Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Fren Hidroliği Sızmış Olabilir Mi?

Doğan Kurban

Soru

Arkadaşlar az evvel arabamı yıkadım ve suya tutarken arabanın sağ tarafında damla damla yağ lekesi dikkatimi çekti.Arabanın her tarafını kontrol ettim fakat sağ ön jantta yoğun olmak üzere ve sağ kapı altlarında lekelerle dolu olduğunu gördüm.Hemen kaputu açtım ve hidroliği kontrol ettim.Arabanın burnu yukarıda duruyo vaziyette pek sağlıklı olmadığının farkındayım fakat hidrolik sıvısı hiç göremedim.Arabayı 1. viteste ve el freni çekik bıraktım.Şimdi sorularıma geçeyim :D

1) Fren hidroliği biterse arabanın geri kaçma ihtimali var mı?

2) Yarın pazar hidroliğin bitme ihtimaline karşı idareten hidrolik koysam iş görür mü?

3)Hidrolik sıvısı bizim arabalarda hangisi olması gerekli yada farklı mı?

4) Servise gitme ihtimali olursa arabayı çekici ile mi yoksa hidrolik koyup sürerek mi götürüyüm?

5) Keyifler nasıl umarım herkes iyidir :D

Sevgi ve saygılarımla...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

1) Fren hidroliği biterse arabanın geri kaçma ihtimali var mı? 

2) Yarın pazar hidroliğin bitme ihtimaline karşı idareten hidrolik koysam iş görür mü?

3)Hidrolik sıvısı bizim arabalarda hangisi olması gerekli yada farklı mı?

4) Servise gitme ihtimali olursa arabayı çekici ile mi yoksa hidrolik koyup sürerek mi götürüyüm?

5) Keyifler nasıl umarım herkes iyidir

El freni çekili ise kaçmaz bi yere :)

Koyma

Bakmam lazım ama koymayacağın için bakmıyorum :D

Yol yardım aranır ve onlar gelir gerekirse bu opsiyonu baştan söylersiniz onlar getirir

iyiyiz ne olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hiç tedirgin olma, ziraa çok az bile eksilse hemen uyarı veriyor, bunu yani uyarıyı bende yaşadım ve servise gittiğimde fabrikada tam seviye hizasında koydukları için biraz balata azaldığında birazda dik yokuş olduğunda hemen uyarı veriyor abi deyip, eksik kısmı tamamladılar..

Bu arada unutmada iyiyim:):):)))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

El freni tutarsa o zaman oturuyum artık yerime içim rahat değildi açıkcası kaçar maçar.Yav tam yoğun bir haftada gelde servisle uğraş şimdide.Ha abi direksiyon kurusuna benim metal bilye kaçmışa döndü gitmişken onuda halletsinler artık ne yapam.Haftaya kahve buluşması ayarlıyımmı ne dersiniz Ankara lılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Haydaaa direksiyona ne oldu ki? Zamana göre belki katılabilirim 2 imprant çakılıp,kemik ekilip birde sünüst müdehalesi olacak yani gelsemde bişey içemem gibi:) :):)

Abi zamanında ses geliyo diyip durmuştumya.Servet başkanla buluştuğumuzda oda dinledi sesi.Onda da olmuş zamanında direksiyon kutusundan çıkmış.Kontrol ettiriyim olmadı değiştirsinler dedim.Bugün arnavut kaldırımı yoldan geçerken arabanın içinde bozuk para aradım ses yapmasın diye ama meğersem yokmuş direksiyon bana avcunda para sallıyomuş :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Terleme falan yapmış olmasın

Burakcım terleme olcanı pek sanmıyorum.Sağ jant kiride yiyince rengi değişmiş temizlemedim bilerek.Hatta yağ birikintisinemi girdim acaba diye düşündüm ama jantı görünce arabanın kendi sıvısı olduğu kesin gözüyle baktım.Foto çekip atıyım bi arabanın yanına inimde kontrol etcem.

Şimdi arabayı kontrol ettim. El feneriyle tekerin altına felan baktım kupkuru. Yarın iyice kontrol ediyim bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

fren hidrolik yağı, malum açık sarı, motor yağ siyah gibi. hangisi olduğu açıkça belli olur.

araba ile yağlı veya kirli su üstünden geçmiş olmanız muhtemel ama yağ seviyesini kontrol ettim yağ yok diyorsunuz, o zamanda uyarı vermesi lazım o da ilginç.

biliyorsunuzdur sanırım akünün solundaki kapak hidrolik yağ yeri..düz yerde bir daha kontrol edin derim. boşuna telaşlanmadan önce. ama düz yerde de ciddi eksilme varsa, servise telefonla ulaşıp dikkat çekmek lazım diye düşünüyorum, ortada fren riski var çünkü. (azalma uyarısı arızalı belkide) ben, seviye ne kadar düşünce hidrolik sağlıklı çalışmaz ve frenleme sıkıntısı yaratır bilgim yok.

o kadar seviyenin düşmesi için yağ hortumunun çıkması gerekir. bu hortum tekerde balatalara kadar mı gidiyor, frenlemeyi yapan mekanizmaya kadar mı bilgim yok.

fren yağımız ise dot 4 class 6 diye geçiyor. bosch un class 4 ü var, ama class 4 ve 6 arası değerlere sahip üzerinde karıştırılabilir yazıyor. aralarındaki fark ne derseniz. unuttum ama class 4 ün kaynama noktası 160 derece ise, bosch un ki 165, class 6 170 derece. yani yağı yarı yarıya değişseniz kaynama noktasını 1-2 derece düşürmüş olursunuz.

yeni nesil esp li araçlarda en az dot 4 class 4 konuluyor.. ford class 6 tercih etmiş..

https://www.turkoilmarket.com/Shell-Fren-ve-Debriyaj-Hidrolik-Yagi-Dot-4-500-ml,PR-5.html

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arabayı kontrol ettim fakat fren hidroliği yada yağda eksilme yok.Soğutma sıvısıda normal.Bunlar harici bir kontrol etmem gereken bir sıvı varmı.Bu arada yorumlarınızın hepsi için teşekkür ederim.Zannedersem benim aşırı hassasiyetimden birazda abarttım.Önceki arabamda fren yüzünden az daha yaya eziyordum bu sebeple fren diyince köküne kadar irdeliyorum.Konu kilitlenebilir bu arada.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim baştan beri aklıma gelen amortisör ama o kadar yağ aktıktaktan sonra fark edilmemesi mümkün olmaz heralde.

Ben de bilemedim valla Ozan tekerin arkasına felan baktım kuru akan bişeyde yok.Neyse 1 aya kadar Mersine gitcem.Gitmeden önce bir kontrole sokarım arabayı hayırlısıyla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.