Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

focus 3 fan problemi

Serdar yaman

Soru

Önerilen Mesajlar

• 0

Doğru diyorsun...

Birbirini kazıklamayı seven bir milletiz.

Hal böyle olunca her alış-verişte bir bit yeniği arama davranışı yer etmiş.

Bir şey de çıkınca "tamam işte kazıkladılar beni, amma enayiymişim" psikolojisi mi beliriyor acaba?

Sonuçta fabrikasyon, kul işi, farklı mddelerden imal edilmiş yüzlerce parçadan oluşmuş bir alet araba. Her türlü kusur da arıza da olur.

Hemen hepsinin de giderilmesi olasıdır.

Bu kuşkuculuk ve korku neden?

Alperen dedi ya benzinlilerde sorun yok diye, buyrun:

1. çıtalarım eğik montajlı, umurumda değil, mesele edilecek bir durum da değil

2. ön takımdan ses geliyordu haftasına iki ön amortisörüm garantiden değişti, ses kesildi.

3. Dört lastiğin ikisi imalat hatası nedeniyle değişti, üçüncüsü de değişecek muhtemelen (bunu Conti üstleniyor)

4. Uzun süre otomatik start-stop istikrarlı çalışmadı, sonunda akü kafasının sıkılmadığını fark ettim, sorun geçti, servise gitmedim hiç bununla ilgili

5. Direksiyon kutusu tıkırdıyor, aynı tıkırtı Fiesta'da da, servisle görüştüm, direksiyon sisteminde tasarım gereği hafif boşluk var tıkırdayabilir dediler, son zamanlarda hiç duymadım.

6. Kötü yolda değişik yerlerden ses geliyor, ön konsol ve kemer yuvaları başta. Böyle yollarda kullanmak için tasarlanmamış, mecbur kalmadıkça girmiyorum bende.

7. Hoparlör zırıldaması bende de var, ama yüksek seste ve derin bas yoğun parçalarda oluyor, o da çok nadir, umursamadım, kaldı ki trimleri söküp halletmek pekala mümkün.

Gördüğünüz gibi benim de dert yanamak istesem yakınacağım nedenlerim var iyi kötü...

Ama dert edip boş yere kendimi üzmüyorum.

Ha diyebilirsiniz ki o kadar para verdim bunu hak etmiyorum.

O zaman sorarım size dışarıda mükellef bir akşam yemeğine para verip ertesi gün üzerine sifonu çektiğinizde de dertleniyor musunuz?

Son söz: Sorun yoktur durum vardır, insan onu sorun yapar.

Dediklerinizden 1,6 ve 7nci maddelerdeki sorunlar bende de var. Cem bey süspansiyonların sertliği konusunda ne düşünüyorsunuz? Bana havaları 31 psi ayarlamama rağmen biraz kemikli gibi geliyor.Hoş 182 hp lik bir araba için çok yumuşak olamaz ama, yine de Anadolu'nun yollarını düşündüğümüzde çok uygun olmadığını değerlendiriyorum.

Yeni i30'u geçen hafta sonu test ettim. Kokpit sanırım uzun yıllar tıkırdamaz ve süspansiyonlar da bariz yumuşak. Benim Ford'dan sonra hovercraft gibi geldi.

Saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Görünen veya dokunulduğunda -amiyane tabirle- "dandik" olduğu belli olan aracın içinde ve dışında dünya kadar parça vs. olmasına rağmen henüz hiçbirisi olumsuz bir tıkırtı, zırıltı vs. yapmadı.

Bazen iklim kontrolünün fanı çok yüksek devirde çalıştığında sanki uçak motoru gibi ses yapıyor ama onu da takmaya gerek yok sanırsam.

Kısaca Alperen Bey haklı galiba, bir sorunsuz benzinli daha :D Aman nazar değmesin... :):D :D

Vay arkadas yaaa... Ben sorunsuz benzinli demedim, sorunlar hep tdci sahiplerinden geliyor dedim. Demez olaydim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Saka bir yana benzinli modellerin daha sorunsuz oldugu kanisindayim. Konu basligi uzerine konusursak benim arabada henuz fanin calistigini duymadim ama havalarin da sicak olmadigi kesin tabi. Ilerleyen gunlerde gorecegiz.

Genel itibariyle hem TDCI hem de EB yeni motorlar. Guncel duratec eskisinin bir revizyonu. Yeni motorlarda farkli yaklasimlar gelistirilmis olabilir. Bu nedenle fan calismasi sorun olaeak algilanmamali diye dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba;

Bu gece saat 00:30 gibi araca bindik; hava sıcaklığı 0 derece gösteriyordu. Yola çıktık 30km. kadar yol gittim; bir kaç kez kırmızı ışıkta durdum onun dışında 90-130 km. arası hızlarda gittim. Sitenin otoparkında aracı stop ettim; direksiyon titriyor; kapıyı açtım fan sesi geliyor ve bir koku var; eşimde arka kapıdan indi ve yanık kokuyor dedi.

Hararet göstergesine baktım normal; sıcaklık 1 derece soğutma fanı çalışıyor; farları değiştirdiğim ve etrafta yanık kokusu olduğu için biraz huylandım açıkçası.

Kaputu açtım öyle yüksek bir sıcaklık hissetmedim; fan hala devrede ancak kaputu açınca kokunun motor bölümünden gelmediğini anladım; aracın arka kısmından arka tekerlekler civarından geliyor; bir ara el frenini çekik mi unuttum acaba dedim. Gergin ve korkulu geçen 10-12 dakika sonrası fan sustu ben de biraz rahatladım tabii.

Eve geldim hemen kitapçıktan bakmak istedim ama gerçekten hiçbir açıklama yok soğutma fanı hakkında; kitapçık içinde gezinirken DPF geldi aklıma hemen o bölümü okudum.Kullanım koşulum sanki uyuyor gibiydi regeneration işlemine; açıklamada yüksek ısı yaydığı ve bu durumda fanın çalışabileceği yazıyordu.

Sanıyorum araç DPF için regeneration yaptı, aklıma bunun dışında birşey gelmiyor; var mı başka bir düşüncesi olan?

Birde el freni çekik hareket edince araç uyarı veriyor mu bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba;

Bu gece saat 00:30 gibi araca bindik; hava sıcaklığı 0 derece gösteriyordu. Yola çıktık 30km. kadar yol gittim; bir kaç kez kırmızı ışıkta durdum onun dışında 90-130 km. arası hızlarda gittim. Sitenin otoparkında aracı stop ettim; direksiyon titriyor; kapıyı açtım fan sesi geliyor ve bir koku var; eşimde arka kapıdan indi ve yanık kokuyor dedi.

Hararet göstergesine baktım normal; sıcaklık 1 derece soğutma fanı çalışıyor; farları değiştirdiğim ve etrafta yanık kokusu olduğu için biraz huylandım açıkçası.

Kaputu açtım öyle yüksek bir sıcaklık hissetmedim; fan hala devrede ancak kaputu açınca kokunun motor bölümünden gelmediğini anladım; aracın arka kısmından arka tekerlekler civarından geliyor; bir ara el frenini çekik mi unuttum acaba dedim. Gergin ve korkulu geçen 10-12 dakika sonrası fan sustu ben de biraz rahatladım tabii.

Eve geldim hemen kitapçıktan bakmak istedim ama gerçekten hiçbir açıklama yok soğutma fanı hakkında; kitapçık içinde gezinirken DPF geldi aklıma hemen o bölümü okudum.Kullanım koşulum sanki uyuyor gibiydi regeneration işlemine; açıklamada yüksek ısı yaydığı ve bu durumda fanın çalışabileceği yazıyordu.

Sanıyorum araç DPF için regeneration yaptı, aklıma bunun dışında birşey gelmiyor; var mı başka bir düşüncesi olan?

Birde el freni çekik hareket edince araç uyarı veriyor mu bilen var mı?

El freni çekik hareket edersen (edebilirsen) emniyet kemeri gibi ses cikariyor biliyorum abi. Fan olayinda ise benim dusuncem disarisi 0 derece motor 90 derece civarinda isinin bir anda dusup isidan genislemis motor parcalari bir anda buzulmesin diye motoru yavas yavas sogutuyor ki buzulme yavas olsun. Benim dusuncem bu yanlisda olabilir tabi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sanıyorum araç DPF için regeneration yaptı, aklıma bunun dışında birşey gelmiyor; var mı başka bir düşüncesi olan? Birde el freni çekik hareket edince araç uyarı veriyor mu bilen var mı?

Belki de ilk kurum yakman, hayırlı olsun...

Malum soğuk havada dizeller ısınmıyor, tanıdığım Baran da zaten motoru pek zorlamadığı için araç mecburen kendi yakıyor :)

El freni çekili sesli yazılı ve ışıklı uyarısı var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Belki de ilk kurum yakman, hayırlı olsun...

Malum soğuk havada dizeller ısınmıyor, tanıdığım Baran da zaten motoru pek zorlamadığı için araç mecburen kendi yakıyor :)

El freni çekili sesli yazılı ve ışıklı uyarısı var.

Evet sanirim ilk kez bunu yapti beni de biraz korkuttu acikcasi. Son 1 aydir istemesemde arabayi sık sık yogun trafikte ve kısa mesafelerde kullandim saniyorum bu yuzden.

Ama sunuda soylemeliyim 5000 km. sonrasi aracimi tamamen keyif odakli kullaniyorum. Iyikide laf dinleyip farlari degistirdim arabayi geceleri surmek icin can atiyorum. Ekranlarin degisimi + farlar sonrasi aracimdan aldigim keyif ikiye katlandi km. yukseldikce aracin verimi de artti sanki, inanin suanda ne yakmis ne yakmamis umrumda degil bana verdigi keyif gercekten harika.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.