Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Çağdaş Kolcuoğlu

Trafik Cezasına İtiraz

Recommended Posts

Arkadaşlar 12.04.2018 tarihinde edevlet üzerinden kırmızı ışıktan geçme cezası tebliğ edildi. Tabii ben bugün Sulh mahkemesine itiraz dilekçemi yazdım. Bahse konu olan lambalarda geçmediğime eminim. Hatta çatal şeklinde bir sağa bir de düz şekilde yoldu ve ben sağa dönecekken, alışkanlıktan, son an da düz gitmeye kadar  verdim ve eminim o an da yeşil yanıyordu. İşte burada bana kırmızı ışık cezası yazılmış. 

Sorum o ki, böyle cezalar itiraz halinde düzeltilebiliyor mu ? Hiç şahit olan var mı ?  Şansıma o bölgede mobese kamerası var da, inşallah bakacaklardır. 

Öncelikle cezayı 15 gün içinde öde ve yüzde 25 indirimden yararlan.

Eğer eds kamerası varsa sana foto verirler, yoksa kimse mobese ya bakmaz.

Ölüm/yaralanma ve mahkeme kararı haricî onlara bakıldığını görmedim...

Görüntüye bakılır. Örnek olması açısından başımdan geçen olayı paylaşıyorum.

Bir saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Öncelikle cezayı 15 gün içinde öde ve yüzde 25 indirimden yararlan.

Eğer eds kamerası varsa sana foto verirler, yoksa kimse mobese ya bakmaz.

Ölüm/yaralanma ve mahkeme kararı haricî onlara bakıldığını görmedim...

Henüz ceza adresime tebliğ edilmedi, o yüzden daha erken ödeyerek %25 indirimden yararlanma hakkım var. ceza gelirse adresime o zaman tabii ki ödücem. Fotoya da kabul diyorum, mobese şart değil. Benim asıl öğrenmek istediğim, polis bu cezayı yazdı; ne foto var,ne de kamera kaydı ?  O zaman ne yapılıyor ? Devlet, polis benim polisimdir deyip cezayı uygulamaya mı koyuyor ? Neden onlar cezanın haklılığını ispatlamakla yükümlü değil de, ben haklılığımı ispatlamakla yükümlüyüm ! O zaman polis istediğine keyfe keder ceza yazsın ! 

Bir saat önce, Semih O. yazdı:

Görüntüye bakılır. Örnek olması açısından başımdan geçen olayı paylaşıyorum.

Ceza bedelini öder geçerdim bu duruma göre. Uğraşmazdım bir sürü bürokrasi ile. Bundan daha beteri de var. Köprü geçişlerinde hiç geçmeyen arabaya, ücretsiz geçti diye bilmem kan bin tl ceza kesilmişti. Beterin beteri var.  Sizin bunu ispatlamanız tek birşeyle olurdu, sanırım araç takip sistemi. Başka türlü de olmazdı. Çünkü araç kamerasını kabul etmiyorlar bu tip cezalarda. Sadece trafik kazalarında ispat olabiliyor diye biliyorum.

Bakalım benim itirazın sonucu ne olacak. Sonuçlanınca yazıcam buraya

--1 dakika sonra eklendi--
17 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

İşte bütün mesele yazdığın son iki cümlede Çağdaş...

Geçmiş olsun demekten başka bir şey gelmez elimden, ama sonuna kadar devam et bence de.

Tabii abi. Devlet kestiyse sonuçta ödüycem cezayı. Yapacak birşey yok. Ama gerçekten de haksızlık varsa da itiraz etme hakkımı kullanmak istedim.

@Çağdaş Kolcuoğlu Ben bunu zaten ispatladım. İlgili konuda da anlattığım gibi mahkeme karar vermeksizin lehime sonuçlandı, ceza iptal oldu saçma sapan bir biçimde. Para iadesini hala yapacaklar...

29 dakika önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Devlet, polis benim polisimdir deyip cezayı uygulamaya mı koyuyor ? Neden onlar cezanın haklılığını ispatlamakla yükümlü değil de, ben haklılığımı ispatlamakla yükümlüyüm ! O zaman polis istediğine keyfe keder ceza yazsın !

Bunları farklı yerlerde defalarca tartıştık, hep biz haklı çıkıyoruz da sonuç değişmiyor. "Kadı şaaptı kime gideyim" durumu var genel olarak. Ben yine de bütün yolların zorlanması taraftarayım. Toplumsal olarak daha temelde değişmesi gereken, kanunla yazılamayacak eksiklerimiz var. Onlar olmadan bir halt olmuyor. Siz sabaha kadar bağırın.

Eğer EDS görüntüsü varsa onu önünüze koyarlar. Ceza makbuzu varsa ve iki memur birden imzalamışsa yine bir şey olmaz. Arkadaşların dediği gibi erken ödeyip en azından zarardan kar elde edin :) 

Yeğeni ateşi olduğu için acile götürürken sola dönülmemesi gereken bir yerden döndüğüm esnada arkamda bir anda beliren trafik polisi plakamı anons edip ordan dönüş var mı dedi ? o sıra durdum ama geri gitme şansım da yoktu, birkaç saniye bekledikten sonra devam et plakana ceza gelir dedi. Dörtlülerim yanmıyordu. Cevap şansım da olmadı... Canlar sıkkın... Hastaneden belge alıp itiraz etsem belki iptal olur ama uğraşmak lazım

Edited by Erhan Er.

9 saat önce, Erhan Er. yazdı:

Hastaneden belge alıp itiraz etsem belki iptal olur ama uğraşmak lazım

Geçmiş olsun. 

Hastaneye gidiyor olmak maalesef trafik kurallarını çiğnemek için yeterli değil, bu amaçla ambulans sistemi var.

Ambulans yetileri bir tek ambulansta var demek.  Açıkçası ters yöne giren bir ambulans görmedim, ya da U yapan. Yaparsa da ceza söz konusu olmaz diye düşünüyorum. Ama şahsi fikrim, bizde ceza alınır. Çünkü ülkemizde bu tür şeyleri kötü amaçla kullanan uyanıklar da var. Ambulansın arkasına takılan zibidiler gibi. 

Hiçbişey bahane olamaz. Böyle bişeyin başıma gelmesi de bana ders oldu. Daha önce de aynı yerden birkaç kez dönmüştüm. Artık daha dikkat ediyorum

Artık her yerde kameralar var. Trafik polisi sayısı da arttı. Biz kurallara her daim uymaya çalışalım. Ama olur da dalgınlığımıza gelirse, ceza gelme olasılığı yüksek. Özellikle lambalarda dikkat etmemiz gerekiyor. Sarıda bile geçerseniz kırmızıda geçtiniz diye ceza gelebilir. 

Bazen de biraz trafik polisleri etik davranmıyor, ya da sürücülere inanmıyor. Benim aracımı eczaneden ilaç almak için girdiğimde çekmişlerdi. Daha 5 dk olmamış ? Bununla ilgili paylaşmıştım bir konu. O kadar çok sinirlenmiştim ki, o an polisi orada görsem ne yapıyorsunuz siz, doğru mu bu yaptığınız diyecektim ! Nerdeyse cenaze için koysak orada bile çekecekler. Bunları doğru bulmuyorum. 

‎25‎.‎04‎.‎2018 - 15:52 tarihinde, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Henüz ceza adresime tebliğ edilmedi, o yüzden daha erken ödeyerek %25 indirimden yararlanma hakkım var. ceza gelirse adresime o zaman tabii ki ödücem. Fotoya da kabul diyorum, mobese şart değil. Benim asıl öğrenmek istediğim, polis bu cezayı yazdı; ne foto var,ne de kamera kaydı ?  O zaman ne yapılıyor ? Devlet, polis benim polisimdir deyip cezayı uygulamaya mı koyuyor ? Neden onlar cezanın haklılığını ispatlamakla yükümlü değil de, ben haklılığımı ispatlamakla yükümlüyüm ! O zaman polis istediğine keyfe keder ceza yazsın ! 

Kararttığım alan için yazacaklarım.

Polisin haklılığını ispatlamama gibi bir durum söz konusu değil. Trafik cezalarına itiraz Adliyelerin Sulh Ceza Hakimliklerine yapılıyor.

Siz buraya haksız yere ceza yediğinizi bir dilekçe ile belirttiğiniz anda, mahkemeler cezayı kesen kuruma da yazı göndererek, bu cezayı neye istinaden ve hangi delile göre kestiğini kurumdan soruyor.

Mahkemelerin haksız yere yada sehven kestiği onlarca cezayı kaldırdığını biliyorum.

Örneğin bir arkadaşımız gitmediğim sokakta yediğim ceza demiş.

Kalkar. Çünkü o bölgeden pts kaydı istenir. Eğer aracın o tarih ve saatte o bölgeden geçtiği kurumca ispatlanmaz ise ceza kaldırılır.

Zaten haklı olunan bir çok cezanın dönüş evrakında sehven yazıldığı ibaresini görürsünüz.

Son olarak diğer arkadaşların da belirttiği gibi cezayı 15 gün içinde ödemek en doğrusudur.

En azından itirazın red olması durumunda az ödemiş olursunuz.

Bir saat önce, Recep Alkan yazdı:

Kararttığım alan için yazacaklarım.

Polisin haklılığını ispatlamama gibi bir durum söz konusu değil. Trafik cezalarına itiraz Adliyelerin Sulh Ceza Hakimliklerine yapılıyor.

Siz buraya haksız yere ceza yediğinizi bir dilekçe ile belirttiğiniz anda, mahkemeler cezayı kesen kuruma da yazı göndererek, bu cezayı neye istinaden ve hangi delile göre kestiğini kurumdan soruyor.

Mahkemelerin haksız yere yada sehven kestiği onlarca cezayı kaldırdığını biliyorum.

Örneğin bir arkadaşımız gitmediğim sokakta yediğim ceza demiş.

Kalkar. Çünkü o bölgeden pts kaydı istenir. Eğer aracın o tarih ve saatte o bölgeden geçtiği kurumca ispatlanmaz ise ceza kaldırılır.

Zaten haklı olunan bir çok cezanın dönüş evrakında sehven yazıldığı ibaresini görürsünüz.

Son olarak diğer arkadaşların da belirttiği gibi cezayı 15 gün içinde ödemek en doğrusudur.

En azından itirazın red olması durumunda az ödemiş olursunuz.

Ben de başımdan geçeni anlatayım. Pendikte bir ara sokağa parkettim . Sokakta park yapılmaz işareti yok sadece çiçeklik var çiçeklik aralarına arabalar park ediliyor. Çiçekliği koyan kim orada yeni açılan kapalı otoparkın sahpleri . Sokağa parketmeyin gelin bize para verin diyor. Sokak da öyle bir ara sokak ki ne trafiği tıkamak ne geçişi engellemek sözkonusu değil. Zaten bu sokağı dik kesen sokaklar ve paralel sokakta parketmek serbest. Bana bir trafik cezası geldi saat 17:15te pendk sahil meydanda (ki ana cadde zaten arabalar parkedilirse çekiliyor) parketme cezası. Ödedim ve itiraz ettim. Tam 9 ay sonra mahkemeden cevap geldi. YOk biz oraya pendik sahil meydan yazmışız ama pendik meydan değil ***** sokak diyor. Dur çok acaip bir ifade var. Park yapılmaz tabelası ya da işareti değil park engelleyici mi diyor çok acaip bir terim. Canı isteyen istediği yere çiçeklik koyup park yapılmasına engel olabilir mi ? Bir kere hukuk böyle olmamalı. Ben pendik sahil meydana parketmekten suçsuz bulunmalıyım . Polis işini doğru yapsın daha cezayı kestiği sokağın adını bilmeyen adama polislik yaptırmasınlar. Sonra bana doğru cezayı tekrar kessinler. İkincisi sokağa bırakılan çiçekliklerin parkedilmez tabelası yerine sayılması çok acaip. Orman kanunu gibi ... Devlet niye var. devletin park yapılmaz kuralları belli . Bunun dışında çiçekliğin park yapılmaz tabelası sayılması çok acaip. Direk olarak polisin sözüne karşı benim sözüm durumu söz konusu oldu bence.  Bugün çiçekliklerin aralarını açtılar. Kendileri 4-5 araba parkediyorlar yasal bir şekilde. Çiçeklik bana park yapılmaz tabelası ama onlara değil..