Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Yakıt Durumu!

Levent Ö.

Soru

merhaba sayın kullanıcılar... 

biraz klasik bir konu olacak belki ama araçlarınızın yakıt tasarrufu nu biraz merak ettım.benım aracım tdcı trend 2012 model.daha önce ford marka bir aracım olmadı.

ford ların ekonomık olmadıgı konusunda on yargılıydım.ama guveneceğim bir yakınım araba aradıgımı duyunca yenı focus 3 u onerdi.ve bir depo ile şehir içi 850 km yol gidebilecegğimi soyledi..bu km yi şehir içi yapabilen varmı? tabi bu kullnmaya bağlı.ben sert arac kullnmayı sevmıyorum.depoyu doldurdğumda sıfırladım.ve şuan 402 km oldu,yakıt ibresi son çeyrekte.daha yuksek bır beklentım vardı..aracı 8200 km de aldım.3 hafta önce.gitmem gereken km ise göstegede 318 diyor.bu km yi gitsem bile bana çok yakıyor gbi geldi.bununla alakalı tecrubesı olan arkadaş varmı.??? yakıtı termo diye bir istasyondan aldım. aracı izmir dışından alınca yolda o denk geldı.litreside 3,89 du.acaba yakıtla bir alaakası olabılırmı... 

saygılar... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 14 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
merhaba sayın kullanıcılar... 

biraz klasik bir konu olacak belki ama araçlarınızın yakıt tasarrufu nu biraz merak ettım.benım aracım tdcı trend 2012 model.daha önce ford marka bir aracım olmadı.

ford ların ekonomık olmadıgı konusunda on yargılıydım.ama guveneceğim bir yakınım araba aradıgımı duyunca yenı focus 3 u onerdi.ve bir depo ile şehir içi 850 km yol gidebilecegğimi soyledi..bu km yi şehir içi yapabilen varmı? tabi bu kullnmaya bağlı.ben sert arac kullnmayı sevmıyorum.depoyu doldurdğumda sıfırladım.ve şuan 402 km oldu,yakıt ibresi son çeyrekte.daha yuksek bır beklentım vardı..aracı 8200 km de aldım.3 hafta önce.gitmem gereken km ise göstegede 318 diyor.bu km yi gitsem bile bana çok yakıyor gbi geldi.bununla alakalı tecrubesı olan arkadaş varmı.??? yakıtı termo diye bir istasyondan aldım. aracı izmir dışından alınca yolda o denk geldı.litreside 3,89 du.acaba yakıtla bir alaakası olabılırmı... 

saygılar... 

Şuan eurodizel'in litre fiyatı 4.25 civarında, ben 2006 TDCİ aracımda da, şuan kullandığım 2012 TDCİ aracımda da hiç 850 km'nin altında yol yapmadım, mutlaka kullanımla da alakalıdır ama kullandığınız yakıta dikkat edin, benim aracım şu an 400 km'lerde ve henüz ibre yarım deponun üzerinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

rafet bey bende anlamış değilim..aracım 8000 de..bu araç 5 ayda yapmış bu km yi.ben 2. sahibiyim. umudum önumuzdeki km lerde aracın yakıt tasarufunun düşmesi yönunde..birde aracı benden baka eşim kullanır.fakat oda biliyorsunuz bayanlar malum :D hız yapmaz.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
rafet bey bende anlamış değilim..aracım 8000 de..bu araç 5 ayda yapmış bu km yi.ben 2. sahibiyim. umudum önumuzdeki km lerde aracın yakıt tasarufunun düşmesi yönunde..birde aracı benden baka eşim kullanır.fakat oda biliyorsunuz bayanlar malum :D hız yapmaz.. 

Hız yapmaz ama vites değişimleri ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sizin anlattıklarınıza göre 700 km lik bir menzile ulaşacaksınız. Ne çok kötü, ne çok iyi. Vites değişim uyarılarına uyar, ekonomik kullanma adına yapabileceklerinizi yaparsanız emin olun 800 km yi rahat görürsünüz.

Ben daha Cumartesi Kastamonu-Ankara-Kastamonu yaptım. Gidişte arkadaşım kullandı ve biraz agresif kullandı diyebilirim. Ayrıca dizel motorlu bir aracı ilk kez kullanıyordu ve sürekli 2500-3000 aralığında vites değiştirdi, taki ben uyarıncaya kadar. Tabi bu sırada Ilgaz dağını geçmiştik. Sonra Ankara'nın içerisinde oldukça  sert (araca olan yabancılığından tabi) kullandı. Dönüşte ben kullandım. Ortalama 5 lt yakıt tüketti. Tam olarak 600 km yaptık. Menzilde de 350 civarı bir rakam vardı. Yani ben yakıtını uygun buluyorum. Benim örneğim uzun yol sayılı ama tam manasıyla ortalama bir kullanım oldu. Ilgaz ve İn dağı nı geçmek yakıt tüketimini çok çok arttırıyor. Bunları da hesaba kattığımda yakıtından oldukça memnunum ben. Şehir içinde 7 lt çok değil. Sizin tüketiminizi litre olarak bilemiyorum tabi. Ben kendi sınırımı 7 olarak değerlendirdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yol

Sizin anlattıklarınıza göre 700 km lik bir menzile ulaşacaksınız. Ne çok kötü, ne çok iyi. Vites değişim uyarılarına uyar, ekonomik kullanma adına yapabileceklerinizi yaparsanız emin olun 800 km yi rahat görürsünüz.

Ben daha Cumartesi Kastamonu-Ankara-Kastamonu yaptım. Gidişte arkadaşım kullandı ve biraz agresif kullandı diyebilirim. Ayrıca dizel motorlu bir aracı ilk kez kullanıyordu ve sürekli 2500-3000 aralığında vites değiştirdi, taki ben uyarıncaya kadar. Tabi bu sırada Ilgaz dağını geçmiştik. Sonra Ankara'nın içerisinde oldukça  sert (araca olan yabancılığından tabi) kullandı. Dönüşte ben kullandım. Ortalama 5 lt yakıt tüketti. Tam olarak 600 km yaptık. Menzilde de 350 civarı bir rakam vardı. Yani ben yakıtını uygun buluyorum. Benim örneğim uzun yol sayılı ama tam manasıyla ortalama bir kullanım oldu. Ilgaz ve İn dağı nı geçmek yakıt tüketimini çok çok arttırıyor. Bunları da hesaba kattığımda yakıtından oldukça memnunum ben. Şehir içinde 7 lt çok değil. Sizin tüketiminizi litre olarak bilemiyorum tabi. Ben kendi sınırımı 7 olarak değerlendirdim. 

Yol bilgisayarını kalibre ettiniz mi ? Benim düşüncem yol bilgisayarı 0,3-0,4 lt az gösteriyor. Bir yolculuğumda yol bilgisayarı yüzünden dağların ortasında kalıveriyordum. Daha sonra istasyon da yakıt alımına göre kalibre ettim ve en son ortalamam tokat-ankara 5,3 lt.110-120 km/h hızla. Ankara şehir trafiğinde ortalama 5,4 e çıktı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ortalama hız ve ortalama tüketim nedir?

Ben istanbul da 6,3 lt yakıyorum,ortalama hız 25km ile...

benımde 25 km gösterıyor..aracın daha yabancısıyım.yol bilgisayarında 7,2 diye biir oran var.

Ortalamanız ne gösteriyor ?

25 km - 7,2 diyebir oran var yol bilgisayarında.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Levent Bey, 7,2 ortalama tüketim dizel araç için fazla.

Öncelikle alışma sürecinde olan sürücü kaynaklı sorunları düşünmek lazım.

Özellikle çekişte gidişte sorun yoksa alışma sürecini beklemek doğru olur.

Yol bilgisayarını tümden sıfırlayın.

Vites değişim işaretlerine uyarak yumuşak kullanmaya gayret edin.

Yakıt alırken depoyu tam doldurun ve bir süre izleyin, sonuçlarınızı da paylaşın.

Hep beraber görelim ne olacak...! 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Levent Bey, 7,2 ortalama tüketim dizel araç için fazla.

Kullanım şartlarına bakmak lazım. Trafiğin çıldırdığı dönemlerde İstanbul'da 7lt ortalama ben de görüyorum.

Son dönem (yazılım atıldıktan sonra) ortalamam 6,5Lt civarında. Fakat bu ara trafik kullandığım saatlerle de alakalı olarak göreceli rahat. Yazılımda etkilemiş olabilir. Daha ilk depo olduğu için emin değilim.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.