Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Hız Kontrol Ve Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı Arasındaki Fark Nedir?

Fazıl Arslangiray

Soru

Arkadaşlar dün yolda hız sınırlandırıcığı ayarlamaya çalışırken babam gazdan ayağını çekmesine rağmen ben sınırı yükselttikçe araba hızlanıyor dedi. telaş yaptık... okudum kılavuzu ama anlayamadım birşey...:) aynı mıdır farklı mıdır bana yardımcı olur musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Evet hız sabitleme sadece gaz la ilgili yokuş aşağı hız artınca fren yapmıyor sadece ayarladığınız hızı geçtiniz diye dıt dıt diye öten bir uyarı veriyor.Benim az önce anlattığım yanlış anlaşılmış sanırım.Ben uzun yolda hız sabitleyiciyi frende yapsın diye değil iptal ettiğim anda gaz kessin ve biraz hızım düşsünki önümdeki araç zaten benle neredeyse aynı hızda olduğu için gaz yada frene gerek kalmıyor manasında kullanıyorum.

Yoksa önümdeki ani fren yaptığında yada yavaşladığında bende mecburen frene basıyorum

Yok ben önceki mesaj için yazmıştım. Bende o şekilde kullanıyorum zaten Cmaxte :)

Onu da adaptif hız kontrolu yapıyor.

Tekno pakette var mıydı?

Malesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

kusura bakmayın yeni üye oldum aklımdaki soruları hemen sormam lazım :)

bu iki özelliğin arasındaki fark kısaca nedir ben okudum anlamadım ?

ilerdeki araç ile arasındaki mesafeyi koruyan diye bir sistem varmış onunla alakalı mı?

• Hız kontrol sistemi
  • Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hız kontrol sistemi, ki diğer adıyla Cruise Control'dür, aracın ayarladığınız hızda sabit olarak gitmesini sağlar.

Ayarlanabilir Hız Sınırlayısı ise, aracın, ayarladığınız değerden daha hızlı gitmesini engeller. Yani gaza bassanız da araç ayarlanan hız değerşnden yukarı çıkmaz.

Öndeki araç ile mesafeyi koruyan sistem ise Adaptif Hız Kontrol Sistemi'dir. Radar bazlıdır. Yani öndeki aracın hızını ölçen bir sistem yardımıyla çalışır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hız kontrol sistemi, ki diğer adıyla Cruise Control'dür, aracın ayarladığınız hızda sabit olarak gitmesini sağlar.

Ayarlanabilir Hız Sınırlayısı ise, aracın, ayarladığınız değerden daha hızlı gitmesini engeller. Yani gaza bassanız da araç ayarlanan hız değerşnden yukarı çıkmaz.

Öndeki araç ile mesafeyi koruyan sistem ise Adaptif Hız Kontrol Sistemi'dir. Radar bazlıdır. Yani öndeki aracın hızını ölçen bir sistem yardımıyla çalışır.

yani hız kontrol sisteminde 50 ile ayarladığım zaman önüme araç çıktığında frene basınca araç yavaslıyor freni bırakınca kendısımı hızlanıyor ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yani hız kontrol sisteminde 50 ile ayarladığım zaman önüme araç çıktığında frene basınca araç yavaslıyor freni bırakınca kendısımı hızlanıyor ?

Tam öyle değil, frene basınca devreden çıkıyor, tekrar elden devreye alman gerekiyor, o işi kendiliğinden yapmıyor.

Kullanıcı kılavuzunda epeyi bilgi var, bu akşam iş edinin onu okuyun...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hayir hiz sabitleyicide sistem su diyelimki 90 a sabitlediniz frene basinca ekranda ayarli hizin uzerinde bir cizgi cikiyor yani stand by konumuna geciyor hiz sabitlemenin altindaki mandal gibi olan tusa basinca arac diyelim 60 a dusmus olsun frene bastiginizda tekrar 90 a kadar kendi cikariyor iptal edene kadar durum boyle insallah anlatabilmisimdir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Gerekli cevaplar verilmiş zaten ama bence de daha ayrıntılı bilgi için kitapçığı okuyun.. gerçekten yararlı bilgiler var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sizin bahsettiğiniz adaptif cruise control  focus larda  yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dedigim gibi siz araci alin kitapcigida yaniniza alin ve tek tek deneyin boyle bir sey anlayamazsiniz.

Akilda kalmasi icin, mesela babaniz ile beraber uzun yola ciktiniz, babaniz " evlat 110 u gecme" dedi. Daha sonra babaniz yoruldu ve uyudu sizde 110u gectiniz babaniz sinirlendi ve 110 limitorune ayarladi ve bu ayardan cikilmayacak dedi. Mesela meganda o tus kolcagin yaninda uzerine bant yapistirsan 90 da limutoru ayarlasan kisi istese de 90 ni gecemiyor. Umarim aydinlatici olmustur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dedigim gibi siz araci alin kitapcigida yaniniza alin ve tek tek deneyin boyle bir sey anlayamazsiniz.

Akilda kalmasi icin, mesela babaniz ile beraber uzun yola ciktiniz, babaniz " evlat 110 u gecme" dedi. Daha sonra babaniz yoruldu ve uyudu sizde 110u gectiniz babaniz sinirlendi ve 110 limitorune ayarladi ve bu ayardan cikilmayacak dedi. Mesela meganda o tus kolcagin yaninda uzerine bant yapistirsan 90 da limutoru ayarlasan kisi istese de 90 ni gecemiyor. Umarim aydinlatici olmustur

bu dediğiniz hız sınırlayıcı dimi ?onu anladım sayılır .O hızı geçince uyarı veriyor.

benim aklıma takılan hız sabitleyici .Yani 100 e ayarlasam 90 ile gitsem ben gaza basmasam bile kendısı gaza basıp 100e mi çıkıyor.mesela 50 ile gidiyorum 2.vitesle , 150 e ayarladım .o hızlanınca ben zamanı gelince vites mi attıracağım :) kafam karıştı biraz 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

O hızı geçince uyarı veriyor.

Uyarı vermiyor.. Siz gazı kökleseniz de o hızı hiç geçmiyor.. gaz o hızdan sonra tepki vermiyor, işlemiyor..

Hız sabitleyicide 50 ile giderken 150'ye bir anda ayarlayamazsınız.. siz ayarı arttırdıkça hız da yavaş yavaş artmaya başlar.. elle yapılan gaz gibi hayal edin. elektronik olarak araca gaz vermiş oluyorsunuz.. tabi hızlandıkça vites arttıracaksınız elbette.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.