Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Taksicilik İçin 1.0 Ecoboost Uygun Olur Mu?

Mustafa Çakıroğlu

Önerilen Mesajlar

Bir arkadas dizel 150 bin km.de yolcudur demis! Cok sacma bir cumle olmakla beraber gercekle alakasi yok. Duzenli bakim yapip turbo dizel arac kullanmayi biliyorsaniz korkmayin. Abim 2005 1.3 multijet albea ile 380 bin yapti. Sadece bir defa turbo yeniledi hepsi bu.

Bence de 2.el tdci alin 1.0 yerine daha mantikli

onu diyen kimse artık 15 km boyunca dizel kullanmış mı acaba 

ben bundan sonra dizelden başka arabaya binmem bu arabayı kendi paramla almadım ama ilerde bir gün kendi kazandığım parayla araba alacak olursam kesinlikle dizel alırım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

onu diyen kimse artık 15 km boyunca dizel kullanmış mı acaba

ben bundan sonra dizelden başka arabaya binmem bu arabayı kendi paramla almadım ama ilerde bir gün kendi kazandığım parayla araba alacak olursam kesinlikle dizel alırım

Benzin dizel arasinda ekonomik fark 0 olursa dizel arabaya hayatta binmem.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir arkadas dizel 150 bin km.de yolcudur demis! Cok sacma bir cumle olmakla beraber gercekle alakasi yok. Duzenli bakim yapip turbo dizel arac kullanmayi biliyorsaniz korkmayin. Abim 2005 1.3 multijet albea ile 380 bin yapti. Sadece bir defa turbo yeniledi hepsi bu.

Bence de 2.el tdci alin 1.0 yerine daha mantikli

kesinlikle. cmax sattığımızda 149 bin kmdeydi kronik alternatör sorunu dışında motorla ilgili arıza hatırlamıyorum. bide garantiden bi boru değişmişti, çatlayıp yağ sızıntısı yapıyordu kronik.

onun dışında baskı balatası bile orjinaldi

expertiz yapan yaşına göre çok iyi motorda bir problem yok demiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olayı yine dizel benzinliye getirmeyelim yahu..Sayın ilk cevabı yazan arkadaş için diyorum alınmayınız ama sizlerde cevap vererek konu dışı yapmayın boşuna böyle cümlelerin yazıcılarını hiçbirşekilde yazarak değiştiremezsiniz :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önder bey benim de albea var ve durumu biliyorum. Zaten albealae çok fakrlı bir araba ya onların sıfırlarını satmayı kesmeselerdi linea satılmayacaktı :)

Dizele gücümüz yok arkadaşlar.

2. El dizel almak istemiyorum çünkü daha önce anlattım. Aldığım arabaya 2 defa motor yapılmış ve hurdadan motor bulup mak. Müh. Proje tekrar ruhsat falan ancak arabaayı adam ettik. O yüzden sıfır alıcam ama dizel focusun fiyatu uçuk.

İki seçenek var.

1.0 eb veya 1,6 lpg

Ama lpg'de de çok içim rahat değil :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mustafa bey aracları en iyi siz bilirsiniz mesleğinizden ve meslek çevrenizden dolayı, yılda 25000 yapan biri olarak 1,5 sene 1,6 lpgli focus kullandım, zamanında filtrelerini değiştirdim. hiç bir sorunla karşılaşmadım.Bu birazda şanş işi ama 1,6 lpg tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Soner bey haklısınız ama Ford hiç kullanılmadı :)

Çok yabancıyız forda. Birde yeni nesil lpg kitleri çok iyi diyorlar. Ben eğer araç benzinliyse benzinli kullanma taraftarıyım. Dizelse dizel benzinliyse benzinli. Almanlar yoksa çoktan lpg li orjinal fabrika çıkışı araç üretirlerdi. Şimdi lpg hakkında şöyledir böyledir kuru yakıttır diyip bir sünya daha polemik yaratmak istemiyorum ama ben alacağım bu sıfır aracı aldıktan sonra arkama bakmadan uzuuun bir süre kullanmak istiyorum zaten o yüzdende sıfır almak istiyorum.

Focus alma mecburiyetim olmasa farklı bir marka farklı bir yakıt kullanan bir araç alırdım :))

1.0 eb deki çalışma esnasındaki kafamdaki bir soru işareti var. 4 silindirli araçlarda 2 silindir yukarıda iki silindir aşağıdayken ikişer takımlar halinde senkronize peryodunu tamamlıyor. 3 silindirde eb de yani uzun mesafeli kullanımda 2 silindire 1 silindir karşılıklı çalışırken birilerinden birileri daha fazla çalşıp ya da daha çabuk eskimez mi ? Şimdiden bana bağırdığınızı dduysr gibiyim oha falan fordun mühendisleri onu o kadar hesap ermiştir diye ama hiç sizin de aklınıza takılmadı mı ? Yani 2 ye 2; 4 silindir çalışırken. 3 e 1 sanki dengeli bir aşınma yada ne bileyim sanki eksik bi şeyler çıkmaz mı ? Aman tanrım bu soruyu soruyorum ama tamamıyle sesli düşünüyorum.

Arkadaşlar tam anlatamadım çok cümle düşüklüüü peryod tamamlama falan gibi şeyler söyledim. Tam anlatamadım derdimi aama :(

Mustafa Çakıroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla şuan öyle problemler olursa ford 2-3 yıl sonra tamamen batar..Şuan sattığı arabaların çoğu 1.0 ecoboost.. 

Belki böyle sürüp rekor kırarsınız :D:P

2013 yılının motoru

2012 yılının motoru

:kıhkıh:

Önemli sorunuz tüketim olsun derim dayanıklılık değil bence..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lpg iyide taktırması para, ayarı para, işletmesi para herşeyi para ışık yanar can sıkar vs derdi bitmez lpg nin kapalı otoparklar istemiyor lpg yi dışlıyorlar resmen. 

Ama mesleğiniz gereği lpg az daha karlı olacak gibi. Şu an hesap yapamıyorum ikisininde ne yaktığını ne yakacağını bilmiyorum 1.0 eb 7 yakar heralde şehir içinde. benzinli ise en az 11 litre lpg yakar. Bunun yanında soğuk havalarda benzin israfınızda olacak belli bir moto sıcaklığını gelene kadar. 

Bu şekilde düşünecek olursa 1.0 eb'nın az daha tüketimi fazla olacak ama vergi den edeceğniz kar var işin içinde. Lpg yide bedava takmıyorlar.

Performansa gelecek olursak ecoboost daha isteklidir alt devirleri daha canlıdır diye düşünüyorum.

Valla karar sizin artık :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden yanlış seçim, nereden belli, Focus yanlış ise aynı platformu baz alan Cmax neden öneriliyor? Yanlışı bu kadar kesin tanımlayabiliyorsan doğruyu da biliyorsun demektir, o hangisi?

1.0 eb ortlama tüketim 7 lt den 4.86 benzin litre fiyatıyla 50 bin km de 17 bin lira yakıt masrafı,

1.6 tdci cmax 6 lt yakıt tüketimi ile yıllık 13 bin lira yakıt masrafı

Arkadaş 3-4 yıl kullanıcam diyor.Senelik 50 bin km den en az 200 bin km yol yapacak demektir. 1.0 lt eb ile 200 bin km giden var mı acaba?Test ediliyor demeyin sakın öyle olsaydı piyasada sorunsuz araç olmazdı çünkü hepsi bir milyon km test ettik diyip boy boy reklam veriyolar ama iş gerçekte öyle olmuyor.200 bin km giden 1.6 tdci oldukça fazla var bunun yanında.

cmax 5 kişilik 627 lt bagaj hacmine sahip.Taksi için oldukça ayırtedici bir kriter olsa gerek..

cmax panaromik cam tavanı ile birlikte yolcular için focusa göre oldukça rahat bir seyahat imkanı sunacaktır..Cmaxın artıları ortada..Aynı platformu kullanan araçları hiç bİr ihtiyaç gözetmeden alalım yani öyle mi?İsteyen 1.0 ltre eb al da diyebilir bunlar benim fikrim o da önerenin fikri olur bu kadar basit

hüseyin ipek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaş 3-4 yıl kullanıcam diyor.Senelik 50 bin km den en az 200 bin km yol yapacak demektir. 1.0 lt eb ile 200 bin km giden var mı acaba?Test ediliyor demeyin sakın öyle olsaydı piyasada sorunsuz araç olmazdı çünkü hepsi bir milyon km test ettik diyip boy boy reklam veriyolar ama iş gerçekte öyle olmuyor.200 bin km giden 1.6 tdci oldukça fazla var bunun yanında.

Ama gitmeyen 1.6 tdci de çok 1.0 için belki bildiğiniz 1 tane bile yok :) böyle de düşünürsek yukardaki kanı çürür :)

Ford motor olarak kullanıcıyı üzen firma olmadı genel olarak taaaki 1.6 psa'ya kadar :D ehueheuhe  

Herneyse yukardaki kullanıcı yazmış c-max olmaz diye tartışmak bile anlamsız şuan :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ama gitmeyen 1.6 tdci de çok 1.0 için belki bildiğiniz 1 tane bile yok :) böyle de düşünürsek yukardaki kanı çürür :)

Ford motor olarak kullanıcıyı üzen firma olmadı genel olarak taaaki 1.6 psa'ya kadar :D ehueheuhe  

Herneyse yukardaki kullanıcı yazmış c-max olmaz diye tartışmak bile anlamsız şuan :)

O arkadaşın kendi bileceği birşey.Ben belirtilen şartlarda araç alacak olsam 1.0 ltr eb yerine 1.6 dizel cmax alırdım hepsi bu.Araçlar kötü değil ki zaten sadece ihtiyaçlar farklı 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.