Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Cyclone Wince Erişimi Ve Arayüz Değiştirme

Esen A.

Önerilen Mesajlar

Herkese merhaba,

Çok fazla forum kullanan biri değilim o yüzden bir kusurum olursa şimdiden affola.

Bir hafta kadar önce Cyclone marka multimedya sistemi taktırdım. (Ankara - Tan Oto, 1800TL). Lakin takar takmaz hevesimi aldım ve ne yazıktır ki aletten tatmin olamadım.

Yazılımcı mesleğim ve biraz da teknolojiye olan merakımdan ötürü ürünü biraz daha derinden kurcalamaya başladım. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu güzel bir kaç kaynağa rastladım.

Biliyorsunuz Cyclone (ve bir çok diğer araç navigasyon ürünü) Windows CE işletim sistemi ile çalışıyor. Prensip olarak cihazı çalıştırıyorsunuz, Windows açılıyor ve Navigasyon (ya da bizim durumumuzda Cyclone'un ana menüsü) çalıştırılıyor. Bu anamenü tam ekran bir uygulama (Android telefonlardaki oyunlar gibi düşünün) ve Masaüstünü göstermek ya da uygulamayı kapatmak için bir tuş olmadığından arkada çalışan Windows'a erişim sağlayamıyoruz. 

Bu durumda ne yapabiliriz? 

CEMenu. Windows CE tabanlı aygıtlar için yazılmış basit ve tam ayarlanabilir bir arayüz. (Bu linkten inceleyebilirsiniz) 

Ben indirdim ve kendime göre basit bir arayüz tasarladım. Windows CE'de çalışan bir kaç tane de uygulama ekledim. İsterseniz kendiniz yukarıdaki linkten, isterseniz benim uyarladığım halini bu linkten idirip deneyebilirsiniz. Bu arayüzü arabada denemeden evde kurcalamak isterseniz Windows CE Emulator'ü indirerek kullanabilir ve istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Basitçe emulator'de çalıştırmak için

1. Emulator'ü yukarıdaki linkten indirin
  2. Zip dosyasının içindeki MicrosoftDeviceEmulator klasörünü bir yere ayıklayın
  3. CEMenu'yü indirin
  4. CEMenu zip dosyasını MicrosoftDeviceEmulator'ün içindeki Storage Card klasörüne ayıklayın
  5. Device_Emulator_Launcher.exe'yi çalıştırın
  6. Çıkan menüde herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok, direk Start Device'a tıklayabilirsiniz
  7. Windows CE başlayınca Masaüstündeki My Device'a tıkayın (Normal Windows'taki Bilgisayarım gibi bir araç bu)
  8. Burdan Storage Card'ın içindeki CEMenu'yü ayıkladığınız yere girin ve CEMenu dosyasını çalıştırın
  9. Oynayın ve test edin :)

Peki bunu Cyclone cihazımıza nasıl yükleriz?

Cyclone ana menüde Ayarlar bölümü altında Navigasyon uygulamasını işaret eden bölüm var. Eğer CEMenu'yü bir USB belleğe ya da Cyclone cihazıyla gelen microSD karta yüklerseniz, navigasyon uygulaması yerine CEMenu uygulamanızı işaret edebilirsiniz. Bu da (Forumda bahseden arkadaşlar vardı) cihaz üstündeki Navi tuşuna bastığınızda Navigasyon uygulamasını değil, CEMenu uygulamasını çalıştıracaktır.

Peki bu bizim ne işimize yarar?

Benim uyarladığım CEMenu arayüzünde alt tarafta yatay olarak 3 adet tuş var. Soldan sağa Explorer (Windows gezgini), Taskbar (Görev Çubuğu) ve Exit (Bildiğimiz çıkış)

Eğer Explorer tuşuna basarsanız, voila! Görev çubuğu aktif hale gelir ve artık Windows'a erişebiliriz.

Eğer Taskbar tuşuna basarsanız (ki önce Explorer tuşuna basmanız gerekiyor, yoksa hata alırsınız) Görev çubuğunu gizler. Tekrar basarsanız gösterir. Tekrar basarsanız gizler, vs.. :)

Peki Görev Çubuğunu gördüm, bu benim ne işime yarar?

Başlat tuşuna basarak Programlar altından Windows Exlorer'ı çalıştırabilirsiniz. Bu sayede Windows kullanır gibi kopyala yapıştır işlemleri yapabilirsiniz.

Mesela şu linkten Skin dosyaları indirip, bu skin dosyasını USB belleğinizde bir yere ayıklayıp, sonra Windows Exlorer sayesinde bu skin dosyalarını cihazın StaticStore\I9\Skins klasörünün içine kopyala yapıştıp yapıp Cyclone'u yeniden başatırsanız Ayarlar menüsünden yeni skin seçebilirsiniz. Hatta eğer kendi skin dosyanızı oluşturmak ya da mevcutta olanı değiştirmek isterseniz bu linkten basit bir editor indirip yapabilirsiniz.

DIKKAT!!

Arkadaşlar, CEMenu'de eklediğim (Kendi kullandığım ve herkesin işine yarayacağını pek düşünmediğim) birkaç uygulama var. Bunlardan bir tanesi RegEdit (Windows Registry Editor). Eğer bu uygulamayla tanışık değilseniz bilmediğiniz bir şey yapmayın, aksi taktirde Cyclone cihazınız bir daha çalışmayabilir. Total Commander, bu da kolay hata yapmaya müsait bir uygulama. Yanlışlıka birşeyler silmeyin, aman dikkat!

Ve bir kaç tane resim

post-2178-0-13895500-1421161315_thumb.jppost-2178-0-00851800-1421161317_thumb.jppost-2178-0-53736900-1421161318_thumb.jppost-2178-0-10463000-1421161320_thumb.jppost-2178-0-65598500-1421161321_thumb.jppost-2178-0-61844400-1421161323_thumb.jppost-2178-0-49110700-1421161325_thumb.jppost-2178-0-92413900-1421161789_thumb.jp

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakup Bey, dışardayım da geç cevap veriyorum, kusura bakmayın.

"Cyclone WinCE erişimi ve arayüz değiştirme" gibi bişey diyebiliriz. Eğer daha uygun bişey düşünürseniz lütfen çekinmeyin, istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz.

İlginize teşekkürler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Esen Bey emeğinize sağlık. Peki bu donanıma wince yerine android yükleyebilir miyiz?

Hüseyin Bey, bir hafta kadar önce onu da denedim. Lakin kurulum sırasında  hata alıyorum. Cihazın belleğiyle alakalı bir sıkıntı diye düşünüyorum. Çünkü, durduk yere cihaz ya restart atıyor ya da ekran kararıyor ve tekrar çalıştırabilmek için arabayı stop etmem ve kapıları açmam gerekiyor.

İşim dolayısıyla fazla ilgilenemiyorum ama hep aklımda. Zaten başarılı olursam forumda yeni bir konu açacağım ve detaylı şekilde anlatacağım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

focus 3 arabama takdırdığım cylone içinde geçerli mi acaba? Bir diğer merak ettiğim taraf sadece navigasyonda mı değişiyor arayüz yoksa bütün menülerde mi ?

Yapılan işlem Focus 3'e takılan Cyclone cihazda yapıldı. Yani evet, uyum sağlayacaktır.

Navigasyonun arayüzü değişmiyor malesef. Çünkü navigasyon ayrı bir uygulama. Sadece ana menüler değişiyor, Radyo, MP3, vb.

Ama beğendiğiniz başka bir navigasyon uygulaması kullanabilirsiniz. Ben Başarsoft'un Türkiye dağıtımını yaptığı iGO Navi uygulamasını kullanıyorum mesela. Arayüz ve harita bence daha başarılı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yapılan işlem Focus 3'e takılan Cyclone cihazda yapıldı. Yani evet, uyum sağlayacaktır.

Navigasyonun arayüzü değişmiyor malesef. Çünkü navigasyon ayrı bir uygulama. Sadece ana menüler değişiyor, Radyo, MP3, vb.

Ama beğendiğiniz başka bir navigasyon uygulaması kullanabilirsiniz. Ben Başarsoft'un Türkiye dağıtımını yaptığı iGO Navi uygulamasını kullanıyorum mesela. Arayüz ve harita bence daha başarılı.

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Size iki soru daha sormak istiyorum. 

1. Bahsettiğiniz bu navi uygulamasını nereden indirebiliriz ve nasıl kuracağız?

2.Arayüz değiştirme ile ilgili programı kurdum, dediğiniz yönergeyi uyguladım fakat açamadım. Bilgisayarımın işletim sistemi win 8'dir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Navigasyon programı forumda mevcut. İsterseniz aratın çıkması lazım. Igo primo 9 olması lazım

teşekkürler fakat igo primo 9 bulamadım. Ayrıca başka bir konu başlığında verdiğiniz değiştirilmiş logolu programın içinde igo primo 9 varmı? selamlar.

Yücel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sitede verilen baska bir gorselli navigasyon diye hatirliyorum. Bende aramistim ve sonra internette igo promo 9.6.13 bu versiyondakini indirdim ve calisti. Fakat benim cihaz farkli marka ve indireceginiz dosyayi sd carda cikarirken ayiracaksiniz yani 1 klasor degil klasorun icindekileri kopyala yapacaksınız.

Sitedeki igo linki http://m.turbobit.net/r6il64eau9rf.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sitede verilen baska bir gorselli navigasyon diye hatirliyorum. Bende aramistim ve sonra internette igo promo 9.6.13 bu versiyondakini indirdim ve calisti. Fakat benim cihaz farkli marka ve indireceginiz dosyayi sd carda cikarirken ayiracaksiniz yani 1 klasor degil klasorun icindekileri kopyala yapacaksınız.

Sitedeki igo linki http://m.turbobit.net/r6il64eau9rf.html

teşekkürler kardeş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkürler fakat igo primo 9 bulamadım. Ayrıca başka bir konu başlığında verdiğiniz değiştirilmiş logolu programın içinde igo primo 9 varmı? selamlar.

Evet igo primo 9 var. Kendi aracımda kullanıyorum. Navitech cyclone ve navimate de denendi sorunsuz çalıştı. İçindeki haritalar hız kameraları poiler hepsi güncel. Kendim attım hepsini içine dosyaların.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet igo primo 9 var. Kendi aracımda kullanıyorum. Navitech cyclone ve navimate de denendi sorunsuz çalıştı. İçindeki haritalar hız kameraları poiler hepsi güncel. Kendim attım hepsini içine dosyaların.

Windows CE yükledim navi tuşuna bastığımda dont panic gözüküyor ana menüde, sd kartta çalışıyor fakat ana menüye igo'yu nasıl eklerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Windows CE yükledim navi tuşuna bastığımda dont panic gözüküyor ana menüde, sd kartta çalışıyor fakat ana menüye igo'yu nasıl eklerim.

İndirdiğiniz rar dosyasını bir sd karta atıp cihazın navigasyon kartının yerine takın.Sonra cihazın ayarlar menüsünde navigasyon ayarlarını bulup programın bağlayacağı dosya yolunu seçin.Sonra navigasyonu başlatın ayarlarını kendinize göre uyarlayıp keyifle kullanın.Cihaz markanız nedir eğer bulamazsanız yönlendirmeye çalışıyım ayarlar kısmına.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.