Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1 Lt Ecoboost Motor Arıza

Menderes Çetin

Soru

mrb arkadaşlar.1 hafta önce aldığm focus ecoboost1 aracım motor arıza ışığı yanıyo.3 gün de 2 fefa servise götürdüm.araç hala serviste ve bana arızayı bulamadıklarını söylediler.kullanırken arının neden kaynaklandığını her sürücü fark edebilir.start stop çalışmıyor ve rampa da turbo devre dışı kalıyor.arac daha 500km de değiştirme talep ettim pek yanaşmıyorlar.ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

mrb arkadaşlar.1 hafta önce aldığm focus ecoboost1 aracım motor arıza ışığı yanıyo.3 gün de 2 fefa servise götürdüm.araç hala serviste ve bana arızayı bulamadıklarını söylediler.kullanırken arının neden kaynaklandığını her sürücü fark edebilir.start stop çalışmıyor ve rampa da turbo devre dışı kalıyor.arac daha 500km de değiştirme talep ettim pek yanaşmıyorlar.ne yapmalıyım?

Turbo'nun yokuşta devre dışı kaldığını ben fark edemem, buradaki fark edebilen arkadaşları merakla beni aydınlatması için bekliyorum.

Start&Stop her koşulda çalışmaz zaten. Koşullarını klavuz ile kontrol edebilirsiniz.

Arıza ışığına sebep olan şey eminim %99 farklıdır. Geçmiş olsun bizim yapacak birşeyimiz yok açıkcası servis'i bekleyeceksiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

start stop klima acıkken emniyet kemeri bağlı değilken çalışmaz dediler..ama bu hiç çalışmıyor:)

turbonun devre dışı kalması hem sesle hem çekiş in düşmesyle anlaşılıyor

1lt ocoboost turbo suz rampa tırmanamıyor..sürünüyor resmen

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle geçmiş olsun...zor bir durum..

klima açıkken star stop devreye girmediğini biliyordum bende ama,benim arabada klima açıkken kırmızıda durduğumda devreye giriyor.vede klima çalışmaya devam ediyor..ama sıkıntı yok memnunum..

Burak Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

start stop klima acıkken emniyet kemeri bağlı değilken çalışmaz dediler..ama bu hiç çalışmıyor:)

Geçmiş olsun.

Yokuş çıkmıyor diye hemen turbo diye yorumlamak için daha erken. Bunun bir sürü sebebi olabilir. Sorun Sadece motorda da olmayabilir. Motoru etkileyen bir sürü etken var. Servise güvenmekten başka çareniz yok gibi görünüyor. Araç değişim konusu ise biraz teferruatlı. Servisler buna tek başına karar veremez. Sizin talebiniz üzerine de bunu hemen yapmazlar. Değişim en son aşama. Bu süreçte beklemenizi ancak aracınızın durumunu hergün- mümkünse tabi - takip etmenizi tavsiye ederim. Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Mutlaka şikayet kaydı oluşturun.
İlk kez böyle bir motor arızasında değişim olmaz zaten.Ama tekrarında mahkemeye gideleceğini düşünerek bu şikayetlerin kayıt altına alınması gerek.

Arızanızın düzeleceğini düşünüyorum.
Aracınıza güle güle binin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yazın start-stopdan fazla bir şey beklemeyin, forumda aratırsanız ne zamanlar çalışmadığına dair madde madde ayrıntılı yazmıştım. Ancak turbonun devre dışı kalması önemli bir sorun, yazılımsal olabileceği gibi turbo da arızalı olabilir. Servis arızayı bulmak zorunda gerekirse Otosan'dan teknik destek alarak bunu çözeceklerdir. Ancak süre uzayabilir. Süre uzamasından doğan mağduriyeti gidermek adına araç tahsisi talep edebilirsiniz, tüketici haklarında usta bir avukat bu konularda çok yardımcı olabilir. Değişim şartları henüz oluşmamış, yasal onarım süresinin beklenmesi gerek. Önünde sonunda çözülür merak etmeyin. Hakikaten şanssızlık olmuş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle geçmiş olsun...zor bir durum..

klima açıkken star stop devreye girmediğini biliyordum bende ama,benim arabada klima açıkken kırmızıda durduğumda devreye giriyor.vede klima çalışmaya devam ediyor..ama sıkıntı yok memnunum..

Demek ki sizin araç arızalı?

geçmiş olsun. yeni araçta bunların olması çok can sıkıcı. turbonun rampalarda devre dışı kalması enteresan. Artık turboyu mu değişirler. araç değişimi konusu ise aracımı aldım bozuldu değiştirin şeklinde olmuyor. bunla ilgili tüketici kanunu ve bu kanun çevresinde çıkan garanti belgesi uyg.us.ve es. dair yönetmelik var. Bu kanunla hem satıcı hem de müşteri hakları koruma altına alınmış.  Bu tip olaylarda malın iadesi veya yenisi ile değişimi için koşullar var.1- ayıplı mal 2- malın tamir süresi veya tamir sayısından dolayı kullanılamaması. En azından bu koşullar oluşmadan değişim talep edemezsiniz.

Araç değişimi istiyorsanız önce bir avukata gidip konu ile hukuki destek alın. bundan sonra yapacağınız her işlem için muhakkak ki servis kaydı açtırın ve muhakkak belge isteyin. mevzuattaki şartlar oluşunca da direk mahkemeye verip değişim veya iade talebinde bulununuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçmiş olsun umarım kısa sürede çözebilirler sorunlarınızı. 

Yalnız start stop sistemi 30 derecenin üzerinde çalışmaz bu yüzden devreye girmiyordur. Emniyet kemeriyle nbe alakası var bağdaştıramadım...

Turbonun rampada devre dışı kalması gibi bir sorunu ilk kez duyuyorum  :blink: Rampada bastığımda sesi bile geliyor uçak kalkıyormuş gibi....

Arıza ışığı Yakupunda dediği gibi başka şeyden kaynaklanıyordur (inşallah öyledir):..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Start&stop 30 derecenin üstünde çalışmaz diye birşey söz konusu değildir. Fakat motor arıza lambası yaktığından dolayı devre dışı bırakır. Önce arızayı gidermek lazım. Arıza giderildikten sonra yinede çalışmıyorsa o zaman akü durumu, şarj durumu,debriyaj muşuru, fren basınç sensörü gibi start&stop sisteminin çalışması için gerekli sistemler incelenmelidir.

Turbo motor çalıştığında devrededir. Egzost gazının basıncı ile türbin dönerek, o hareketi emme manifoldunda ileterek ordaki pompa görevi gören türbini döndürerek basınçlı hava sağlar. Düşük devirde egzost gazı basıncı ve debisi düşük olduğundan , emme manifoldunda da az basınç oluşur. Ama devre dışı diye birşey asla yoktur. Sürekli devrededir yani. Az basınç yapar çok basınç yapar o motorun devrine, egzost gazının çıkışına bağlıdır. Yataklarda sıkıntı olabilir, hortumlarda kaçak, türbin veya pompada deformasyon, manifoldlarda kaçak, gaz kelebeği arıza vs vs gibi birçok arıza olabilir turbo gerekli basıncı sağlamıyorsa. Bunların hepsi halledilebilecek sorunlar. Daha büyük çözülemeyen sorunlar olmasın.

Bence yapmanız gereken Otosan ile iletişime geçip, mağduriyetinizi anlatmak ve aracı kullanamadığınızı söylemek. Gerekirse ikame araç sağlasınlar çözüm bulunana kadar gerekirse değişsinler. Benim sıfır aldığım araçta bunları yaşamaya hakkım yok, çözemiyorsanız ikame araç verin, aracımı yenisiyle değiştirin veya paramı geri iade edin araç sizde kalsın diyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.