Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Hava Yastıklarının Patlaması

alper sönmez

Soru

arkadaşlar merhaba bu sabah eşimin kullanırken yapmış olduğu kazada yeşil ışıkta geçerken kırmızıda durması gereken araç geçince istemeden de olsa bi çarpışma oldu ve karşı taraf kaza raporuyla 8 de 8 hatalı 

işin diğer tarafı arabamda önden vurmadan dolayı farlarda bi kırılma yok sadece yerindee hafif çıkma tamponda ezilme ve kaputun ön tarafı(ford ableminin olduğu yer) orda içe doğru hafif ezilme var ve en önemlisi hava yastıklarının sürücü ve yolcu tarafları olmak üzere ikisininde patlaması 

serviste arkadaşların dediği ön konsolun tamamen değişeceği ve diğer yerlerin yapılarak hatta kaputun da değişimiyle tahmini 16000 tl civarında bi maliyet çıkacağı bu sadece tahmini yarın eksperin vereceği raporda daha açık ve net olucak diye düşnüyorum

şimdi bu aracım yapıldığı zaman tedir edici bi durumu varmı yada basit soruyla hava yastığı patlayan araçta perte çıkarma gibi bi lüks olurmu

(bizim toplumda orjinaliyle deiştiğinde farklı gözle bakmalarından dolayı) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Pert işi benim bildiğim kadarıyla çoğunlukla çıkan masrafa bakar. Bu da kaskodan kaskoya değişmekle birlikte genelde araç değerinin yüzde 60'ı civarında olmakta. Sigorta şirketinize göre belirlenen yüzdeye yakın bir fiyat değilse 16.000, ki 40.000 milyar bile görünse %40 etmekte, pert işi zor görünmekte. Satarken sorun çıkmaması için "Time Stamp", zaman damgası olan resimlerini bolcana çekmenizi önerebilirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Pert kararı Sigorta'nın nasıl işine geliyorsa ona göre çıkar. Yapılması daha karliysa yapılır (16000tl ödeyecek) pert olması daha karliysa pert eder. Mesela pert edince size ödeyeceği miktar 50000tl olsun aracın hurdasıda 34001 tl ederse pert olur yoksa yapılır. Kabaca böyle. Tabi eksper raporuda önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kaza hayatın bir gerçeği, değer kaybı vb şeyler ile karşı taraftan ekstra şeyler istemek ne kadar doğru bilemem.

Pert için araç değerinin yüzde bilmem kaçı olursa oluyor.Hasar kayıtlarınız ve fotoğraflarınız elinizde olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

çok kararsız kaldım verilen 15 bin 16 bin lik masrafdan fazla çıkarmı hasar raporu yada pert için sağdan soldan zorlasammı çok kararsız kalıyorum tamam arabanın değeri düşecek tesellim zaten uzun seneler binmek oyüzden unutur geçerim diye düşünüyorum bu kaybı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kaza hayatın bir gerçeği, değer kaybı vb şeyler ile karşı taraftan ekstra şeyler istemek ne kadar doğru bilemem.

Pert için araç değerinin yüzde bilmem kaçı olursa oluyor.Hasar kayıtlarınız ve fotoğraflarınız elinizde olsun.

Senden beklemezdim böyle bir cevap :) hangi şirket yüzde hesabına bakıyormuş acaba :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aslında karşı taraftan isteme konusu düşünmedim doğruya perte çıkarsa karşı taraf verecek hakda yemek istemem açıkcası ama ne yapsam ne etsem çok kararsızım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Senden beklemezdim böyle bir cevap :) hangi şirket yüzde hesabına bakıyormuş acaba :)

Çağlar demişti sanırım o bunların pir'i :D 

Yanlışda biliyor olabilirim de başka neye bakacağız ki ? Ücret değeri hasar değeri demek sonuç olarak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çağlar demişti sanırım o bunların pir'i :D

Yanlışda biliyor olabilirim de başka neye bakacağız ki ? Ücret değeri hasar değeri demek sonuç olarak

Yazdım ya yukarda. Zarardan kar hesabı yapar yüzdenin önemi yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

değer kaybını karşıdan isterim çünkü %100 o suçlu. kırmızı ışıkta geçmiş.

kimse yüzdeye bakmaz pert için. size vereceği parayı hesaplar, tamir ettirdikten sonra satabileceği değeri hesaplar. şirket kar edecekse(en az zarar yani) perte çıkar, kar etmeyecekse size verir parasını, nasılsa sizin kaskonunda hasarsızlığı yanmış olur daha çok prim alacak gelecek sefere. onlar işini bilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

kimse yüzdeye bakmaz pert için. size vereceği parayı hesaplar, tamir ettirdikten sonra satabileceği değeri hesaplar. şirket kar edecekse(en az zarar yani) perte çıkar, kar etmeyecekse size verir parasını, nasılsa sizin kaskonunda hasarsızlığı yanmış olur daha çok prim alacak gelecek sefere. onlar işini bilir.

Pert durumunda Poliçenin kalan gunünden dolayı iade edilecek tutarı bile hesapliyorlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

kimse yüzdeye bakmaz pert için. size vereceği parayı hesaplar, tamir ettirdikten sonra satabileceği değeri hesaplar. şirket kar edecekse(en az zarar yani) perte çıkar, kar etmeyecekse size verir parasını, nasılsa sizin kaskonunda hasarsızlığı yanmış olur daha çok prim alacak gelecek sefere. onlar işini bilir.

peki ozman can alıcı soru arabayı perte çıkarttık diyelimki 

2012 kasımda yaptığım kasko bedeli 60000 tl pert değeri bu fiyat üzerindenmi yoksa şu anki 2.el piyasa değerindenmi ve diğer soru 60000 tl üzerinde konuşacak olursak yada piyasa değeri(50000civarı) kasko bu değerlerin kaçta kaçını öder????

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

mutlaka, adamlar binlerce araç kaskoluyorlar. damlaya damlaya göl olur mantığı.

@alper

burada karşı taraf %100 suçlu olduğu için, sizin sigortadan hiç para çıkmayacağı için, perte çıkarma olayı çok zor.

siz çok ısrar ederseniz belki..

ama bu yeni sigorta yasası ile pertde zorlaştı diye biliyorum. çünkü pert olan aracın tamir edilemeyecek durumda olması lazım, yani hurdaya çıkması lazım.

tamir ettirip satmak etik değil, gerçek pert aracı. ama sigortacılar size 16.000 vereceğine sanayide 10.000 e yaptırıp, pert kaydı var ama aslında pert değil şu kadar kazası var deyip değerine yakın fiyata satmaya çalışıyorlar.

hayırlısı olsun diyelim..

peki ozman can alıcı soru arabayı perte çıkarttık diyelimki 

2012 kasımda yaptığım kasko bedeli 60000 tl pert değeri bu fiyat üzerindenmi yoksa şu anki 2.el piyasa değerindenmi ve diğer soru 60000 tl üzerinde konuşacak olursak yada piyasa değeri(50000civarı) kasko bu değerlerin kaçta kaçını öder????

1 yılı geçtikten sonra 2. el değerinden hesaplanır.(benim kaskomda perte çıkarsa ilk bir yıl, kasko bedelinin %10 fazlasına sıfırı ile değişim opsiyonu var) 2.el değeri sizin yaptırdığınız kasko bedeli ile çelişebilir. pazarlık yapmak gerekiyor. 2. el değeri temiz araç için 50.000 se size 48.000 vermek isterler. ben 55.000 bedelle kaskolattım, 55.000 isterim olmuyor maalesef. alacağınız 2. el aracı bulup onlara aldırtmaya çalışılmalı. kaskonuzu yapan iyi bir sigortacı ise size her konuda yardımcı olması lazım.

sizin araç 1 yılını doldurmamış, sıfırını alabilmeniz lazım perte çıkarsa. umarım sözleşmenizde yazıyordur.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

mutlaka, adamlar binlerce araç kaskoluyorlar. damlaya damlaya göl olur mantığı.

@alper

burada karşı taraf %100 suçlu olduğu için, sizin sigortadan hiç para çıkmayacağı için, perte çıkarma olayı çok zor.

siz çok ısrar ederseniz belki..

ama bu yeni sigorta yasası ile pertde zorlaştı diye biliyorum. çünkü pert olan aracın tamir edilemeyecek durumda olması lazım, yani hurdaya çıkması lazım.

tamir ettirip satmak etik değil, gerçek pert aracı. ama sigortacılar size 16.000 vereceğine sanayide 10.000 e yaptırıp, pert kaydı var ama aslında pert değil şu kadar kazası var deyip değerine yakın fiyata satmaya çalışıyorlar.

hayırlısı olsun diyelim..

1 yılı geçtikten sonra 2. el değerinden hesaplanır.(benim kaskomda perte çıkarsa ilk bir yıl, kasko bedelinin %10 fazlasına sıfırı ile değişim opsiyonu var) 2.el değeri sizin yaptırdığınız kasko bedeli ile çelişebilir. pazarlık yapmak gerekiyor. 2. el değeri temiz araç için 50.000 se size 48.000 vermek isterler. ben 55.000 bedelle kaskolattım, 55.000 isterim olmuyor maalesef. alacağınız 2. el aracı bulup onlara aldırtmaya çalışılmalı. kaskonuzu yapan iyi bir sigortacı ise size her konuda yardımcı olması lazım.

sizin araç 1 yılını doldurmamış, sıfırını alabilmeniz lazım perte çıkarsa. umarım sözleşmenizde yazıyordur.

bu durumda eğer poliçede sıfır araç bedeli teminatı varsa perte çıkması çooooook düşük bir ihtimal.

genel bir bilgi olsun, pert durumunda ödenecek miktarda pazarlık için en büyük koz benzer durumda bir araç bulmaktır. ben mareayı pert ettiğimde sigorta şirketi olması gerekenin çok altında bir rakam teklif etmişti, tesadüfen bulduğum aynı şirketin pert edip hurdasını ilana koyduğu araç için yazan piyasa değeri sayesinde 2000tl kadar arttırmıştık teklif edilen değeri. Hatta verecekleri miktar bu denli yükselince pertten vazgeçip yaptırmaya dönecek oldu şirket acente araya girince pert oldu. burada diğer bir bilgi az önce diğer başlıkta yazılan acentenin önemi, sigorta şirketi ile anlaşma aşamasında sigorta şirketine ulaşmak neredeyse imkansızdı ya habire birilerine aktarıyorlar yada uzun beklemeler sonucu hat düşmüyordu tüm görüşmeler acente sayesinde oldu. bu kadar uğraştıran şirkette en iyilerden olarak bilinen anadolu sigortaydı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servis sigortaya ciddi indirimler yapıyor hem işçilikte özelliklede parçada. O yüzden size 16.000 dedikleri rakam sigortaya 12 bin gibi olacak. Pert için oran falan yok. Diyorki bunun tamiri 1 ay sürecek. İkame araç alırsa 1000 liraya ikame araç sağlıycam. Araca 12.000 hasar ödemesi yapacağım. Arabanın ikinci el değeri 42.000. Bu arabayı ihalede 33 bine satar geçerim daha karlı olurum der ve aracı sigorta ihaleye çıkartıp satar.Size 42.000 lirayı öder arabayıda 33 bine sattı. Arada 9 bin zararı oldu zaten 12 bin ve ikame araç ike birlikte 13 bini gözden çıkartmıştı :) sigorta karlı oldu. Aracıda ihaleyle alan airbaglarını onartıp,hasarını giderip 3 bin masrafla güzel bir hale getirir ve 36.000 Tl ye güzel bir aracı olmuş olur :) sizin sigortada karşı tarafın trafik sigortasından alır o zararını. Trafik sigortasıda o hatalı sürücüye risk girer ve bundan sonraki kasko trafik sigortalarını pahalı yaptırır. Tabi böyle olacak diye bir kural yok. Ama experlere 500 lira rüşvet verip, 1500 lira masrafı olan aracı bile perte ayırtabilirsiniz. İşer tamamen kurulu çarka göre dönüyor. Bazı sigortalar ihale ile sattığı ağır hasarlı araca teklif verenleri arayıp, hasar kaydı işlenmeyecek ona göre bir teklif verin diyerek araç bedelini yükseltiyor cebine 3-5 daha fazla girsin diye. Lamborgini ihalesinde bu yüzden 28 bin lira daha yüksekten gitmişti Anadolu sigortada :) rüşvet her kapıyı açıyor, hasarlı araca binmek istemiyorsanız rüşvet vermekten korkmayınız.

Çağlar Kasımoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.