Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Akaryakıt Fiyatları

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

Yıllardır yazılan, çizilen şeyler bunlar...İki ileri, bir geri kim tutar bu fiyatları? Asıl önemli olan iki geri, bir ileri olması ama bu da hayalden öteye gidemeyecek bir şey. Perşembenin gelişi çarşambadan belli, toplumda artık tecavüz kaçınılmaz ise zevkini çıkar psikolojisi hakim o yüzden saldım çayıra Mevlam kayıra... :pray:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yıllardır yazılan, çizilen şeyler bunlar...İki ileri, bir geri kim tutar bu fiyatları? Asıl önemli olan iki geri, bir ileri olması ama bu da hayalden öteye gidemeyecek bir şey. Perşembenin gelişi çarşambadan belli, toplumda artık tecavüz kaçınılmaz ise zevkini çıkar psikolojisi hakim o yüzden saldım çayıra Mevlam kayıra... :pray:
O zaman haydi akaryakıt almaya :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bizim ülkemizde vergiden para toplamak işin kolay tarafı olduğundan hep bu yola gidiliyor.

Bildiğim bazı şeyler bana garip geliyor.

Ülkemizde yıllık 17-20 milyon ton civarı motorin, 1.5-2 milyon ton arasıda benzin tüketiliyor.Yalnız bizim rafinerilerimizin üretiminin %40'ı motorin, %60'ı benzin olarak gerçekleşiyor.Bu üretim miktarlarıyla motorin tüketimimize yetmiyor benzin ise fazla geliyor.Böyle olunca benzin fazlamızı 1.80 tl gibi rakamlardan ihraç ediyoruz ama yüklü miktardada motorin ithal ediyoruz. Bunları göz önünde bulundurarak tüpraş genel müdürünün hazırlayıp enerji bakanlığına verdiği teklif çok mantıklı geliyor.teklif şöyle motorinin vergisini 9 kuruş artırıp benzinin vergisini 60 kuruş düşürerek toplamda aynı vergiyi alıp benzin sarfiyatını artırarak,motorin ithalatını düşürüp bu konudaki dışa bağımlılığıda birazdaha azaltmak.

Durum böyle olursa biz araç sahipleride yeni araç aluırken daha pahalı ve bakım masrafları daha yüksek olan dizel araçlar yerine benzinli araçları tercih ederken çekinmeyiz.Tabi bu bazı kesimlerin işine gelirmi bilinmez.

Bu ulkede hani konuda olursa olsun tercih yaparken cekinmekte fayda var. Bugun mazot ucuz oldugu icin degil, dizel araclar az yaktigi icin dizeller satiliyor. 1.0 benzinli focus ya da 1.2 tsi golf yakit tuketiminde cokta abartili degerlere sahip degiller. Ama genede alirken insanlara dizel daha cazip geliyor. O alginin degismesi o kadarda kolay degil. Kaldi ki devletin bu konuda herhangibir yakita indirim otekine bindirim yapmasi da dogru degil bence.. 

Tupras ozelinden devam edersek, eger benzin kapasiteleri daha yuksekse, o zaman degisime gidip daha kaliteli mazotu daha yuksek kapasite ile uretmeye baslasinlar o zaman konussunlar. Hala 5 ppm alti mazot tuprastan cikmiyor. Eger bulunduklari ulkenin gerceklerine uymayan uretim yapilari varsa onu degistirsinler. Ayrica benzini 1.8 den yurtdisina satmakla Tupras in herhangibir zarari falan yok. Ulke cikarlarina ters dusen birsey de yok. Sonucta ihracat ihracattir. O demec tumuyle Tupras in kendi cikarlarini gozettigi bir metne dayali.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu ulkede hani konuda olursa olsun tercih yaparken cekinmekte fayda var. Bugun mazot ucuz oldugu icin degil, dizel araclar az yaktigi icin dizeller satiliyor. 1.0 benzinli focus ya da 1.2 tsi golf yakit tuketiminde cokta abartili degerlere sahip degiller. Ama genede alirken insanlara dizel daha cazip geliyor. O alginin degismesi o kadarda kolay degil. Kaldi ki devletin bu konuda herhangibir yakita indirim otekine bindirim yapmasi da dogru degil bence.. 

Tupras ozelinden devam edersek, eger benzin kapasiteleri daha yuksekse, o zaman degisime gidip daha kaliteli mazotu daha yuksek kapasite ile uretmeye baslasinlar o zaman konussunlar. Hala 5 ppm alti mazot tuprastan cikmiyor. Eger bulunduklari ulkenin gerceklerine uymayan uretim yapilari varsa onu degistirsinler. Ayrica benzini 1.8 den yurtdisina satmakla Tupras in herhangibir zarari falan yok. Ulke cikarlarina ters dusen birsey de yok. Sonucta ihracat ihracattir. O demec tumuyle Tupras in kendi cikarlarini gozettigi bir metne dayali.. 

Doğru söze ne demeli...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mertolbey son öğrendiğim verilere göre benzini 1.45 tl gibi bir rakamdan ihraç ediyolar.bunun karşılığındada 160 küsürlerden motorin ithal ediyolar buda cari açıkta çok büyük bir yer tutuyor.Ayrıyetten tüpraş tamamen özel bir kuruluş değil.yüzde 50 devlet payı devam etmekte.çama yönetim koçta.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamam iste tam olarak bu yazdigini seyden dolayi kaliteli motorin uretimini saglamalari lazim.

Cari acik benim degil devletin problemi. Benden fazla fazla aldigi vergi ile zaten o 15 kurusu oder. Ki yazdiginiza gore 7.5 kurusu benim cebimden cikacakmis. Bahsi gecen sizlanmanin nedeni oteki tarafa dusen 7.5 kurus.. Ki o benim hicmi hic problemim degil. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.