Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

"2015" Tüm Zamanların Türkiye Yıllık Satış Rekoru Kırıldı

Abdussamed Acar

Önerilen Mesajlar

Evet bmw ve Mercedes'in ihtiyacı vardı hocam yoksa bu piyasada tutunacak arabası yoktu :) 

Ayrıca sadece Türkiye'de sattıklarını mı düşünüyorsunuz?  (Örneğin 1.5-1.6 dizeller Almanya ve İtalya'da var - ezbere bildiklerim)

Türkiye'ye özgü şeyler yıllar önce Mercedes yaptı ama sonra globalleşti öyle kalmadı ki.Malum downsizing modası.Ayrıca bu firmalar bu tür modelleri düşük emisyon ile filo doldurmak için bile yapabiliyor maksat sadece Türkiye vb ülkeler de değil.

Ayrıca bunlar zengin markalar istediği şanzımanı çat diye yapıştırıyorlar. Ford daha powershift adetini yetiştirmekte zorlanıyor.

Ford otosan Türkiye'de en çok araba satmasada en çok kar getiren marka ve bölgelerden. Bir de böyle bakın :) Olay gereklilik ise parasal olarak pek ihtiyaçları yok denilebilir. Neden ürettiremiyor konusunda gelince Türkiye Ford yıllardır Focus'a dizel otomatik istiyordu, ancak totoları kaldırıp yaptılar. Eğer isterlerse tabiki de Mondeo'ya da eklerler. Türkiye adeti ile kurtarmaz ama. Bizim gibi bir takım ülkelerde de talep görmesi lazım. Şuan tıpış tıpış 2.0 dizelleri satıyor adamlar. Avrupa'da satışı düşse, hadi belki diyeceğiz ama...

Otosan'ın hisselere halk'a açık, bakabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet Otosan çok kar getiren bölgelerden biri olabilir. Fiesta , Focus ve ticari satışları çok iyi gidiyor. Ancak konu Mondeo ya gelince sorunlarda başlıyor. Mondeo sanki üvey evlat. Otosan nın bu konudaki çabaları çok yetersiz. Bu çok açık ve benim gibi düşünen çok kişi var. 20 yıldır bu arabayı satıyor ama hiçbir zaman Mondeo yu top model olarak görmedi.

şu an internet otomobil sitelerini ve dergilerini yakından biliyorsunuzdur. Hemen hergün yada dergi ise her hafta Passat , Talisman hakkında haber! niteliğinde bir sürü reklam yazısı çıkıyor.  Mondeo ya çok nadiren rastlıyorsunuz. Bunların bir sebebi olmalı. Bunları satan firmalar daha faal mi acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Soner Perk said:

Evet Otosan çok kar getiren bölgelerden biri olabilir. Fiesta , Focus ve ticari satışları çok iyi gidiyor. Ancak konu Mondeo ya gelince sorunlarda başlıyor. Mondeo sanki üvey evlat. Otosan nın bu konudaki çabaları çok yetersiz. Bu çok açık ve benim gibi düşünen çok kişi var. 20 yıldır bu arabayı satıyor ama hiçbir zaman Mondeo yu top model olarak görmedi.

şu an internet otomobil sitelerini ve dergilerini yakından biliyorsunuzdur. Hemen hergün yada dergi ise her hafta Passat , Talisman hakkında haber! niteliğinde bir sürü reklam yazısı çıkıyor.  Mondeo ya çok nadiren rastlıyorsunuz. Bunların bir sebebi olmalı. Bunları satan firmalar daha faal mi acaba?

Ben televizyon izlemiyorum yalan olmasın size şudur diyemem, elimde reklam verileri de yok.

Fikren;

Talisman yeni giriyor piyasaya, daha ismi bile yeni reklamı bi zahmet olsun. Faydası ne kadar olacak göreceğiz :) 

Mondeo'nun da ilk çıktığında reklamları vardı. Hatta uçak şu bu olayları :D 

Vw marka imajı için reklamını passat ile yapabilir doğru hamle :) Passat bugün en az Focus kadar şirket arabası. İstediğim kadar sokakta göreyim, bireysel satışların 10 kat olacağına inanmıyorum. Kütük Jetta'yı prestijli diye pazarlıyorlardı :) 

Az önce ilettim tekrar yazayım;

-Fiyat koruma sistemi var (2.el koruması için yapılan çalışma ve ayrılan üvey! :) bütçe)

-Donanım ve fiyat oranı da yeterince iyi.

-Kimi illerde ayağına gelip test ettiriyor. Bunu Fiesta'ya yapmadı ,Focus içinde dizel otomatik olayı için sonradan başlattı. (Üvey değil yani)

Distribitör Firma başke ne yapmalı, bunları duyalım sizlerden belki yukarıya haberi gider yaparlar değil mi?

FocusClubTr'nin farkı olumlu eleştiri olsun her zamanki gibi, sadece laf atıp bırakmayalım. :yeah: 

------------------------

Konuyla tam alakalı olacak bu :D

Kuzen: Sende anahtarlık vardır versene bir tane

Ben: Al dedim şunu :D 

Yeni eşantiyonlar istiyoruz, bunlar bitiyor :kıhkıh:  

P_20160112_194417.thumb.jpg.ac5bdb9a253e

:D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Soner Perk said:

evet gerçekten anlaşılır gibi değil. Passat , Superb, Insignia , 508 alanlar hiç mi Mondeo ya bakmadı    ?

yada baktılarda 1,6 lt dizel otomatik yok diye mi almadılar ?

Kalitesi mi tatmin etmedi ?

Otosan Fiesta, Focus, ticari yeteri kadar satılıyor deyip Mondeo ya çokta önem vermiyor mu?

ben d segmenti aracı neden tercih ederim?

cevap:konforlu bir seyehaat için. konfor denince akla bir çok öğe geliyor otomatik vitesde bunların başında hele d segmentinde

hiç otomatik vites arabam olmadı ama bundan sonraki tercihim otomatik yönünde olacak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önceler yazıldı , tekrar yazayım;

1,6 yada 1,5 lt dizel otomatik için çaba göstersin

kumaşta olsa içini ferah gösteren açık renk koltuk ve buna bağlı kapı döşemeleri olmalı

Avrupa da olan ufak ayrıntılar, anahtarsız giriş ve elektrikli bagaj kapağı opsiyonel yada standart olmalı

Bayilerde showroomlar çok yetersiz, buna bir standart getirmeli , Titanium, style , Seda'n HB ne varsa birer örnek olmalı. Kozyatağında Otokoç var, bir showroom bu kadar çirkin olur. Satış görevlisi ''ben şu markadan geldim, buradaki arabalar çok çirkin geldi bana '' diyebiliyor. Teknik yada donanım Hakkı'nda sorunuz oluyor, hiçbir cevabı yok. Kısacası satış görevlileri çok yetersiz, daha arabaya kendi inanmıyor.

ben şimdilik bunları söylüyorum. Bu başlıktaki yorumları okuyan arkadaşlarında katılımcı olmasını diliyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Soner Perk said:

Daha önceler yazıldı , tekrar yazayım;

1,6 yada 1,5 lt dizel otomatik için çaba göstersin

kumaşta olsa içini ferah gösteren açık renk koltuk ve buna bağlı kapı döşemeleri olmalı

Avrupa da olan ufak ayrıntılar, anahtarsız giriş ve elektrikli bagaj kapağı opsiyonel yada standart olmalı

Bayilerde showroomlar çok yetersiz, buna bir standart getirmeli , Titanium, style , Seda'n HB ne varsa birer örnek olmalı. Kozyatağında Otokoç var, bir showroom bu kadar çirkin olur. Satış görevlisi ''ben şu markadan geldim, buradaki arabalar çok çirkin geldi bana '' diyebiliyor. Teknik yada donanım Hakkı'nda sorunuz oluyor, hiçbir cevabı yok. Kısacası satış görevlileri çok yetersiz, daha arabaya kendi inanmıyor.

ben şimdilik bunları söylüyorum. Bu başlıktaki yorumları okuyan arkadaşlarında katılımcı olmasını diliyorum

Çaba gösterilmediğine inanmanız gerçekten ilgi çekici.

Hocam gri kumaş olarak Ford yapmıyor Avrupa'da, derisi zaten var hem bizde hem avrupa'da buraya fotoğraflarını ekledim.

Anahtarsız giriş ve elektrikli bagaj ile ilerleme gerçekten olacaksa hemen getirsinler yahu :D Bunlar basit detaylar hocam gerçekten. Dizel otomatik olsun mevcut şeyler hayli hayli yeter de artar bile. Full Mondeo 120 beygir oluyor bize 140 bin lira, ben almam :D 

Ayrıca Otokoç'a gitmeyin/göndertmeyin. Kötüler abi her türlü kötüler ben daha otokoç'tan memnun kimse görmedim.

Size şimdi bu bayideki çalışan eksik gelebilir ama hepsi öyle değil kaldıki hangi firmanın tüm elemanı mükemmel, burası Türkiye :) Ayrıca hobimizden dolayı girip çıkmadığımız bayii çok azdır. Neredeyse tamamında bilgi enayiliğine rastlamak mümkün.

Millet paranın derdinde genel olarak. Ford otosan bunları aşmak için bir çok çalışma ve döküman yapıyor/sunuyor. Biraz içinizde olacak yine konu refah düzeyine gelecek o zaman işin içinden çıkamayız diye korkuyorum.

Showroom'larda genel olarak iyileşme var ama dediğim gibi otokoç'lar yalan dünya. Şöyle düşünün, neden premium bayii'ler arasında bunların 1 tanesi bile yok?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Ayrıca Otokoç'a gitmeyin/göndertmeyin. Kötüler abi her türlü kötüler ben daha otokoç'tan memnun kimse görmedim.

Size şimdi bu bayideki çalışan eksik gelebilir ama hepsi öyle değil kaldıki hangi firmanın tüm elemanı mükemmel, burası Türkiye :) Ayrıca hobimizden dolayı girip çıkmadığımız bayii çok azdır. Neredeyse tamamında bilgi enayiliğine rastlamak mümkün.

İzmir otokoç bence gayet iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Yakup Çağatay said:

Anahtarsız giriş ve elektrikli bagaj ile ilerleme gerçekten olacaksa hemen getirsinler yahu :D Bunlar basit detaylar hocam gerçekten.

işte sorun burada , basit detay... C segmentinde stanadart oldu bu basit detaylar . Eşim gördü arabayı, pekte ilgisi de yoktur arabalar ile, sadece kullanır, buna 130.000 TL verecen anahtarla mı açacaksın kapıları, nerede bunun elektrikli koltuk ayarı vs.. sordu. haklı.. kullandığı küçük arabada bile mevcut. Satışları çok artırır mı?.. elbette değil ama ufak taşlardan biri. Bu taşları teker teker üst üste koymak lazım.

Bayi gezmek diye bir hobim de yok. En son 2 sene önce daha çok eşimin kullandığı araba için bir kaç bayiye gitmiştim. Kozyatağı Otokaç a da gittim Focus için, Satıcı zahmet edip yerinden bile kalkmadı, Kuga yı sormuştum, o gelmez dedi masadan bağırarak. Bu adam istediği kadar donanımlı olsun, daha satış hizmeti nedir onu bilmiyor.

Mondeo için Koz. Otokoç a gittiğimde ( eve yakın diye ) başka satıcı da daha bir felaketti. O müthiş !!! deneyimden sonra mecburen birde Tepretoğullarına gittim, ilgi ve bilgi daha iyi idi, onlarda Şubat ta gel dediler :)

başka bayiler nasıl bilmiyorum, ama Otokoç bana diğerleri hakkında oldukça fikir verdi.

Bayiler konusunda Birmot un güzel bir uygulaması vardı 2 yıl önce eşim için bakarken görmüştüm.. Muhakkak ilgili bilgileri alıp kayıt açıyorlar. Bir kaç gün sonra sizi başka bir birim arayıp deneyimlerinizi memnuniyetiniz, ne karar verdiğinizi sorguluyor. Gulietta için gitmiştim, çok ta beğenmemiştim açıkçası, neticede başka marka alındı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Ozan Kar said:

İzmir otokoç bence gayet iyi.

Bende 2011 focusumu oradan almıştım teslimatı geç saatlerde yaptılar ve satış esnasında ve sonrasında hiçbir anket diyolog olmadı.bi arkadasım aynı dönemde balıkesir akoto dan aldı onda hiçbir sıkıntı olmadı ve memnuniyet anketi yapıldı

He! 2015 ocak ayında  aradılar dediler ki focusunuzu yenilemek istermisiniz bende dedim 1ay geç kaldınız ☺4yıl hiç bir diyolg bağlantı yok

Bahadır Atay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu dışına çıktıysak affet yakup ☺

2011 de ya focus alacaktım yada astra h fakat balıkesir opel bayiinin tüm personelindeki ilgisizlik focusa yöneltti fiyattan dolayı da izmir otokoçtan aldım.

Geçen yıl golfü alırken 3 bayiiye bizzat gittim 20 ye yakınını telefonla aradım yeterli ilgiyi gördüğüme inanıyorum,satış sonrasında da.15 bin bakımına gittiğimde organizasyon ve ilgide problem yasadım.servisden 1 hafta sonra aradılar.bende memnuniyetsizliğimi anlattım.arayan bayan bir daha ki servise indirim yapılacağını söyledi ömrümüz varsa seneye göreceğiz?

Bahadır Atay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araç alımında donanım önemli bir etken tabi ki ancak ben şahsen öncelikle aracın fiyat/fayda oranına, arabanın teknik değerlerine, düzdeki-virajdaki sürüş ve frenleme kararlılığına, direksiyon tepkilerine ve sürüşünü nün nasıl hissettirdiğine bakarım donanım bunlardan sonra gelir benim için. Mesela bir arabanın direksiyonu bir gemi dümeni gibi yerinden kopmuş boşa dönüyormuşcasına hissiz ve yol ile ilgili bilgileri aktaramıyorsa istediği kadar donanımı olsun bana keyif vermez o araç. Bunun yanında toplam ağırlık / beygir-tork oranıda çok önemli bir etken.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gözlemlerim;

-Mondeo da 1.5 ya da 1.6 Tdci motor ile otomatik vites seçeneği olmaması

-Izgara tasarımının herkese (bilhassa orta yaş üzeri) hitap etmemesi

-"Ford lar çok yakar, konforsuz araçlardır" inancının halen tam olarak kırılmamış olması

-"Passat varken o paraya Mondeo alınmaz - 2. el kaygısı" görüşü

Ne yapılabilir; otm. vites mutlaka gelmeli ve Opel in yaptığı gibi bu araçla 24 saatlik test kampanyası yapılmalı, fiyatlar Passat tan mümkün olduğunca geride kalmalı, tabi mümkünse.

Mondeo sarsıntı - yalıtım konforu ile keyifli sürüşü aynı potada eritebilen, bunları premiumlara göre kelepir fiyata yapabilen bir araç aslında, makyaj sonrası bazı görsel detaylar traşlanmış ve anladığım kadarıyla tüketim/şanzıman ögelerinde iyiletirmeler de olacak, geriye güzel bir reklam kalıyor.

Tolga KARACA tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Cem Boneval said:

Otokoç = Devlet dairesi

Hoş devlet daireleri bile son zamanlarda bayağı toparlandı.

En iyi satış deneyimim şimdiye kadar hep Hyundai ile oldu. En azından Antalya'da.

Ford'da da Bilaller derim. 

bende Hyundai almıştım o zaman, Istanbul da Uçar oto, satış öncesi ilgi , yardımcı olma, sorun çözme , teslimat harikaydı. Bugüne kadar Ford tan, Vw den, Renault dan, Honda dan arabalar aldım, Hyundai gibi hizmet görmedim.

Hele Ford ta satış temsilcisi eski arabamı satmamda bayi adına resmi aracılık  yapmıştı ve malesef sonradan öğrendim arada komisyonunu götürmüştü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.