Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Recommended Posts

Merhabalar, sizce komple araca pasta cila yaptırsam bir sorun olur mu ? üzerinde hafif nokta kadar taş değmeleri var beni rahatsız ediyor sonrasında satmak isteyince adam neden pasta cila yaptın der mi ? pasta cila zararlı mı yaralı mı ?

37 dakika önce, Doğukan Özçelik yazdı:

neden pasta cila yaptın der mi ?

Boş verin. Onu diyecek adam mümkünse arabamı almasın. İstiyorsanız yaptırın.
Ki zaten nereden bilecek yapıldığını. 

1 saat önce, Doğukan Özçelik yazdı:

Merhabalar, sizce komple araca pasta cila yaptırsam bir sorun olur mu ? üzerinde hafif nokta kadar taş değmeleri var beni rahatsız ediyor sonrasında satmak isteyince adam neden pasta cila yaptın der mi ? pasta cila zararlı mı yaralı mı ?

Ben 2 yılda bir komple boya koruma yaptırıyorum. Hem araç daha temiz duruyor. Bunun satışla olumsuz anlamda ilgisi yok. Aksine daha iyi; arabana gözün gibi bakmış oluyorsun. 

Edited by A.Coşar

taş vuruğu ne yaptı araca, boyaya zarar verdi ise pasta bir yarar sağlamaz ki.. rütuş yapmalısınız taşın vurup çukurlaştırdığı yerlere. peşinden sizde cila atsanız yeter.. 

** şimdi diğer başlığıda gördüm.. kil uygulayıp cila atın yeter..  taş vuruklarına ise rütuş lazım.. derin olan varsa pas riski olur rütuş yapmazsanız

Edited by Mehmet Demir

14 saat önce, Mehmet Demir yazdı:

taş vuruğu ne yaptı araca, boyaya zarar verdi ise pasta bir yarar sağlamaz ki.. rütuş yapmalısınız taşın vurup çukurlaştırdığı yerlere. peşinden sizde cila atsanız yeter.. 

** şimdi diğer başlığıda gördüm.. kil uygulayıp cila atın yeter..  taş vuruklarına ise rütuş lazım.. derin olan varsa pas riski olur rütuş yapmazsanız

taş vuruğu derken hocam derin olarak derin mesela kir gibi görünyür birde çoğunlukla boyada kir var beyaz olunca çok dikkat çekiyor bende biraz hassasım temizlik konusunda iyi görünsün istiyorum. 

--0 dakika sonra eklendi--
17 saat önce, A.Coşar yazdı:

Ben 2 yılda bir komple boya koruma yaptırıyorum. Hem araç daha temiz duruyor. Bunun satışla olumsuz anlamda ilgisi yok. Aksine daha iyi; arabana gözün gibi bakmış oluyorsun. 

peki hocam kompe boya koruma ve cila ne tutuyor sizin ?

--1 dakika sonra eklendi--
18 saat önce, Serdar Eryürekli yazdı:

Boş verin. Onu diyecek adam mümkünse arabamı almasın. İstiyorsanız yaptırın.
Ki zaten nereden bilecek yapıldığını. 

bende temizlik için istiyorum güzel görünsün ama öyle pirpirikli adamlar va rki

3 saat önce, Doğukan Özçelik yazdı:

peki hocam kompe boya koruma ve cila ne tutuyor sizin ?

Bu sene 200 TL. 

23.07.2019 - 21:00 tarihinde, Mustafa Kızıltan yazdı:

Adana da nerede yaptırıyorsunuz güvenilir 

Ceyhan'da oto yıkamacım yapıyor. Güvenilirliği göreceli. 7 yıllık arabam için; benim işimi görüyor... 

Edited by A.Coşar

İyi bir pasta cila işlemi 500 750 bandında. Ve en az bir gün sürer. Eğer yapılan yere güvenmiyorsanız uzak durun. Boyanın yanma (güneş )miktarı. Daha önce pasta yapılıp yapılmadığı. Aracın rengi ve markası pasta cilanın detayını belirler. Pasta cila yapılan araç artık boya konusunda hassas hale gelir. Yıkama veya park yeri artık çok önemli olur 

Aslında benim hep kafama takılan pasta gerekli midir? Bu konuyla ilgili okuduğum kadarıyla pasta bildiğimiz zımpara ve en azından üst katmandaki verniği aşındırıyor. Belki yanlış düşünüyorum ama belli bir süre sonra vernik bitecektir. arabayı sıfır almıştım o günden bugüne hiç pasta yaptırmadım. Yılda 2 veya 3 defa Next 2.0 veya Turtle Wax ile cila yapıyorum. Şu an bir sıkıntı yok. Umarım yanlış yapmıyorumdur.

Bir de spotla yakından bakıp harelenme var pasta yapalım olayı bana saçma geliyor hep. Tabii ki bu işi bilenler daha detaylı açıklayacaktır.

Edited by Fikret Ö.

3 saat önce, Fikret Ö. yazdı:

Aslında benim hep kafama takılan pasta gerekli midir? Bu konuyla ilgili okuduğum kadarıyla pasta bildiğimiz zımpara ve en azından üst katmandaki verniği aşındırıyor. Belki yanlış düşünüyorum ama belli bir süre sonra vernik bitecektir. arabayı sıfır almıştım o günden bugüne hiç pasta yaptırmadım. Yılda 2 veya 3 defa Next 2.0 veya Turtle Wax ile cila yapıyorum. Şu an bir sıkıntı yok. Umarım yanlış yapmıyorumdur.

Bir de spotla yakından bakıp harelenme var pasta yapalım olayı bana saçma geliyor hep. Tabii ki bu işi bilenler daha detaylı açıklayacaktır.

doğru uygulama yapıldığı sürece pasta ile vernik bitmez. yani hafif uydurma konuşursak vernik 50 mikron civarıdır, doğru yapılan pasta ise 1-2 mikron inceltir.

pastanın amacı sonuçta parlaklık, aracın parlaklığı sizce yeterliyse zaten gerekli bir şey değil.

Geçen hafta Ford Başer Oto da aracın yıllık bakımını yaptırırken satış yapmak istediler ama sonra bakarız dedim.

Kil uygulaması+ Cila 200

Kil+cila+motor yıkama 280 TL fiyat verdiler.

Malzemeler 3M demişlerdi. Yani verdikleri fiyat dışarıya göre uygun galiba?