Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Kalkışta Gelen Ses

Salih Demir

Soru

arkadaşlar merhaba.focus 3 de bazen kalkışlar da debriyaj kavrama noktasındayken sürtünme uğultu sesi geliyor.neden dir. Acaba?

Bir de trende tse li replica trend x jantı takmayı düşünüyorum.2 yıl garantili olanlardan.Ne dersiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
Şimdi, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Tabiki paylaşırım...

Bana söylenen dizel araçlarda oluşan bu sorunun debriyaj balatasında yapılan bir değişiklikle düzeltildiği ama...

Kullanıp göreceğiz.

Allah razı olsun teşekkürler..

Ben de tekrar servise götüreceğim fakat sorunun tam olarak düzeltilip düzeltilemediğini anlamadan tekrar debriyaj setini değiştirtmek istemiyorum. Daha 40 bin km'ye gelmemiş aracıma 2.defa baskı balata takılmasına gönlüm razı olmuyor. Sizlerden gelen geri bildirimle bu işe tekrar kalkışacağım. İlginiz için tekrar teşekkürler.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Garantiden baskı balatayı değiştirdiler, sökülmüşken bilye ücretini karşıladım onu da değiştirdiler ve şu an sıkıntı, yok ses kesildi ve ben memnunum.

Hocam baskı balatayı garantiden nasıl değiştirttiniz ben o kadar bastırmaya çalıştım GCR Numarası alındı mühendislik çalışılıyor diyip salladılar. Şuanda iyice ses arttı aracı alalı 1 hafta oldu herşeyden çok memnunun şu ses fena canımı sıkmaya başladı gürül gürül oldu araba :) yeniden servise gidip ısrar etmeyi düşünüyorum varmıdır bunu yaptırmanın tekniği taktiği ?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Ömer Şen yazdı:

Hocam baskı balatayı garantide

Arabayı elimden aldılar siz gelemezsiniz dediler ?

Hoop ne yapıyorsunuz dedim, video çekimi yapacağız kayıt esnasındaki ses şiddetini tespit edeceğiz ve onaya göndereceğiz dediler...

Süreç böyle oldu ve değişim onayı verildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yarın değiştircem baskı Balata setini onay gelmişti randevu aldım. Parçada iyileştirme yapılmış 1.6 tdci 115 lik mondeolarda kullanılan baskı Balata seti takılıyor parçanın ağırlığı değiştirilmiş 2200 gr daha ağır parça kodu FM51 7540 AA bu parça takılması gerekiyor :)
Revizyonlu iyileştirilmiş parça bu !!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

Yarın değiştircem baskı Balata setini onay gelmişti randevu aldım. Parçada iyileştirme yapılmış 1.6 tdci 115 lik mondeolarda kullanılan baskı Balata seti takılıyor parçanın ağırlığı değiştirilmiş 2200 gr daha ağır parça kodu FM51 7540 AA bu parça takılması gerekiyor :)
Revizyonlu iyileştirilmiş parça bu !!!

Bilgilendirme için çok teşekkürler..

Parça kodunu not aldım, yarın servisi arayıp randevu isteyeceğim ve bu konuyu danışacağım mutlaka. 2.defa arabamın debriyaj seti değişecek, öncekini garantiden halletmişlerdi ve sorun devam etti. İnşaallah bu sefer de garantiden hallederler de sorun çıkarmazlar. Zira işçilik + parça fiyatı ciddi yüksek bir rakam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhabalar,

Bugun randevu aldigim Ford yetkili servisine gittim. Durumu anlattim sagolsunlar ilgilendiler bayagi. FM51 7540 nolu mondeo sanzimani takiliyormus dedim bu sorun icin. Hemen sisteme girdiler dogru revizyonlu parca buymus. Fakat 4 nisan 2016 tarihinde bu sorunla ilgili ilk defa sikayete gittigimde aracima takilan yeni debriyaj seti zaten revizyonlu dedikleri o settenmis. Parca kodlarini karsilastirdik ve tutuyor.

Genel merkeze yazi yolladilar, ' su tarihte revizyonlu olarak takilmis olan su kodlu debriyaj setine ragmen ses hala gelmektedir. Muhendislik calismalari devam ediyor mu ? Yoksa bu kodlu debriyaj setinden baska bir urun daha cikaracak misiniz ? ' Diye soruldu.  '' FM51 kodlu bu parca revizyonlu son parcadir. Bunun uzerine parca cikarilmayacaktir. Cunku bu parcanin takilmasindan sonra sesin tekrar ettigine dair sikayet almadik " diye cevap geldi.

Ford genel merkezi boyle soylemesine ragmen, aracima revizyonlu Fm51 kodlu set takilmis olmasina ragmen hala ses geliyor. Araci uygun bir zamanda yetkili servise birakacagim. Sanziman indirilip bakilacak, volanta falan bakilacak. Baski balata degisimi 2.defa gerekirse kullanici hatasi olup olmadigi tespit edilecek ona gore garanti dahilinde degisim yapilip yapilamayacagi bildirilecek. Baska bir sorundan dolayi bu ses yapiyorsa eger onu da arastiracaklar.

Isin ozeti; Ford genel merkezi revizyonlu Fm51 debriyaj setinin takilmasindan sonra sikayet almadik dese de benim aracimda bu ses devam ediyor. Debriyaj seti degistikten ( 14 bin km'de ilk bakımdan önce değişmişti ) 5-10 bin km sonra bu sesi tekrar cikarmaya baslamisti zaten. Revizyonlu bu seti aracina taktiranlar, taktirdiktan sonraki km'lerde ses tekrar cikarsa lutfen sikayetini bildirirse belki yeni bir revizyona kalkisirlar.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, cem güneş yazdı:

Baskı balatayı garantiden değiştirenler değişimin yapıldığı kilometreyide yazarlarsa bu ses ten dolayı garanti talebinde bulunacak kişilerde sağlam argüman elde etmiş olur diye düşünüyorum.

büyük ihtimalle açılınca belli olur. 10kmde kullanıcı hatasıyla zarar vermekte mümkün, 10000kmde garantiden değişmeside.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Ozan Kar yazdı:

büyük ihtimalle açılınca belli olur. 10kmde kullanıcı hatasıyla zarar vermekte mümkün, 10000kmde garantiden değişmeside.

Bu gidişimde bana da aynısını söylediler. Biz şanzımanı açıyoruz baskı balata dahil sürücünün kullanımından kaynaklı bozulabilecek tüm parçalarının fotoğraflarını yahut videolarını çekip genel merkeze yolluyoruz. Genel merkezdeki mühendisler ona göre parçanın garantiden değişip değişmeyeceğine karar veriyor dediler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yukarda sesin videoya çekilip gönderildiği yazılmış.Buna istinadende garantiden değişim yapıldığı söylenmiş.

En azından benim okuduklarımdan anladığım,i garantiden değişim onayı şanzıman sökülmeden ses dinlenerek verilmiş.

Değişimin yapıldığı kilometreler  yazılırsa bu sorunu yaşayıpta çözüm arayan forum ziyaretçilerine  faydası olmuş olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

baskı balata setini garantiden değiştiren arkadaşları bilgilendirmek adına değiştirdikleri baskı setininde parça garantisi var bilginiz olsun.

@Cenk Demirel bey sizin volantada baktırtın . Bende dün değiştirdim baskı balata setini bakalım şimdilik bir sorun yok ve işin ilginci söküldüğünde eski baskı balatada yanık veya baskıda incelme eskime yoktu hayırlısı diyelim ...

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

baskı balata setini garantiden değiştiren arkadaşları bilgilendirmek adına değiştirdikleri baskı setininde parça garantisi var bilginiz olsun.

@Cenk Demirel bey sizin volantada baktırtın . Bende dün değiştirdim baskı balata setini bakalım şimdilik bir sorun yok ve işin ilginci söküldüğünde eski baskı balatada yanık veya baskıda incelme eskime yoktu hayırlısı diyelim ...

Tabii benim baskı balatam da söküldüğünde üzerinde herhangi bir deformasyon yoktu. Sonra bahsettiğimiz Fm51 kodlu debriyaj seti takıldı fakat 10 bin km civarı sağlıklı kullanabildim. Daha sonra ufak ufak bu ses yeniden gelmeye başladı ve zamanla arttı.

Servisteki usta, 1.6 tdci courier isimli ticarilerde böyle bir sorunla karşılaştıklarını, volant değişimi ile sorunu halletiklerini söylemişlerdi. Fakat bir kaç müşteri volant değişimine rağmen tekrar şikayet geri bildiriminde bulununca genel merkez bu sorunun çözümü için volant değişimini durdurmuş courier isimli ticarilerde.

Yine de benim debriyaj setine ve volant açılıp bakılacak. Bakalım gelişmeleri aktaracağım zamanla. İnşaallah sizin de parça değişiminizle beraber bu sıkıntınız tamamen ortadan kalkar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Erdem B. yazdı:

İyi akşamlar herkese. Tanışma dışında attığım ilk mesaj, hatam olursa kusuruma bakmayın lütfen :) 

Arabam '13 Focus Tdci Trend HB şu an 112.600 km de. Arabamı 83.000 de aldım ve 97.000 km de debriyaj baskı balatasını değiştirdim. Debriyajı değiştirdikten ortalama 10.000 km sonrasında kalkışlarda acayip bir uğultu oluşmaya başladı. Başlarda çok can sıkıcı seviyede değildi ancak artık neredeyse her dur kalkta bu sesi yapmaya başaldı. Ses kaydı almaya çalıştım ve dosyayı becerebildiysem ekledim, son ses açıp dinleyebilirseniz ses duyuluyor. 55 sn'lik bir kayıt ve sizden ricam sonuna kadar dinlemeniz ve bana bir yol göstermeniz. Kayıttaki hışırtılar vites değiştirirken montumdan gelen sesler onun için kusura bakmayın. 

Kayıt aldığım sırada dur/kalk trafikteydim. Aracı 1. viteste kaldırıp sonra yol hafif eğimli olduğu için boşa attım sürekli. Ancak enteresan olan kısımda burada, ses arabayı boşa attığımda da devam ediyordu ve frene dokunduğum anda kesiliyordu.

Debriyaj baskı balatamı değiştiren ustaya sesi dinlettiğimde balatada olan bir maddenin(asbet tarzı bir şey dedi sanırım) artık kanserojen olduğu için kullanılmadığı ve sesin bundan dolayı olduğuydu. Doğruysa eğer 10.000 km de arabaların bile bu ses yüzünden debriyaj baskı balatasını değiştirmişler.

Başka bir ustaya gösterdiğimde de arka balataların bitmiş bundan dolayı olabilir dedi. Balataların iyi durumda olmadığını biliyordum zaten ama her ne kadar sesin bundan olmadığını düşünsem de arka balataları orijinali ile değiştirttim. Ancak tahmin ettiğim gibi ses hala devam ediyor ve çok can sıkıcı bir hal aldı. Ben ne yapacağımı şaşırdım ve sizden bana bir yol göstermenizi rica ediyorum.

Ses 005.m4a

Duyduğumu doğru anladıysam eğer bu ses apayrı bi ses. Kalkıştaki balata sesi gibi değil sanki. "Usta" kılıklı kasaplarını bir kenara atıp servise git derim.

Servet Ö. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.