Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Trafik Güvenliği Yeni Eylem Planı

Önerilen Mesajlar

İlk soruyu da ben sorayım şimdi bizim lastikler dört mevsim lastiği olarak geçiyor.Peki yine de illa yaza yazlık kışa kışlık lastik mi istiycekler?Eğer öyle ise bu anca kağıt üstünde kalır gibime geliyor sizce?

Fakat uyuşturucu madde tespiti iyi olmuş adam otlu kafa ile sarhoş da olsa üflediği makina anlıyamaz ki :) ki alkolden çok daha tehlikeli ve etkileri çok daha ağır olan uyuşturucu kullanımı mevcut malesef.

kışlık lastikleri yazın alsak acaba daha uygun fiyatla almış olurmuyuz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

onu diyorum ya bende zorunlu olmadan alalım. Hem mevsimi olmadığından uyguna alınabilir. Zaten lazım olacak, kanundan dolayı değil. Pekii ne alacaz?

Öyle bir kanun çıksa bile izmir antalya adana gibi iller için böyle bir zorunluluk olacağını sanmam ancak şehir dışına çıkarsak bir zorunluluk olur diye düşünüyorum.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kışlık lastikleri yazın alsak acaba daha uygun fiyatla almış olurmuyuz

Sormak lazım, stok fazlası olup bunu nakite çevirmek isteyen lastikçi indirimli verir.

Sıkıntısı yoksa ilk kar buzu bekler ve geçirimli satar...

GoodYear UG8 ilk tercih olmalı, 205/55-16 daha makul bir ebad, bunun dışında premium markaların hepsi olur, hatta Lassa bile iş görür...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Trafikte yitirilen can ve mal kaybını düşününce hala doğru seviyede olmadığımızı düşünüyorum. Yaralamalı ve ölümlü kazalara karışan sürücülerin eğilimine bakıldığında eğitim seviyesi, alkol kullanımı, 18-25 yaş arası tecrübesiz sürücüler göze çarpıyor. Ayrıca araçların güvenlik ekipmanlarının yetersizliği, bakımlarının zamanında yapılmaması ve emniyet kemeri kullanmamak çok önemli faktörler. Bu noktada para cezalarının ve ehliyete el koyma cezalarının artması elzem, EDS gibi sistemlerin yaygınlaşması da kazaları azaltıyor lakin yine de hep bir seyler eksik, sanki Türkiye için başka metodlar gerekiyor. Yeni reşit olup ehliyet alanlar için hız, alkol çok normal geliyor, imkan olacak her ehliyet alana ölümlü kazaların videoları izletilecek tabi kaza sonrası parçalanan cesetlerin videoları. Tamam gaddarca bir metod ama şu 3-4 gencin öldüğü kaza haberlerini izleyince insan buna bile razı olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cezalar yüksek olmalı, ama gerçekten yüksek. x10 olmalı mesela.

İhlal halinde ceza alma ihtimalide yüksek olmalı. Her 4-5 ihlalden birinde sürücü ceza yemeli. Severek eğitim ülkemi,z şartlarında pek mümkün değil maalesef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Trafikte yitirilen can ve mal kaybını düşününce hala doğru seviyede olmadığımızı düşünüyorum. Yaralamalı ve ölümlü kazalara karışan sürücülerin eğilimine bakıldığında eğitim seviyesi, alkol kullanımı, 18-25 yaş arası tecrübesiz sürücüler göze çarpıyor. Ayrıca araçların güvenlik ekipmanlarının yetersizliği, bakımlarının zamanında yapılmaması ve emniyet kemeri kullanmamak çok önemli faktörler. Bu noktada para cezalarının ve ehliyete el koyma cezalarının artması elzem, EDS gibi sistemlerin yaygınlaşması da kazaları azaltıyor lakin yine de hep bir seyler eksik, sanki Türkiye için başka metodlar gerekiyor. Yeni reşit olup ehliyet alanlar için hız, alkol çok normal geliyor, imkan olacak her ehliyet alana ölümlü kazaların videoları izletilecek tabi kaza sonrası parçalanan cesetlerin videoları. Tamam gaddarca bir metod ama şu 3-4 gencin öldüğü kaza haberlerini izleyince insan buna bile razı olabiliyor.

Ehliyet için düzgün bir egitim verilmiyor ki. Ee uygulamada yok doğru düzgün, alkollü araç kullananlar yakalansa bile bisey olmuyo ki.

Bilkentte oryantasyon yapılıyor trafik için orda gösteriyorlar kaza yapanları kavga filanda çıkıyor ama pek etkisi olmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

EDS gibi sistemlerin yaygınlaşması da kazaları azaltıyor

Geçen sene istanbula gittiğimde görmüştüm eds nin baya işe yaradığını daha önce ışık tanımaz vatandaşlar gece 2 de bomboş yolda yeşil yansın diye bekler olmuşlar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ehliyet için düzgün bir egitim verilmiyor ki.

Ben kendime ilk ehliyeti alırken direksiyon sınavından asla geçer not vermezdim :)

Allahıma şükür öyle büyük kazam yok şimdiye kadar.Arkadaşlarımda iyi araba kullandığımı söyler.Kendimi iyi eğittim bu konuda ama dedim ya kendimi eğittim kimse bu konuda doğru düzgün eğitmedi eğimediği gibi düzgün bir denemeden bile geçirmedi beni zamanında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Trafik magandaları yandı

spacer.gif

spacer.gif

16585625.jpg

TRAFİK Güvenliği Eylem Planı’nda, trafik yönetimi, yaya, araç, yol güvenliği ve kaza sonrası acil müdahaleye ilişkin yeni ilkeler de belirlendi.

spacer.gif

“Zorunlu olmadıkça kornaya basmayın” diye toplumsal bilinçlendirme yapılacak. Polisin şu anda 72 lira olarak uyguladığı gereksiz korna cezası yükseltilebilecek. Çevre Kanunu’nun 14. maddesi ulaşım araçlarında standart üstü gürültü ve titreşim yasaklanırken, aykırı davranışa karşı tedbir alınacağını düzenlenirken, 20/h maddesinde aykırı davranışta bulunanlara verilen idari para cezası da 2012 için 1200 liradan 1923 TL’ye yükseltildi. Başbakanlığın eylem planındaki trafik yönetiminde yeni hedef ve tedbirler şöyle:

Trafikteki engeller kaldırılacak

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü yollarda, trafik, kaldırım ve yollarda, özürlü vatandaşların rahat dolaşımını engelleyen etkenleri form dağıtarak, tespit edecek. Bu tespitler ışığında gerekli düzenleme yapılacak. Gaziler kartlarını göstererek, kamu otoparklarından ücretsiz yararlanacak.

Güvenlik nedeniyle zorunlu korna kriteri

Trafikte güvenlik nedeniyle zorunlu olmadıkça korna kullanımının önlenmesi için toplumsal bilinçlendirme çalışmaları yapılacak, trafikte gürültü kirliliğinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınacaktır.

Çakma sirenler söktürülecek

Koruma, polis araçları, ambulanslar gibi mevzuatta belirlenen araçlar dışındakilerin trafikte geçiş üstünlüğü sağlamak amacıyla ışıklı ve sesli donanım taktırmalarına izin verilmeyecek. Araçlardaki bu amaçla takılan sesli, ışıklı ve renkli uyarı veren cihazlar derhal söktürülecek.

Diziler ve filmlerde trafik mesajı verilecek

Sürücü ve yayaların doğru trafik doğru trafik davranışlarına özendirilmesi, toplumsal farkındalık yaratılmasına yönelik içeriğe yayın organlarında yer verilmesi, film ve dizilerde toplumun trafik kurallarına uyulmasına teşvik edilmesi bu kapsamda hazırlanan programların günün belli saatlerinde yayınlanması trafik güvenliğine büyük katkı sağlayacaktır. RTÜK, TRT, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ulusal ve yerel medya bu konuda işbirliği içinde gerekli hassasiyeti gösterecek.

Heliport ve cepler yapılacak

Kazazedelerin kaza sonra daha hızlı şekilde nakilleri için karayolları ile entegre ambulans helikopterlerin iniş ve kalkış yerleri, ilçelerde heliportlar, otoyollarda, uygun park cepleri, karşı yöne geçiş için güvenliği sağlanmış geçiş noktaları yapılacak.

Daha güvenli yollar geliyor

Risk ve tehlikeleri azaltabilmek için daha güvenli yollar yapılacak, yaya güvenliği sağlanırken, özürlü çocuk, yaşlı gibi dezavantajlı gruplar için trafikte rahat erişimlerini sağlayacak çalışmalar yapılacak. Eğitimler verilecek.

Diyanet toplumsal farkındalık yaratacak

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından trafik kazaları sonucu meydana gelen maddi manevi kayıpları azaltmak ve toplumsal farkındalık yaratmak için çalışmalar yapılacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.