Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Motor yağını yakın zamanda değiştirin

Burak Gazioğlu

Soru

Arkadaşlar merhaba. 2023 model sw active Focus 1.5 ecoblue dizel sahibiyim.

Aracım şuan 5.400 kmde ve 15.01.2024 trafiğe çıkışlı "motor yağını yakın zamanda değiştirin" uyarısı verdi. Servisten randevu aldım ve servise gittim 3 saat serviste bekledim ve bana söylenen "yağınız bozulmuş garantiye gönderdik ancak onaylanmadı 3.557 tl ücret çıkıyor sade yağ değişimi filtre yok" dediler bnde aracımin daha 5 aylık ve 5400 kmde olduğunu normal bakımın 15.000 yada 1 yıl olduğunu böyle birşeyin garantiye girmesi gerektiğini dile getirdim. Onlarda "aracı şehiriçi ve düşük devirde kullandığımı bi yüzden partikülün dolduğunu ve yağa mazot karıştığı için yağda artış ve yağ kalitesinin bozulmuş olduğunu" söylediler. Bnde devamli aracı şehirdışinda kullanamayacağımi 1000 km şehir dışı kullanimim olduğunu, şehiriçi aralıklarla spor modda kullandığımı ve egzoz filtresi aşırı yüklendi uyarısı verdiğinde ben aracımı L konumuna alıp 3 bin devire sabitleyip temizlik işlemi bitene kadar çevre yolunda kullandığımi belirttim ancak "kullanıcı hatası olduğu için garanti karşılamıyor" dediler. Bnde müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım ve kayıt oluşturdum talebimi tekrar değerlendirmeye alacaklarını söylediler ve size dönüş yapılacak dediler. 

Böyle bir durum yaşayan oldu mu? varsa tecrübelerinden faydalanmak isterim, yada verilecek tavsiyeleriniz varsa dinlemek isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Benzer sorunu bende yaşadım malesef. 2023 kasım çıkışlı benim aracımda. Sanırım 3k km de dpf aşırı yüklendi aracı sürün uyarısı verdi. Tespitlerim, normal modda olsa bile şanzıman ekonomi odaklı. Tabir yerinde ise motoru boğarak kullandığınızda bu durum ortaya çıkıyor, ya sakin kullanacaksınız ya da sport moda alıp devirli kullanacaksınız. Bu durumda 3-4 gün olan rejenerasyon işlemi 5-6 günlere kadar çıkabiliyor. 2017 model dizel focusumda çok daha azdı rejenerasyon sıklığı. Sıkı emisyon kuralları gereği bu arabada çok sık devreye giriyor. Olumsuz yanı motor yağı şehir içinde çok çabuk kirleniyor. Benim araç şuan 7k km de yağ ömrü %40 civarlarında, yani 11-12k km de yağı değiştirmem gerekecek. İyi tatafı ise çok sık rejenerasyon yaptığı için dpf temiz kalacak ve daha uzun ömürlü olacak gibi geliyor. Bu arada sadece bir defa 250 km lik uzun yola çıktım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

çok saçma ama bu kadar yeni arabada böyle sorun. açıkçası tedirgin oluyorum bazen arabayı kullanırken her an birşey çıkacakmış gibi.

2 saat önce, Erdem Ay yazdı:

Benzer sorunu bende yaşadım malesef. 2023 kasım çıkışlı benim aracımda. Sanırım 3k km de dpf aşırı yüklendi aracı sürün uyarısı verdi. Tespitlerim, normal modda olsa bile şanzıman ekonomi odaklı. Tabir yerinde ise motoru boğarak kullandığınızda bu durum ortaya çıkıyor, ya sakin kullanacaksınız ya da sport moda alıp devirli kullanacaksınız. Bu durumda 3-4 gün olan rejenerasyon işlemi 5-6 günlere kadar çıkabiliyor. 2017 model dizel focusumda çok daha azdı rejenerasyon sıklığı. Sıkı emisyon kuralları gereği bu arabada çok sık devreye giriyor. Olumsuz yanı motor yağı şehir içinde çok çabuk kirleniyor. Benim araç şuan 7k km de yağ ömrü %40 civarlarında, yani 11-12k km de yağı değiştirmem gerekecek. İyi tatafı ise çok sık rejenerasyon yaptığı için dpf temiz kalacak ve daha uzun ömürlü olacak gibi geliyor. Bu arada sadece bir defa 250 km lik uzun yola çıktım.

hocam 5000 km uyarı vermesi can sıkıcı. servis sorun neyse çözmeli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 hours ago, Burak Gazioğlu said:

"aracı şehiriçi ve düşük devirde kullandığımı bi yüzden partikülün dolduğunu ve yağa mazot karıştığı için yağda artış ve yağ kalitesinin bozulmuş olduğunu" söylediler.

Bu söylediklerini antetli kağıda yazılı olarak vermelerini talep edin. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bana çok saçma geldi bu yaşananlar, konunun cahili miyim, ondan mı saçma geldi acaba?

Basit tahminim, araç 2023 modelmiş, muhtemelen 2023 mayıs civarı üretimlidir. 1 yıl geçtiği için yağ değişim uyarısını vermiştir. Yanlış hatırlamıyıyorsam 1 yıl ya da 15bin km hangisi önce gelirse uyarı mesajı çıkıyor. Arabada yağ kalitesini ölçüp değiştirin uyarısı çıkaran bir sensör ve buna bağlı yazılım kodlaması yok bildiğim kadarıyla. Bu bağlamda servis çok ayıp, rezil bir hatekete imza atmış gibi. Ya da ben çok fena yanılıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Bana çok saçma geldi bu yaşananlar, konunun cahili miyim, ondan mı saçma geldi acaba?

Basit tahminim, araç 2023 modelmiş, muhtemelen 2023 mayıs civarı üretimlidir. 1 yıl geçtiği için yağ değişim uyarısını vermiştir. Yanlış hatırlamıyıyorsam 1 yıl ya da 15bin km hangisi önce gelirse uyarı mesajı çıkıyor. Arabada yağ kalitesini ölçüp değiştirin uyarısı çıkaran bir sensör ve buna bağlı yazılım kodlaması yok bildiğim kadarıyla. Bu bağlamda servis çok ayıp, rezil bir hatekete imza atmış gibi. Ya da ben çok fena yanılıyorum.

Yok onuda düşündüm araç 7.ayda üretilmiş hocam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Burak Gazioğlu yazdı:

Yok onuda düşündüm araç 7.ayda üretilmiş hocam

Uyarı “yakın zamanda” değiştirin şeklinde olduğu için 1 ay ya da 2 ay kala uyarı göstermeye başlıyor olabilir. Yağın durumunu ölçen bir sensör olmadığını düşünüyorum. Bu mesajı çıkaran yazılım da km ve süreyi sayıp hangiis önce dolarsa mesajı ekrana çıkarıyordur, daha ötesi değildir diye düşünüyorum. Ama servisin yaklaşımı her halukarda şüpheli ve daha net açıklanmaya mahkum. Temmuzdan bu yana dolu halde olan yağın yakın zamanda değişiminin gerekecek olması ve garantiye girmemesini doğal karşılarım ama servisin paylaştığı bilgiler ve sergiledikleri tutum doğru gelmedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
49 dakika önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Uyarı “yakın zamanda” değiştirin şeklinde olduğu için 1 ay ya da 2 ay kala uyarı göstermeye başlıyor olabilir. Yağın durumunu ölçen bir sensör olmadığını düşünüyorum. Bu mesajı çıkaran yazılım da km ve süreyi sayıp hangiis önce dolarsa mesajı ekrana çıkarıyordur, daha ötesi değildir diye düşünüyorum. Ama servisin yaklaşımı her halukarda şüpheli ve daha net açıklanmaya mahkum. Temmuzdan bu yana dolu halde olan yağın yakın zamanda değişiminin gerekecek olması ve garantiye girmemesini doğal karşılarım ama servisin paylaştığı bilgiler ve sergiledikleri tutum doğru gelmedi.

Yağ ömrü gösteriyor %5 yağ ömrü kalınca yağ değişimi uyarısı verdi 2gün sonraya randevu alabildim ozmn yağ ömrü %0 ı gösteriyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yağ kalite ölçümü yapan bir sensörü var. DPF temizliği sırasında enjektörler fazlaca mazot basıp yağa mazot karışmasına ve kalitenin bozulmasına sebep oluyor. Serviste kullanılan Castrol veya Opet 0w20 yağ hemen bozuluyor. Ben 2 bakımdır Liqui Moly Top Tec 6610 kullanıyorum. Gerekli spec karşılıyor. 14k km de yağ uyarısı verdi. Benim araç ilk seri 4 litre yağ alan MK4 ST line, 1.5 ecoblue. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
39 dakika önce, Tuğra Yanık yazdı:

Yağ kalite ölçümü yapan bir sensörü var. DPF temizliği sırasında enjektörler fazlaca mazot basıp yağa mazot karışmasına ve kalitenin bozulmasına sebep oluyor. Serviste kullanılan Castrol veya Opet 0w20 yağ hemen bozuluyor. Ben 2 bakımdır Liqui Moly Top Tec 6610 kullanıyorum. Gerekli spec karşılıyor. 14k km de yağ uyarısı verdi. Benim araç ilk seri 4 litre yağ alan MK4 ST line, 1.5 ecoblue. 

Bu sefer serviste değiştirmeyi düşünüyorum garanti bozulmasın diye ama bir daha aynısı olursa dediğiniz yağı kaydettim hocam teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Tuğra Yanık yazdı:

bu yağı biz de kaydetsek iyi olur. aracım şuan 1400 km de

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar bugün ford müşteri hizmetlerinden aradılar "talebinizi değerlendirdik ancak garanti biriminden kullanıcı hatası olduğunu ve garantiye girmediğini tekrarladılar" dediler. Serviste yağını değiştirdim sadece yağ 3557 tl verdim filtre yok ve bakım saymadıklarıni söylediler yani 15bin km dolunca yine bakıma gireceğini belirttiler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.