Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Yeni Focus -Silkme Sorunu

Guest Özcan B.

Soru

merhaba arkadaşlar. yenı focus 1.6 tdci 115hp style arac aldım henüz 1000 km deyım..fakat aracımda bi durum var bu bir sorun göstergesi midir yoksa her 0 km focus da olan birşey midir ben anlamadım.aracta hangi viteste oldugumdan ve gaza nasıl yüklendiğimden bagımsız olarak bazen sanki aracın yakıtı bitiyormus yada yakıt sistemınde bir tıkanıklık olupta gazda-devirde- bosluk yaparcasına anlık bi güçte bosalma oluyor.bir iki saniyelıgıne arac gazdan kesiliyor gıbı oluyor sanki yakıt biterken araca yeteri yakıt gitmedıgınde yaptıgı boşalma-silkme gibi..Aracı servise götürdük bilgisayara soktular ve bir arıza göremediler,daha sonra deneme sürüşüne çıktık aynı durumu yaparsa uzmanın durumu anlaması için,fakat nadiren yaptığı için deneme sırasında olay tekrarlamadı,sonuç olarak şu an bir çözüm bulamadım...focus 3 kullanıcılarından daha önce bu tarz bir durum-sorun-yasayan oldu mu.bu teknik bir sorun mudur,yoksa geçici bir durum mudur?

Özcan B. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

1.vitesten 2. Vitese geçtikten sonra gaza basinca araç silkeliyordu bendede ama araca ve debriyaja aliştiktan sonra yapmiyor.Bir nevi araç acemiliği.Benim aracim şu an 2000 km ye geldi.Su an bir sikinti yok.Debriyaji normalden biraz yavaş birakin zaten sizde zaman içinde alişirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim aracım her viteste bunu yapabiliyor ve vites değişimi veya vites değiştikten sonra değil,örneğin en son şehirler arası yolda 6. viteste giderken,hatta hızım da sabitken yaptı,ayrıca vitesi de yeni atmamıştım,aynı vites ve aynı gazda gidiyordum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Mrb ilk önce aracınız hayırlı olsun.Bahsettiğiniz sorun bende dahil olmak üzere birçok arkadaşda vardı.Çözümü servise gidip yeni yazılım yükletmeniz gerekmektedir yok olmaz derlerse siz ısrar edin yükletin bende olmak üzere birçok arkadaştada düzeldi.keyifli sürüşler....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu arada bende de yeni yazılımdan sonrada bir sorun daha peydah oldu.Ani ve sert kalkışlarımda 2.vitesi için gazdan kaldırdığımda ( debriyaja basmadan) araç birden kesiliyor ve sert bir şekilde silkeleyip öne yığılıyor sanki parça kırılmış gibi oluyor daha önceleri hiç bir şekilde görmedim böle bişe servisteki arkadaşlar her zamanki gibi sanki uzay aracında olan bir sorunmuş gibi garip garip yüzüme bakıyorlar :))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bekir bey araç henüz 1000 km de ve ben daha 2 kere yakıt aldım ve ikisini de opetten aldım.rolantide hiç dalgalanma yok gayet güzel hiç silkmeden aynı devirde milim oynamadan çalışıyor.boşta iken gaz verdiğimde de hiç bir sorun olmuyor,sadece hareket halinde

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ömer bey servise götürdüm fakat yazılımda bir sorun yok dediler,deneme sürüşünde de bir sorun çıkmadı.eğer sizin sorununuzda benimki ile tamamen aynı ise dediğinizi servise diretebilirim,benim durumumun vites değişikliği ile alakası yok fakat

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ömer bey ayrıca bahsettiğiniz sorun bende de var,2.vitese geçişte...fakat ben onun 1.viteste fazla yüklenip 2.vitese geçişte geç kalındıgı için oldugunu düşünüyorum.. yani sert sürüşden kaynaklandıgını düşünüyorum ben.çünkü 1.viteste devri çok yükseltmeden 2 ye geçmek için gazdan ayagımı çektıgımde böyle bir sorun olmuyor,1 vitesi hızlanmak için değilde sadece kalkış için kullandıgımda o sorun olmuyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu arada bende de yeni yazılımdan sonrada bir sorun daha peydah oldu.Ani ve sert kalkışlarımda 2.vitesi için gazdan kaldırdığımda ( debriyaja basmadan) araç birden kesiliyor ve sert bir şekilde silkeleyip öne yığılıyor sanki parça kırılmış gibi oluyor daha önceleri hiç bir şekilde görmedim böle bişe servisteki arkadaşlar her zamanki gibi sanki uzay aracında olan bir sorunmuş gibi garip garip yüzüme bakıyorlar :))

Birkaç yerde birinci ikinci vites rahat değil ayağı gazdan ani kaldırınca yığılma silkeleme oluyor dediğim durum bu. Fakat biraz ayağı debriyajdan hızlı çekmek ve gazı hafifçe yedirememekle de alakalı gibi geliyor.

Fakat herhangi bir anda olan kesilme durumu farklı bir olay.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ömer bey ayrıca bahsettiğiniz sorun bende de var,2.vitese geçişte...fakat ben onun 1.viteste fazla yüklenip 2.vitese geçişte geç kalındıgı için oldugunu düşünüyorum.. yani sert sürüşden kaynaklandıgını düşünüyorum ben.çünkü 1.viteste devri çok yükseltmeden 2 ye geçmek için gazdan ayagımı çektıgımde böyle bir sorun olmuyor,1 vitesi hızlanmak için değilde sadece kalkış için kullandıgımda o sorun olmuyor

Olay biraz torku yüksek dizel araba kullanmakla da bağlantılı gibi geliyor bana. Sonuçta birinci vites aracın en güçlü olduğu vites, gaza yüklenince çekiş en güçlü noktadayken ayağı gazdan ani çekip vites atınca fiziksel olarak arabanın öne kapaklanmasıda çok aykırı bir durum değil. Sonra gaza hafif basmaya çalışırken silkeleme olabiliyor. (gaza düzgün basmayıp hafif akışa bırakırken mesela) Küçük ve zayıf motorlu Corsa'da böyle bir durum oluşmuyor.

Bu arada birden ikiye alırken 1750 devir ile devam edebilmek için birinci vites 3150 devir civarı vites değiştirmek gerekiyor. Bu durumda da ikiye atarken ani güç kesilmesi rahatsızlık yaratabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

merhaba arkadaşlar. yenı focus 1.6 tdci 115hp style arac aldım henüz 1000 km deyım..fakat aracımda bi durum var bu bir sorun göstergesi midir yoksa her 0 km focus da olan birşey midir ben anlamadım.aracta hangi viteste oldugumdan ve gaza nasıl yüklendiğimden bagımsız olarak bazen sanki aracın yakıtı bitiyormus yada yakıt sistemınde bir tıkanıklık olupta gazda-devirde- bosluk yaparcasına anlık bi güçte bosalma oluyor.bir iki saniyelıgıne arac gazdan kesiliyor gıbı oluyor sanki yakıt biterken araca yeteri yakıt gitmedıgınde yaptıgı boşalma-silkme gibi..Aracı servise götürdük bilgisayara soktular ve bir arıza göremediler,daha sonra deneme sürüşüne çıktık aynı durumu yaparsa uzmanın durumu anlaması için,fakat nadiren yaptığı için deneme sırasında olay tekrarlamadı,sonuç olarak şu an bir çözüm bulamadım...focus 3 kullanıcılarından daha önce bu tarz bir durum-sorun-yasayan oldu mu.bu teknik bir sorun mudur,yoksa geçici bir durum mudur?

Aklını karıştırmak gibi olmasın ama şimdi aklıma geldi benim bir önceki aracım olan focus 2 tdci da aynı bu dediğiniz sorun vardı.

Sanki ayağınızın altından gaz pedalı kaçıyor gibi bir tepkiden bahsediyorum.Araç bi anda gaz vermeyi bırakıyor gaz pedalı ayağınızın altından kaçıyor ve siz tekrar gaza yükleniyorsunuz.Buna rağmen performanslı ve sert kullanımda olmuyor sadece sakin kullanımlarda oluyor.

Tam da evet bu sorun derseniz size çözümünü söyliyeyim turbo selonoid valfi.4 aylık aramamız sonucunda bulabildiğimiz bir problem bu.

Eğer sorun selonoid valfindense bir kaç bin km sonra araç 3000 devirin üzerine çıkıp zorlandığında(rampa yukarı yollarda yüksek viteste)Araç turboyu boşaltamadığı için motor kendini korumaya alıyor ve istesenizde 3000 devirin üstüne çıkmıyor siz aracı sağa çekip tekrar stop edip tekrar çalıştırana kadar.

Bundandır demiyorum ama bana çok tanıdık geldi bu sorun şimdi dikkatlice okuduktan sonra.

Aracınız garantide olduğu için garantili bir parça bu turbonun parçalarından.Korkulacak bir durum yok eğer sorun oysa.Ben önceki aracımda 450 tl verip almıştım garantisi bittiği için.

Birde şunu dene sorunun valftenmi olduğunu anlamak için aracı müsait bir yolda rampa yukarı 5. viteste 3000 devirin üstüne çıkar mümkünse araca bir kaç kişi bindir.Abartmadan aracı biraz yor ve sıkıştır. Sorun bu dediğim dense motor kendini 3000 4000 devir arası korumaya alır motor uyarısı ikaz lambasını yakar sende servise gittiğinde bilgisayara bağlarlar kabak gibi selenoid valfi uyarısını görürler.

Benim önceki aracımın garantisi bittiği için kendi tamircim bakmıştı tabiki bulamamıştık sonra araç bilgisayarı aldılar bu yöntemle şak diye gördük selenoid valfi uyarısını.

ferhat tezcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ömer bey servise götürdüm fakat yazılımda bir sorun yok dediler,deneme sürüşünde de bir sorun çıkmadı.eğer sizin sorununuzda benimki ile tamamen aynı ise dediğinizi servise diretebilirim,benim durumumun vites değişikliği ile alakası yok fakat

Sizin şuan ki sorununuz bizlerin yazılım yükletmeden önceki sorunlarımız özcan bey zaten öle olur usta bindimi araca araba bi anda sapasağlam kesilir. bende çok rahatsız oldum düşük vites ve düşük devirlerde araba zıplıyordu ( soğuk motorlarda daha çok ) servise gittiğimde onlarda birşey anlamadı ama ben güncelleme için ısrar edince tamam bi yama var onu yükleyelim dediler yüklettikten sonra o zıplama kesildi şimdi şükür öle bi sorun yok

ama yukarda da bahsettiğim gibi yazılımdan sonra da ani kalkışlarımda araba birden takk diyip öne yığılyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Birkaç yerde birinci ikinci vites rahat değil ayağı gazdan ani kaldırınca yığılma silkeleme oluyor dediğim durum bu. Fakat biraz ayağı debriyajdan hızlı çekmek ve gazı hafifçe yedirememekle de alakalı gibi geliyor.

Fakat herhangi bir anda olan kesilme durumu farklı bir olay.

Ama ben daha önce hiç bir araçta görmedim böle bişe sanki motor yerinden çıkacakmış gibi oluyor arabda bi kaç kişi olduğumuzda herhes yüzüme bakıyo ne yaptın diye.daha çok bu dediğim olay tam debriyaj kalktığın zamanlarda oluyor ben yazılım yada baskı balatasından şüpheleniyorum
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.