Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Kaloriferden Gelen is Kokusu

Erdinç Öz

Soru

Merhabalar, havaların soğuması ile sıcak konuma aldığım manuel klimalı aracımın kaloriferinden, seyir esnasında, havadaki is kokusuna benzer bir koku oluşuyor. Aracın içi kokmaya başlıyor klima düğmesini aktif ettiğimde ise bu koku zamanla azalıyor ve sanki temiz hava gelmeye başlıyor. Aslında bir etkisi olmamalı diye düşünüyorum ama birkaç kez denedim. Hava daha temiz oluyor. Bu durumda Kışın bile sıcak konumda olmasına rağmen klimayı açarak mı seyehat etmeliyiz bu durum normal mi yoksa bir soruna işaret mi? yorum yapacaklara şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 10 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

İlk defa bu yıl olmak üzere ben de bahsettiğinize benzer bir alıyorum. Çoğunlukla ilk çalıştırmada kısa süreli yoğun oluyor. Sonra seyahat boyunca hafif biçimde kokunun varlığı hissediliyor. Çok az sersemletme etkisi bile yapıyor diyebilirim.

Aklıma ilk gelen akaryakıt markasını değiştirmek oldu. Uzun süredir sadece Bp'den mazot alıyorum. Bir süre shell alacağım ilk alımdan itibaren.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çok ilginç bir şekilde bende alıyorum. Hatta bazen hararete korkarak bakıyorum falan ?  Geçtiğim ortamın havasına bağlıyorumdum fakat farkettim ki sobalı evin vs olamayacağı yerden geçerken bile bazen bu koku geliyor. Bir süre sonra ya alışıyorum ya da kayboluyor koku. İlginç bir durum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhabalar tekrardan, bence bu sorun aracın yaşı ile ilgili. Ben kokunun yakıt kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü eksoz dumanı yada kokusu gibi ağır bir koku değil daha çok metal bir nesnenin ısınması ile üzerinde biriken yağlı tabakanın yanması ile oluşan bir koku gibi. Belki belirli bir yıl sonunda bu kalorifer peteklerini yağ sökücü ile yıkamak gerekiyordur. Benim takıldığım nokta ise klimayı açtığımda bu koku neden yok oluyor yada azalıyor. Karbonlu polen filtresi sanki ozaman görevini yapıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
22.11.2018 - 10:00 tarihinde, Erdinç Öz yazdı:

Belki belirli bir yıl sonunda bu kalorifer peteklerini yağ sökücü ile yıkamak gerekiyordur. Benim takıldığım nokta ise klimayı açtığımda bu koku neden yok oluyor yada azalıyor. Karbonlu polen filtresi sanki o zaman görevini yapıyor.

Kalorifer peteklerine yağ birikmesi fikrine katılıyorum.

Klima açık iken koku olmaması da bu fikrin doğru olduğunu destekliyor.
Çünkü sıcak ayarında iken motorun yaklaşık 95 derecelik suyu petekten geçiyor.

Ve petekler neredeyse kızgın tava gibi oluyor.

Bu da peteklerdeki yağı tabiri caiz ise kızdırıyor ve koku yaptırıyor.

Dediğiniz gibi petekleri yağ çözücü ile yıkamak gerekiyor gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bahsettiğiniz kokuyu ilk kez 1994 model Renault 9 spring model arabamızda almıştım. Babam o yıl sıfır km olarak almıştı. Kış ayları idi ve kalorifer sıcak hava üflerken içeriye de bir koku yayılıyordu. Bana aşırı ısınan radyatör içindeki antifiriz kokusu gibi gelmişti o zamanlar. Broadway ve fairway gibi serilerde de aynı koku vardı ama Tofaş'larda bu durum yoktu. Bence aşırı ısınan antifiriz kokusu bahsettiğiniz. Focus'ta da eğer çok yüksek bir sıcaklık seviyesine ayarlamışsam kaloriferi alıyordum bu kokuyu. Fakat Focus'unkini dpf temizliğine yormuştum. Aradan geçen 25 yılda kalorifer sistemleri bu kokuyu engelleyecek şekilde geliştirilmiştir diye düşünüyordum açıkçası. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sigara dumanını bizim focus çürütüyor sanırım.  ? Çünkü daha önce tek sigara bile içilmedi. Kokunun kaynağı daha derin bir yer olmalı. Bir daha ki sefer kaputu açıp koklayacağım. Ama sanırım dışarıdan duyulan bir koku da değil sadece sistemin içinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Daha önce başka bir form sitesinde konu olmuştu bilgi amaçlı yazmak istedim. Aracıyla naylon bir poşetin üzerinden geçen aracın egzoz sistemine yada aracın alt kısmında sıcak bir bölgeye yapışan plastik erimesi sonucu aracın kabin içersine dolan yanık kokusu yüzünden muzdarip olan bir arkadaş vardı. Temizlemesi ve kokunun gitmesi için de baya çaba harcamıştı. Şöylede birşey var ben de aracı garaj içersinde çalıştırıp kaloriferi çalıştırdığımda yanık ve is kokusu geliyor. Dizel ve serviste düzenli bakımları yapılıyor aracımın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
21.11.2018 - 14:00 tarihinde, Erdinç Öz yazdı:

Merhabalar, havaların soğuması ile sıcak konuma aldığım manuel klimalı aracımın kaloriferinden, seyir esnasında, havadaki is kokusuna benzer bir koku oluşuyor. Aracın içi kokmaya başlıyor klima düğmesini aktif ettiğimde ise bu koku zamanla azalıyor ve sanki temiz hava gelmeye başlıyor. Aslında bir etkisi olmamalı diye düşünüyorum ama birkaç kez denedim. Hava daha temiz oluyor. Bu durumda Kışın bile sıcak konumda olmasına rağmen klimayı açarak mı seyehat etmeliyiz bu durum normal mi yoksa bir soruna işaret mi? yorum yapacaklara şimdiden teşekkürler.

Benim focus 3 te de aynı sorun vardı. Kendim polen filitresini söktüm dezenfekte edici sprey sıkmak için baktım ki. Polen filitresini sökünce iç kısımlarda elime parçalar geliyor çekip aldım. Eski polen filitresinin parçaları çıktı. yapışmış polen filitresi haznesine hazne çelik olması lazım ızgara ızgara gibi iç yapısı var. Yapışan eski polen filitresi parçalarını alırsanız koku felan kalmıyor. Kolay gelsin iyi günler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.