Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Cilalı - Cilasız Oto Şampuanı

Önerilen Mesajlar

Guest Sadık Taşyürek

Cevaplar için teşekkürler ama hala aydınlanamadığım bir nokta var . Cilalı şampuanların uzun süre kullanılması araba boyasına bir zarar verir mi ? Sürekli cila kullanmak ne kadar doğru ? Özellikle daha yeni arabalar için ?

1 yılı aşkındır Sonax oto şampuanı ve Sonax hızlı cilasını kullanıyorum ve çok memnunum. ayrıca 3 hafta önce sonax Nano boya koruma yaptırdım, şu an araç zor kir tutuyor, olan kirin de üzerine su dökünce kendiliğinden akıp gidiyor. hatta kuş pisliği dahi sadece şişe suyunu dökünce kendiliğinden akıp gitti. tavsiye ederim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben cilanında boyayı incelttiğini sanıyordum şu anda tam olarak aydınlandım , teşekkür ederim :)

Cila basit bir işlemdir ve boya üzerinde parlak bir tabaka oluşur ki buda hem boyayı dış etkenlerden korur hemde parlak bir görüntü sağlar cilalı arabayı temizlemeside çok basittir pasta çizikleri gidermek için yapılır ve aracın boyasını inceltir ylda 1 defadan fazla yapılması bence zararlıdır. Kaporta boya ustası bi abimin demesine göre pril ve el sabunları aracın boyasına zarar veriyormuş ya saf su ile yada cilalı şampuan ile yıkamakta fayda varmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 yılı aşkındır Sonax oto şampuanı ve Sonax hızlı cilasını kullanıyorum ve çok memnunum. ayrıca 3 hafta önce sonax Nano boya koruma yaptırdım, şu an araç zor kir tutuyor, olan kirin de üzerine su dökünce kendiliğinden akıp gidiyor. hatta kuş pisliği dahi sadece şişe suyunu dökünce kendiliğinden akıp gitti. tavsiye ederim...

Bende sizin gibi sonax hızlı ciladan yapıyorum her zaman :) her ay yaparım kesinlikle pasta olayını bilmediğim için hiç bulaşmıyorum. Bu arada kuş pisliği gördüğüm anda kesinlikle hemen silerim çünkü boyaya çok zararı olduğunu bizzat kendim arkadaşımın arabasında gördüm.Kesinlikle kuş pisliği gördüğümüz an arabayı yıkamasakta hemen bez alır silelim 3/4 gün durduğu zaman sıkıntı yaratabiliyor gerçekten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aracınızın boyasını sadece keçe ile yapılan pasta inceltir. Ped ile bile pasta vurabilirsiniz pastanın parlaklığı çok iyidir :D

Ya siz yanlış biliyorsunuz yada ben yanlış biliyorum. Benim bildiğim pasta vurulan yüzey matlaşır ve parlaklığını yitirir kesinlikle pastadan sonra cila atılması gerekir pasta kılcal derin olmayan çizikleri gidermek için yapılan işlemdir diye biliyorum bu konuda biraz araştırma yapmıştım araca cila yapmadan önce ordan hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya siz yanlış biliyorsunuz yada ben yanlış biliyorum. Benim bildiğim pasta vurulan yüzey matlaşır ve parlaklığını yitirir kesinlikle pastadan sonra cila atılması gerekir pasta kılcal derin olmayan çizikleri gidermek için yapılan işlemdir diye biliyorum bu konuda biraz araştırma yapmıştım araca cila yapmadan önce ordan hatırlıyorum.

3 5 yıl öncesi bende öyle bilirdim ancak pasta derin bi parlaklık verir zımpara gibi yüzeyi bi olan araç var ise hazır istanbuldasınız canlıda gösterebilirim nasıl olduğunu.. 2. kısımda evet haklısınız pastanın üzerine cila vurmak gerekir tam parlaklığını almassı için

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar merhaba. Oto yıkama şampuanlarını inceliyordum da aklıma takıldı. Ben sürekli cilalı şampuanlarla araba yıkanmasının zararlı olabileceğini duymuştum ama belki de yanlış biliyorum. Sizce daha bir kaç aylık arabayı yıkarken cilalı şampuan kullanmak gerekli midir ? Cila tam olarak ne işe yarıyor ? Alacağım şampuan cilalı mı olmalı yoksa cilasız normal oto şampuanı mı almalıyım ? Teşekkürler.

Kesinlikle cilalı şampuan kullanın, bayisinden çıkan cilayı korumak için cilalı şampuan kullanman yeridir..Aracı yıkarken fırça kullanmayın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Birkaç not:

1. Cilalı şampuanlar köpürmeden temizler, kullanma talimatındaki ölçekte kullanın.

2. Tam etkisini görmek için üst üste birkaç kez yıkamada kullanmak gerekir.

3. Güneşte ve sıcakta yıkarsanız silemeden kendi kendine kuruyan yerlerde leke yapabilir.

4. Matlaşmış boyayı canlandırmaz, araçtaki var olan parlaklığı geri kazandırır.

5. Markalı ürün kullanın, mesela Meguiars NXT Generation Car Wash, Ultımate Wash & Wax (bu köpürür de) veya Sonax Wash & Wax

6. El sabunu da bu ürünlerden daha ucuza gelmez, gazlama da öyle. Yani hiçbir üründen gerçek anlamda mucize beklememek lazım. İyi bir markanın cilalı şampuanı sonuçta bu iş için geliştirilmiş uygun bir üründür, ama keçiboynuzu özüyle yıkayıp iyi sonuç alıyorum diyen varsa ona da saygı duyarım...

Cem abi konuyu hortlattım ama... Hali hazırda el ile yapılmış koruma ve cila sonrası Meguiars NXT şampuan ve silmeden önce ıslak cila uygulasak nasıl olur ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem abi konuyu hortlattım ama... Hali hazırda el ile yapılmış koruma ve cila sonrası Meguiars NXT şampuan ve silmeden önce ıslak cila uygulasak nasıl olur ?

Cila üzerine cila yapmış olursun, alttakinin etkisini maskelemiş olursun. Uyguladığın cilayı besleyen/destekleyen bir ürün varsa onu tercih edebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Cila üzerine cila yapmış olursun, alttakinin etkisini maskelemiş olursun. Uyguladığın cilayı besleyen/destekleyen bir ürün varsa onu tercih edebilirsin.

Sonax cilalı şampuan kullanmaya başladım... süt gibi bişey böyle, araba yeni cilalanmış gibi desem yeridir. su durmuyo üstünde

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.