Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 2 Carbon Clean & Manifold Temizliği

S. Ali Doğan

Önerilen Mesajlar

Merhaba arkadaslar,

Gecen gun aracima carbon clean ve manifold temizligi yaptirdim ve her aracimda oldugu gibi focustada daha onceki sahibi hic yaptirmadigi icin temizlik sonrasi inanilmaz degisiklikler oldu. Degisiklikleri su sekilde siralayabilirim,

- Dizel oldugu icin motorun gurultulu calisma sesi bir hayli kisildi

- Rampa cekisinde siyah duman ortadan kalkti ve ataklasti

- Yakit tuketimim normal seviyelere geldi. ( oncesinde 8.7 suanda 6.6 )

Bunlarin hepsini bir siraya koyunca gercekten carbon clean ve manifold temizliginin her 45.000 bakiminda yapilmasi gerektigini bir kez daha anladim.

Not; Carbon clean ve manifold temizligi islemini kesinlikle yakita ve motor yagina koyulan katki maddeleri ile yaptirmayin. Cihaza baglanarak 45dk 1 saat suren bir islemdir. Diger urunler yalnizca yakit deposunu ve yağ karterini temizler motora bu denli bir faydası yoktur.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzun zamandır kelebek, manifold hatta turbo temizliğini düşünüyordum. Peki neden sadece manifold temizliği yaptırdınız ? Maliyeti ne kadar tuttu ?

Aracinizin km'sine turbo temizligi yaptirabilirsiniz. Manifold ve carbon temizleme islemlerini bir kac yildir yaptiriyorum. Nedenine gelince aracim suan 42binde oldugu icin kelebek ve turbo temizligine gereksinim duymadim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracinizin km'sine turbo temizligi yaptirabilirsiniz. Manifold ve carbon temizleme islemlerini bir kac yildir yaptiriyorum. Nedenine gelince aracim suan 42binde oldugu icin kelebek ve turbo temizligine gereksinim duymadim.

Aracım da şu an 70 bin de zaten... yine de manifold temizlenecekken kelebeği de temizletmeyi düşünüyordum. Teşekkürler fikir için, Caron Clean ile temizletelim inşallah... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rica ederim, temizlikten sonraki izlenimlerinizi bizimle paylaşırsaniz cok memnun olurum.

Bugün sabah aracımı yetkili servise bıraktım, ön-arka balata takımı değişti. Hatta ön-arka disklerin de değişimi gerek dediler ama çok yüksek fiyat verdikleri için sadece balataları değiştirdim...

Sizin yaptırmış olduğunuz Carbon Clean temizlik uygulamasını da yapmalarını istedim. Servisteki ustabaşı'da ısrarla yapmamam gerektiğini, daha önce yapılan 4-5 araçta bir süre sonra motor arıza ışığı yandığını söyledi, kesinlikle tavsiye etmediğini de açıkca ifade etti. Bende bu nedenle Carbon Clean uygulamasından vazgeçip, boğaz kelebeği - manfiold - dizel partikül filtresinin temizlenmesini istedim.

Akşam aracı aldığımda çok aşırı bir fark olmamakla birlikte çekiş gücünün arttığını belirtirim. İlerleyen zamanda yakıt sarfiyatının durumunu da buraya eklerim...

Umarım ustabaşı aracımla uğraşmamak için böyle bir bahane bularak Carbon Clean temizliğinden beni vazgeçirmiştir, umarım sizin aracınıza birşey olmaz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Carbon clean islemini yaklasik 3-4 yildir her 40binde yaptiriyorum ve ilk defa zararli olduguna dair bir bilgiyle karsilasiyorum. Eger yetkili servise goturduyseniz aracinizi 100 liralik is icin lift'i 1-1.5 saat kapatmak istememislerdir diye dusunuyorum. Dedigim gibi simdiye kadar jaguar x-type 2.0 dizel aracimada yaptirdim puntomada yaptirdim, megane 3'umede yaptirdim. Hicbirisinde en ufak bir problem oldugunu gormedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Carbon clean islemini yaklasik 3-4 yildir her 40binde yaptiriyorum ve ilk defa zararli olduguna dair bir bilgiyle karsilasiyorum. Eger yetkili servise goturduyseniz aracinizi 100 liralik is icin lift'i 1-1.5 saat kapatmak istememislerdir diye dusunuyorum. Dedigim gibi simdiye kadar jaguar x-type 2.0 dizel aracimada yaptirdim puntomada yaptirdim, megane 3'umede yaptirdim. Hicbirisinde en ufak bir problem oldugunu gormedim.

Açıkcası bende ankarada benzer bir yorum duydum. Belki uygulamada sorun oluyordur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkcası bende ankarada benzer bir yorum duydum. Belki uygulamada sorun oluyordur.

Zannetmiyorum ama bu sekilde olumsuz konusmalar varsa iki farkli yerden derinlemesine bir arastirma yapmak gerekiyor. Ankara onumuzdeki aylarda acilisi gerceklesek Kartas Ford'un servis muduru cok yakin sevdigim bir abimizdir suan ki aracimin temizliginide o yapti ama bu konuyu detayli bir sekilde aciklama isteyecegim kendisinden. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zannetmiyorum ama bu sekilde olumsuz konusmalar varsa iki farkli yerden derinlemesine bir arastirma yapmak gerekiyor. Ankara onumuzdeki aylarda acilisi gerceklesek Kartas Ford'un servis muduru cok yakin sevdigim bir abimizdir suan ki aracimin temizliginide o yapti ama bu konuyu detayli bir sekilde aciklama isteyecegim kendisinden. :)

Semahattin abiden bahsediyorsun sanırım? Ben görüştüm kendisiyle ve onun maltepedeki servisinde yaptırdım. Hiçbir sıkıntı yok. Direkt ilk ağızdan iletiyim  :) Motor bağlantılarını yaparken 3 tane geri dönüşüm hortumu varmış sanırım onları bağlıyor. Sonrasını makineye bırakıyorsun zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Semahattin abiden bahsediyorsun sanırım? Ben görüştüm kendisiyle ve onun maltepedeki servisinde yaptırdım. Hiçbir sıkıntı yok. Direkt ilk ağızdan iletiyim :) Motor bağlantılarını yaparken 3 tane geri dönüşüm hortumu varmış sanırım onları bağlıyor. Sonrasını makineye bırakıyorsun zaten.

Aynen kardesim Semahattin abiden bahsediyorum bende o sekilde biliyorum zaten mazot devir daim hortumlarini depodan cekip makineye bagliyorlar ama bi detaylandirma yapilsa iyi olacak bence :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus 3 sahibiyim, servise aracın fazla yaktığından bahsettim 100 tl karşılığında carbon clean yapabileceklerini söylediler. Ayrıca istesemde istemesemde 15 bin km'de bakıma girdiğinde yaptırmak zorundaymışım yoksa motor garanti dışı kalıyormuş!! Artık kafaya mı aldılar yoksa doğru mu bilemiyorum :-)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca istesemde istemesemde 15 bin km'de bakıma girdiğinde yaptırmak zorundaymışım yoksa motor garanti dışı kalıyormuş!!

Bunda kafaya alınmış birşey yok iyi ki söylemişler. Tabiki de bu şekilde işler süreç.

1 yıl veya 15 bin olunca gitmek zorundasınız

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunda kafaya alınmış birşey yok iyi ki söylemişler. Tabiki de bu şekilde işler süreç.

1 yıl veya 15 bin olunca gitmek zorundasınız

O zaman bir yerde konuya açıklık getirilmiş oldu. Servis garanti kapsamında bu işlemi zorunlu kılıyorsa zararı yok demektir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O zaman bir yerde konuya açıklık getirilmiş oldu. Servis garanti kapsamında bu işlemi zorunlu kılıyorsa zararı yok demektir..

aaa çok çok özür dilerim ben mesajı yanlış okudum. Bakımdan bahsediliyor diye.Özür dilerim.

Aşağıdaki başlığın içeriğindeki pdf'de yazılandan başka işlemler zorunlu kılınamaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.