Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus III'ü tasarlayan mühendislere iki çift lafım var!!!

Burak EKİCİ

Soru

Şubat ayının ilk haftasından bu yana Ford Focus III Style Plus TDCI Sedan kullanıyorum, daha önce kullanıdığım araç'ta 2008 model Ford Focus Collection 1.6 TDCI idi, zaten o araçtan o kadar memnun kalmıştık ki sırf bu yüzden başka hiç bir markaya bakmadık dahi. Gittik otokoç'a aldık aracı çıktık.

Şimdi gelelim şu 2 ayda araçta karşılaştığım sorunlara.

1) Aracın göğüs kısmını o kadar büyütmüşler ki araçta oturulacak yer kalmamış, hele hele benim gibi biraz da iri yapılıysanız eyvah ki ne eyvah. Eski Focus çok daha geniş idi. Göğüs bölümünü bu kadar büyük tutmasalar belki çok daha rahat bir araba yapabilirlerdi.

2) ön koltukları biraz geri aldığımız zaman arka yolcu bölümünde oturulacak yer kalmıyor, o kadar kısa bir diz aralığı koymuşlar ki sanki bu arabayı tasarlayan mühendisin boyu 1.55, 1.60 arasındaymış, kendisi için tasarladı herhalde diye düşünüyorum.

3) ön ve arka camları biraz daha aşağı indirselermiş yere paralel olacaklarmış neredeyse, tamam ön cam için bir şey demiyorum; ama arkada ki Cam o kadar aşağıda ki Bagaj kapağını tamamen öldürmüş, şirketimize 2 adet Focus aldık diğer Focus'u kullanan arkadaş çocuk koltuğunu bagaj'a yerleştirememiş.

4) Style Plus pakette, kitap okuma ışığı sadece orta da var yani eğer gece yolda gidiyorsanız ve yanınızda ki kişi bir şey aramak için veya bir şey okumak için ışığı yakarsa bütün arabaya ışık doluyor, ayrıca ön tarafta ki ışık arka tarafı da yakıyor yani arkada uyuyan birisi varsa kalk hemen demek gibi bir şey, Titanium'da ayrı ayrı yapmışlar, düşünüyorum da bu ışığın maliyeti ne kadar ki 30 TL falan mı?

5) Aracın ön kısmında 2 adet tutacak var ama arkada yok, tamam arkaya koymadınız ama tutacakların biri neden şöför tarafında ben 10 yıldır araba kullanıyorum 1 kere bile şöför tarafında ki tutacaktan tutup araba sürmedim.

6) Adamlar paspastan kısmışlar, evet her şeyi geçtim ama şu paspastan kısma nedir çözemedim, biraz büyük paspas verseniz ölürmüsünüz?

7) USB girişinin torpido içerisinde olması ise beni benden alan yegane konu idi, hayır fiesta'da konsolun arasına koymuşsun focus'un ne hatasını gördünüzde torpidonun içine koyuyorsunuz anlamıyorum ki.

8) LCD ekranlar, bu konu üzerinde fazla yorum yapmayacağım. Yazık sadece yazık.

9) Telefon defterinde ki isimler önce soyisim sonra isim olarak çıkıyor ve bunu düzeltemiyoruz. Her telefon açışımda acaba bunun soyadı neydi diye düşünüyorum, sonunda telefonu elime alıp buluyorum.

10) Arka koltukta oturan kişi 1.80 cm'in üzerindeyse boynunu bükmek zorunda kalıyor. Eyy gidi Ford Dünya'da uzun insanlarda yaşıyor, herkes Japon değil bu Dünya'da.

11) Yolcu kısmında birisi oturuyorsa ve torpido gözünden bir şey almak istiyorsanız, önce yolcuyu, uygun bir yerde indirmeniz gerekiyor. Daha sonra istediğiniz şeyi alabiliyorsunuz torpido gözünden. Yine Ford'a sesleniyorum, eyy gidi ford madem o gözü kullanmamızı istemiyorsun neden yapıyorsun.

12) Küllük olarak verilen parçayı mühendis arkadaş öyle bir yere koymuş ki, sigaradan ölmezseniz, zaten sigara külünü buraya atmaya çalışırken kaza yapıp ölürsünüz der gibi, neyse ki o gözü sadece bozuk para koymak için kullanıyorum.

13) Koltukların döşeme kalitesine lafım yok, 1992 model Doğan L arabamız vardı ve koltuk döşemesi bu arabanın döşemesinden 1.000.000 kat daha kaliteli idi. Sigara içerken dikkat edin kül düşerse arabayı tamamen yakabilirsiniz.

14) Radyonun tuşlarının kalitesizliği o kadar açık ki 2 sene sonra bence bütün tuşlar yerinden çıkacak ve hepsini üzerinde ki mat koruyucu kalkarak, kötü bir görüntü oluşturacak.

Feryadım şimdilik bu kadar...

Kıyaslama yaparsam, eski Focus bence çok daha kullanışlı idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Motor konusunda hiç bir sorunum yok, hatta çok geliştirmişler, özellikle 6 ileri vites hem motoru hemde cebi düşünen bir durum, titreşim konusunda da gerçekten çok büyük yol kat etmişler, benim sorunum ufak tefek şeyler aslında ama birsürü olunca böyle oluyor.

Misal şu kapı üzerlerine tutma kolları, arka tarafa da yapsalardı ne olurdu ki. veya okuma ışığını öle gözümüze sokmadan yapsalardı ne olurdu diye düşünmeden edemiyorum.

Muhakkak makyajlı kasada bunların hepsi değişecektir. özellikle LCD ekranları değiştireceklerini düşünüyorum. Değiştirmezlerse de bir Tetris falan koysunlar. :)

Sizin eleştirdiğiniz yerlerden tutma kolları ve iç mekan darlığı dışında hiç bir şey benim için sorun değil.

Tutma kolu da benim aracımda var. O konuda da sorun yok.

Ekranlar ise bize otosan'ın kazığıdır. Başka bir şey demiyorum, dersem sonuçları benim için ağır olabilir.

Ufak tefek kusurları olsa da, focusuma her baktığımda daha cok seviyorum. Sıfır araba almaya karar verdiğimde listemde birinci sırada Golf vardı. Ama şimdi bakıyorum da iyi ki focus almışım. Zira Golf çok sıradan geliyor gözüme artık.

Bakın, insanlar artık doğru yolu buluyor. Golf çok kaliteli olabilir ( ki öyle olmadığını düşünüyorum) ancak, çokda sıradan. Golf'e bakınca beni heyecanlandıran bir şey yok. Ancak almayı hiç düşünmediğim Focus 3 hb nin arka tasarımı benim çok hoşuma gidiyor şu an. Ahmet sizi de tebrik ederim. Kesinlikle doğru karar vermişsiniz. :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Elbette kusursuz kadın da olmaz, adam da olmaz araba da olmaz; zaten saydığım onca madde içerisine baktığımızda bu kusurlar maddi olarak öyle aman aman kusurlar değildir. (Arka yolcu bölümünün küçüklüğü dışında, o bölümü büyütmek ciddi maddi külfet demektir.)

Sonuç olarak 13 14 madde yazdım, bunları toplayıp düzeltseler araç başına en fazla 1.000 TL masraf çıkar. (Seri üretim olarak düşünürsek) ama en azından, kusursuz'a yakın bir araba olabilir böylece. Biz 56.000 TL verdik araca eğer bunlara 1.000 TL daha isteseydiler, kendi cebimden de olsa verirdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bazen ınternetten alış veriş yaparım,ürünü beğenmezsem bir daha ınternetten alış veriş yapmayacağım bir daha olursa 2 olsun vs vs diyorum..yani ürünü canlı canlı görmeden aldığım için bundan dolayı bazen sıkıntı oluyor.F3 III konusun da da hemen hemen herkes sıfır alırken bayi ye parayı vermeden, arabanın içine oturur ve arabayı kendi araba dizayn, konfor, motor bilgisine göre test eder,bilmeyen de bir bilenle gider.insanlar beklentileri ile araba arasında bir bağ kurabilmelidir.ben style plus aldım boyum 1.73 genel de arabaya tek binerim.hemen hemen her şeyi benim beklentiler dahilinde kafama yatmayan tek tarafı ise kolçağının olmayışı idi bunu da zaman sonra serviste taktırırım düşüncesi oluşunca tüm kredi cazibesi ve beklentilerim doğrultusunda olan bir arabaya sırf bir kolçağı yok diye hayır diyemezdim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Valla ben bugün Kızılayı dağıttım...Kızılayda ışıklarda adamın teki benim arabaya bakıcam derken çaat diye geşirdi öndekine...Gülsemmi ağlasammı derken polis beni kenara çekti,senin yüzünden oldu kaza dedi,önce dalga geçiyo sandım,baktım bana yıkıyo kazanın suçunu,bir fırça kaydım,özür mözür diliyor sonrada lavuk....Ulen kırmızı arabamız var diye milletin yaptığı kazadan bile sorumlu olucaz yaaa....Salak herif önüne baksın önce...Bu arabada arabada yaldır yaldır yanıyor yeni yıkatmışım nasıl dikkat çekiyor hakkaten yahu....Kendi kendime nazar değdircem valla...Ben arabamdan memnunum abi,hiçbir sorunum felanda yok,ne döşemesinde n motorunda ne şurasında ne burasında öyle kaale alınacak hiçbişi yok,ufak tefek şeylerde olur sonuçta kul yapısı....

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şubat ayının ilk haftasından bu yana Ford Focus III Style Plus TDCI Sedan kullanıyorum, daha önce kullanıdığım araç'ta 2008 model Ford Focus Collection 1.6 TDCI idi, zaten o araçtan o kadar memnun kalmıştık ki sırf bu yüzden başka hiç bir markaya bakmadık dahi. Gittik otokoç'a aldık aracı çıktık.

Şimdi gelelim şu 2 ayda araçta karşılaştığım sorunlara.

1) Aracın göğüs kısmını o kadar büyütmüşler ki araçta oturulacak yer kalmamış, hele hele benim gibi biraz da iri yapılıysanız eyvah ki ne eyvah. Eski Focus çok daha geniş idi. Göğüs bölümünü bu kadar büyük tutmasalar belki çok daha rahat bir araba yapabilirlerdi.

2) ön koltukları biraz geri aldığımız zaman arka yolcu bölümünde oturulacak yer kalmıyor, o kadar kısa bir diz aralığı koymuşlar ki sanki bu arabayı tasarlayan mühendisin boyu 1.55, 1.60 arasındaymış, kendisi için tasarladı herhalde diye düşünüyorum.

3) ön ve arka camları biraz daha aşağı indirselermiş yere paralel olacaklarmış neredeyse, tamam ön cam için bir şey demiyorum; ama arkada ki Cam o kadar aşağıda ki Bagaj kapağını tamamen öldürmüş, şirketimize 2 adet Focus aldık diğer Focus'u kullanan arkadaş çocuk koltuğunu bagaj'a yerleştirememiş.

4) Style Plus pakette, kitap okuma ışığı sadece orta da var yani eğer gece yolda gidiyorsanız ve yanınızda ki kişi bir şey aramak için veya bir şey okumak için ışığı yakarsa bütün arabaya ışık doluyor, ayrıca ön tarafta ki ışık arka tarafı da yakıyor yani arkada uyuyan birisi varsa kalk hemen demek gibi bir şey, Titanium'da ayrı ayrı yapmışlar, düşünüyorum da bu ışığın maliyeti ne kadar ki 30 TL falan mı?

5) Aracın ön kısmında 2 adet tutacak var ama arkada yok, tamam arkaya koymadınız ama tutacakların biri neden şöför tarafında ben 10 yıldır araba kullanıyorum 1 kere bile şöför tarafında ki tutacaktan tutup araba sürmedim.

6) Adamlar paspastan kısmışlar, evet her şeyi geçtim ama şu paspastan kısma nedir çözemedim, biraz büyük paspas verseniz ölürmüsünüz?

7) USB girişinin torpido içerisinde olması ise beni benden alan yegane konu idi, hayır fiesta'da konsolun arasına koymuşsun focus'un ne hatasını gördünüzde torpidonun içine koyuyorsunuz anlamıyorum ki.

8) LCD ekranlar, bu konu üzerinde fazla yorum yapmayacağım. Yazık sadece yazık.

9) Telefon defterinde ki isimler önce soyisim sonra isim olarak çıkıyor ve bunu düzeltemiyoruz. Her telefon açışımda acaba bunun soyadı neydi diye düşünüyorum, sonunda telefonu elime alıp buluyorum.

10) Arka koltukta oturan kişi 1.80 cm'in üzerindeyse boynunu bükmek zorunda kalıyor. Eyy gidi Ford Dünya'da uzun insanlarda yaşıyor, herkes Japon değil bu Dünya'da.

11) Yolcu kısmında birisi oturuyorsa ve torpido gözünden bir şey almak istiyorsanız, önce yolcuyu, uygun bir yerde indirmeniz gerekiyor. Daha sonra istediğiniz şeyi alabiliyorsunuz torpido gözünden. Yine Ford'a sesleniyorum, eyy gidi ford madem o gözü kullanmamızı istemiyorsun neden yapıyorsun.

12) Küllük olarak verilen parçayı mühendis arkadaş öyle bir yere koymuş ki, sigaradan ölmezseniz, zaten sigara külünü buraya atmaya çalışırken kaza yapıp ölürsünüz der gibi, neyse ki o gözü sadece bozuk para koymak için kullanıyorum.

13) Koltukların döşeme kalitesine lafım yok, 1992 model Doğan L arabamız vardı ve koltuk döşemesi bu arabanın döşemesinden 1.000.000 kat daha kaliteli idi. Sigara içerken dikkat edin kül düşerse arabayı tamamen yakabilirsiniz.

14) Radyonun tuşlarının kalitesizliği o kadar açık ki 2 sene sonra bence bütün tuşlar yerinden çıkacak ve hepsini üzerinde ki mat koruyucu kalkarak, kötü bir görüntü oluşturacak.

Feryadım şimdilik bu kadar...

Kıyaslama yaparsam, eski Focus bence çok daha kullanışlı idi.

Arkadaşım sen sat o arabayı git Linea ya da Megane al...Bu kadar kötü kusurları olan arabayı niye aldın yahu...Ne Lineada ne de Meganeda bunların hiçbiri yok,hatta Megan ,iç dizayn ve estetik olarak Focus 3 e 10 basar....Senin yerinde olsam arabanın değeri düşmeden hemen satardım.... :kıhkıh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.