Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Gündüzleri Araç Kullanirken Güneş Yansima Yapınca Birşey Göremiyorum Ne Yapmaliyim

Mesut Ş.

Önerilen Mesajlar

oglumun yeni gözlüğünü görsen Burberry ...tipik rayban klasik kemik yani ama sapı ikiye ayrılıyor gözlük katlana katlana gömlek cebine giren bir kibrit kutusuna dönüşüyor...

:blink:

Tam benlikmiş :D Bazen koyacak yer bulamıyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

oglumun yeni gözlüğünü görsen Burberry ...tipik rayban klasik kemik yani ama sapı ikiye ayrılıyor gözlük katlana katlana gömlek cebine giren bir kibrit kutusuna dönüşüyor...

abi eskiden vardı o gözlüklerden... bir gözlük camı büyüklüğüne kadar küçülüyor... hatta bizde hala bitane duruyor galiba.. (baba evinde daha doğrusu)

Alperen G. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar gündüzleri araç kullanirken özellikle ikindi vakti bazen öyle yerler denk geliyor ki güneş öyle bir yansima yapıyor ki hiç birşey göremiyorum öylesine gidiyorum Allah korusun Bi araç maraç onde olsu vuracağım bundan dolayı geçen kaldırıma vuruyordum az kala Bunun bir çözümü yokmudur.

Guneslikleri(genelde ruhsat koydugumuz zamazingo) indirmeyi denediniz mi? Benim problemimi guneslikler cozuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladığım kadarıyla problem göze giren güneş değil,ön cama belli bir açıyla gelen güneş !!! O zaman ön cam parlama yaparak görüşü kısıtlıyor benim de başıma çok geldi,ayrıca ön cama film çekmek yapacağım en son şey.Gece görüş azalır ve araç ışıkları ön camda dağılacağı için araç farından daha büyük bir ışık demeti görme ihtimaliniz var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gözlük teknolojisi artık çok gelişti. :P :P :P :P :P Yav şaka demiyorum. :D :D :D

Bir çok marka var. Benim arkadaşım gözlükçü. O infiniti, optelli gibi markalar da. Fiyat olarak gayet uygun. 110-120 tl gibi rakamlara alınıyor galiba.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu güneş gözlüğü konusunda da biraz bilgi oluşturmanın zamanı geldi sanırım.

Öncelikle şunu bilelim UV ışınları cilde ve gzöe ciddi zarar verme potansiyeline sahiptirler ve gözde kısa süreli bile olsa sık maruziyette basit fotokeratitten, katarakt, retina hasarı ve kansere kadar varan bir spektrumda hasar yaratabilirler.

Ülkemiz UV risk indeksi açısından 6-8 kuşağındadır ve bunun Türkçe'si öğlen saatlerinde gölgede kalmak, gövdeyi giysi ile, kafayı şapka ve gözü gözlükle korumak lazım demektir.

map19b.jpg

Yani güneş gözlüğü sadece şıklık ve hava olsun diye (forumdaki çakma Bond'lara ithafen), ya da araba kullanırken camdaki yansımayı kesmek için değil gözü önemli hastalıklardan korumak için takılmalıdır.

Biraz da UV üzerine yazayım:

UV ışınları elektromanyetik ışın spektrumunda görülebilir ışığın hemen üstünde yüksek enerjili ışınların başında yer alır. Gözle görünmüyor olmaları tehlikenin farkında olmamızı engeller.

Dalga boylarına göre üç ayrı kategoride incelenirler:

• UVC ışınları: 100-280 nm dalga boyunda olup cilt ve göz için en tehlikeli, en yüksek enerjili kategoridir. Ozon tabakası tarafından filtre edildikleri için potansiyel en tehlikeli grup olmasına rağmen pratikte sorun yaratmamakadır. Ancak ozon tabakasındaki uzun vadeli tahribatın bize neye mal olacağının ipucunu vermiş olayım.
  • UVB ışınları: 280-315 nm arası daha düşük enerjili ışınlardır. Bu da kısmen ozon tabakası tarafından filtrelense de yer yüzüne ulaşmaktadır. Düşük dozlarda melanin pigmentini tetikleyerek cilt rengind koyulaşmaya neden olur. Yüksek dozlarda ya da kronik maruziyette ciltte ağır yanığa, lekelenmelere, kırışıklıklara, erken yaşlanmaya ve kansere neden olur. UVB ışınları gözde kornea tabakası tarafından tutulur ve daha iç katamanlara ulaşamaz, ancak korneada geçici veya kalıcı körlüğe varacak düzeyde hasar yapabilir. Söz gelimi "kar körlüğü" bu ışınların geçici hasarına bir örnektir.
  • UVA ışınları: 315-400 nm arası görülebilir tayfa daha yakın ışınlar olup gözün tüm katmanlarını etkilerler ve lenste katrakta, retinada maküler dejenerasyona neden olurlar.
  • HEV radyasyonu: Bu da görülebilir ışık spektrumunun zararlı grubudur, genelde 400-500 nm dalga boyundadır ve göze derinlemesine penetre olur, özellikle antioksidan eksikliğinde maküler dejenerasyon ve körlüğe neden olabilir.

Sonuçta iyi bir gözlüğün tüm UV ışınlarını %99-100, HEV radyasyonunu da en az %50 oranında kesmesi gerekir. Bu gözlüğün belgesinde belirtilmelidir. Kuşkunuz varsa iyi bir gözlükçüde spektrofotmetre bulunacağından ölçüm talep edilebilir.

Bildik markaların göreceli pahalı olmasının bir nedeni de bu detaylara gösterdikleri özendir (hoş fiyatın %80'ini marka değeri belirler ama o da ayrı mesele).

Gözlük camları

Farklı materyaller kullanılabilir, hepsinin artı ve eksisi vardır:

• Cam: (+) En yüksek optik kaltie, çizilmeye dirençli, (-) Pahalı, ağır, şidetli darbede çatlayabilir. Çok az firma standart güneş gözlüğünde cam kullanmaktadır (Serengeti bunlardan biri ve önermeyi hak eder)
  • NXT Poliüretan: (+) Darbeye dayanıklı, mükemmel optik kalite, esnek ve hafif; (-) Pahalı.
  • Polikarbonat: (+) Darbeye dayanıklı, çok iyi optik kalite, makul fiyat, hafif ve ince; (-) çizlimeye duyarlı, optik olarak cam ya da NXT'ler kadar berrak değil
  • Akrilik: (+) Ucuz, günlük kullanım için yeterli; (-) Görüntü kalitesi mükemmel olmayabilir, kırılma ve çizilmeye daha duyarlı. Düşük maliyeti mnedeniyle piyasada hele ki bizimki igibi gelişmekte olan piyasalardaki gözlüklerin %80'inde bu malzeme kullanılmaktadır.

Cam rengi

Işığı azaltmak için tüm güneş gözlüğü camları doğal olarak renklidir, ayrıca rengin tonu da ışık kesme etkisi açısından önemlidir. Farklı renklerin farklı özellikleri öne çıkarması söz konusudur. Bakalım:

• Kahverengi/gri/yeşil: Renkleri en az değiştirerek ışığı kesme gücüne sahip tonlardır ve en yaygın kullanılan renklerdir. Yeşil doğal bitki örtüsünü göze daha hoş gösterir. Renk seçimi zevk meselesidir, takıp denemeniz gerekir, ben yeşili sevdiğimden genelde koyu yeşil tonu tercih ediyorum. Ancak kahverenginin de kontrastı arttırıcı ve daha canlı gösterme özelliği de cazip gelebilir.
  • Sarı/altın/amber: Işığı daha az kesmekle beraber özellikle düşük-orta ışık düzeylerinde kontrastı arttırır ve detayların görülmesini sağlar, kış sporları ile uğraşanların tercih ettiği tondur, araba sürerken gece görüş gözlüğü olarak da kullanılabilmektedir.
  • Pembe: Daha moda ağırlıklı görünse de kontrastı çok arttıran diğer bir renk tonudur, düşük ışık koşullarında detayın daha iyi görülmesini sağlar, diğer renklerin mavi ve yeşile göre öne çıkmasını sağlar, avcılar kullanabilir bu özelliği nedeniyle söz gelimi.
  • Yansıtıcı kaplama: Aynalı gözlük diye de tabir edilir. Camın üzerinde yansıtıcı bir kaplama vardır, gözlerin tümüyle görülmesini engeller (esrarengizlik faktörü) ayrıca iç yansımaları önler ve objelerin daha koyu görülmesine neden olur.

Buraya kadar takip ettiyseniz gözlük seçme konusunda daha ustalaşmış olmanız gerekir...

Başka ne kaldı?

Polarize Camlar: Güneşten gelen ışınların yansımayla oluşturduğu ışığı keser, ancak bunun tam etkili olması için güneşten gelen ışıkla yansıyan ışığın 90 derece açı yapması gerekir. Örneğin öğle güneşinde denizden gelen yansımayı kesme oranı sabah ve akşam ışığına göre daha azdır. Ayrıca kafanızı çevirdiğiniz zaman da yansımaların azaldığını veya arttığını fark edebilirsiniz. Renkelr daha doygun ve ufuk daha berrak görünür. Araba camındaki yansımayı da ışığın açısına bağlı olmakla beraber azaltma özelliği olacaktır.

Tercih etmenizi öneririm.

Etkisine örnek:

2197308037_9d9728b327_b.jpg

Başka?

• Gözlük rahat olmalı, olabildiğince hafif ve ergonomik olmalı, ağırlık dengesi burun ve kulak arasında eşit dağılmalı, ikisine de gereksiz basınç yapmamalı, burundan aşağı kaymamalı...
  • Görme alanı olabildiğince geniş olmalı, baktığınız her yönde ışığı filtre etmeli, moda olsun diye ip gibi güneş gözlüğü ile dolaşılmamalı
  • Gözleri olabildiğince iyi sarmalı, tepeden güneş girmesini engellemeli, özellikle su veya kar kayağı gibi sporlarla uğraşanlar ve tüm gününü güneş altında geçirmek zorunda olanlar için bu önemli
  • Camlar görüntüde bozulmaya neden olmamalı, taktığınızda değişik açılarda bakarak netlikte ve boyutlarda farklılık olmadığından emin olmanı gerekir, ucuz akrilik camlarda bu olası bir sorundur.

Sonuçta doğru gözlük şu etkiyi yapmalıdır:

polar-phd-tech.jpg

Gözlük ürünün arkasında duran iyi bir gözlükçüden alınmalı der ve şimdilik bitiririm...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim eski araçta göstergenin üstündeki siperlik cama yansıma yapıp görüntüyü engelliyordu. güneş gözlüğü takınca bu olayın kesildiğini fark ettim.

polorize ve uv filitreli bir güneş gözlüğü alırsanız bu işi çözersiniz. bazı gözlükçüler kampanya yapıyor bir arkadaşım böyle bir gözlüğü 80 tl ye almış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.