Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Mondeo Mu Yeni Kuga Mı ?

Ozan F.

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar 2013 model Focus III TDCI 4K Titanium araç sahibiyim, ancak artık değiştirmek istiyorum.. Uzun zamandır aklımda Mondeo var.. Yalnız son zamanlarda Yeni Kuga da aklımı çelmeye başladı.. Evet belki doğru bir karşılaştırma değil.. Biri SUV diğeri binek; biri C segmentine diğeri D segmentine tekabül ediyor… Ancak size de danışmak, fikirlerinizi almak istiyorum… Alacağım araba dizel olmalı ve vergi şartlarından ötürü 1.6 motoru geçmesini istemiyorum…İkinci el piyasası falan önemsemiyorum, en az 5-6 yıl kullanacağım ve Ford’dan başka seçenek düşünmüyorum… 

Mondeo 1.6 TDCI  4K Titanium  =  Platin Beyaz +Sunroff + Dinamik Led + 18 Jant opsiyonları ile birlikte
Yeni Kuga 1.5 TDCI PWS ST-Line  = Manyetik Gri + Konfor Paket + Panaromik Cam Tavan + Bi  Xenon opsiyonları ile birlikte

Benim için Mondeo’nun eksileri ; 
-Otomatik vites olmaması ve hala Euro 5 olarak benim 2012 de aldığım Focus’un motorunu kullanması,  bu anlamda bütün rakiplerinden geri kalması….
-İzmirde yaşadığım için böyle büyük bir arabanın şehir içi trafikte beni zorlama ihtimali
-Bildiğiniz üzere Mondeo 2 yıl gecikmeli geldi ülkemize… Amerika’da Mondeo ‘nun makyajlı kasasının çıkması ve yakın zamanda ülkemizde de hem tasarım hem motor anlamında yenilenme ihtimali 

Kuga’ da soru işaretlerim ise ; -daha önce hiç SUV bir araç kullanmadığımdan dolayı......
-Ayrıca ; resim, videolarından baktığım kadarıyla Kuga tasarım olarak fena olmasa da bir Mondeo kadar beni etkilemiyor ...

Küçük bir yerde görev yaptığımdan dolayı pek test etme imkanım yok…Yakın zamanda İzmir’e gidip test sürüşleri de yapacağım elbette….

Sizce hangisi daha mantıklı daha tercih edilesi duruyor ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben daha hiç SUV kullanmadım ve bugüne kadar hep manuel vites araç tercih ettim...Araba alıp satmayı sevmem, 5-6 yıldan aşağı da kolay kolay değişmem....SUV alınca pişman olur muyum mesela bir kaygım da bu ....Yani öyle denemek için araç tercih etme gibi bir durumum yok Gürkan Bey :)

Ozan F. tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Ozan F. yazdı:

Arkadaşlar 2013 model Focus III TDCI 4K Titanium araç sahibiyim, ancak artık değiştirmek istiyorum.. Uzun zamandır aklımda Mondeo var.. Yalnız son zamanlarda Yeni Kuga da aklımı çelmeye başladı.. Evet belki doğru bir karşılaştırma değil.. Biri SUV diğeri binek; biri C segmentine diğeri D segmentine tekabül ediyor… Ancak size de danışmak, fikirlerinizi almak istiyorum… Alacağım araba dizel olmalı ve vergi şartlarından ötürü 1.6 motoru geçmesini istemiyorum…İkinci el piyasası falan önemsemiyorum, en az 5-6 yıl kullanacağım ve Ford’dan başka seçenek düşünmüyorum… 

Mondeo 1.6 TDCI  4K Titanium  =  Platin Beyaz +Sunroff + Dinamik Led + 18 Jant opsiyonları ile birlikte
Yeni Kuga 1.5 TDCI PWS ST-Line  = Manyetik Gri + Konfor Paket + Panaromik Cam Tavan + Bi  Xenon opsiyonları ile birlikte

Benim için Mondeo’nun eksileri ; 
-Otomatik vites olmaması ve hala Euro 5 olarak benim 2012 de aldığım Focus’un motorunu kullanması,  bu anlamda bütün rakiplerinden geri kalması….
-İzmirde yaşadığım için böyle büyük bir arabanın şehir içi trafikte beni zorlama ihtimali
-Bildiğiniz üzere Mondeo 2 yıl gecikmeli geldi ülkemize… Amerika’da Mondeo ‘nun makyajlı kasasının çıkması ve yakın zamanda ülkemizde de hem tasarım hem motor anlamında yenilenme ihtimali 

Kuga’ da soru işaretlerim ise ; -daha önce hiç SUV bir araç kullanmadığımdan dolayı......
-Ayrıca ; resim, videolarından baktığım kadarıyla Kuga tasarım olarak fena olmasa da bir Mondeo kadar beni etkilemiyor ...

Küçük bir yerde görev yaptığımdan dolayı pek test etme imkanım yok…Yakın zamanda İzmir’e gidip test sürüşleri de yapacağım elbette….

Sizce hangisi daha mantıklı daha tercih edilesi duruyor ? 

Ben de focus 1.5 tdci ps ile mondeo 1.6 tdci arasında kalmıştım. Bir onceki aracim da 2015 focus tvct idi çünkü. Bundan dolayı degismisken tam bir yenilik olsun o zaman deyip mondeo yu bayagi bir inceledim. Birkaç kez test sürüşü yaptım ama performans konusunda focus un yanından bile gecemeyince sadece görüntü için bu araç alınmaz dedim. Focus ta karar kıldık yine. Mondeo ilk kalkista ve  120 km den sonra bir hayli yavaş kalıyor. Bu araç performans arabası değil diyebilirsiniz ama bu görüntü de biraz gitsin yani.

1.5 tdci yi test etmemiş olsam 4.18 i alabilirdim. ÖTV  den önce müthiş bir kampanya vardı. Mondeo kadar olmasa da bir iki test sürüşü de onunla yaptım.  İnanın o bile tatminkar değil focus la kıyaslandığında. 4.18 in 0-100 u focustan yaklaşık bir saniye daha iyi gibi görünüyor ama yol şartlarına tam tersi şekilde yansıyor bu durum. Bu da focus un tork üstünlüğünden sanırım. 

Mondeo biraz daha güçlü bir dizel powershift ile sunulsa (hatta focustaki 120 ps bile olur ) tüm rakipleri nal toplar. Dizel alacaksan 200 bin ver 180 ps al diyorlar o  kadar parayi veren de direk bmw veya mercedes alıyor zaten.

--6 dakika sonra eklendi--

Mondeo ile ilgili 2. el değer kaybı da cabası ama ford takas ta mondeonuzu güncel liste fiyatının %85 i bedelle alıyor. Başka bir araca bunu yapmıyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Serkan Bey bu boyut ve motorlu arabalardan çok ciddi performans beklentim yok zaten... Mondeo 0-100 12,1 sn, Yeni Kuga 0-100 12,4 sn ....Hemen hemen aynı olduğuna göre tavsiyeniz ikisinden de uzak durmam yönünde sanırım?:) ... Bu arada benim Ford'dan başka bir markaya yönelmeme sebebim de dediğiniz üzere şu anki aracımın performansından , yol tutuşundan , satış sonrası hizmetinden memnun kalmamdan dolayıdır....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Ozan F. yazdı:

Serkan Bey bu boyut ve motorlu arabalardan çok ciddi performans beklentim yok zaten... Mondeo 0-100 12,1 sn, Yeni Kuga 0-100 12,4 sn ....Hemen hemen aynı olduğuna göre tavsiyeniz ikisinden de uzak durmam yönünde sanırım?:) ... Bu arada benim Ford'dan başka bir markaya yönelmeme sebebim de dediğiniz üzere şu anki aracımın performansından , yol tutuşundan , satış sonrası hizmetinden memnun kalmamdan dolayıdır....

Kuga olursa eğer Ozan Bey, performans in ötesinde bir avantajınız çok popüler bir segmente geçiş yapmış olacaksınız. Sanki Kuga da bu kasayla bu sefer daha iddialı satış rakamları yakalar gibi duruyor. 

Diğer konularda size tamamen katılıyorum. 4.18 bile alternatifler arasindaydi ama elim ford tan başkasına gitmedi. Bana göre en büyük dezavantaj yalıtımdı focus ta. Onu da çözmüşler ve kendi sınıfının üstünde bir araç zaten. Mondeo mu Kuga mi derseniz Kuga bir adım önde bana göre. Her şeyden önemlisi dizel powershift çok keyifli. Kullanınca siz de hak vereceksiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

SUV kullananlar çok çabuk alışıyor yukarıdaki olmaya, ve kolay kolay da aşağıdakilerin arasına inmeye tenezzül etmiyorlar.

İç hacim açısından çok fark olmasa da Mondeo arka koltuk ve bagaj açısından daha avantajlı olur.

Sürüş olarak ikisi de hantal kalır, Mondeo daha düşük ağırlığı, Kuga ise şanzımanı ile biraz ataklık hissi verebilir, ama her şartta sakin kullanmaya, kimseyle kapışmamaya kendinizi alıştırmanız gerekir. 

Süspansiyon konforu açısından Mondeo önde sayılır, Kuga biraz daha "darbeci" olur, ama çok da rahatsız etmez. 

Yine Kuga yüksek olmasına rağmen başarılı süspansiyon geometrisi ile virajlarda pek Mondeo'yu aratmaz.

Ancak yüksekliği otoyol sürüşlerinde son hızı etkiler.

Kuga ST Line tasarım olarak hoş.

Ben SUV ve büyük araba sevmediğim için ikisini de almazdım, ama bu ikisinden birisi olacaksa Kuga'yı tercih ederdim.

Dar sokaklı şehir içlerinde ikisi de uygun olmaz.  

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mondeo insana söyle bir his veriyor: Sizi bütün dünyadan yalitiyor. Sanki siz aracın içinde başka bir dunyadasiniz etrafınızda da başka bir alem var. Disarida kıyamet kopsa siz farkina bile varmam herhalde diyorsunuz.  Çok kalıplı ve oturakli tam bir makam aracı. Dingin ve huzurlu bir gidişi var yolda. Ama 2018 de kesinlikle yenilenecek ve dediğim gibi 115 yerine biraz daha güçlü bir dizel powershift ile gelirse bu haliyle alanlar çok üzülür diye düşünüyorum. Mondeo almamaktaki ikinci nedenim de buydu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.