Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 1.5 tdci PS - Start-Stop Sırasında Fren Pedalına Basılması

Yaman Sertdemir

Soru

Merhabalar,

Geçen günlerde Focus 1.5 TDCI PS testi yaptım ve almayı planlıyorum. Aynı gün Mercedes B serisini test ettim ve ondaki bir özellik çok hoşuma gitmişti. Araç kısa süreli durmalarda start-stop devreye giriyor ve elektrikli park freni olduğu için, fren pedalına biraz fazla basınca ayağınızı fren pedalında tutmak zorunda kalmıyorsunuz. Gaza bastığınızda da araç motoru çalıştırıyor ve devam ediyorsunuz. 

Tabiki Focus'ta elektrikli park freni yok, aynı özelliğin olmasını beklemiyorum, fakat belki yoğun trafikte veya ışıkta beklerken start-stop devreye girdiğinde ayağımızı frenden çekmemizi sağlayan bir yöntem var mıdır diye merak ettim.

Siz aracınızı yoğun trafikte beklerken nasıl kullanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Ne kadar zormuş hakkaten otomatik kullanmak sayenizde yeni farkediyorum :P

Bu arada Mondeo MK4 otomatik viteste ki S modu daha hoş, sağa doğru bir tokat vuruyorsun geçiyor, tek handikap vites kolu biraz sağa yatık duruyor :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yok yok kullanmak zor değil... sadece alışmak zor..

powershiftsiz geçen günlerime acıyorum..hep düz vitesi savunan ben ne kadar yanılmışım.. 

o derece yanii.. o kadar rahat. sadece kısa duruşlarda frene basmak rahatsız edici o kadar...

H. Cenk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 dakika önce, H. Cenk said:

yok tok... sadece alışmak zor..

powershiftsiz geçen günlerime acıyorum..

o derece yanii.. o kadar rahat. sadece kısa duruşlarda frene basmak rahatsız edici o kadar...

Dur kalk sırasında üç pedal üzerinde dans koreografisi icra etmekten iyidir be abi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

S&S olan otomatik vitesli arabada elektrikli otomatik fren yapan park  freni de olması lazım. Yoksa böyle 2 sayfa yazışılır :) 

Golf test aracında DSG ile beraber kullanmıştım, çok hızlı ve deli İstanbul trafiğinde çok kullanışlı. Aracı durdur, freni bırak öylece bekliyor, tekrar gaza bas freni bırakıp yürüyor.

Bir de ufak bir farklılık daha söylemiş olayım. Cruise Control devredeyken manuel araçta vites değiştirebilmek de çok güzel oluyor. Sadece frene basınca sistem devreden çıkıyor. debriyaja basmak sistemi kapatmıyor. Uzun yolda rampa vs çok kullanışlı oluyor.    

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Engin Uzunoğlu said:

S&S olan otomatik vitesli arabada elektrikli otomatik fren yapan park  freni de olması lazım. Yoksa böyle 2 sayfa yazışılır :) 

Golf test aracında DSG ile beraber kullanmıştım, çok hızlı ve deli İstanbul trafiğinde çok kullanışlı. Aracı durdur, freni bırak öylece bekliyor, tekrar gaza bas freni bırakıp yürüyor.

Bir de ufak bir farklılık daha söylemiş olayım. Cruise Control devredeyken manuel araçta vites değiştirebilmek de çok güzel oluyor. Sadece frene basınca sistem devreden çıkıyor. debriyaja basmak sistemi kapatmıyor. Uzun yolda rampa vs çok kullanışlı oluyor.    

+ olarak cruise düğmelerinin 10ar 10 ar artırması da çok faydalı  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yoğun trafikte bende kapatıyorum Star-Stop özelliğini. Işıklarda araba stop edince şoför refleksi olarak ayağını frenden çekmek istiyor, tek sıkıntı bu yoksa otomatik araç İstanbul'da yaşayan bir vatandaş için çok rahat. Otomatik olmasaydı yoğun trafikte bir ayağın frende diğeri debriyajda indir-kaldır, elin viteste ileri-geri. Zor iş, çok zor iş valla.. :D Takmamak lazım böyle şeyleri kafaya, keyifle sürmene bak....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Powershift te lambalarda durgugum vakit vitesi bosa alip el freni cekmek manuel kullanmak gibi bisey degilmi ben öyle yapmiyorum frene basiyorum vites halen d  de sonra gazlayip gidiyorum bu hatami illa her durdugumuzda bosami almak gerekli?

Birde arabanin özelligimidir bilmiyorum ama ise yariyor ben s&s hic devre disi birakmiyorum lambalarda yada durkalklarda az beklenecek ise frene yarim basiyorum s&s devreye girmiyor tam basinca araba stop ediyor.

Arabayi her defasinda calistirdigimizda s&s off tusu yerine komple kapama ayari yok mu  acaba ?niye soruyorum araba esimde iken o frene cok bastigindan kisa surekli s&s devreye girip cikiyor buda hosuma gitmiyor araba onda iken aklim hep arabada?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 saat önce, Serkan Uyanık said:

Birde arabanin özelligimidir bilmiyorum ama ise yariyor ben s&s hic devre disi birakmiyorum lambalarda yada durkalklarda az beklenecek ise frene yarim basiyorum s&s devreye girmiyor tam basinca araba stop ediyor.

Evet bu şekilde çalışıyor.

10 saat önce, Serkan Uyanık said:

Powershift te lambalarda durgugum vakit vitesi bosa alip el freni cekmek manuel kullanmak gibi bisey degilmi ben öyle yapmiyorum frene basiyorum vites halen d  de sonra gazlayip gidiyorum bu hatami illa her durdugumuzda bosami almak gerekli?

hayır hayır gerekli değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.