Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

TDCI yakıt hakkında ?

Emre V.

Soru

iyi forumlar abilerim , kardeşlerim , arkadaşlarım B)

öncelikle forum yeniden düzenlenmiş sanırım hayırlı olsun diyerek başlamak isterim.

ocak ayınnı ilk haftasında 2007 model ford focus 1.6TDCI ghia almıştık.Daha önceden vw bora 1.6 aracı kullandığımızdan yakıt olarak fazla olduğunu düşünüp dizele geçtiğimizde bu sorun ortadan kalkar diyordum ki bu aralar kafamda bi soru işareti var ?

Makyajsız kasa focus kullandığımız için 0/100km arası anlık yakıt gösterdiğinden bu oran benim kafamı kurcalamakta.Gerçi focus'un yapabileceği bişey yok mazot fiyatları 3,60 fiyatlarına ulaştı..

Sormak istediğim konu ise şu : siz örneğin 20 liralık mazot ile ne kadar yol alabiliyorsunuz yavaş kullanımda ?

Ben 30 liralık mazot ile uzun yolda 110 Km gidebiliyorum acaba aracımda sorun mu var diye merak ediyorum.(uzun yol = 60km rampa yukarı dönüşte tam tersi 60km aşağı )

ş.içinde ise : 15liralık mazot ile 70km gösteriyor çok yavaş kullanımda (1500 deviri geçmeden kullanım)Fakat şöyle bi sorun varki yavaş kullansam dahi 70km gösterse dahi 50km gezdiğimde sanki 70 km gezmişim gibi kalan km düşüyor.

(Kısacası kalan km 86km iken 15 liralık mazot alıyorum 156km gösteriyor kalanı , fakat 50 km gezdiğimde gene 80 lere düşüyor.)

Sizce bu veriler doğrumu ?

En önemlisi ise aracımı düz yolda denediğimde 190 dan yukarı çıkmıyor.Okuduğunuz için ve Yardımcı olacak forum üyelerine tşk ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

evet ya msn dünyasında vardı böle yatan bişi agzında derece olan...şu salak gevezede hersabah kapanışta iyi olun kıl olun tüy olun bilmemne deyip duru kapanıştan sonra itligin hacmini zorluyor...ver mesajı iyi insan ol.......bu ne ya.......offfffffff laptobun ekranına hapsırdım.....:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

teşekkürler arkadaşlar aynen öle yapıcam yarım depoydu bugün yarın fulleyeyim 19 mayısta biraz km yaparım yüksek devirde...bilmiyorum aydıncım eve gelince kontrol ettim öyle gördüm wurthu...herhalde bildikleri birşey vardır dedim...çünkü çekişinde son günlerde azalma olmuştu filtrelerden diye düşünüyordum...ama canavar olmuş dün alınca dediğim gibi neredeyse sırf kavramayla gidecek gibi...inşallah sorun cıkmaz diye düşünüyorum....:)

Dizel araçlarda bakım zamanı yaklaşıp filtreler kirlenip yağ özelliğini yitirmeye başladığı zaman çekiş hissedilir derecede düşüyor ve tüketim artıyor.Bakımdan sonra eski haline dönüyor hemen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dizel araban mı var derdin var.Benzinliden tek farkı rampalarda daha iyi gitmesi.Yoksa çokta fark yok benzinli arabadan (tüp olmayacak ve yakıt sarfiyatı hariç)

Ay başı gibi ankaraya gitme durumumuz var.enjektörlerimle ilgili sıkıntıyı önceki yazılarımda anlattım gerçi, kurum yaptığını düşündüğümden dolayı uzun yola çıktığımda 1 depoya 1 kutu veya yarım depoya yarım kutu würch atmayı planlıyorum.tavsiyeniz varmı :)

Carbon Clean - enjektör temizleme olayı kendi ilimde olmuyor.Bu seçenekler malesef yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dizel daha sorunlu sadece yakıt tasarrufu sağlıyor :) O da ufak bi arızasıyla alıp götürür tüm tasarrufunu :D aha şimdi turbodan ses geliyor kafama takıldı benzinli olsa ne turbosu var ne derdi. Koy yağını benzinini bas git :) Dizeldeki gibi hırhır diye sesi yok bari çevredekiler gırgır diye dalga gecmez :) Sağlık olsn bunada şükür :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dizel daha sorunlu sadece yakıt tasarrufu sağlıyor :) O da ufak bi arızasıyla alıp götürür tüm tasarrufunu :D aha şimdi turbodan ses geliyor kafama takıldı benzinli olsa ne turbosu var ne derdi. Koy yağını benzinini bas git :) Dizeldeki gibi hırhır diye sesi yok bari çevredekiler gırgır diye dalga gecmez :) Sağlık olsn bunada şükür :)

5 yıldır Turbo dizel kullanıyorum, aynı sınıf 1.6 benzinli atmosferik motor kullandığımda araç kamyon gibi geliyor.Birdaha hiçbir şartta Turbo olmayan benzinli araç almak istemem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bu bir alışkanlık meselesi.Normalde turbo'lu araç daha iyi tabiki ama benzinli turbo olsa tadından yenmez.Fakat malesef benim içim hala ısınamadı dizel turboya :)

Dizel araç zengin işi bence.Önceden ben 20 liralık gaz aldığımda 2 kademe tüp yanıyordu psikolojik olarak mutlu ediyordu.Şuan ışık yanmış dizel depoya 20 lira atsan ışık söner çeyrek depo bile olmaz :)

Borada 250 yakıyordu , focus'da hemen hemen 230-240 yakıyor hesaplamama göre pek tasarruf göremedim henüz fakat rampalarda bi çok benzinli araçlarla dalga geçiyorum o güzel yanı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Focus III un resmi tuketim degeri ortalama 4.5 lt.

Gercek hayatta 5.5 lt yi bile yakalasa cok iyi. Ama mumkun mu acaba??

F2 TDCI sahiplerine soruyorum, resmi tuketim verileriyle, reel olanlar arasinda ne kadar bir fark tespit ettiniz uzun yillara dayanan tecrubeleriniz goz onune alindiginda??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

FII dizel aracım şehir içinde 5 litre yakıt tüketiyor, bunun içinde lambada dur kalkta var sabah akşam işe gidip gelirken otobanda 130-140 km. lerde var.

Uzun yolda 90-100 le gittiğimde 4 4,2 civarına düşüyor.

3 yılı geçti aracım hep bu ortalamalarda oldu, yanlızca bakım zamanı geldiğinde 0,2 0,3 L civarı yükseliyor bu değerler, bakımdan sonra eskiye dönüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

FII dizel aracım şehir içinde 5 litre yakıt tüketiyor, bunun içinde lambada dur kalkta var sabah akşam işe gidip gelirken otobanda 130-140 km. lerde var.

3 yılı geçti aracım hep bu ortalamalarda oldu, yanlızca bakım zamanı geldiğinde 0,2 0,3 L civarı yükseliyor bu değerler, bakımdan sonra eskiye dönüyor.

benimde f2 tdci aracım var değerler birebir aynı

Hatta kastığım zaman 3,7 ye kadar inebiliyorum yol bilgisayarı verisine göre

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sehir ici 5 lt muhtesem bir deger. Buna gore 1 depo ile hicbir zaman 1000 km nin altina inmemis olmaniz gerekiyor.

Dogru mudur?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sehir ici 5 lt muhtesem bir deger. Buna gore 1 depo ile hicbir zaman 1000 km nin altina inmemis olmaniz gerekiyor.

Dogru mudur?

ben 950 km civarlarında ışık yakıyorum genelde 950+80 yani

ama dur kalk trafiğe girmiyorum. Sıkışıkta olsa akan trafik sürekli kullanım alanım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.