Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

TDCI yakıt hakkında ?

Emre V.

Soru

iyi forumlar abilerim , kardeşlerim , arkadaşlarım B)

öncelikle forum yeniden düzenlenmiş sanırım hayırlı olsun diyerek başlamak isterim.

ocak ayınnı ilk haftasında 2007 model ford focus 1.6TDCI ghia almıştık.Daha önceden vw bora 1.6 aracı kullandığımızdan yakıt olarak fazla olduğunu düşünüp dizele geçtiğimizde bu sorun ortadan kalkar diyordum ki bu aralar kafamda bi soru işareti var ?

Makyajsız kasa focus kullandığımız için 0/100km arası anlık yakıt gösterdiğinden bu oran benim kafamı kurcalamakta.Gerçi focus'un yapabileceği bişey yok mazot fiyatları 3,60 fiyatlarına ulaştı..

Sormak istediğim konu ise şu : siz örneğin 20 liralık mazot ile ne kadar yol alabiliyorsunuz yavaş kullanımda ?

Ben 30 liralık mazot ile uzun yolda 110 Km gidebiliyorum acaba aracımda sorun mu var diye merak ediyorum.(uzun yol = 60km rampa yukarı dönüşte tam tersi 60km aşağı )

ş.içinde ise : 15liralık mazot ile 70km gösteriyor çok yavaş kullanımda (1500 deviri geçmeden kullanım)Fakat şöyle bi sorun varki yavaş kullansam dahi 70km gösterse dahi 50km gezdiğimde sanki 70 km gezmişim gibi kalan km düşüyor.

(Kısacası kalan km 86km iken 15 liralık mazot alıyorum 156km gösteriyor kalanı , fakat 50 km gezdiğimde gene 80 lere düşüyor.)

Sizce bu veriler doğrumu ?

En önemlisi ise aracımı düz yolda denediğimde 190 dan yukarı çıkmıyor.Okuduğunuz için ve Yardımcı olacak forum üyelerine tşk ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Benim kullandığım yol düz genelde ve ş.içi mümkün olduğunca gaza basmamaya özen gösteriyorum. Hep aracı kendi ağırlığı ile yürütme yolunu kullanıyorum. Yoğun trafikte biraz korna sellektör yediriyor ama. öndeki arabayla dip dibe gitmenin mantığı olmadığı ve trafiği ekstra aksatmadığım için umursamıyorum.

40 psi fazla tabi. çok sert oldu zaten araç. Ben sadece deneme maksatlı bastım 40 psi ı. Aradaki farkı görmek istedim.

Kullanacağım yola göre değiştiriyorum havalarımı. Ama standart olarak 33-34 civarı kullanıyorum.

Lastikçileri salla sen Sadık beye katılıyorum. Adam araç ve yük durumuna göre lastik basınçlarını hesaplamış. Sana demiş bunları kullan diye. Sanayii işi yapmamak lazım :D

Araç üstündeki değerler bi şekilde kullanımı kesinlikle doğrudur ama bunda yol şartlarıda çok önemli,kaymak asfaltta 40 psi da hava basılır ama bizim buralarda değil 40, 35 psi hava bassan lastik hissi çok sertleşiyor.Bu arada benim bahsettiğim hava focus 2 için focus 3 de lastik ebadı değişik olduğundan bi miktar fazla basınç isteyebilir onunla ilgili bilgim yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ayrıca bilinen bir yanlış daha :Daha geniş lastik için daha yüksek hava basma gibi bir olay yoktur.

çünkü lastiğin içine basılan havanın verildiği atıyorum 34psi değeri. Lastiğin içerisindeki hava kütlesinin miktarı değil. Hava kütlesinin lastiğe uyguladığı basınç değeridir.

175/70-13 lastiğede 33 psi öneriliyor araç firmaları tarafından 205/55-16 yada ama 205-55-16 lastiği 33 psi basınca ulaştırmak için zaten içerisindeki hava kütlesini daha yüksek miktarda dolduruyoruz :kıhkıh:

Yani özetle 175/70-13 ile 205/55-16 lastiğin basınç değeri 33 psi ile aynıyken içerisindeki hava kütlesi miktarı farklıdır. Daha büyük lastiğe daha yüksek psi hava basılması yanlıştır.

Yük durumu hariç :kıhkıh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

merhaba...

bende 1 ay önce aldım focus tdcı 1.6 trend'imi.

geçen hafta şehirlerarası deneme imkanım oldu yakıt;

hız 110 km/h'den düşük olmamak kaydıyla şehirlerarası (genelde 130-150 arası) : 4,6 lt / 100 km (sıcaklık -5 ile 4 derece arasında)

şehir içi kullanımım biraz seri : 5,0-5,7 lt / 100 km aralığında geziniyor.

bu arada lastik basınçlarım 33 PSI

ogün arkadaşa katılıyorum lastik ebadının değişmesi basıncı değiştirmez.

kamyon lastiğide olsa 33 PSI 33 PSI'dır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Valla bu havada gayet güzel bir değer yakalamışsınız. hava soğuk arabanın içini ısıtmak için fanıda yüksek derecelerde çalıştırdığınızı varsayarsak onunda etkisiyle motor çoğu zaman ideal çalışma ısısından düşük ısılarda çalışıp çok yakıt tüketmiştir. normalde o hızlarda 1000 kmyi devirmeniz lazım ancak soğuk hava işleri değiştiriyor

Böyle bir yoldada araç sürmek apayrı bir keyif. Tabii bana göre

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Acikcasi bu kadar iyi bir deger bende beklemiyordum arac 1 saat boyunca boluda rolantide calisti ve bolu tuneli girisinide dogru yaklasik 7-8 km kadar araba surekli patinajda gitti :) zaten yolun 3te 1inde 3. vitesten daha yukari cikamadim.

Karli havalarda surmek gercekten cok zevkli ancak diger suruculer yuzunden malesef eziyete donusuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

6,4 / 100 km gibi bi değer yakalımşsınız. Şehir içi + soğuk hava olarak hesaplayın uzun yol olsada uzun yol şartlarında gidememişsiniz. Oldukça iyi yakmış o şartlarda Focus :) Üzmemiş sizi :wacko: Aynı yolu aynı hızlarda yazın gitseniz 1000 kmyi rahatlıkla devirirsiniz.

Bu arada müsait hava ve müsait bir yolda 30 dk kadar tempolu sürüş yaparsanız aracınız açısındna iyi olur 1 saat rölantide kalmanın partikül filtresine ve motor içine verdiği zararı temizlemiş olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakabilecegi en dusuk mazotu yakti bizim kereta :wacko: Hocam ayni yolu yazin o hizda gidebilecegimi hic sanmiyorum :)

Tavsiyeniz icin ayrica tesekkur ederim araci genelde tempolu kullaniyorum bu yuzden pek zarar gelicegini zannetmiyorum

(Bu arada yanlis anlasilmasin trafikte teror estirmiyorum genelde otobanda kullandigim icin tempolu kullaniyorum :) )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Valla yazin 90 cc de sigara arkadan guzel bi muzik buz gibi bir icecek (alkolsuz :) ) birde sunroof tam acik oldugunda ciddi anlamda inanilmaz zevkli oluyor :) ama o sigara bittikten sonra malesef o zevk bana iskenceye donusuyor. Evet farkindayim ozellikle 140tan sonra araba benzinli mode on yapiyor ama gulu seven dikenine katlanir diyerek gormemezlikten geliyorum :wacko:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar işim gereği günde 1 km gidip 1 km geliyorum.malum motoru ısıtıp soğutmak kolay olmuyor.gerçi hareket etmeden ve durmadan önce kontağı kapatmadan ort.30 sn bekliyorum ...amaaaaa

7.5 lt - 7.7 lt / 100 km yakıt tüketimi gösteriyor..

bu şartlara göre normal bir tüketim mi dir ? teşekkürler...araç tdci bu arada

c.erdem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar işim gereği günde 1 km gidip 1 km geliyorum.malum motoru ısıtıp soğutmak kolay olmuyor.gerçi hareket etmeden ve durmadan önce kontağı kapatmadan ort.30 sn bekliyorum ...amaaaaa

7.5 lt - 7.7 lt / 100 km yakıt tüketimi gösteriyor..

bu şartlara göre normal bir tüketim mi dir ? teşekkürler...araç tdci bu arada

dizel mi bu?

Eğer dizelse çok normal 1km. git gelde bu yakıt.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu akşam saat 20:00 de arabama bindim ort. tüketime baktım 5.0 L gösteriyor.

otobana çıktım ve direkt 160km hız ile 20 km. yol gittim. Bu 20 km. de 1 km. kadar tünel var burada hız sınırı 90km. buna uydum.

Sonuç eve geldim ort. 5.0 L

Seviyorum bu focusun tüketimini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.