Jump to content

Fotoğraf Yarışması:

Haziran katılım yükleniyor

Mayıs anketi yükleniyor

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Recommended Posts

Merhabalar, dün akşam kışlık lastikleri taktırdım Ankara da geceleri eksileri görmeye başladık artık. Lastik taktırdığım yerde akü de satılıyordu o yüzden akü ölçümü de yaptırayım dedim. Çünkü arabanın aküsü orjinal akü 5 yıllık akü ömrünü tamamlamıştır artık diye düşündüm. Usta ölçtü 9-10 arası değer çıktı. Akü bitmiş dedi değiştirsen iyi olur dedi. 

Bende foruma baktım net bilgi bulamadım, biraz İnternete baktık ve şöyle bilgiler buldum:

Şarj edilmiş aküde  14-14.4 volt görebilirsiniz ancak bu uzun süre devam etmez. Akülerin gerçek voltajı 13,6 volttur. Boşta veya hafif yükte bu değeri okuyorsanız hiç korkmayın.

Araç çalışmıyorken 13-13.5 volta arası bir değer okuyorsanız aracınızın aküsü iyi durumdadır. 

Marş anında akünüzün voltajı 12 voltun altına inmiyorsa akünün iyiydir emin olabilirsiniz.

Boşta voltaj 12ye yaklaştıkça akünüz yaşlanıyor demektir.

Bu tarz bilgiler buldum ve şimdi benim akü değerleri 9-10 arası çıktığına göre benim akü ölmüş gömülmeyi mi bekliyor 😃  

Aracın dizel olsaydı , o akü değerleriyle muhtemelen marş basman bile problem olurdu.Aracın ilk çalışma anında kızdırma bujileri ciddi akım çekerler.

Araç çakmaklığında şöyle bir cihaz bağlı ve sürekli akü voltajını gözlemliyorum.
image.png.967b4975df12b0cf4cf0a9ec0de8d4b8.png

Benim aküde orijinal yani yaklaşık 5 yıllık.
Şu anda araç çalışmazken 12-12,5v arası.
Sabahları ısıtma bujisi devreye girince 10,5v civarına düşüyor.
Isıtma bujisinin devreden çıkmasını bekliyorum yaklaşık 11,5v yükseliyor
bu durumda marşa basıyorum, anında motor çalışıyor.
Şimdiye kadar herhangi bir problem olmadı.
Kışı geçirirsek önümüzdeki yazıda geçirir herhalde.
Seneye kış gelmeden değiştirmek gerekir büyük ihtimalle. 

Edited by Mustafa Nartkaya

@Mehmet Çallı aynen dizel olsa kesin sıkıntı çıkmıştı şimdiden ama dizel olmasa da lpg var. Bakalım ne kadar götürecek.

@Mustafa Nartkaya bence kışı atlatabilir miyim onu düşünüyorum benim aracım dizel değil o yüzden bir tık ümidim var 

5 saat önce, Mustafa Karaca yazdı:

@Mehmet Çallı aynen dizel olsa kesin sıkıntı çıkmıştı şimdiden ama dizel olmasa da lpg var. Bakalım ne kadar götürecek.

@Mustafa Nartkaya bence kışı atlatabilir miyim onu düşünüyorum benim aracım dizel değil o yüzden bir tık ümidim var 

Bence akünüz bitmiş.
Esas problem, bir sabah ki genellikle en soğuk sabahtır 🙂
marş basmaz ve zor durumda kalırsınız.
Daha önceki arabamda başıma gelmişti.
En iyisi sıkışmadan,
internet üzerinden iyi bir fiyata akü alıp, taktırın.

5 saat önce, Mustafa Karaca yazdı:

@Mustafa Nartkaya büyük ihtimalle dediğiniz gibi olacak bi sabah marş basmayacak koştur koştur dolmuşa gitmek zorunda kalacağım 😊 efsane cuma geliyor o gün bakarım artık iyi bir akü denk gelir umarım 

bence bayiilere telefon ile ulaşarak ta fiyat alın. ben fiyat farkı çok değilse varta tercih ediyorum, izmirde bir bayii internetten ucuza veriyor. cmaxe de oradan aldırmıştım. geçenlerde puntoya aldım n11de 400tl idi, hurdayı alarak 280e verdiler. 

Ankara'da bildiğim bir yer yok maalesef.

8 saat önce, Ozan Kar yazdı:

hurdayı alarak  

Doğru diyorsunuz eski akünün bir hurda değeri var nede olsa belki o şekilde bir tık ucuza gelebilir teşekkür ederim 👍 

3 saat önce, Mustafa Karaca yazdı:

Doğru diyorsunuz eski akünün bir hurda değeri var nede olsa belki o şekilde bir tık ucuza gelebilir teşekkür ederim 👍 

İnternetten alırsanız da hurdayı sanayide alan yerler var. 

10 saat önce, Ozan Kar yazdı:

İnternetten alırsanız da hurdayı sanayide alan yerler var. 

Hurda akü fiyatını öğrenmem gerek o zaman sonra internet ve normal dükkan fiyatına göre kararımı veririm. 

Merhabalar.

Arabamı iki gün kullanmadığımda test menüsünde 11.5 Volt veriyor ve bazen akü voltaj düşük uyarısı alıyorum. Biraz kullandığımda değer 12,4'e kadar çıkıyor. Aküyü değiştirecek durumum yok. Voltajı değerini arttırmanın başka bir çözümü var mı?

6 dakika önce, Kenan Terim yazdı:

Merhabalar.

Arabamı iki gün kullanmadığımda test menüsünde 11.5 Volt veriyor ve bazen akü voltaj düşük uyarısı alıyorum. Biraz kullandığımda değer 12,4'e kadar çıkıyor. Aküyü değiştirecek durumum yok. Voltajı değerini arttırmanın başka bir çözümü var mı?

akünün durumu iyi şarjı azsa şarj ettirebilirsiniz veya kullanarak şarj etmesini sağlayabilirsiniz.

Bugün aracımı çalıştıramadım. Focus3 1.6 benzinli için konuşuyorum. Çalışmayan aracımın akü değeri Gauge menüde 11.0 idi. Demem o ki akünüz 11.5 civarında ise sorun yaşayabilirsiniz. Neyse ki takviye işe yarıyor.