Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

TDCI yakıt hakkında ?

Emre V.

Soru

iyi forumlar abilerim , kardeşlerim , arkadaşlarım B)

öncelikle forum yeniden düzenlenmiş sanırım hayırlı olsun diyerek başlamak isterim.

ocak ayınnı ilk haftasında 2007 model ford focus 1.6TDCI ghia almıştık.Daha önceden vw bora 1.6 aracı kullandığımızdan yakıt olarak fazla olduğunu düşünüp dizele geçtiğimizde bu sorun ortadan kalkar diyordum ki bu aralar kafamda bi soru işareti var ?

Makyajsız kasa focus kullandığımız için 0/100km arası anlık yakıt gösterdiğinden bu oran benim kafamı kurcalamakta.Gerçi focus'un yapabileceği bişey yok mazot fiyatları 3,60 fiyatlarına ulaştı..

Sormak istediğim konu ise şu : siz örneğin 20 liralık mazot ile ne kadar yol alabiliyorsunuz yavaş kullanımda ?

Ben 30 liralık mazot ile uzun yolda 110 Km gidebiliyorum acaba aracımda sorun mu var diye merak ediyorum.(uzun yol = 60km rampa yukarı dönüşte tam tersi 60km aşağı )

ş.içinde ise : 15liralık mazot ile 70km gösteriyor çok yavaş kullanımda (1500 deviri geçmeden kullanım)Fakat şöyle bi sorun varki yavaş kullansam dahi 70km gösterse dahi 50km gezdiğimde sanki 70 km gezmişim gibi kalan km düşüyor.

(Kısacası kalan km 86km iken 15 liralık mazot alıyorum 156km gösteriyor kalanı , fakat 50 km gezdiğimde gene 80 lere düşüyor.)

Sizce bu veriler doğrumu ?

En önemlisi ise aracımı düz yolda denediğimde 190 dan yukarı çıkmıyor.Okuduğunuz için ve Yardımcı olacak forum üyelerine tşk ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 1

bu bir alışkanlık meselesi.Normalde turbo'lu araç daha iyi tabiki ama benzinli turbo olsa tadından yenmez.Fakat malesef benim içim hala ısınamadı dizel turboya :)

Dizel araç zengin işi bence.Önceden ben 20 liralık gaz aldığımda 2 kademe tüp yanıyordu psikolojik olarak mutlu ediyordu.Şuan ışık yanmış dizel depoya 20 lira atsan ışık söner çeyrek depo bile olmaz :)

Borada 250 yakıyordu , focus'da hemen hemen 230-240 yakıyor hesaplamama göre pek tasarruf göremedim henüz fakat rampalarda bi çok benzinli araçlarla dalga geçiyorum o güzel yanı :)

Bence sen bu durumda hemen sat tüplü birşeyler al :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba , evet siteyi yeniledik inş daha da iyi olacağız hepbirlikte.

Sorunuz için tdci kullanıcıları yardımcı olacakdır..Tavsiyem ise bakımları aksatmadan gününde veya önceden yaptırmanızdan yanadır.

Keyifli Sürüşler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

30 liralık mazotla 110 km. az gibi görünüyor üstelik şehir dışı ve düşük devirdeki 100 km/7,58 lt. gibi yüksek bi rakam çıkıyor. Rahat 150 km.den fazlasını yapması lazım uzun yolda. Yağ, fltrei buji bakımlarını en son ne zaman yaptırdınız. onları bi kontrol edin yada ettirin bence bi.

Ben 20 liralık LPG ile 100-105 km. yapıyorum şehir içinde :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

30 liralık mazotla 110 km. az gibi görünüyor üstelik şehir dışı ve düşük devirdeki 100 km/7,58 lt. gibi yüksek bi rakam çıkıyor. Rahat 150 km.den fazlasını yapması lazım uzun yolda. Yağ, fltrei buji bakımlarını en son ne zaman yaptırdınız. onları bi kontrol edin yada ettirin bence bi.

Ben 20 liralık LPG ile 100-105 km. yapıyorum şehir içinde :ph34r:

Aracı alalı henüz 3 ay oldu.İlk aldığımız gün(137.000 de aldık şuan 143.000 de) servise gittiğimizde 90.000de komple bakıma girdiğini biliyoruz o kadar :D Babam malesef sorun çıkarmadıkça servise gitmez , en önemliside aslan besleyen yemini düşünmez derler ama benim aracım 190 da tıkanırken aynı motorda focuslar 220-230 diyor bu canımı sıkıyor.

7.5 LT / 100 Km gibi bir rakamınız var.. Şehir İçi Çok yoğun trafik olmadığı sürece bu rakam fazla.

Araç Kaç kilometrede ? Birde Bakımlar ne durumda ?

Yaşadığım il de trafik hiç yok denecek kadar az..Zaten bi tane mecburiyet caddemiz var :D

Aracı biz çok acele olarak almıştık 137.000 de şuan 143.000 de alalı 3 ay oluyor.

Araç hakkında bildiğim tek şey 90.000 de araç kurumlama yapmış ve bu yüzden yetkili servisde komple bakıma girmiş bu ne anlama geliyor tam çözemedim.Bazıları motor 0 landı diyor bazıları ise sadece bazı parçalar değişti diyor.

Evet kesinlikle fazla.

Ort. yakıt tüketiminizin 5-5,5 Lt/100 km olması lazım !

Şehir içinde çok çok yavaş gittiğimde 0/100'ü restlediğim zaman 5.0 lara düşüyor evet ama vites değiştirdiğim an 6-7 lere çıkıyor tekrar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ben 30 lira mazotla çok rahat 150 km yapıyorum şehir içinde yakıt tüketim ortalamamda yol bilgisayarına göre 5,6-5,7 lt civarlarında oluyor + istanbul trafiği siz düşünün

bende ocak ayında aldım aracı 1 kere uzun yola gitmek nasip oldu

adapazarı karasuya gittik arkadaşlarla bir haftasonu

arabada 4 kişi bagaj dolu gidişte 140 sabit curise control

dönüşte acelem vardı 140-220 arası sürekli hızlandım yavaşladım hızlandım yavaşladım

410 km yol yaptım Şubat sonu tarihi mazot fiyatı ile 70 lira mazot yaktım.

çıktığım maksimum hızda imzamda resim olarak mevcut 1 kere deneme amaçlı yaptım o kadar 210 a kadar zorlanmadan geliyor 210-230 arası baya bir beklemeniz gerekiyor. kadran yanılmasıda illaki vardır.

çünkü aracı cruisda 100 e sabitlediğimde ortalama hızı sıfırlayıp beklediğimde sabit 100 ile giderken 97 km gösteriyor 230 la gittiğimizde 7 km civarı bi yanılma olsa görünen hız 220 olur.

Size tavsiyem şudur özellikle filtrelerinizi sürekli temiz tutun. ve yolda kalana kadar beklemeyin servise gitmek için.

Hava filtresini temiz tutmanız turbonuzun üzün ömürlü olması açısından en önemli etkenlerden bir tanesi.

çünkü turbo uzay teknolojisi ile üretilen çok hassas bir parçadır ve içerisindeki türbin çok yüksek devirlere ulaşır içine girecek en ufak bir toz parçası yüksek devirden dönden pallerin eğilmesine neden olur eğilen pal dönüşteki dengeyi bozacağı için aşırı yüksek devirde dönen mili salgılı dönmeye zorlayacaktır buda zamanla salyangozdaki mil yatağının aşınmasına neden olur. buda size 2000 tl gibi bir masraf çıkartır. Turbonun sadece kendi fiyatı 1300-1500 tl arası değişmektedir.

Mazot filtrenizi temiz tutun.

Ülkemizdeki mazot kalitesi malum. Kirli mazot kullanıyoruz.

Mazottaki kir yüksek basınçla mazot püskürten enjektörlerin tıkanmasına neden olur. Enjektör değişiminin maliyetide 1500 tl civarı aşağı yukarı

Yağ filtrenizi temiz tutun.

Motor çalıştıkça aşınır.Bir sürtünme var içeride. Bu aşınma sonucu çıkan mikro metaller motor yağına karışır.Motor yağına karışan mikro metaller motor yağı devir daiminde yağ filtresinden geçerek süzülür. yağ filtresi ömrünü doldurduktan sonra artık süzme işlemini yapamaz hale gelir ve motor yağındaki mikro metaller motordaki sürtünmeyi arttırır başta turbo olmak üzere motorun iç aksamındaki hareketli parçalara zarar vermeye başlar. Yine çıkacak olan maliyet aşağı yukarı belli.

Bence babanız ile konuşun ve bir otomobilin sorun çıkarmadan önce bakıma girmesini sorun çıkardığında başınıza çıkacak masrafın çok daha ileri ve can sıkıcı boyutlarda olacağına ikna edin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

fikirlerin için teşekkür ederim Ogün... :ph34r:

Aracı ilk aldığımızda yaklaşık 1000km yağ bakımı geçmişti onu hemen yaptırdık fakat babam masraflı olmasın die yetkisi servis yerine özel serviste yaptırdı ve çok bilmiş ustamız mazot filtresini değiştirmeye gerek yok demiş o yüzden değiştirmemiş.

Hız olarak hala aklımdaki soru işareti neden 1.6 TDCI gibi bi araç 190 da tıkanır.Günümüzdeki 1.2 benzinli araçlar bile 180 i rahat görmekte.

ben hız hastası değilim fakat altımdaki aracında böyle olması beni üzüyor.Gerçi Devamlı 190 la gidilecek diye birşey yok ama takıntılı birisiym sanırm :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende aracımı özel servise götürüyorum garantisi bitmiş nasıl olsa yetkili servislerde kazık yemeye hiç gerek yok.

ha 190 ha 220 arasında çok bi fark yok

Enjektörlerinizi bir temizletin kurumdan tıkanmışta olabilir carbon clean yaptırmayın şu saatten sonra

temizlettikten sonra 30binkmde düzenli yaptırırsınız büyük ihtimal enjektörleriniz kurumdan dolayı işlevini tam olarak yerine getirememekte

bundan dolayı siz araç hızlansın diye gaza fazla yüklediğiniz için yakıtta artış söz konusu

enjektörlerinizi temizlettiğinizde hem tüketim hemde maksimum hız konusunda ki problemleriniz büyük ihtimal çözülecektir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende aracımı özel servise götürüyorum garantisi bitmiş nasıl olsa yetkili servislerde kazık yemeye hiç gerek yok.

ha 190 ha 220 arasında çok bi fark yok

Enjektörlerinizi bir temizletin kurumdan tıkanmışta olabilir carbon clean yaptırmayın şu saatten sonra

temizlettikten sonra 30binkmde düzenli yaptırırsınız büyük ihtimal enjektörleriniz kurumdan dolayı işlevini tam olarak yerine getirememekte

bundan dolayı siz araç hızlansın diye gaza fazla yüklediğiniz için yakıtta artış söz konusu

enjektörlerinizi temizlettiğinizde hem tüketim hemde maksimum hız konusunda ki problemleriniz büyük ihtimal çözülecektir

Carbon clean umarım bulunduğum ilçede vardır bu konuyu araştıracağım.KEndi aracımda gaza yüklenme sırasında egzosdan normal TDCI focus dan fazla duman atıyor.Bu enjektörlerin dolduğunun belirtisi olabilirmi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Carbon clean kesinlikle yaptırma aracına 145000 km boyunca yapılmamış bu kmde yaptırırsan enjektörlerin elinde kalır.

90000 bakımı yapılmış yazmışsın araç için 105000 120000 135000 bakımları yapıldımı aracın ?

Bakımsız olan aracın büyük ihtimalle enjektörleri kurum doldu

kesinlikle carbon clean yaptırma

enjektörlerini söktür komple temizlettir.

Karaduman atma olayını enjektörlerinden dolayı yakamadığı mazottan dolayı atma olasılığı yüksek

Bence senin aracının iyice bir elden geçmesi gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Birde şu bor katkısı var moto silk. Bakımını yaptırdıktan ve yağı değiştikten sonra ondan koymanı tavsiye ederim. Ben kendi aracıma uyguladım,500-600 km sonra aracın performansı arttığı gibi yakıtta hissedilir derecede düştü. Km.de LPGde 0,25 krş yakan araç 0,19 kuruşa kadar düştü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dün sabah depoyu doldurdum; uzun yolda gidiş geliş 350 km. kullandım. giderken 90-100 dönerken 120 km. civarı hızda seyrettim.

Sonuç ort. tüketim 4.5 L/100 km. kalan mazot ile gidilebilecek mesafe olarak 780 km. gösteriyor.Yakıt 3/4 ün biraz altında.

Bakımı geçen hafta yapıldı aracın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.