Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 1

215 Lastik Yerine 205 Lastik Kulanmak

Habip Güngör

Soru

öncelikle herkese merhaba,

ben de birkaç gün içinde f3 tdci style paket aracımı teslim alıp bu aileye dahil olacağım.bu araç benim ilk ford deneyimim olacak.internette araştırma yaparken sitenizi bulup f3 ile ilgili hemen hemen bütün soru cevapları okudum.fakat başlıkta belittiğim soruyla ilgili açıklama bulamadım, varsa şimdiden kusuruma bakmayın.

malum kış mevsiminin başındayız, aracı alınca kış lastiği almayı düşünüyorum.lastik fiyatı araştırırken tanıdık bir lastikci 215/55/16 lastik yerine 205/55/16 lastik alabileceğimi, sadece aracın yerden yüksekliğinin 1 cm kadar azalacağını, bunun çok önemli olmadığını, bu tür uygulamalar yaptığını belirtti (maliyeti düşürmek için).

hız göstergesinde farklı hız gözükeceğini ve toplam km göstergesinin farklı değer vereceğini tahmin edebiliyorum.ayda ortalama 1300 km yol yapan biri için bu fark gözardı edilebilir mi? edilirse 215 yerine 205 taktırmak matıklı mıdır?

bu tür uygulama yaptıran veya bilgisi olan cevap yazarsa sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Kışlık lastik olarak hiç sorun olmaz kadran hızınızı 98.3 yerine 100 olarak gösterecek sadece..Bu çok önemli değil zaten..Çok göstermesi sizin daha yavaş gitmenize yol açar ki bu da iyi birşey :P

3mm alçak olur araba; yanak sayıları taban oranına göre belirlenir zaten buradan anlaşılır azalacağı.

Hayırlı olsun lastikler

Kış sonrası orjinale dönmenizde %100 fayda var.

Lastik detay yorumlarımıza buradan ulaşabilirsiniz;

http://www.focusclubtr.com/forum/79-lastik-ve-jant-secimleri/

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1

Verdiğiniz linki kullanarak bir hesap yaptım, 235/45/17 ebatlı lastiğın çapı bizim orjinal ebatlar ile bire bir aynı çıktı. :D 17 janta geçmeyi düşünenlere duyurulur. Tabi nasıl olur bilmiyorum.

Önemli diğer bir konu da bu ebadın üretimde olup yaygın kullanılıp kullanılmadığı, doğrudan fiyatı etkiliyor.

17 jantla genelde 215/50 öneriliyor, yol tutuş, kullanma kolaylığı, konfor e tüketim arasındaki denge gözetilerek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Taban genişliğiyle aracın alçalması veya yükselmesi doğru değil benim bildiğim. Yanak boyutunun değişmesiyle araç yükselir veya alçalır 215 yerine 205 takarsanız aracın yerle teması azalacağından sürtinmeden kaybedersiniz ama az bir fark olduğu için önemli değil. Trend F3 lerde 205 lastik var zaten fabrika çıkışı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kış lastiğinde bir alt kalınlıkta lastik takın, karda daha iyi yol tutuşu sağlarsınız....205 de takılabilir aracınıza...Sürücü kapsıcının gövde bölümünde aracınıza takabileceğiniz lastik ebatları yazılıdır....

üstad benimki biraz aceleci bir giriş oldu konuya farkındayım.daha aracı teslim almadan lastik derdine düştük :) kısmetse bugün teslim alıyorum aracı.haftasonu da lastikleri taktıracağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

keşke lastikle bitseydi :) kaldırıma çıkıp tabelaya vurdum alt takımda epey hasar var sanırım...

Hadii yaaa!

Geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın.

Kasko vardır illa ki, eğer hasar çoksa lastiği de karşılıyormuştur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.