Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeniden Focuslanma Vakti

Zeki Demirci

Önerilen Mesajlar

Merhabalar,

Ortalama 3 sene sonra tekrardan focus almaya karar verdim ve bazı konularda kullanıcıların yani sizlerin yardımına ihtiyaç duydum.

Aslında kafamda 2 model vardı. Toyota Avensis ve Focus 3. Lakin Avensis’in 2. elinin  zayıf olması ve donanımsal olarak da birbirlerine yakın olmalarından dolayı Focus almaya karar verdim.

Bütçem 45.000 TL. Bu durumda benzin&LPG’li araçlara bakıyorum. Aklımda 2011 üstü Style modeli var. Aldığımda mutlaka LPG taktırmak durumundayım. Ayda ortalama 2000 km yapacağım ve benzinli bütçemi zorlayacaktır. Forumu biraz araştırdığımda 1.0 motorun çok daha verimli olduğunu  gördüm. Vergi avantajı da azımsanmayacak kadar iyi durumda.

Peki 1.0 motorun LPG uyumu var mıdır? Verimli çalışır mı? Performans kaybı % kaç seviyesindedir. Ya da LPG düşündüğüm için direkt 1.6 Ti-VCT motorlara mı bakmalıyım?

Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

EB lere uyumlu lpg kiti daha çıkmadı diye biliyorum. LPG ise mecbur 1,6 motorlara yönelmeniz gerekecek. Onlarda da bir süre sonra subap erimesi oluyor bunu da göz önünde bulundurun ve araştırın ve kafanıza iyice yatarsa alın bence. Önceden hesap edilmeyen şeylerle karşılaşmak yerine ne olacağını bilerek kullanırsanız daha az canınız sıkılır. Yapacağınız kar, motorun masrafından fazla olacaktır yüksek ihtimalle.  Ford'da sıfır araçlarda benzinli ve dizel arasında 15 bin tl ye yakın fiyat farkı var. Lpg de takar ve ekonomi yaparsanız 15 bin tl den de fazlası olur. İkinci elini tam bilmiyorum. Sadece 1,6 arac alacaksaniz benzinli alıp lpg sini guvenilir bir yerde siz taktırın bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

EB lere uyumlu lpg kiti daha çıkmadı diye biliyorum. LPG ise mecbur 1,6 motorlara yönelmeniz gerekecek. Onlarda da bir süre sonra subap erimesi oluyor bunu da göz önünde bulundurun ve araştırın ve kafanıza iyice yatarsa alın bence. Önceden hesap edilmeyen şeylerle karşılaşmak yerine ne olacağını bilerek kullanırsanız daha az canınız sıkılır. Yapacağınız kar, motorun masrafından fazla olacaktır yüksek ihtimalle.  Ford'da sıfır araçlarda benzinli ve dizel arasında 15 bin tl ye yakın fiyat farkı var. Lpg de takar ve ekonomi yaparsanız 15 bin tl den de fazlası olur. İkinci elini tam bilmiyorum. Sadece 1,6 arac alacaksaniz benzinli alıp lpg sini guvenilir bir yerde siz taktırın bence.

EB nedir acaba. kusura bakmayın, otomobil camiasından uzak kaldım, yeni terimlerin anlamını bilemiyorum bazen :) 

benzinli alıp LPG taktırsam ortalama kaç km sonra subaplar erir ve bana maliyeti günümüz rakamlarında ne kadar olur acaba? bir de focus 3'lere uyumlu LPG kiti hangi markadır? çok teşekkürler şimdiden.

Uslu kullanmayı beceririm gerekirse hız yaparım derseniz ecoboost alın ve lpg taktırmayın istersen uyumlu olsun! sözde uyum tabi.

İlle de lpg olacaksa 1.6 ti-vct tercih edin. Hayırlı olsun

ecoboostlar LPG uyumlu\verimli değil sanırım. söylediğinizden bunu anlayabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır, ben uygun bulmuyorum :) Açıkcası hiç araştırmadım 1.0 veya 1.5 veya 1.6 için lpg olayına; dediğim gibi ben lpg'yi hiç bir araca uygun görmüyorum.

Lakin Turbo beslemeye uygun kitler pahalı olduğu için ne kullanıcılar ona yaklaşıyor ne de üretici. 

Yıllar önce 1.0'a uygun kitlerin var olduğunu okumuştum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.6 lpgli focus 3 kullanıcısı olarak subap erimesi olayının istisna olduğunu düşünüyorum.aracınızın lpg kiti iyi olursa ve de gerekli önlemleri alırsanız sorun çıkarmaz. :nazar: şahsen km de ortalama 18 ila 22 kuruş arası yakıyorum.:nazar: son depomda %80 şehiriçi ve full klima açık halde 22 kuruş yaktım.tabii karar sizin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ecoboost motorlara direkt enjeksiyonlu sistemlere uygun ürünleri bulunan Prins firması dönüşüm sağlayabiliyor. http://www.prins.com.tr/dosyalar/Prins_DLM.pdf

Ancak gerek sistemin pahalı olması ve gerekse özellikle 1.0 motorda çok az denenmiş olması bence şu anda uzak durmak için önemli nedenler. Yani 1.0 alınırsa öyle binlmeli.

Yok ille LPG olacaksa 1.6 atmosferik motor peşine düşülmeli. Süpab erimesi her araçta olacak diye bir kural yok, ama motor ömrünü kısalttığını da kimse yadsıyamaz.

Yani bu daha az yakıyorum meselesi çok yönlü ve uzun vadeli değerlendirilirse sürpriz sonuçlar çıkabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lpg için tabiki 1.6 almalısınız. eco bost  lpg uyumu çok şüpheli. ayda 2000 km az degil. bence 1.6 alın derim. lpgde ise brc yada prins tercihiniz olsun. avrupada 1.6 benzinliler fabrikasyon lpg ile satılıyormış ama bizde yapmıyor çakallar. demekki lpg çokta sıkıntılı olmuyor bu motorlarda.

Serkan erden tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayda 2bin km az değil,1.0'da olsa benzin sıkıntı olabilir,lpg taraftarı değilim ancak daha ekonomik olduğu kesin (kısa vadede) uzun vadede sorun çıkarır mı,oydu buydu diye düşünmektense Focus 3 değilde 2.5 dizel almak daha mantıklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.