Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kızıma Verilen Concerta 18mg Ilaç Hakkında

Zafer Yusoğlu

Önerilen Mesajlar

Cuma günü çocuğumu çocuk ve ergen psikiyatrisine götürdüm. Disleksi şüphesi ile götürmüştüm. Daha önce aldığım formları annesi öğretmeni ve kendisine doldurttum. Ve defterlerinide alarak doktora gittik. Doktor kontrol etti ve disleksi olmadığını dikkat eksikliği olduğunu söyledi. Ve bu ilacı (concerta) yazdı. Ama yan etkilerinden korktuğumuz için ilaca başlamadık. Ama kızımda dikkat sıfır. Bir sayfa ödevi zorla bağrış çağrışla 1 saatte yaptırıyoruz. Buda bizi ve kızımı çok yıpratıyor. İlacı kullanmamakla doğrumu yapıyoruz acaba? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zafer bey, @Doğan Kurban abinin oğlunda da dehb var, bende de erişkin dehb mevcut. (Dehb:dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu)

Açıkçası ben hekim dışında ilaç kullanımına dair öneri verilmesine karşıyım. Sadece kendi deneyimlerimi anlatacağım. Bu yazdıklarım kesinlikle tavsiye niteliğinde değildir.

concerta 54mg kullandım 1 yıla yakın süre boyunca. Kullandığım ilk 6 ay boyunca çok faydasını gördüm. Yani şikayet ettiğim tüm huylarım değişmişti. Ama 6 aydan sonra etkisi azalmaya başladı. Etkisi azalmaya başladığı gibi zihnimin bulandığını hissetmeye başladım. O yüzden ilacı kademeli olarak azaltıp nihayetinde de 1 yılın sonunda tamamen bıraktım.

peki bırakmadan önce ne yaptım?

ilaç sayesinde körelen dikkatsizlik, sıkılma gibi durumlarla başa çıkmayı bir yaşam biçimi haline getirmeye ve zihnimde yerleştirmeye gayret ettim. Bunun için günlükler, planlar tutmaya başladım. İnternetten bullet journal yazarsanız pekçok kaynağa ulaşabilirsiniz. Üstelik kızınız renkli kalemlerle süsleyerek fazlasıyla eğlenebilir. Bunu alışanlık haline getirip kendisine günlük/haftalık/aylık hedefler koyup, bu hedefleri gerçekleştirdikçe rengarenk işaretleyerek oluşan tabloyla gurur duyabilir.

bıraktıktan sonra durumum ne?

evet eski şikayetlerime dair izler hala var ama kesinlikle eskisi gibi değilim. Edindiğim alışkanlıklarımı sürdürüyorum. Böylece erteleme, tembellik, dikkatsizlik gibi huylarımı çok çok büyük oranda yendim.

Dehb’li bir bireyle yaşamak diğer bireyler için gerçekten zor. Sizi anlıyorum. Allah kolaylık versin. Ama yukarıda yazdıklarımı uygulayabilirseniz hayat daha kolaylaşacaktır. Bir de dehb’ye ilişkin kitaplar okursanız kızınızın gözünden dünyayı görerek onu daha iyi anlayabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

Cuma günü çocuğumu çocuk ve ergen psikiyatrisine götürdüm. Disleksi şüphesi ile götürmüştüm. Daha önce aldığım formları annesi öğretmeni ve kendisine doldurttum. Ve defterlerinide alarak doktora gittik. Doktor kontrol etti ve disleksi olmadığını dikkat eksikliği olduğunu söyledi. Ve bu ilacı (concerta) yazdı. Ama yan etkilerinden korktuğumuz için ilaca başlamadık. Ama kızımda dikkat sıfır. Bir sayfa ödevi zorla bağrış çağrışla 1 saatte yaptırıyoruz. Buda bizi ve kızımı çok yıpratıyor. İlacı kullanmamakla doğrumu yapıyoruz acaba? 

Abi  çok geçmiş olsun. Kızımız kaç yaşında ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle geçmiş olsun.

Bu soruyu bence doktorunuza sormalısınız. 

Eğer doktorunuza güven sorununuz varsa belki ikinci bir görüş almalısınız. 

Kullanıcı deneyimi dahi yanlış yönlendirici olabilir, bir olgu diğerine benzemez.

Ben hekim olmama rağmen bu soruya cevap vermekten kaçınırım.

Bence yanlış yoldasınız. 

Bir de not: Yan etkilerden korkuyorsanız hiçbir ilacı kullanmayın, çünkü yüzde yüz güvenli ilaç yok. 

İkinci not: Yeğenim de kullandı, liseyi bitiremeyecek diyorduk şimdi Başkent Üniversitesinde başarılı bir öğrenci. Bu açıklama gerçek de olsa size bir faydası olmaz.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun.

Bu soruyu bence doktorunuza sormalısınız. 

Eğer doktorunuza güven sorununuz varsa belki ikinci bir görüş almalısınız. 

Kullanıcı deneyimi dahi yanlış yönlendirici olabilir, bir olgu diğerine benzemez.

Ben hekim olmama rağmen bu soruya cevap vermekten kaçınırım.

Bence yanlış yoldasınız. 

Bir de not: Yan etkilerden korkuyorsanız hiçbir ilacı kullanmayın, çünkü yüzde yüz güvenli ilaç yok. 

İkinci not: Yeğenim de kullandı, liseyi bitiremeyecek diyorduk şimdi Başkent Üniversitesinde başarılı bir öğrenci. Bu açıklama gerçek de olsa size bir faydası olmaz.

Aynen katılıyorum. O yüzden ilaca ilşkin tavsiye yerine alışkanlık yerleştirme üzerine tavsiye vermeye çalıştım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kızım 7.5 yaşında. Doktor herhangi bir bağımlılık yapmaz diyor. Yorumlara bakınca hele Ekşi sözlüğe bakınca bu ilacı almak için kırk takla atanı görünce biraz korktum. Ama kilo kaybı,iştahsızlık,kalp çarpıntı olası yan etkileri.Zaten çocuğun pek iştahı yok.  Hanım çok taktı. Kalp doktoruna göstermeden kullanma taraftarı değil. Bana kalsa bugün sabah kullanmaya başlatacaktım. Ne yapacağımızı inanın bilmiyoruz. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 dakika önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

Kızım 7.5 yaşında. Doktor herhangi bir bağımlılık yapmaz diyor. Yorumlara bakınca hele Ekşi sözlüğe bakınca bu ilacı almak için kırk takla atanı görünce biraz korktum. Ama kilo kaybı,iştahsızlık,kalp çarpıntı olası yan etkileri.Zaten çocuğun pek iştahı yok.  Hanım çok taktı. Kalp doktoruna göstermeden kullanma taraftarı değil. Bana kalsa bugün sabah kullanmaya başlatacaktım. Ne yapacağımızı inanın bilmiyoruz. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. 

İştahsızlık kesinlikle yapıyor.. ama geçici.. ben keşke kilo versem diye umdum ama öyle olmadı.. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

Abi kalp tetkiklerini yaptırın mutlaka. Benim evlat 12 yaşında. Anaokulunda başladık biz bu tedaviye. Aslında tedavi demeyelim.Çünkü tedavisi açıkcası yok dehb in. Concerta çocuğun kilosuna bağlı bir ilaç kilo arttıkca dozajı artabilir. Çünkü dikkat dağınıklığının seviyesine göre ilaçlar ve dozajı değişiyor.Benim evlat şuan 54mg concerta ve sabah 0.25 akşam 0.25 risperdal kullanıyor. İlaçların çocuktaki etkilerini gözlemlemeniz lazım. Eğer ilaçlar etkili değilse ya da etki süresi yeterli gelmiyorsa alternatif yollar deneniyor.Dehb konusunda Türkiye de tek isim Genco Usta dır. Daha öncesinde yanlış ilaçlar yüzünden okulda çok büyük sorunlar yaşadık. Sonucunda Genco beyi tekrar aradık bulduk ve 1.5 yıldır tek bir sorun yaşamadık. Aslında ilaçlar çocuğun dikkatini normal seviyeye getirmeye yarıyor. Tedavi değil çünkü tedavisi yok. Zamanla kendiliğinden geçiyor. Eğer ki doktorunuzun yetersiz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bu konuda uzman birisini bulmaya çalışın.Concertanın yan etkisi iştah keser. Ritalin kısa etkilidir ve iştah açıcı etkisi olan ilaçtır. Akademik başarısı ve okulda sorun yaşamaması amacıyla ilaç seçimi uzun etkili concerta ya da 4-5 saat etkili ritalin verilebilir. Ama bunlar kesinlikle hekiminizin planlaması gereken ilaçlar. Mesela risperdal haydi 0.25 verelim denilebilecek ilaç değil. Belli bir sürede kademe kademe artırılıp hedefteki kullanım dozajına ulaşılan ilaç. Bırakılması da aynı şekilde olur.Yine soracağın bişeyler olursa elimden geleni yaparım abi. Sakın ama sakın evlada bunu yansıtma. Psikolojisi bozulursa daha zor zamanlar geçirir.

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekşi sözlüğü okuyup etkilenmiş olmasanız Cem abinin dediği gibi hiç yazmamak gerekli de ben lisede ikisini de kullandım, benim için büyük nimetlerdi, ikisi de bildiğim kadarıyla kırmızı reçeteli, ikisi de iştah kesiyor, kalıcı bir yan etkileri bende olmadı, olup olmayacağının garantisini kimse veremez de yine Cem abinin dediği gibi yan etki ihtimalleri onlara dava açamayın diye yazılmış şeyler, ritalin içip yarım saat  bir saat sonrasında mışıl mışıl uyumuşluğum da var, sabahlamışlığım da, iskender gömmüşlüğüm de var ritalinsiz 30 saat yemek yememişliğim de. Bunlar hep üniversiteye girmeden önceki anılar tabi.

Doktorunuz sizi pek ikna edememiş, belirtildiği gibi alternatif görüş alın ya da ekşi sözlük yerine üniversite araştırmalarını, makaleleri filan okuyun.

Yoksa "Komşunun çocuğu ritalin almış full yapmış" "Teyzesinin oğlu concerta almış uçak mühendisi olmuş" ve benzeri şeylerle hem vakit kaybedersiniz hem de çocuğunuza faydalı olma ihtimali olan bir seçeneği elemiş olabileceğinizi atlayabiliyrsiniz bunların yarattığı korkularla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.