Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3, Direksiyon Kutusu Sorunu Ve Çözümü.

Admin

Soru

Herkese iyi geceler.

Aracım 2013 Focus 3 1.6 Powershift Sedan. Şu an 27.000 km'de.

19 Nisan 2013 İzmir-Otokoç çıkışlı.

Forumda bir çok kişiden duyduğumuz, parke yollarda direksiyon kutusundan ya da rotlardan gelen tabir-i caizse "lok, tıkır, takır, tukur" (herkesin kendi kulağına göre seslendirdiği) gibi seslerin benim aracımda da olmasıyla İzmir-Otokoç servise başvurdum.

İlk başlarda sorun olmadığını söylediler.

Ancak zaman geçtikçe sesler sanki amortisör patlakmışcasına artmaya başladı. Ön düzen yıllarca servise girmemiş 7-8 yaşında araba gibi ses yapıyordu.

Servise tekrar götürmemle, direksiyon kutusunda, rotlarda boşluk olduğu tespit edildi.

Neden olur?

Servisin açıklamasına göre,

sonradan takılan spor yaylar ve/veya replika jantların ağırlığı sebebiyle bu problemlerin oluşabileceğini aktarıyorlar.

Ancak aracımda spor yay yok.

Daha önce forumda yazdığım üzere; spor yay takmak yerine, orjinal yaylarımı pressletmiştim.

(yaylar kesilmedi, presslendi. spor yay ile arasında ne gibi farklılıklar var? vs.. bu konuda fikir almak isteyenler özel mesaj yolu ile ulaşabilirler. konunun dağılmaması için, lütfen bu konu başlığı altında direksiyon kutusu çözümünü konuşalım.)

Bu sebeple servis, yay değişimi olmadığı için bu fikri eledi.

Replika jantlarım ise 2 hafta önce aracıma takıldı.

Servis bunu da bildiği ve jantların takılmasından önce bu sorunu aktardığım için, bu fikri de eledi.

Sonuç:

Direksiyon kutusu ve rotlarda oluşan boşluğun giderilmesi için:

• İzmir-Otokoç tarafından "garantiden değişim dosyası" açıldı.

• Yine İzmir-Otokoç tarafından Otosan'dan "direksiyon kutusu ve rot seti" sipariş edildi.

• Değişimi yapıldı.

• Değişim süresi, test, rot-balans ayarı ortalama yarım günde bitti.

Aracımı öğlen 2'de teslim ettim ve akşam üstü 6'da teslim aldım.

Kulağımıza gelen seslerin hepsi son buldu.

Müziği ve camları kapattığımda, lastik ve rüzgardan başka bir ses duymuyorum.

Benzer sorun yaşayanlara ışık tutması dileğiyle...

Tüm bu işlemler garanti kapsamında yapılmıştır.

Uzun dönem kullanım notlarımı buradan aktarmaya devam edeceğim.

İzmir-Otokoç Servis çalışanlarına da, gösterdikleri özen ve çözüm odaklı uğraşları sebebiyle teşekkürü borç bilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

direksiyon kutusu  sorununda ses haricinde başka ne tür sıkıntılar oluyor? mesela şehir içinde direksiyonun zaman zaman sertleşmesi falan görülüyor mu? ve ya hissizlik

Henüz böyle birşey ile karşılaşmadık açıkcası forum olarak.Ben duymadım diyim ya da

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

direksiyon kutusu sorununda ses haricinde başka ne tür sıkıntılar oluyor? mesela şehir içinde direksiyonun zaman zaman sertleşmesi falan görülüyor mu? ve ya hissizlik

Valla bu güne kadar sürdüğüm arabalar içinde en güzel tepki veren direksiyon f3 te. O yüzden kurudan ses gelsede ( arıza harici ses ) hoş görebilirim açıkcası. Hiç sorun yaşamadım.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dediğim gibi uzun dönem kullanım notlarımı paylaşmaya devam edeceğim.

Herhangi bi garantisi olacağını sanmıyorum. Sonuçta 3 yıl garantim var. Ancak tekrarlarsa, jantlarımı bahane edebilirler. Bu sefer de, "janttan önce vardı bu problem, yapıldı, tekrarladı. kronik olduğu kanısındayım" demeyi planlıyorum.

Teşekkürler herkese..

Kerim bence bu yaşanılan durumu servise aktarabilirsin.. Yada otosan merkeze şikayet olarak iletebilirsin. Onlar çözüme ulaştırırlar..

Yekta bey uzmek istemem ama ben 2 kere değiştirttim eski paylasımlarımdada var bunlar ama yine aynı ses kısa sürede oluştu.Hatta aracı servisten cıkardım 1 hafta sonra tekrar oluştu 3 üncuye yanasmıyorlar bende iyice artmasını bekleyip tekrar gideceğim ama ne işe yarayacak bilmiyorum Sonuç olarak bu ses kronik garantiniz boyunca servisi ikna ederseniz 2 değişim yapıyorlar; 3 uncude farklı boyutlara ulasıyorki kanuni olarak yanaşmıyorlar değişime.Fakat ben 3 cuyude yaptıracağım bakalım o zaman ne olacak. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

sonuç?

ses kesildi.. lokurtu sesi.. boşlukda gitti.. şu anda insşallah tekrar olmaz.. bu arada aracı rot ayarına sokmadan önce ya da sonra direksiyon ayarlarını yüklemek için özel bir sisteme sokmaları gerekiyormuş.. dışarda rot ayarı yaptırmayın derim..

birde değişsen parça yaklaşık 3000 tl.. allah garantiye zeval vermesin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba, kronik sorunları araştırırken gördüm başlığı. sorun çıkmamış focus 3 araçlarda ilerleyen zamanlarda bu parçanın problem yaratması olası gibi o halde. peki parça bu kadar pahalıyken, ses bu kadar insanı huzursuz ediyorken bilerek aracı almak mantıklı mıdır? bir süredir focus2 titanium arıyordum. fakat fiyatların yeni style versiyonlara yakın olması nedeniyle style plus alayım dedim. şimdi de bu karşıma çıktı. çıkma parçalar bile 1750tl civarı. bu nedenle:

-alacağımız aracın direksiyon kutusunu nasıl kontrol ettirebiliriz? servisler ekspertiz yapmıyor artık diye biliyorum.

-kullanım esnasında kütürtü haricinde direksiyon dönüşlerinde bir tıkırtı veya kıtlama oluyor mu? ( bir ara fiesta kullandım, direksiyonu çevirirken tık diye atıyordu. lastik değişiminde elemanlardan biri direksiyon kutun problemli demişti) 

astra aldığımda hüsrana uğramıştım. bu kadar heveslenip araç aldıktan sonra yine saçımı başımı yolmak istemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sesin bu kadar huzur bozduğunu nasıl anladınız, kimi insanlar biraz gereksiz takıntılı oluyor. 

Alın sürün, test edin. Ne zaman daha çok olduğunu söylemiştir rahatsız olan kişi. Diyelim ki ciddi ses var; değişir ürün.

Ben henüz duymadım böyle bir ses sürdüğüm F3'lerde, belki geliyor farkında bile değilim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ses kesildi.. lokurtu sesi.. boşlukda gitti.. şu anda insşallah tekrar olmaz.. bu arada aracı rot ayarına sokmadan önce ya da sonra direksiyon ayarlarını yüklemek için özel bir sisteme sokmaları gerekiyormuş.. dışarda rot ayarı yaptırmayın derim..

birde değişsen parça yaklaşık 3000 tl.. allah garantiye zeval vermesin..

bu lokurtu yada şöyle diyeyim arabayı sürerken temiz düz yolda bile olsa motor kaputunun içinde göğsün hemen arkasında sanki bir parça yerinden çıkmışta hafiften sağa sola vuruyor gibi ses yapıyor ki bu sizin tarifinizede uyuyor bilemiyorum aynı şeyden mi bahsediyoruz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bu lokurtu yada şöyle diyeyim arabayı sürerken temiz düz yolda bile olsa motor kaputunun içinde göğsün hemen arkasında sanki bir parça yerinden çıkmışta hafiften sağa sola vuruyor gibi ses yapıyor ki bu sizin tarifinizede uyuyor bilemiyorum aynı şeyden mi bahsediyoruz?

Temiz yolda yapmaması lazım, yapıyorsa baktırmak şart.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Herkese merhaba araçla ilgili bir sorunu paylaşmak ve bilgi almak istiyorum direksiyondan tak tuk sesler geliyo ve ayrıca bana boşluk varmış gibi geliyo direksiyon sertleşip yumuşuyo benim kontrolüm haricinde kendini sağa sola atıyo bu sorunla alakalı birçok servise gittim herşeyin normal olduğunu söylediler. Bir defa direksiyon kutusu değişti ama yinede sorun çözülmedi arabadan resmen soğudum sırf bu sebepten satmayı düşünüyorum çözümünü bilen varsa lütfen bilgi versin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.