Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Mercedes A Serisi - Beklentileri Karşılıyor Mu?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Daha önce yazmıştım, sanırım A serisi sedan başlığı altında, dinamik çizgisine karşılık araç test sürüşünde bende ciddi hayal kırıklığı yaratmıştı.

Nedenlerine gelince:

- Mezar kıvamında daral getiren iç mekan

- Yüksek omuz çizgisi ve küçük cam alanları ile genelde kötü, arka köşelere doğru berbat görüş

- Mercedes'e yakışmayan ve ödün vermeye değecek sportiflikle birlikte gelmeyen sert süspansiyon

- Göreceli küçük bagaj

Salt çzigileri ile öenmli bir çıkış yapamaz diye düşünüyordum.

Alman Autobild dergisinden iki test özetini paylaşarak konuya gireyim.

İlki olumsuz...

Dizeller kıyaslanmış, Golf, A3, BMW 1 ve A 180 CDI

Mercedes düzgün çalışsa da 1.5dCi Renault motoru ile yeterince atak bulunmamış, iç mekan hissi, görüş alanlarının bozukluğu ve sert süspansiyon da bunlara eklenince sıralamada en sonda bulmuş kendisini.

Sanırım birinciyi tahmin etmek sorun olmamıştır, zorlananlara da A3'ün ikinci geldiğini söylemem yeterli olur sanırım.

İkincisi kimilerine olumlu gelebilir.

A serisinde hızlı HB sınıfına katkı yapacak bir model de üretime geçmiş: A45 AMG

2L 4-silindirli turbo tamı tamına 360 PS üretiyor, yanında da 450 Nm tork var bonus olarak. Böylelikle 180PS/L değeriyle muhtemelen hacminin en güçlü motoru olma ünvanını kazanıyor. 

0-100 km/h 4,6 saniye olarak belirtilmiş, son hız elektronik olarak sınırlı 250 km/h.

İlginç yani...

Bir "Imagemaker" doğmuş!

Mercedes-A-45-AMG-729x486-da5e5ac62940be

Mercedes-A-45-AMG-729x486-428cecb3f01533

Mercedes-A-45-AMG-729x486-eadcc1dd0dc799

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

A serisini beğeniyorum. İçine binmedim dış tasarım ve tarz hoşuma gidiyor. 

Ancak Mercedes bile olsa kompakt sınıfta araç yapıp iç mekan, kullanışlılık konularında zayıf kalınca başarılı olunamıyor demek ki. 

Sanki arabayı yaparken nereye konumlandıracaklarına karar verememişler veya dikkat etmemişler. Basık, sportif görünen bir araç görünce aklıma Mini geliyor. Yani Mini'yi alan küçükmüş, darmış, basıkmış, km saati ergonomik değilmiş bakmıyor. İkonik tarza ve performansa para veriyor. Ama genele hitap eden bir araçta yaptıkları zaten riskli olmuş. Görünen/hedeflenen  performansı da  vermeyince. Araba sınıfta kalmış. 

Ben hala beğeniyorum ama tasarım olarak. Alıp kullanmak başka tabii.

Amg serisi ayrı bir klasman zaten. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni başlık yaratmadan konuyu bir kademe ileriye taşıyayım: Mercedes C serisi mi, CLA mı?

Malum A serisinden sonra aynı dinamik çizgilerle gündeme gelen CLA herkesi heyecanlandırmıştı.

Hemen hemen aynı segmentte başka bir modelin varlığı da kafa karıştırmaya yetiyor, ve beklenen soruya sonunda Autobild cevap aramaya niyetlenmiş.

Mercedes-CLA-Mercedes-C-Klasse-729x486-a Mercedes-CLA-Mercedes-C-Klasse-729x486-3 

Mercedes-CLA-Mercedes-C-Klasse-729x486-5 

Mercedes-C-Klasse-729x486-da93cff6895c28 Mercedes-CLA-729x486-bc01c72c85891626.jp

Mercedes-C-Klasse-729x486-447f7fb45b434a Mercedes-CLA-729x486-24e398d897bdef5a.jp

resimler zaten pek çok şeyi anlatıyor ama azı ile de özetleyelim...

CLA 4 cm daha uzun, 1 cm daha geniş ve 1.5 cm daha alçak. Ama iç mekan ferahlığına etkisi olan önemli unsur dingil mesafesi ki onda da C serisi 6 cm daha kazançlı.

Ön CLA'da sürücü ve yolcuyu rahat ettirebilse de arkada son derece basık ve karanlık kalıyor.

Yüksek omuz çizgisi, gömük oturma alanı ve küçük yan camlar, yatık inen ön ve arka camlar bu etkinin kaçınılmaz nedenleri.

Sonuçta iki karoseri arasındaki en önemli fark tarzlarında, biri dinamik ve saldırgan tarzı ile sportifliği vurgularken, diğeri sakin ve dengeli çizgisi ile rahatlığı vurguluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem Abi tespitlerinde haklısın kesinlikle fakat A sınıfını alıcak olan kişi zaten küçük araba almak istiyordur diye düşünüyorum. Eger daha genişi istiyorsa B C E diye gidebilir.

Ama dış görünüşü hele ki AMG ler çok güzel duruyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence mercedes e serisinden basliyor. Ki o da giris seviyesi ancak. Onun oncesinde mercedes aldim diye alinmaz. Nispeten ortalamalarda belki birazcik uzerinde olan bir arac alinmasi dusunuluyorsa bakilabilir. Onun dusunda A,BC serileri BMW 1 ve 3 serisi olsun, marka imajlarini satan araclar. Araba olarak cok basarili diyemem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu c serisi D segmenti bir araç. Ancak diz ve baş mesafesi neredeyse benim Focus ile aynı. Anlamadım yani. Ya da adam 1,90 falan.

C ya da CLA arasında bir araç alacak olsam sanıyorum CLA alırdım. Madem dar her ikiside, en azından gözüme daha güzel görüneni alayım. :D 

Herkes kendi mercedesini yazmış ya, benim içinde bir önceki kasa E serisiydi Mercedes. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Görünüş olarak A bence çok başarılı, sürüş ve konfor olarak test etmeden bir şey söyleyemem. AMG paketi ise belirtildiği üzere baya güzel görünüyor.

CLA ise C serisine göre kesinlikle tercih edilecek bence. C serisi kaç yıldır piyasada olan ve bence sıradan başlamadıysa bile sıradanlaşan bir araç. Belki Coupe olanına idare eder diyebilirim de C 63 AMG haricinde tercih edilmez bence :)

Bence mercedes e serisinden basliyor. Ki o da giris seviyesi ancak. Onun oncesinde mercedes aldim diye alinmaz. Nispeten ortalamalarda belki birazcik uzerinde olan bir arac alinmasi dusunuluyorsa bakilabilir. Onun dusunda A,BC serileri BMW 1 ve 3 serisi olsun, marka imajlarini satan araclar. Araba olarak cok basarili diyemem.
BMW hayranı ve objektif bakamama ihtimali yüksek biri olarak 3 serisi ile ilgili beğenmediğiniz noktaları dinlemek isterim :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.