istasyonlarına ki toplam 81 tane yazılı olarak bilgi gönderildiğini söylemişler.

Reklamda kullanacaksan detaylara dikkat edeceksin, bu sefer aferin Otosan'a, 

Zaten başta da yazmıştım protokolize edilir diye...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Ben Ford'tan bilgi alırsam yazacağım buraya.

Yapacak bir şey bulamayınca can sıkıntısından biraz aracın özelliklerini yeniden kurcalayayım dedim. Sync'li araçlarda navigasyon olsun ya da olmasın GPS'in olduğunu anlamış bulundum. Daha önce gözden kaçırmışım. etis.ford.com'dan bakınca araçta takılı olan modülleri gösteriyor.

54ford.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu zaten böyleydi. SYNC dünya'nın neresinde olursanız olun telefonunuz bağlı ise kaza anında o ülkenin acil yardımını kendi diliyle arar ve konumunuzu iletir. 

Yapacak bir şey bulamayınca can sıkıntısından biraz aracın özelliklerini yeniden kurcalayayım dedim. Sync'li araçlarda navigasyon olsun ya da olmasın GPS'in olduğunu anlamış bulundum. Daha önce gözden kaçırmışım. etis.ford.com'dan bakınca araçta takılı olan modülleri gösteriyor.

54ford.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu zaten böyleydi. SYNC dünya'nın neresinde olursanız olun telefonunuz bağlı ise kaza anında o ülkenin acil yardımını kendi diliyle arar ve konumunuzu iletir. 

Bu konuda bir problem yok.Problem araçlarda GPS'in olup olmadığıydı. Biz vakti zamanında, Sync'li olupta navigasyon sistemi olmayan araçlar (benimki gibi) konum bilgisini telefonun GPS'inden mi alıyor yoksa acaba navigasyonu olsun ya da olmasın Sync'li araçlarımızda bir GPS var mı acaba şeklinde tartışmalar yapmıştık. Ben işte bu konuya açıklık getirdim. Hızlıca bir yazılanlara göz atarsan neyden bahsettiğim sanırım daha net anlaşılır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda bir problem yok.Problem araçlarda GPS'in olup olmadığıydı. Biz vakti zamanında, Sync'li olupta navigasyon sistemi olmayan araçlar (benimki gibi) konum bilgisini telefonun GPS'inden mi alıyor yoksa acaba navigasyonu olsun ya da olmasın Sync'li araçlarımızda bir GPS var mı acaba şeklinde tartışmalar yapmıştık. Ben işte bu konuya açıklık getirdim. Hızlıca bir yazılanlara göz atarsan neyden bahsettiğim sanırım daha net anlaşılır.

Anladım anladım ama biraz sığ olmuş çünkü her telefonda bu olmayacağı için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Murat bey size katılıyorum Sync'li tüm araçlarda kesinlikle GPS vardır mantıken bakılırsa bu güvenlik işini yapan Microsoft Ford la anlaşma yaparak bu sistemi yaratacak ve işini cep telefonunun gps 'ne mi bırakacak tamamen mantıksız , en dandik 50 tl lik çin malı telefonlarda bile olan GPS in bu sistemde olmaması düşünülemez zaten o zaman akla şu soru geliyor bu adamlar maliyeti teknolojinin durmadan ilerlediği ve artık insanların 2mm kalınlığında ve 6.5 inç telefon üretmeye başladıkları zamanda bize Navigasyonlu ( zaten gps olan aracımızda) LCD ekranı bize kim çok gördü demek istiyorsunuz alttan alttan 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Murat bey size katılıyorum Sync'li tüm araçlarda kesinlikle GPS vardır mantıken bakılırsa bu güvenlik işini yapan Microsoft Ford la anlaşma yaparak bu sistemi yaratacak ve işini cep telefonunun gps 'ne mi bırakacak tamamen mantıksız , en dandik 50 tl lik çin malı telefonlarda bile olan GPS in bu sistemde olmaması düşünülemez zaten o zaman akla şu soru geliyor bu adamlar maliyeti teknolojinin durmadan ilerlediği ve artık insanların 2mm kalınlığında ve 6.5 inç telefon üretmeye başladıkları zamanda bize Navigasyonlu ( zaten gps olan aracımızda) LCD ekranı bize kim çok gördü demek istiyorsunuz alttan alttan 

Yani söylediğinizi de düşünüyorum açıkçası. Madem araçlarımızda GPS var, geriye ne kalıyor? Ekran ( belki ekranlarımız da uygundur), navigasyon yazılımının yüklü olduğu SD kart ve girişi. Ha, belki de yanılıyorumdur. Daha farklı bir sistem vardır belki. Ama işte insan şüphe ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Küresel Konumlama Sistemi ( GPS) şu an kullanımda olan tek yön bulma sistemi birde denemeleri olan ve Galileo diye bir sistem var ancak şu an hazırlık aşamasında Murat hocam yani bizim araçlarımızda gps var yada sync yok veya çalışmayan bir sistemi bize sattılar , başka da seçenek aklıma gelmiyor. Sadece şunu söyleyebilirim hocam bize ilerde Sony 8 inçleri 3-4 binliraya kitlemek için olabilir gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani söylediğinizi de düşünüyorum açıkçası. Madem araçlarımızda GPS var, geriye ne kalıyor? Ekran ( belki ekranlarımız da uygundur), navigasyon yazılımının yüklü olduğu SD kart ve girişi. Ha, belki de yanılıyorumdur. Daha farklı bir sistem vardır belki. Ama işte insan şüphe ediyor.

Evet ayrı zaten.

Küresel Konumlama Sistemi ( GPS) şu an kullanımda olan tek yön bulma sistemi birde denemeleri olan ve Galileo diye bir sistem var ancak şu an hazırlık aşamasında Murat hocam yani bizim araçlarımızda gps var yada sync yok veya çalışmayan bir sistemi bize sattılar , başka da seçenek aklıma gelmiyor. Sadece şunu söyleyebilirim hocam bize ilerde Sony 8 inçleri 3-4 binliraya kitlemek için olabilir gibi geliyor.

Böyle kurup kurup üzmeyin kendinizi boşuna. Hiçbir dayanağı yok bu senaryonun . Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sync olan araçlarda GPS var. Sadece navigasyon manasında bir sistem yok Sync'li araçlarda. Valla, hani bizim araçlara olur mu 8" lik Sony My Touch sisttemi bilmem ama ben artık para vermem. İnsan heves ediyor ama hevesler de geçici. Varoldan Sony ses sistemi ve Sync bana fazlasıyla yetiyor. Şu an tek beklentim zamanla Sync'teki hatunun biraz daha doğru bir telaffuzla konuşabilmesi konusunda geliştirmeler. Ki, sanırım bu da zamanla olacak. Şu an etis.ford.com da Sync modülün de ve Gövde kontrol modülünde yazılım güncellemesi görünüyor. Bakım zamanı onları da güncellerler sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakup kardeş biz neden senaryo yazalım ki , elimize ne geçecek forumdaki arkadaşlar ya bunlar çok arıyorlar verelim şunlara birer sony my touch mı diyecekler

burada karşı teziniz varsa bilelim yok bilginiz varsa engin bilgilerinizden yararlanmak isteriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakup kardeş biz neden senaryo yazalım ki , elimize ne geçecek forumdaki arkadaşlar ya bunlar çok arıyorlar verelim şunlara birer sony my touch mı diyecekler

burada karşı teziniz varsa bilelim yok bilginiz varsa engin bilgilerinizden yararlanmak isteriz.

Tez'e gerek yok gerçek bilgiyi aktardık ya yukarda .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Konuyu görünce aklıma geldi şimdi aktarmayı unutmuşum.

Bayramda aile bir araya gelince bizim 112 operasyon merkezinde çalışan gelinimiz (grup amiri) anlattı.

(Önceki mesajlarımda kendisiyle bu konu ile ilgili görüşmemi aktarmıştım.)

Konu ile ilgili bakanlıktan gelen bir yazı, bilgi vs halen olmamış.

Bir nöbetinde operatörlerden biri gelip "az önce bir arama oldu. Bir bant kaydı Ford araç kaza yaptı filan diye bir şeyler söyledi" demiş. Ne yaptın diye sorunca da "yine sapıklardan biri arıyordur diye kapattım" demiş.

Bu arada asıl can alıcı nokta ise şu. Otomatik arama aracın bulunduğu koordinatları veriyor. Ama 112 araç yönlendirme sisteminde koordinat girerek nokta belirleme uygulaması yokmuş. Ambulanslarda navigasyon yokmuş GPS varmış. Ama çok hızlı ve hassasmış. Komuta kontrol merkezindeki operatör ekranda aracı görüp anında yönlendiriyormuş. Hedef sadece adres bilgileriyle belirleniyormuş.

(O kazada telefonu kapattıktan sonra başka bir aramayla kazanın yeri tarif edilmiş.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ama çok hızlı ve hassasmış. Komuta kontrol merkezindeki operatör ekranda aracı görüp anında yönlendiriyormuş. Hedef sadece adres bilgileriyle belirleniyormuş.

tutamadım kendimi, ya ya tabi diyorum buna. en son halam fenalaştığında hastayı bırak yola çık tarif et diyen operatörler gördüm. Hastayı alıp yola çıkıp hasta yakınını ambulansa almayıp(saat gece 3) hasta yakını taksi durağına yürüyüp taksi bekleyip hastaneye gittiğinde daha hastaneye ulaşmamış ambulanslar var hala bu memlekette.

ne kadar anlaşılır oldu bilmiyorum ama bu sinirle ancak bu kadar yazılıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.