Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Sync Acil Yardım Sistemi Nasıl Çalışır

Murat U.

Önerilen Mesajlar

Sync'in 112 yi nasıl aradığı konusunda arama yaparken bulduğum bilgileri paylaşayım dedim.

Bu linkten indireceğiniz "Acil Yarım Sıkça Sorulan Sorular" pdf belgesinde kaza esnasında 112'yi arama hizmetinin nasıl çalıştığını daha detaylı olarak anlatmış.

http://www.emergencyassistance.ford.com/cs/BlobServer?blobtable=MungoBlobs&blobcol=urldata&blobheadervalue1=attachment%3Bfilename%3D%22Ford_assist_template_v8_Turkish_FAQs.pdf%22&blobheadervalue2=abinary%3Bcharset%3DUTF-8&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadername2=MDT-Type&blobheader=application%2Fpdf&blobwhere=1214427925854&blobkey=id

Bunun dışında merak edenler buraya da bakabilir.

http://www.emergencyassistance.ford.com/Countries_S-Z/Turkey/Overview

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda aklıma takılan "araçta yerleşik GPS modülünden konum bilgisi alınır" ifadesi. Navigasyonlu olmayan ses sistemlerinde veya başka bir yerde gps alıcısı mı var?

2012 modellerde titanyumda standart olan bu özellik 2013 modellede titanyum donanımda yok. Titanyumda sadece bt arama ve usb komutları olacakmış. Acil arama ve diğer sync özellikleri smart paket alınırsa olacakmış. Sync ile klima vs kontrolü hiç olmayacakmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özetle diyor ki:

"SYNC® Acil Yardım, doğrudan 112'ye destekli çağrı yaparak bir kaza durumunda araçta bulunan yolculara yardımcı olabilir. Hava yastığının açılması ya da (arkadan çarpmalarda devreye girebilen) yakıt kesme sisteminin etkinleşmesi durumunda, SYNC® araçtaki yolculara önceden seçtikleri dilde hitap ederek destekli acil aramanın yapılacağını bildirir. Ayrıca çağrının nasıl iptal edilebileceğine dair bilgi de verir. SYNC® yaklaşık on saniye bekler, eğer yolcular çağrıyı iptal etmezlerse, bağlı olan Bluetooth® özellikli cep telefonundan 112'ye acil arama yapar. Bu çağrı, doğrudan 112'ye yapılan standart bir kablosuz çağrıdır. Bağlantı kurulduktan sonra, SYNC® Acil Çağrı Görevlisiyle konuşarak bir trafik kazası olduğunu bildirir ve kazanın konumunu belirtir. Acil durum mesajı, kazanın konumuna göre belirlenen ve çağrıyı alan görevlilere en uygun olan dilde seslendirilir. En önemli bilgileri verdikten sonra, SYNC® hattı açar ve Çağrı Görevlisi ile yolcular arasında ahizesiz sesli iletişim sağlar. 112 Çağrı Görevlisi durumu değerlendirir ve gerekli yardımı sağlayabilir."

Akıllı bir özellik mi? Evet

İşe yarar mı? Yarayabilir, ama milyonda bir...

Araba seçiminde önemli bir kriter midir? Benim için kesinlikle hayır, ama AB bir süre sonunda zorunlu hale getirebilir.

Adım adım "Transformers"a gidiyoruz...

Fazla abartmaya gerek yok.

Sync ile klima vs kontrolü hiç olmayacakmış.

Mantıklı, iki parmak hareketiyle kolaylıkla yapabildiğin bir işlem için aracın bir yerine saklanmış hatunun tekine dil dökmeye gerek yok.

Köyden şehre inmişleri şaşırtmak amacı dışında kullandığım olmadı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüm firmalar bu sistemi geliştirmek için kendi formülünü bulmaya çalışıyor. Bir ara ilgilinmiştim.

Basit gözükse de herkes panik anında ne yapacağını bilemez. Yine yıllar sonra tüm araçlarda olmasını beklerim.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda aklıma takılan "araçta yerleşik GPS modülünden konum bilgisi alınır" ifadesi. Navigasyonlu olmayan ses sistemlerinde veya başka bir yerde gps alıcısı mı var?

2012 modellerde titanyumda standart olan bu özellik 2013 modellede titanyum donanımda yok. Titanyumda sadece bt arama ve usb komutları olacakmış. Acil arama ve diğer sync özellikleri smart paket alınırsa olacakmış. Sync ile klima vs kontrolü hiç olmayacakmış.

-Sync Kasım 2012'den itibaren gelen Titanium araçlarda yer almaya başladı. Benim araç smart paketli, bu nedenle düz titaniumlarda var mıydı bilemeyeceğim.

-GPS'le ilgili olan kısmı ben de okuduğumda merak ettim, acaba benim araçta şimdi GPS var mı? Ama var gibi duruyor anlatıma bakarsak.

- Gerekli ya da gereksiz olması tartışması bir yana, bt ile telefona bağlanan, arama yapan, telefondaki müzikleri bt ile çalabilen, usb ve aux bağlantısıyla tüm medyaları sesle kontrol edebilen bir sistemin cd çalar, radio ve klimayı yine sesle kontrol edememesi bana tuhaf olarak geliyor. Basit bir yazılımla bunların kontrol edilebileceği kanısındayım. Vardır elbet bir bildikleri diyelim.

Akıllı bir özellik mi? Evet İşe yarar mı? Yarayabilir, ama milyonda bir..

İşye yarayacağı konusunda ülkemiz açısından benim çekincelerim var. Şöyleki 112 arama şartları oluştuğuna Sync 112'yi arayarak şu sesli yanıtı iletiyor

"Dikkat: Ford marka bir araç kaza yaptı. GPS koordinatlarını almak ve sonrasında araçtakilerle konuşmak için bekleyin. Konum bilgisi gönderiliyor. Ford marka bir araç kaza yaptı. Kaza koordinatlarını veriyorum: enlemi: 51.0271 ve boylamı: 6.9399. Konumu tekrarlıyorum. Ford marka bir araç kaza yaptı. Kaza koordinatlarını veriyorum: enlemi: 51.0271 ve boylamı: 6.9399. Hat açık."

Araçtakiler eğer konuşamayacak durumdaysa malum Sync'ten sonra konuşamayacaklar. Peki o zaman Sync hanım 112 tarafından ciddiye alınacak mı? Malum, ülkemizde 112'yi can sıkıntısı için arayan nöron yoksunu epey insan var. Enlem boylam verilerini işleme konusunda sarnırım 112 personeli açısından sorun yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

112 sistemi İL BAZINDA bir koordinasyon merkezinden yönetilir. Yani tüm ülke çapında en fazla 100 çağrı merkezi vardır ve buradaki elemanlar özel kişilerdir. Yani telefon çaldığında en yakın kişi tarafından cevaplanmaz.

Yani sonuçta Ford Sağlık Bakanlığı aracılığı ile bu merkezlere bir yazı gönderip böyle bir mesaj geldiğinde ciddiye almaları gerektiği talimatını verebilir.

Çünkü Ford bu mesajın elle gönderilmesinin özellikle eklenmediğini, çünkü denemek amaçlı veya başka türlü bir yanlış sinyal gönderilmesinin siteme olan güvenirliği yok edeceğini açıkça belirtmiş (bkz. sync kullanma kılavuzu sss)

112 ambulanslarında navigasyon (Next-BS) zaten mevcut. Bulmaları sorun olmayacaktır.

Bizim ailede bu merkezlerden birinde telefon operatörü olarak çalışan biri var. İlk fırsatta bu konuyu sorup cevabını bildireceğim.

GPS bilgisi hakkında bir teori daha var. Telefonun GPS alıcısından koordinat bilgisini aldığını söylemişti satıcının biri. Eğer böyleyse bu durum pek hoş değil. Çünkü çoğu kullanıcı pil tasarrufu olsun diye GPS alıcısını kapatıyor. Veya bu ara bilgi bağlantısı her tel modeli ile çalışmayabilir....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşe yarama ihtimali çok düşük olsa da, gerektiğinde hayat kurtarabilir.

Bildiğim kadarıyla bunun BMW'deki versiyonu Connected Drive olarak geçmekte ve BMW'nin kendi operatörleri 112'yi aramanın yanında, yolda kalma, araç hakkındaki sorunlar, servis randevusu alma ve benzeri işlemlerde de yardımcı oluyorlar.

Mesela Jeremy Clarkson Top Gear'ın son bölümlerinden birinde uçaklar tarafından kovalandığını söyleyip yardım istemişti görevli bayandan  :kıhkıh:  :kıhkıh:

Diğer ilginç bir örnek yine BMW'den: Die Hard'ın sondan bir önceki filminde BMW araca girdiklerinde bunu arayıp kaza yapıldığını babasının yararlı olduğunu filan söyleyip uzaktan anahtarsız olarak aracın çalıştırılmasını sağlıyorlardı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

GPS bilgisi hakkında bir teori daha var. Telefonun GPS alıcısından koordinat bilgisini aldığını söylemişti satıcının biri. Eğer böyleyse bu durum pek hoş değil. Çünkü çoğu kullanıcı pil tasarrufu olsun diye GPS alıcısını kapatıyor. Veya bu ara bilgi bağlantısı her tel modeli ile çalışmayabilir....

Klavuzdan bir bölüm:

"SYNC® Acil Yardım, kazanın Avrupa'nın tam olarak neresinde gerçeklesmis oldugunu belirlemek için aracın yerlesik GPS modülüyle birlikte harita verilerini ve kullanıcının telefonundan gelen baz istasyonu bilgilerini kullanır ve sınıra yakın konumda olsa bile en uygun dili seçer. Sonuçta, 112 çagrısının nereye yönlendirilecegi telefon sebekesi tarafından belirlenmektedir." Buradaki cümleler aslında açıkça araçta bir GPS modülü olduğunu ifade etmekte. Ama yine de ülkemize özgü kırpmalar var mıdır demekten alamıyor insan kendini.

Bizim ailede bu merkezlerden birinde telefon operatörü olarak çalışan biri var. İlk fırsatta bu konuyu sorup cevabını bildireceğim.

Bunu da merakla bekleyeceğim. Umarım hiç kimse Ford'un bu özelliğini kullanmak zorunda kalmaz diyerek geceyi sonlandıralım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İl ambulans servislerinin otomatik mesajlara nasıl tepki göstereceklerine ait bir protokol mutlaka oluşturulmuş veya kısa sürede oluşturulacaktır.

Olası senaryolar:

1. Doğrudan ambulans yönlendirme

2. Telefonu geriye arayıp teyid bekleme

3. Önce emniyeti yönlendirme

4. Vatandaşlardan aynı kaza ile ilgili ihbar bekleme

Her kazanın ambulans gerektirecek yaralanma ile sonuçlanacağı da kesin değil, belki de başlangıç protokolü ihbar sonuçlarına göre zamanla revize edilir. Ben olsam önce 2 sonra vakit kaybetmeden 1 yapar ve eş zamanlı 3'ü de devreye sokardım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Klavuzdan bir bölüm:

"SYNC® Acil Yardım, kazanın Avrupa'nın tam olarak neresinde gerçeklesmis oldugunu belirlemek için aracın yerlesik GPS modülüyle birlikte harita verilerini ve kullanıcının telefonundan gelen baz istasyonu bilgilerini kullanır ve sınıra yakın konumda olsa bile en uygun dili seçer. Sonuçta, 112 çagrısının nereye yönlendirilecegi telefon sebekesi tarafından belirlenmektedir." Buradaki cümleler aslında açıkça araçta bir GPS modülü olduğunu ifade etmekte. Ama yine de ülkemize özgü kırpmalar var mıdır demekten alamıyor insan kendini.

Bunu da merakla bekleyeceğim. Umarım hiç kimse Ford'un bu özelliğini kullanmak zorunda kalmaz diyerek geceyi sonlandıralım.

Yerleşik gps modülü derken navigasyonlu araçları kast etmiş olabilirler.

Telefon şebekesinden koordinat bilgisi sürekli olarak alınamıyor diye biliyorum. En azından harcıalem telefonlarda alınamıyor. Bir numaraya sms gönderilip cevabında koordinat bilgisi geliyor (Turkcell için neredeyim yazıp 7777ye göndermek gibi). Bunun dışında konum bilgisi alınması mümkün değil sanırım.

Şimdi cevap geldi:

112 operatörlerine böyle bir bilgi verilmemiş.

Üstelik benim görüştüğüm kişi böyle birşey olabileceğine inanmıyor bile. Yani ciddiye bile alacaklarını sanmıyorum. Biri işletiyor deyip sonuna kadar bile dinlemeyecekler....

Ayrıca; bu araçlarda kaza anında otomatik elektrik kesici sistem yoksa bile (ki bence olmalı), önden darbelerde ilk etkilenen şeylerden biri aküdür. Çünkü iç içe geçmiş kurşun levhalardan oluştuğu için küçük darbelerde bile kopmalar kısa devreler görülmektedir.

Bence sync sisteminin bu özelliğini kullanması için küçük bir şarj edilebilir li-ion pil olmalı bt sisteminin yanında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi cevap geldi: 112 operatörlerine böyle bir bilgi verilmemiş. Üstelik benim görüştüğüm kişi böyle birşey olabileceğine inanmıyor bile. Yani ciddiye bile alacaklarını sanmıyorum. Biri işletiyor deyip sonuna kadar bile dinlemeyecekler....

Canım ülkemde işe yaramayan bir teknoloji daha  yani :) Bu konuda otosan gerekli bilgilendirmeyi yapmalı tez zamanda sağlık bakanlığıyla. Madem ürünü tanıtıyorsun satarken, öyleyse işlevsel olmasını da sağla.

GPS konusunda en doğru bilgiyi sanırım bize sadece Otosan cevap verebilir. Şayet, koordinatları cep telefonu üzerinden almaya kalkacaksa, boş iş. İşlevselliği olmayan, sadece adı olan bir sistem olarak kalır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Canım ülkemde işe yaramayan bir teknoloji daha  yani :) Bu konuda otosan gerekli bilgilendirmeyi yapmalı tez zamanda sağlık bakanlığıyla. Madem ürünü tanıtıyorsun satarken, öyleyse işlevsel olmasını da sağla.

GPS konusunda en doğru bilgiyi sanırım bize sadece Otosan cevap verebilir. Şayet, koordinatları cep telefonu üzerinden almaya kalkacaksa, boş iş. İşlevselliği olmayan, sadece adı olan bir sistem olarak kalır.

Ben Ford'tan bilgi alırsam yazacağım buraya...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tarafların bilgi alışverişinde bulunması lazım, ürün daha yeni satışa çıkıyor, kısa sürede bilgilendirme sağlanır. İl Ambulans Servisi işini ciddiye alan bir kurumdur, şu anda bilgi sahibi olmamaları bu yöntemin işlevsiz kalacağı anlamına gelmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tarafların bilgi alışverişinde bulunması lazım, ürün daha yeni satışa çıkıyor, kısa sürede bilgilendirme sağlanır. İl Ambulans Servisi işini ciddiye alan bir kurumdur, şu anda bilgi sahibi olmamaları bu yöntemin işlevsiz kalacağı anlamına gelmez.

Yok canım, işlevsiz kalacağını düşünmüyorum da, hani ya bir kaç kaza ve bildirim gelecek ve ciddiye alınmayacak "ülkemizin özel koşulları" dolayısıyla. Ve sonra aaaa doğruymuş şeklinde tecrübe edilerek prosedürler oluşturulacak ya da olması gerektiği gibi Otosan en kısa zamanda gerekli kordinasyonu sağlayarak bilgilendirmeyi yapacak. Tercihimiz ikincisinden yanadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birkaç gün önce Otokoç'a haftalık olağan ziyaretimi gerçekleştirmiştim. (!)

Eğitimden yeni gelen satışçılara sordum, eğitimde onlara bakanlık aracılığıyla tüm 112 istasyonlarına ki toplam 81 tane yazılı olarak bilgi gönderildiğini söylemişler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.