Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Gazda 50Krş. Yakıyor Ve Çözümü Bulunamıyor

Müstekim Akgün

Önerilen Mesajlar

Öncelilke Selamunaleykum abilerim kardeşlerm.

Aracım Focus 2-2005 geçen sene atiker sıralı sistem taktırdım ilk zamanlar kmde 35krş yakıyordu ilerleyen zamanlarda daha çok yakmaya başladı ve şu anda çok rahat 50krş yakıyor (20 liralık gazla 40 km)  hangi ustaya getirdiysem bişey bulamıyorlar atiker'i aradım onlarda maslaktaki servise gönderdi orda ayar yaptırdık,çoğu sensörü değişti ama yine aynı SİZCE BU SORUN NEDEN OLABİLİR ?

Not:Araçta Kat iptali var ama yakıtta bu kadar fark etmez diyorlar.

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekküler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kere şunda hemfikir olalım, kamyoncular dahi genelde litre bazlı söylerler tüketimi, geçen yıl 35 kuruş yakarken lpg kaç liraydı şimdi kaç lira kaldıki şehirden şehire bile bir hayli fark olabiliyordu bi aralar.. Tüketimde litre belirtilir, litre baz alınır ama birim fiyatın neredeyse haftalık değiştiği dikkate alınırsa kuruş kıstas alınamaz ve net bir bilgi vermez...

Varsayalım aracınız litre bazında da çok yakıyor;

İlk kontrol edilmesi gerekenler kanımca buji ve buji kabloları, ardından bir takım sensörler (hız, ava akış sensörü v.s.) kontrol edilebilir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tamamen lpg sisteminden kaynaklı bir sıkıntı yaşamaktasınız lpg enjeksyonlarının senkronizasyonunu yöneten lpg beyni dediğimiz beyini değiştirmeden 50 adet sensörde değiştirseniz yine fazla yakacaktır atıkere şikayette bulunun tüketim testine tabi tutsunlar daha manuel bir ölçüm tercih ediyorsanız ve saptamamın sağlamasını yapmak adına egzos emilsiyon değerlerini kontrol ettirin sıkıntı oradan kaynaklanmıyorsa tanktan motora kadar giden düzenekte yakıt aktarma organlarında çatlak vardır basıncı yiyince kaçak yapıyor olabilir bir an önce kontrol ettirin allah korusun büyük felaketlere neden olabilir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kere şunda hemfikir olalım, kamyoncular dahi genelde litre bazlı söylerler tüketimi, geçen yıl 35 kuruş yakarken lpg kaç liraydı şimdi kaç lira kaldıki şehirden şehire bile bir hayli fark olabiliyordu bi aralar.. Tüketimde litre belirtilir, litre baz alınır ama birim fiyatın neredeyse haftalık değiştiği dikkate alınırsa kuruş kıstas alınamaz ve net bir bilgi vermez...

Varsayalım aracınız litre bazında da çok yakıyor;

İlk kontrol edilmesi gerekenler kanımca buji ve buji kabloları, ardından bir takım sensörler (hız, ava akış sensörü v.s.) kontrol edilebilir...

Araçta gazdan dolayı rölantida istop etme sorunu vardı onda dolayı bujiler daha yeni değiştirildi.

tamamen lpg sisteminden kaynaklı bir sıkıntı yaşamaktasınız lpg enjeksyonlarının senkronizasyonunu yöneten lpg beyni dediğimiz beyini değiştirmeden 50 adet sensörde değiştirseniz yine fazla yakacaktır atıkere şikayette bulunun tüketim testine tabi tutsunlar daha manuel bir ölçüm tercih ediyorsanız ve saptamamın sağlamasını yapmak adına egzos emilsiyon değerlerini kontrol ettirin sıkıntı oradan kaynaklanmıyorsa tanktan motora kadar giden düzenekte yakıt aktarma organlarında çatlak vardır basıncı yiyince kaçak yapıyor olabilir bir an önce kontrol ettirin allah korusun büyük felaketlere neden olabilir 

Ben hiç çatlak olacağını düşünmemiştim dediğiniz gibi bi kontrol ettireyim belli mi olur belki ondandır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yaklaşık 7.5 lt yakıt eder,bayağı fazla imiş.öncelikle benzinli kullanımda durum nedir bunun sonucuna bakılmalı.eğer aracınız benzinde`de aynı fazla tüketim verileri sergiliyorsa ateşleme sistemi başta olmak üzere hava filtresi ve mevcut sensörler kontrol edilmeli.özellikle oksijen sondası ve hava kütle ölçer.yok benzinli kullanımda herşey yolunda ise emir bey`in de söylediği gibi lpg sistemi gözden geçirilmeli özellikle lpg ecu`su.kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kat iptali durumunda,oksijen sondası çiğ yakıt algılayıp yada zengin karışım algılayıp daha az yakıt ile karışım yaptırması gerekir buda sarsıntılı çalışmaya neden olur.yani tam tersi bir durum.sadece buji  deişimi kablosu arızalı ise hiç bir işe yaramaz aynı durum bobin içinde geçerlidir.siz yukarıda belirttiğim noktaları kontrol ettirin bence.

Serkan Önder tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için ama aklıma takıldı sormadan rahat edemicem kat iptali olunca hava sıkıştırılmadan(süzülmeden) direkt dışarı atılıyor buda daha fazla yakıt anlamına gelmiyor mu ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benzindede yakıt normalinden biraz fazla,benzinde kullandığımda çiğ benzin kokusu geliyor.

lpg sektöründe kuraldır.

1- lpg de hata varsa benzindede denenir ki hata hangisinde.

2- benzinde belli belirsiz bir hata varsa kendini lpg de misliyle belli eder.

Kanatimce sizin problem arabada. Benzini yakmadan atmasının sebebi neyse, lpg de çok yakıt yakmak olarak karşınıza çıkıyor.

Benzini çiğ atmasının sebebi

1- Ateşleme yeteri kadar kuvvetli değildir. Zaten lpg ciler bu durumlarda hemen buji ve kablolarını değiştirirler. Muhtemelen sizdede değiştirmişlerdir.  Daha sonra siz bobinlere bir baktırın. Yeterli gerilim varmı? 

2- Çiğ yakıt atıyorsa hava yeterli gelmiyordur. Hava filitresini değiştirin.

3- Araba çekiştende düştüyse eksoz susturucusunu kontrol ettirin.

bundan başkada eğer bir çözüm bulunamazsa iyi bir ustaya götürüp arabayı kontrol ettirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.