Jump to content

Fotoğraf Yarışması:

Haziran katılım yükleniyor

Mayıs anketi yükleniyor

 • Welcome!

  Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
  This message will be deleted after you register.

Sign in to follow this  
Yakup Çağatay

Yeni Ford B-Max - Genel Başlık- İlk Kez 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’Nda Sergileniyor

Recommended Posts

Göz alıcı tasarıma sahip yeni Ford B-MAX ilk kez 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileniyor

 • Ford B-MAX, B sütununu ortadan kaldıran eşsiz gövde tasarımı ve kayar arka kapıları ile sınıfının en iyi kabin erişimini sağlıyor

 • Yeni Ford B-MAX'de sunulan benzinli ve dizel motor seçenekleri yüksek güç ve tork ile düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarını bir arada sunuyor.

 • Bulunduğu segmentte teknolojik birçok özelliği ilk kez sunan araç olma özelliğine sahip yeni Ford B-MAX beraberinde, Ford ürün gamında mevcut Sesli Kontrol Sistemine ek özellikler sağlayarak araç içi etkileşimi arttıran Ford'un yeni kullanıcı arabirimi SYNC’i de sunuyor. SYNC ile birlikte gelen ve kaza anında 112 acil yardımı otomatik olarak arayan Ford Acil Durum Yardımı özelliği dikkati çeken bir başka teknolojik özellik.CENEVRE, 5 Mart, 2012 – 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenmeye başlanan yeni Ford B-MAX benzersiz tasarımı, üstün yakıt tasarrufu ile birlikte sunduğu üstün teknolojik özellikleri sayesinde Avrupa’da küçük araçlarda sunulan ileri teknolojnin en başarılı örneklerinden biri konumunda.

B-MAX’in Ford Kolay Giriş Sistemi olarak adlandırılan ve B sütununu ortadan kaldıran kayar arka kapılara sahip gövde tasarımı sayesinde araca giriş ve çıkış sırasındaki engeller tamamıyla ortadan kalkıyor.

Yeni model benzinli ve dizel motorlu1 versiyonları ile sınıfında öncü yakıt tasarrufu ve düşük CO2 emisyon seviyelerini bir arada sunuyor.

Araç içi etkileşimi arttıran kullanıcı arabirimi SYNC ile birlikte gelen ve kaza halinde 112 acil yardımı otomatik olarak arayan Acil Durum Yardım özelliği Ford’un Avrupa pazarında ilk olarak B-MAX’te sunuluyor.

Ford B-MAX aynı zamanda bulunduğu segmentte Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi'ni sunan ilk araç olma özelliğine sahip. 2011 yılında EuroNCAP ödülünü kazanan bu teknolojide 30km/s hız altında seyrederken öndeki araç ile mesafenin aniden azalması ya da öndeki aracın durması halinde, kazadan kaçınmanıza yardım etmek için önceden frenlerini hazırlıyor ve sürücü zamanında tepki göstermezse sistem sürücü yerine otomatik olarak fren yapıyor.

Ford Avrupa CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Odell “Ford B-MAX, geleneksel küçük araç anlayışını gerçek anlamda değiştiriyor ve diğer üreticilerin cesaret etmediği bir konseptin öncülüğünü yapıyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Yaratıcı tasarımı ile B-MAX’in kapılarını, kompakt bir araç ile neler yapılabileceğini gösteren heyecanlı yeni fikirlere açıyoruz.”

B-MAX’in sadece küçük ve çok yönlü bir araç olmakla kalmadığını belirten Odell, sözlerini şöyle sürdürdü: “En yeni Ford teknolojileri B-MAX’e daha keyifli bir sürüş, daha fazla güvenlik ve sınıfının lideri yakıt tasarrufu sunmasını sağlıyor. özetle ifade etmek gerekirse, B-MAX diğer araçların gerçekleştiremediğini başarıyor. Ford B-MAX’in kompakt otomobil pazarında önemli bir etki yaratacağına inanıyoruz.”

Kompakt araçlar için yeni bir vizyon

Ford’un global B segmenti binek otomobili platformunda yer alan B-MAX, geniş hacim ve çok yönlülüğü akıllı ve şık bir dış tasarımla birleştirerek şirketin premium MAV kategorisinde sahip olduğu vizyonu açıkca sergiliyor.

Ford’un Global Küçük Sınıf Otomobil Direktörü Joerg Beyer, “B-MAX benzersiz kapı tasarımı, gelişmiş motor şecenekleri ve sesle kumanda edilen güçlü SYNC kullancı arabirimi dahil bir çok yenilikçi özelliğe sahip. B-MAX, kompakt bir araç (MAV) isteyen müşterilerimiz için heyecan verici yeni bir seçenek” dedi.

4 metrenin biraz üzerindeki uzunluğuyla B-MAX, 5 kapılı Ford Fiesta’dan yalnızca 11 cm daha uzun ve yeni C-MAX’ten tam 32 cm daha kısa. Araç böylece, yoğun şehiriçi trafik koşullarından doğan daha küçük otomobillere olan yüksek talebi iç hacimden ve yolcu konforundan asla ödün vermeden karşılayabiliyor.

Benzersiz Ford Kolay Giriş Sistemi

Ford’un benzersiz Kolay Giriş Sistemi rahatlık, araç içerisine erişim ve esneklikte yeni standartlar sunuyor. Geleneksel şekilde açılıp kapanan ön kapılarla arka kayar kapılar yeni bir gövde tasarımında birleştirildi. Böylece geleneksel B sütunu ön ve arka kapılara entegre edilerek, gövdenin bir parçası olmaktan çıkarıldı. Bu sayede Yeni Ford B-MAX, iç mekana eşsiz bir erişim sağlayarak, rahatlık ve esneklikte yeni boyutlar sunuyor.

Yeni B-MAX’de hem ön hem de arka kapılar açık durumdayken 1.5 metreden daha geniş bir açıklık ile iç mekana çok rahat erişim imkanı sağlandı. Bu ölçüler, alternatif kapı konseptlerine sahip rakiplerin sunduğu genişliğin yaklaşık iki katı... Bu sayede arka koltuklara erişim ya da yükleme boşaltma yapmak çok kolay2.

B-MAX’in arka kayar kapıları, kalabalık caddelerde ya da dar park alanlarında da çok avantajlı. ön ve arka kapılar birbirinden bağımsız olarak açılabildiğinden, ön ya da arka kabine erişmek çok rahat.

çok yönlü iç tasarım

B-MAX, Ford’un Kolay Giriş Sistemi’ni esnek ve kullanımı kolay bir koltuk sistemi ile birleştiriyor. 60/40 oranlarında katlanabilen arka koltuklar “esnek katlama” sistemi sayesinde çok kolay bir şekilde yatay hale getirilebiliyor. ön yolcu koltuğu da katlandığında önden arkaya doğru tatmin edici düz yükleme alanı yaratılıyor ve böylece uzunluğu 2.35 metreye kadar olan uzun yükler araca kolaylıkla yerleştirilebiliyor.

Araç içerisine kolay erişim sağlayan gövde tasarımı, yatay olarak paketlenmiş mobilyalar ve hatta bisiklet gibi büyük malzemeleri yan kapılardan araç içerisine son derece kolay bir şekilde yüklemeye imkan veriyor. Bagajdaki ayarlanabilir yük zemini, arka koltuklar katlandığında düz bir yükleme alanı oluşturarak önemli eşyaların göz önünden kaldırılabileceği gizli bir alan yaratıyor.

Toplam yüksekliği Fiesta’dan 12 cm daha yüksek olan B-MAX’in içerisinde sürücü, yüksek oturma konumuyla yola “hakim” sürüşün keyfini çıkarabiliyor. Bu aynı zamanda arka koltukta baş mesafesi ve ayak boşluğu alanının da daha geniş olmasını sağlıyor.

Olağanüstü güvenliğe sahip tasarım

Ford mühendisleri B-MAX’in, geleneksel gövde tasarımına sahip araçlarla aynı seviyede darbe koruması sağlayabilmesi için yenilikçi çözümler geliştirdi.

Ford Avrupa Program Mühendislik Direktörü Klaus-Peter Tamm, “Odak noktamız, yolcu güvenliğinden en ufak bir taviz vermeden gelişmiş kapı tasarımının müşteri açısından tüm avantajlarını korumak oldu,” dedi. “çok sayıda patent başvurusuna konu olan akıllı mühendislik çözümleri ile ürün geliştirme ekibi, heyecan verici bir konsepti seri üretime taşıdı.”

Hem ön hem de arka kapıların yapısı, yan darbelere karşı gereken mukavemeti sağlamak üzere güçlendirildi. Kapıların yandan gelen darbelerde oluşan enerjiyi absorbe etmek için sanal bir sütun gibi işlev görebilmesi için yük taşıyıcı alanlar boron çeliği ile güçlendirildi.

özel güvenlik kilitleri ve mekanizmaları, darbe anında ön ve arka kapıların tavana ve zemine birlikte sabitlenerek yolcuların maksimum şekilde korunmasına imkan verecek şekilde tasarlandı. Gövde tasarımına yönelik yapılan yapısal tüm mühendislik çalışmaları ile kullanılan en yeni güvenlik teknolojileri, darbelere karşı üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış gövdenin yapı taşlarını oluşturmaktadır.

Hafif ve aynı zamanda yüksek mukavemete sahip çelik malzemeler, gövde ve kapı yapısının yüzde 58’ini oluştururken bu aynı zamanda toplam araç ağırlığı açısından da büyük avantaj sağlıyor

Kompakt, sportif ve şık

Ford’un MAV segmentindeki ürün gamına farklı karakterini katan kompakt, sportif ve şık yeni Ford B-MAX, hareket halindeki enerjiyi bünyesinde barındıran eşsiz ve göz alıcı görünüşünü Ford Kinetik Tasarım felsefesinden alıyor

“S-MAX’in ruhunu taşıyan daha küçük bir araç yaratmayı amaçladık” diyen Ford Avrupa Tasarım Direktörü Martin Smith, “B-MAX ile küçük bir otomobilin hem ferah ve kullanışlı bir iç tasarıma hem de S-MAX’ı bu kadar popüler kılan etkileyici, dinamik görünüme sahip olabileceğini göstermek istedik” dedi.

Aracın çarpıcı ön tasarımı, Ford’a özgü etkileyici ön ızgara tasarımının yeni ve cesur bir yorumu. B-MAX’in ayırt edici diğer kinetik tasarım unsurları arasında güçlü far tasarımı, gösterişli omuz hattı, arka kapıların arkasında yer alan ve kıvrak yapıya sahip karakteristik cam hattı bulunuyor.

Standart olarak sunulan ve ön tekerlekler arasında motor gücü dağılımını sürekli olarak dengeleyerek aracın sürüş ve yol koşullarına maksimum uyum sağlanmasına ve bu şekilde daha sportif olarak kullanılmasına imkan veren Dinamik Tork Kontrol Sistemi sayesinde B-MAX Ford araçların DNA’sından bulunan o üstün sürüş keyfini kullanıcılarına birebir sunuyor.

Ferah ve konforlu iç tasarım

Cesur tasarım ve en ince ayrıntısına kadar şekil verilmiş yüzeyler, Ford’un küçük ve orta sınıf en yeni otomobillerinde sunulan yüksek kalite temasını daha da geliştiriyor. Bu tasarımda öne çıkan özellikler arasında gösterge panelinin üst kısmında yer alan ince, kanat benzeri kısımdan kapı panellerine kadar uzanan bölüm ile ön koltuklar arasından akarak geçen çarpıcı orta konsol yer alıyor.

B-MAX’te kullanılan kaliteli malzemeler ve detaylı işçilik araçta ayrıntılara verilen önemi açığa çıkartırken aynı zamanda küçük otomobillerin de yüksek donanım seviyesi ve konfora sahip olabileceğinin en büyük göstergesi durumunda.

Segmentinde yüksek yakıt ekonomisi sunan benzinli ve dizel motorlar

B-MAX, Ford’un düşük CO2 emisyonu sağlayan ECOnetic teknolojilerine sahip en yeni benzinli ve dizel motorları ile kompakt MAV sınıfına yakıt tasarrufu konusunda yeni standartlar getiriyor.

B-MAX’in benzinli motor ürün gamında 90PS 1.4 litre Duratec motor, Ford’un gelişmiş çift debriyaj teknolojisine sahip verimliliği yüksek PowerShift 6 ileri otomatik vites ile birlikte sunulan 105 PS 1.6 litre Duratec motor ve düşük hacimden yüksek güç ile birlikte düşük yakıt tüketimi ve egzoz emisyon değerlerinin bir arada sunan 1.0L EcoBoost 120PS yer alıyor.

B-MAX, üstün yakıt tasarrufu sağlayan Duratorq TDCi dizel motor seçenekleri ile de sunuluyor. 95PS 1.6 litre motor, 109 g/km CO2 emisyonu ile 4.1 l/100km yakıt tüketimi değerlerine sahip. ürün gamında yer alan75PS’lik güce sahip 1.5 litre dizel motor ise Ford’un Avrupa ürün gamında ilk kez kullanılıyor. Söz konusu motor, 114 g/km CO2 emisyonu ve 4.3 l/100km yakıt tüketimi değerlerine sahip.

Tüm B-MAX’lerde standart olarak sunulan ECOnetic teknolojileri arasında hidrolik destekli direksiyon sistemlerinden daha az enerji gerektiren Elektrik Destekli Direksiyon Sistemi, en verimli vites değiştirme noktalarını gösteren Vites Değiştirme Göstergesi ve sürücünün daha ekonomik bir sürüş tarzı benimsemesine yardımcı olan sürücü bilgi sistemi Ford EcoMode yer alıyor. 1.0 litre EcoBoost ve 1.5/1.6 litre Duratorq motorlarda ayrıca, aküyü yolculuk sırasında en ekonomik noktada şarj eden Akıllı Şarj Sistemi’de bulunuyor.

Acil Durum Yardımı ile Ford SYNC teknolojisi

B-MAX 2012 yılı son çeyreğinde satışa sunulduğunda, Avrupa’da pazara sunulan küçük segment araçlar arasında en ileri teknolojiye sahip modellerden biri olacak.

Ford SYNC, mevcut Bluetooth & Türkçe Sesli Kontrol Sistemine ciddi ek özellikler sağlayan, araç içi etkileşimi arttıran Ford'un yeni kullanıcı arabirimidir. SYNC, kullanıcıların araç içerisinde Bluetooth ya da USB aracılığıyla sisteme cep telefonu veya müzik çalarını bağlayarak, ellerini direksiyondan ayırmadan telefon görüşmesi yapmasına ve ses komutları aracılığıyla müzik ve diğer fonksiyonları kontrol etmesine olanak veriyor. Sistem, bluetooth ile bağlı bir cep telefonu üzerinden ses komutları kullanılarak telefon görüşmelerinin yapılmasına olanak veriyor ve cep telefonuna gelen metin mesajlarının sesli olarak okunmasını sağlıyor.

ABD’de büyük başarı kazanmış olan sistemin 2015 yılı itibarıyla Avrupa’da 3.5 milyonun üzerinde araçta kullanılacağı tahmin ediliyor. SYNC ayrıca, kaza olması durumunda 112 acil yardımı otomatik olarak arayan Ford Acil Durum Yardımı özelliğini de sağlıyor.

112 acil yardım servisi ile otomatik olarak iletişim kurma yeteneğine sahip olan sistem, araçlarının kullanım ömrü boyunca müşterilere ücretsiz olarak sunuluyor. Araçta bulunan GPS konum belirleyici sayesinde Avrupa çapında acil yardım servis operatörü ile doğru dilde iletişim kurabilen araç, B-MAX kullanıcılarına ve yakınlarına gönül rahatlığı sağlayacak yepyeni bir teknoloji sunuyor.

Şehir yaşamında pratik kullanım için “en doğru boyut”

Yeni otomobilleri için “doğru boyutu” arayanların talep ettiği yüksek teknolojileri sunan B-MAX müşterilerinin yaklaşık yüzde 40’ının önceden daha büyük boyutlu bir araca sahip olması bekleniyor.

B-MAX kullanıcılarını memnun edecek özellikler arasında 8 hoparlörlü Sony müzik sistemi, Geri Görüş Kamerası, Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistem gibi konfora yönelik özellikler yer alıyor.

B-MAX’in tasarım aşamasında şehir yaşamının zorlu koşullarında üstün sürüş konforu sağlayacak olan kıvraklık ve manevra kabiliyeti gibi özelliklere özel önem verildi.

Ayrıca B-MAX kendi segmentinde, durağan ya da yavaş hareket eden trafikte düşük hızlı çarpmaları önlemek için tasarlanmış olan Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi’ni sunan ilk & tek araç konumundadır.

“Yeni Ford B-MAX’in doğru zamanda doğru araç olduğuna inanıyoruz,” diyen Stephen Odell, “Şıklık, çok yönlülük ve yüksek teknolojilerin bileşimini sunarak, kompakt araç pazarına büyük yenilik getireceğine inandığımız B-MAX aynı zamanda Ford markasına birçok yeni müşteri çekecektir” dedi.

Tanıtım Videosu

bmax01.jpg

bmax05.jpg

bmax12.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne güzel işte kayar kapılar... :) sadece biraz dikkat etmek lazım....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Tolga KARACA

Bende Doblo var, içindeyken o kapıyı kapatması da ayrı bir zevk.

Ki bu B-Max; eminim yağ gibi kayıp kaya gibi kapanacaktır, keyifli yolculuklar öncesi verilen güven mesajı :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah bide arka kapıları geri doğru açılmasa :)

Diğer herşey gÜzel.

Boş verin bu şekilciliği, biraz kullanan bu "kayan" kapıların iniş-çıkış için ne kadar rahat ve kullanışlı olduğunu anlayacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Özellikle sıkışık park yapılan yerlerde iniş biniş için çok avabtajlı. ama abicim çirkin duruyor o raylar. Stobun ordan çap 20 freze girmiş gibi duruyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asıl konuşulması gerekenleri konuşmuyoruz.

1.0T 120bg nerede ? Daha önce bahsedilmişti ama burada şimdi adı geçmiyor..

Motor gamına dikkat eden oldu mu

1.4i 90 bg

1.6i 105 bg powershift

1.0T 100 bg

1.5 tdci 75 bg (sanırım 1.4 68 bg Ford-PSA-delphi-bosch motoruna elveda diyoruz)

1.6 tdci 95 bg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avrupa için 120 ps'de tanıtılmış bizim için 120'lik 1.0T yok...

Ya hata ile yazılmadı, yada satılmayacak...Sene sonunda anlarız :) daha çok sular geçer

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.4i 90 bg de yeni sanırım 96lığı biraz daha tork ağırlıklı yaptılar.

1.5 75 bg dizel buna yetmez zaten 1.6dan daha çok yakıyor..

BU araba 1.6i 105 ile alınır. Kayar kapıya kıl olmayan ve şehir içi kısa mesafe kullanan çocuklu hanımlara ideal olur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Güzelmiş cidden..

Mullaly her zamanki gibi kolej kıyafeti gri pantolon , siyah veya laci blazer ile ..

Yalnız kayar kapının çok iyi olacağını söyleyenler 20. saniyeye dikkat edebilir mi. Kayar kapı geriye çok az kayıyor ve fazla büyük olmayan bir açıklık oluşuyor. 0.1 tonluk ben o açıklıktan geçemem gibi geliyor bana..

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.5 metre açıklık var...Sonuçta direkli halden iyidir araba uzamıyor ya :D

Neyse o :) Fiesta gibi düşünmekte fayda var... Fiesta + 4-5 cm felan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  


 • Similar Content

  • By Yakup Çağatay
   Yeni Ford B-Max'in Güvenlik Oturumuna Hoşgeldiniz


   Açıklamalardan önce hemen B-Max Linklerimizi verelim
   Genel Açıklama;

   B-Max eşsiz giriş yapısı, benzersiz tasarımı ve rakipsiz ekonomisinden bahsedilmiş..
   Sınıfında tek olan ş.içi güvenlik sistemi bulunacakmış. (Focus'da şuan mevcut olan özellik)

   B-Max gövdesinin %50'den fazlası yüksek dayanımlı çelikten imal edilmiş.
   7 hava yastığı, aktif güvenlik sistemleri ve sürücü yardımcı destekleri ile müştelerin kafası rahat
   B-Max yayaların karıştığı kazalarda, yaya'ya gelen şiddetin azaltılması için tasarlanmış.
   Test Açıklamaları

   Ön Menteşeli kapılar ve arka kayar kapıların güvenlik standartlarına uygun olduğu,
   Ford 5 yıllık test programında b-max için 5.000 sanal 40 kez gerçek çarpışma gerçekleştirmiş.Arka kapı güvenliğini arttırmak için 3 yıl odaklanılmış..
   Yan darbelerde 165 kilonewton'a kadar dayanabiliyormuş.   Ödülleri

   Ford B-Max ile sunmaya başlayacağı SYNC sisteminin barındırdığı Acil Yardım Asistanı Tekn. ile ödül kazanmıştı..Bu oturumda bundan da bahsedilmiş.

   Resimler ile devam edelim

  • By H. Cenk
   Bildiğiniz gibi güncel transitin en çpk eleştiri alan tarafı arkadan itişli olmasıydı . Majör rakiplere göre daha yüksek tüketim ve daha çok masraf çıkarma gibi olumsuzlukları vardı . önden çekişli hazırlanan yeni transitin konsept hali mart başında cenevrede gösterilecek. Şimdilik sadece tek resim ve bir açıklama var. Adı tourneo custom concept   Türkçe açıklama eklendi


   Ford Tourneo Custom konseptinin global tanıtımı 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirildi

   • Avrupa ve Asya için tamamen yenilenen Ford Tourneo Custom konseptinin dünya lansmanı Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirildi. Yepyeni görünümüyle Minibüs, Kombi ve Van olarak sunulacak Ford Tourneo Custom konsepti, fuarda sadece Minibüs versiyonu ile sergilendi

   • Ford’un en yeni binek otomobillerinin kinetik tasarım anlayışıyla şekillenen Tourneo Custom konsepti hacmi, stili ve işlevselliğiyle yeni bir müşteri kitlesini hedefliyor

   • Sekiz koltuklu şık konsept araç ister bireysel kullanımda ister turizm yolcu taşımacılığında isterse de VIP yolcu taşımacılığında yeni bir enerji getirecek. Tourneo Custom konsepti, otomobile benzer sürüş karakteri ve konforun yanı sıra sürücü odaklı kokpiti ve yepyeni lüks iç mekan tasarımına sahip

   • Yenilikçi katlanabilen ve çıkarılabilen koltuk yapısı sayesinde kullanıcıya farklı koltuk kullanım seçenekleri sunabilmesi ile hem iş hem de hobi amaçlı kullanıma uygun kombinasyon sağlanabiliyor. Buna ilave olarak araçta bulunan ve segmentinde çığır açacak teknolojiler arasında sesle kumanda edilen araç için bağlantı sistemi SYNC ile Acil Durum Desteği de bulunuyor

   • En ileri sürüş destek sistemlerine sahip Tourneo Custom konsepti, sınıfının en iyi yakıt tüketimi için Ford’un düşük CO2 emisyonlu ECOnetic teknolojilerinden yararlanıyor


   Cenevre, İsviçre, 6 Mart, 2012 – 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanı gerçekleştirilen yeni ve dinamik Ford Tourneo Custom konsepti, Avrupa’da kişisel ve ticari kullanım aracı segmentine yeni bir soluk ve stil getiriyor.

   Stil, işlevsellik ve geniş iç hacim isteyen müşterilere hitap eden yepyeni bir görünüme sahip ve yolcu taşıma için tümüyle yeni bir ürün gamının öncüsü olan Tourneo Custom konseptini yeni ticari araçlar izleyecek.

   Ford Avrupa CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Odell “Tourneo Custom Concept, daha ilk bakışta kişisel ve ticari kullanım segmentine yepyeni bir heyecan katacağını gösteriyor” diyerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Sunulacak yeni ürün gamımız, yeni bir müşteri grubuna yepyeni bir bakış açısıyla hitap etme olanağı vereceğine inanıyoruz. Biz de bu fırsatı oldukça iyi bir şekilde değerlendirmek istedik.”

   “Bu yeni ve etkileyici konsepti Cenevre’de sunmuş olmaktan heyecan duyuyoruz. Tourneo Custom’ın otomobile benzer özellikleri, ticari ve kişisel kullanımı amaçlayan müşterilerin beğenisini kazanacağına inandığımızdan Cenevre Otomobil Fuarı’nın da bu aracın dünya lansmanını yapmak için oldukça uygun olduğunu düşündük.”

   Tourneo Custom konseptine binek otomobile benzer cazibe kazandıran çok sayıda yeni özelliklere yer verildi.

   Bir yandan sürücü odaklı kokpiti bu özelliğe işaret ederken diğer taraftan yepyeni iç tasarım ve modern otomobillerin ambiyans ve kaliteli malzemelerine benzer bütünüyle döşeme kaplı kabin de bu algıyı pekiştiriyor.

   Konsept aynı zamanda Ford’un farklı yerleşime imkan veren ayarlanabilir ve çıkartılabilir arka koltuklar, sesle kumanda edilen araç için bağlantı sistemi SYNC ile Acil Durum Desteği ve düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlu ECOnetic teknolojilerini ortaya koyuyor.

   Etkileyici yeni tasarım dili
   Tourneo Custom konsepti, 2012 yılında tanıtılacak olan Ford’un ticari araç ürün gamının etkileyici yeni tasarım dilini de yansıtıyor.

   Fürüristik olduğu kadar akıcı görünümü ile konsept araç, Ford’un kinetik tasarım anlayışıyla hazırlanan binek otomobillerinin dinamik karakterini paylaşırken dururken bile hareket halinde olduğu hissini veriyor.

   Ford Avrupa Baş Tasarımcısı Paul Campbell, aracın tasarımını: “Yalın, fütüristik çizgiler ile ve müşterilerin kullanım koşullarını göz önünde bulundurarak yeni bir tasarım yaratmak amacıyla yola çıktık” sözleriyle açıklıyor.

   “Daha sportif duruşu, cesur hatları ve geniş cam yüzey kullanımı ile Tourneo Custom konsepti, yolcu taşıma segmentine yeni ve heyecanlı bir enerji getiriyor.”

   Campbell sözlerini “En güncel kinetik tasarım ilkelerini uygulayarak tasarıma tamamen yeni bir stil ve etki kazandırıldı" diyerek sürdürdü.

   Yeni ızgara tasarımı, güçlü ve kaslı hatları, göze çarpan jant kenarları ve arka kısmında ayırt edici bir çeviklik sunan cam hatları ile marka olmuş Kinetik Tasarım özellikleri Tourneo Custom konseptine benzersiz karakterini veriyor.

   Konsept, krom ızgara çevresi ve ön tasarımda çarpıcı LED aydınlatmadan 18 inçlik alaşım jantlara kadar çok sayıda şık detaylarla daha da geliştirilmiş.

   Konforlu otomobili tarzı iç tasarım
   Kişisel ve ticari kullanım segmentine tümüyle yeni ve otomobil tarzı stil katan Tourneo Custom konseptinin iç tasarımı da tamamen yeni.

   Campbell şöyle açıklıyor: “Sürücüye ve arka koltukta oturan yolculara modern otomobilde yaşayacakları tasarım ve kalite seviyesini sunan, ancak aynı zamanda kişiler ve bagaj için de bol miktarda alan sunan bir iç tasarım hedefledik.”

   “Modern ve sürücü odaklı kokpitinden deri kaplama lüks arka kabinine kadar Tourneo Custom konsepti, bu sınıfta da iç tasarımın hem işlevsel hem de etkileyici olabileceğini gösteriyor.”

   Şık ve detaylı işlenmiş kokpit, sürücüye konfor sunacak şekilde yerleştirildi ve Ford’un binek otomobil ürün gamına benzer teknolojilerle donatıldı. Dış tasarım gibi iç tasarım da, gösterge panelinin üst bölümünde yer alan kanat şeklindeki kısım gibi, en yeni Ford binek otomobillerinde bulunan kinetik tasarım yaklaşımıyla biçimlendirildi.

   Ön kısmın grafik temasıyla bağlantılı yan paneller üzerinde cesur kinetik tasarım detaylarını bir araya getiren bütünüyle döşeme ile kaplanmış kabin sayesinde arkada oturan yolcular ferahlık ve konfor ile çevreleniyor.

   Tümüyle yeni tasarıma sahip arka koltuklar rahatlıkla çeşitli kombinasyonlar için katlanabiliyor ya da tümüyle çıkartılabiliyor. Bu da iç tasarımın ticari amaçlı ya da kişisel kullanım amaçlı olarak değiştirilebilmesine olanak tanıyor.

   Konsept aracın iç tasarımının verdiği lüks ve ferahlık hissi, cazip kumaş eklemelerinin yanı sıra elde dikilmiş deri koltukları içeren özel iki tonlu renk şeması ile daha da zenginleştirildi.

   Akıllı Yeni Özellikler
   Tourneo Custom konsepti kişisel ve ticari kullanım pazarı müşterilerinin Ford otomobil sürücülerine sunulan ileri seviye teknolojilerin keyfini çıkarabileceğini vurguluyor.

   Konseptte yer alan akıllı ve yenilikçi teknolojiler arasında aşağıdakiler bulunuyor:

   • ECOnetic Teknolojileri – Otomatik Start/Stop ve Akıllı Şarj Sistemi dahil olmak üzere Ford’un gelişmiş düşük yakıt ve CO2 emisyonlu özellikleri
   • Sesle kumanda edilen SYNC, araç içi bağlantı sistemi – Cep telefonu ve müzik çalarların araca bağlanmasını ve sesle kumanda edilebilmesine olanak tanır
   • Acil Durum Desteği – SYNC sayesinde sunulan bu özellik, araç içindekilerin kaza halinde Acil Yardım Hizmeti ile bağlantıya geçmesine ve araç konum bilgilerini sağlamasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır
   • Geliştirilmiş emniyet sistemi – Sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıklarını içerir
   • Geri görüş kamerası – Dikiz aynasına entegre edilmiştir
   • Şeritten Ayrılma Uyarısı ve Sürücü İkazı – Farkında olmadan aracın şeritten çıkması halinde bunu saptayarak sürücüyü uyarmak için tasarlanan en güncel sürücü destek sistemleri

   Bu geliştirilmiş teknik özelliklerin olağanüstü performans ve yakıt ekonomisi ile birarada olması için konseptte Ford’un önden çekişli 2.2 litre Duratorq TDCi dizel motor ailesinin daha da geliştirilmiş 155 PS versiyonu buluyor.

   Otomobile benzer dinamikler sunmak üzere Ford’un yeni global platformunda tasarlanan Tourneo Custom konseptinin geliştirilmiş yol tutuşa, iyileştirilmiş sürüş konforuna ve düşük gürültü seviyesine sahip olması sağlandı.
   Ford Avrupa Baş Mühendisi Barry Gale: “Kişisel ve ticari kullanım pazarı müşterileri daha ileri teknoloji, performans ve donanım seviyeleri talebinde bulunuyor” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu konsept, gelen talepleri önemsediğimizi ve müşterilerimizin takdir edecekleri, otomobili andıran bir sürüş deneyimi bekleyebileceklerini gösteriyor.”

   Ford Ticari Araçların Yeni Nesli
   Tourneo Custom konseptinin tanıtımı tamamen yeni bir Ford ticari araç neslinin gelişini müjdeliyor. Tüm model serisi 2012 yılı içerisinde tanıtılacak.

   Çok sayıda yeniliğin başlangıcı olan Tourneo Custom konsepti, yeni bir Ford Minibüs ve kısa şasi Van ve Kombi ailesini gözler önüne seriyor. Avrupa ve diğer global pazarlarda satışa sunulacak olan yeni ürün gamı Kuzey Amerika’da satışa sunulmayacak.

   Gale, “Yakında sunulacak tümüyle yeni bir Minibüs, Van ve Kombi modellerinin gelişi, bizim için oldukça heyecanlı bir durum. Yeni model, adından fazlasıyla söz ettirecek. Çok yakında sizlerle daha fazla bilgiyi paylaşacağız” dedi.

   Bu yeni seri, ilk olarak 2011 yılında tanıtılan yeni 2.2 litre Duratorq TDCi dizel motorun daha gelişmiş versiyonlarına sahip olacak. Standart olarak sunulan Otomatik Start/Stop teknolojisi ile Ford, sınıfının en iyi yakıt ekonomisini sunmayı hedefliyor.

   Motor, üç farklı güç seçeneği sunacak: 100 PS, 125 PS ve 155 PS. Tüm versiyonlar, 6 ileri manuel vitese sahip olacak ve önden çekişli versiyonla sunulacak.

   Model yelpazesi farklı gövde tipi seçenekleri ile sunulacak ve aks aralığı tercihine göre (kısa ve uzun aks aralığı) ek bagaj ya da eşya taşıma olanağı sağlayacak.

   Ford, 2012 yılının ilerleyen aylarında daha geniş ve daha yüksek miktarda yük taşıyabilen Transit araçları pazara tanıtıyor olacak. Bu modeller Kuzey Amerika dahil olmak üzere dünya çapında satışa sunulacak ve aynı zamanda arkadan itiş motorlara da sahip olacak.

   2012 yılına ilişkin Odell, “Tümüyle yeni bir ticari araç serisini tanıtmaya başladığımız için 2012 Ford için son derece önemli bir yıl olacak. Pazar lideri ticari araçlarımız, değer ve dayanıklılık açısından ün yaptı. Yeni serimiz bunu yeni bir seviyeye yükseltecek” dedi.
  • By Yakup Çağatay
   Şık ve ferah yeni Ford Kuga'nın Avrupa lansmanı 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştiriliyor

   • Yepyeni Ford Kuga, araca dokunmadan otomatik bagaj kapağı açma teknolojisi ile müşterilerin ayaklarını arka tamponun altından geçirerek bagajı açmalarına ve kapamalarına olanak veriyor

   • Arka koltuklar tek bir düğme ile katlanarak düz hale getirilebiliyor ve tamamen yenilenen modelde önceki modele göre 82 litre daha fazla bagaj hacmi sunuyor

   • Kuga, Akıllı 4X4 çekiş Sistemi (AWD) ve Dinamik Tork Kontrolü ile daha da geliştirilmiş sürüş dinamikleri sunuyor


   CENEVRE, 5 Mart 2012 – 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve tamamen yenilenen Ford Kuga, mevcut modelin başarısını sürdürürken aynı zamanda yeni teknolojilerle daha akıcı, şık ve ferah bir tasarım sunuyor.

   Teknoloji alanındaki geliştirmeler arasında araca dokunmadan otomatik olarak açılan ve kapanan bagaj kapağı yer alıyor. Bu özellik sayesinde bagaj kapağını açmak veya kapatmak için ayağın arka tamponun altından geçirilmesi yeterli.

   Ford Avrupa CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Odell, “Araca dokunmadan otomatik olarak açılabilen bagaj kapağı gibi segmentinde çığır açacak teknolojiler, yeni Kuga’yı rakiplerinden ayırıyor” dedi. “Ancak hepsinden önemlisi, bu teknolojiler müşterilere günlük kullanımda faydalar sağlıyor. Tamamen yenilenen Kuga, Avrupa’da müşterilerimiz arasında oldukça popüler olmayı sürdüren mevcut modele göre daha ferah, dinamik ve yetenekli.”

   Ford’un gelişmiş ses kontrolü, harici cihaz entegrasyonu ve bağlantı ara birimi SYNC’le birlikte de Acil Durum Yardımı da lansmandan itibaren sunuluyor olacak. . Acil Durum Yardımı hava yastıklarından en az birinin açıldığını ya da otomobildeki acil yakıt kesme özelliğinin aktif duruma geldiğini saptadığında, araçta bulunan GPS konum belirleyici ve bluetooth ile eşleşmiş cihazı kullanarak acil durum çağrısında bulunabiliyor. Acil yardım için, GPS koordinatlarıyla belirlediği bulunan ülkenin dilinde arama yapıyor.

   Araçta bulunan sürücü destek sistemleri arasında yer alan Otomatik Park Sistemi paralel şekilde park etmeye yardımcı olurken sensör tabanlı Kör Nokta Uyarı Sistemi ise sürücünün kör noktasında potansiyel bir tehlike saptadığında yan aynalarda yer alan ışıklar ile sürücüyü uyarıyor.

   Tamamen yenilenen Kuga, mevcut modele göre 82 litre daha fazla bagaj alanına sahip ve arka koltukları tek bir düğme ile katlanarak düz hale getirilebiliyor.

   Ford Avrupa Tasarım Direktörü Martin Smith, “Aracın tasarımını daha fazla hacim, akıcı bir dış tasarım ve daha yüksek kalite hissi sunacak şekilde geliştirdik” dedi.

   Kuga'nın akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi, göz kırpma hızından 20 kat daha hızlı bir süre içerisinde koşulları değerlendirip, sürücüye en uygun yol tutuşu ve çekiş gücünü sağlamak için güç dağılımını anlık olarak ayarlıyor. İlk olarak yeni Focus’ta sunulan Dinamik Tork Kontrolü (TVC) sistemi ile viraj dönüş kontrolü de geliştirildi.

   Lansmandan itibaren sunulacak motorlar arasında Ford’un popüler 2.0 litre TDCi dizel motorunun 140 PS ve 163 PS versiyonları bulunuyor. Opsiyonel olarak Ford Powershift otomatik şanzıman da sunuluyor. Kuga aynı zamanda güçlü torku ve yakıt verimliliği ile son derece etkileyici olan ve Ford Focus ile C-MAX modellerinde de bulunan 1.6 litre EcoBoost benzinli motor seçeneğine de sahip.

   Yeni Kuga, One Ford stratejisi doğrultusunda global bir araç olarak, Escape adıyla sunulduğu Kuzey Amerika da dahil olmak üzere tüm dünyada satışa sunuluyor. Yeni Focus’un sahip olduğu C-segmenti platformu üzerine inşa edilecek on modelden biri olan Yeni Ford Kuga 2012 yılının sonlarına doğru Avrupa’da satışa sunulacak.   Karışık Resimler

  • By Yakup Çağatay
   Ford, 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanlarını gerçekleştiriyor
   Ford Motor Company CEO’su Alan Mulally ve Ford Avrupa CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Odell, 6 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirilen Ford Basın Toplantısı’na ev sahipliği yaptılar

   Ford, Avrupa’nın en ileri teknolojisine sahip küçük otomobilleri arasında yer alan üretime hazır B-MAX’i görücüye çıkardı. Araç SYNC bağlantı sistemi, sınıfının en düşük yakıt tüketimi ve çığır açan Ford Kolay Giriş Sistemi ile ön plana çıkıyor.

   Merakla beklenen üretime hazır Ford Fiesta ST’nin dünya lansmanı.

   Daha şık, daha ferah ve önceki modellere göre bağlantı özellikleri çok daha gelişmiş olan yeni nesil Ford Kuga’nın dünya lansmanı gerçekleştirildi.

   Tamamen yenilenen Tourneo Custom konsept ile binek otomobile benzer özelliklere sahip yepyeni bir minibüsün dünya lansmanı gerçekleştirildi. Bu konsept, aynı zamanda tanıtımı 2012 yılı içerisinde yapılacak yeni bir ürün gamının da habercisi

   Ayrıca Ford, Focus BEV ve beğeniyle karşılanan yeni Focus 1.0 litre EcoBoost motoruyla daha sürdürülebilir bir otomotiv geleceğine yönelik taahhüdünü de vurguluyor.

   CENEVRE, İsviçre, 5 Mart 2012 – Ford CEO’su Alan Mulally ve Ford Avrupa CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Odell, 6 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirilen Ford basın toplantısında yepyeni B-MAX’ın tanıtımını gerçekleştirdiler.

   Ayrıca küçük sınıftaki Fiesta’nın performans versiyonu olan tamamen yeni ve üretime hazır Fiesta ST versiyonunun; daha akıllı, daha şık ve yerine geçeceği son derece başarılı modelden çok daha geniş ve ferah olan yepyeni Kuga’nın ve yepyeni Minibüs, Van ve Kombi ürün gamının gelişini müjdeleyen Tourneo Custom konseptin lansmanı gerçekleştirildi.

   Ford, sürdürülebilir bir otomotiv geleceği konusundaki taahhüdünü vurgulayan, Focus BEV ve gelmiş geçmiş en verimli benzinli motoru olan Focus 1.0 litre EcoBoost gibi iki yeni ve önemli Focus modelini sergiliyor.

   Odell “Ford ürün gamının, sektördeki en yenilikçi gam olacağı konusunda verdiğimiz sözleri kesinlikle yerine getiriyoruz” dedi. “Yeni Ford B-MAX, geleneksel düşünce tarzına gerçek anlamda meydan okuyor ve daha önce hiçbir üreticinin cesaret edemediği eşsiz bir yaklaşımla karşımıza çıkıyor.”

   “Yeni Fiesta ST, Kuga ve Tourneo Custom konsept birbirinden farklı ürünler; ancak hepsinin ortak özelliği, bütünüyle müşteri odaklı yaklaşıma sahip olmaları. Focus BEV ve Focus 1.0 litre EcoBoost ise sürdürülebilir bir otomotiv geleceği yönündeki taahhüdümüzü yerine getiriyor.”

   B-MAX, yeni küçük otomobil anlayışının kapılarını açıyor

   Ford’un Kolay Giriş Sistemi ile donatılan B-MAX, ön kapılar ve B sütununu ortadan kaldırarak kapıya entegre kayar arka kapılar sayesinde otomobile rahat binme ve inme olanağı sağlarken aynı zamanda şık ve de kullanışlı. B-MAX, sınıfının en iyi yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu oranlarını sunuyor.

   Ayrıca B-MAX, sesle kumanda edilen araç içi bağlantı sistemi SYNC ile sunuluyor ve Avrupa’da, kaza halinde araç içerisinde bulunan yolcuların doğrudan acil durum hizmetlerini aramasına yardımcı olan Acil Durum Yardımı’nı da içeriyor. B-MAX aynı zamanda düşük hızda çarpışma önleme sistemi olan Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi özelliğine sahip sınıfının ilk aracı olma niteliğini taşıyor.

   Fiesta ST; performans otomobilinin dünya lansmanı

   Tamamen yenilenen Fiesta ST, önceki modelinden yüzde 20 oranında daha güçlü olacak. 180PSlik 1.6 litre EcoBoost motoru ile 0’dan 100km/s’lik hıza 7 saniyenin altında ulaşırken maksimum hızı 220 km/s’nin üzerinde.

   Almanya’nın dünyaca ünlü Nürburgring Pisti’nde 5000 km’nin üzerinde gerçekleştirilen test sürüşlerinin ardından standart Fiesta’dan 15 mm daha alçak olan özel tasarlanmış şasisi, gelişmiş Dinamik Tork Kontrol sistemi ve üç farklı ESP modu seçeneği ile i, Fiesta ST daha sportif.

   Ford Kuga şimdi daha akıllı, daha şık ve daha ferah

   Ford; son derece başarılı olan mevcut Kuga formülünü geliştirerek arka tamponun altından ayağın geçirilmesiyle, araca dokunmadan açılıp kapatılabilen otomatik bagaj kapısı, 82 litrelik ekstra bagaj alanı ve tek bir düğme ile katlanarak düz hale getirilebilen arka koltuklara sahip yepyeni bir Kuga yarattı.

   Sürüş dinamikleri artırılan, dört çekiş sistemi geliştirilen ve ürün gamına 1.6 litre EcoBoost benzinli motor eklenen Yeni Kuga’da sürücü destek teknolojilerinin yanısıra Acil Durum Yardımı içeren SYNC sistemi de yer alıyor. Tüm bu yenilikler içerisinde SYNC ile Acil Durum Yardımı da unutulmadı.

   Tourneo Custom konsept sahnede

   Ford Tourneo Custom konsepti, bütünüyle yeni bir ürün gamının gelişini müjdeliyor.

   Ford’un en yeni binek otomobil ürün gamında görülen kinetik tasarım anlayışı ile şekillenen Tourneo Custom konsept, yeni bir müşteri kitlesine hitap eden dinamik ve oldukça modern bir görünüme sahip. Ayrıca bu model, SYNC ile Acil Durum Yardımını’nın yanı sıra en yeni sürücü destek teknolojilerini de sunuyor.


   Focus’un iki versiyonu da daha yeşil bir gelecek vaat ediyor

   1.0 litre EcoBoost ve fosil yakıtsız çalışan Focus BEV gibi iki heyecan verici Focus modeli de Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki yerlerini alıyorlar. Ford, enerji verimliliği bakımından segmentlerinin liderleri olan veya en iyileri arasında yer alan enerji verimi yüksek ECOnetic teknolojisine sahip araçlardan oluşan otomobil gamıyla daha sürdürülebilir bir otomotiv geleceğine giden yolu aydınlatıyor.


   Karışık Resimler
Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.