Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

focus 3, hoparlör sorunu..

Mustafa Anil

Soru

merabalar.. aracım style otomatik vites, beyaz hatchback.. 13 aralık günü teslim aldım, neredeyse bir ay olacak. müzik dinlerken, bazı parçalarda sanki hoparlör patlakmış gibi bızırtılı cızırtılı ses duymaya başladım..

acaba dedim ekolayzer ayarları mı bozuk, basları azalttım.. ama aynı sesleri özellikle pop şarkılarda, basları kuvvetli parçalarda sıkça duymaya başladım.. seslerin ön hoparlörden değil arkalardan geldiğini duydum..özellikle sürücü tarafı çarprazı, arka sağ kapıdan geliyordu..

ne yaptıysam düzeltemedim, resmen hoparlör patlak gibi ses geliyor.. servise götürdüm.. şikayeti anlatır anlatmaz, servis şefi harun usta durumu anladı..

**** birkaç kişi daha aynı ses rahatsızlığı ile gelmiş.. ilk gelen arkadaşın arabasının hoparlörünü incelemişler, sökmüşler.. hoparlörde patlak falan vs durumu yok.. ama bir sorun bulmuşlar.. arka kapı ses izolasyon parçası mı, örtüsümü hoparlörün arkasına yaslanıyormuş ve yüksek sesli bas parçalarda hoparlörün körüğü izalosyon ile temas ettiği için bızırtı cızırtı patlak gibi ses çıkarıyormuş..

sonra aynı şikayetle birkaç kişi ve ben gelince, artık bunun servislik değil, mühendislik hatası olduğunu ve bir form doldurup genel merkeze ilettiklerini, onlardan yanıt beklediklerini söyledi. kendilerini aşan bir durum muş. arabanın orjinal kapı içi yapısı ne yazık ki bu sesi çıkartıyormuş. haber gelirse bizi arayacaklarını söyledi..

biz de sesi fazla açmıyoruz artık:).. haber bekliyoruz. inşallah bir çözüm bulurlar.. siz de kendi aracınızda bunu deneyin lütfen.. paylaşımlarınızı bekliyorum. saygılar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

hey allahım..o tip şemsiyelerde acılınc paraşüt gibi olluyor komikmiş ya...kaçırdık.... :kıhkıh:

yanlız...madonun konumunu çok begendim Tolga denizle dipdibe...akşamüstleri oraya gidip dışarıda yada içeride oturup bir kahve içmek sanrırım günün yorgunlugunu almak için birebir...tekrar teşekkürler sana...konukseverliğin için...

Tevfik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

hey allahım..o tip şemsiyelerde acılınc paraşüt gibi olluyor komikmiş ya...kaçırdık.... :kıhkıh:

yanlız...madonun konumunu çok begendim Tolga denizle dipdibe...akşamüstleri oraya gidip dışarıda yada içeride oturup bir kahve içmek sanrırım günün yorgunlugunu almak için birebir...tekrar teşekkürler sana...konukseverliğin için...

Rica ederim abi bana da ilaç gibi geldi, evden çıkarken oğlan tımalıyordu geri geldiğimde zaten ev alt üst vaziyetteydi + hanımın dişi bebat vaziyetteydi anla artık halimi, doping oldu sağolun tekrardan umarım haftaya tekrar görüşürüz :nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hade len...yüksek ses acmak hiç sorun değil kaliteli müzik sistemlerinde...seninki kamasonic olduğu için bozuyor tabiki...ses ne kadar artarsa artsın tüm tınılar yayılır..dünkü aydının focusunun sonyde ayarladım süper oldu vala tüm bas ve tiz sesleri dinleye dinleye geldik...acınca kulakları bozulurmuş...hahahaha güleyim bari...teselli et kendini...uyduruk ses sistemiyle...hahahahaa....

kardeş nasıl ayarladın bizede söylesen bas-tiz diğerlerinin değerleri kaç...ben ses sistemi taktırdım ses net ama ufak ayarlar gerekıyor
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

kardeş nasıl ayarladın bizede söylesen bas-tiz diğerlerinin değerleri kaç...ben ses sistemi taktırdım ses net ama ufak ayarlar gerekıyor

Ses de önemli ölçüde beklenti ve beğenilere göre ayarlanır.

Genelde de bu ayarlar kullanıcının tercihini yansıtır, doğal ve doğru sesten de oldukça uzağa düşer.

Bu durum elektronik enstrümanların ağırlıklı kullanıldığı müzikte önemli bir sorun teşkil etmezse de akustik enstrüman ağırlıklı (klasik müzik gibi) programlarda ses kalitesini olumsuz etkiler.

İdeal olan tüm duyulabilir frekans bandının eşit düzeyde yansıtılmasıdır, bu teorik olarak 20Hz - 20kHz ise de gerek enstrümanların gerekse insan kulağının kullandığı spektrum olarak pratikte 50Hz - 15kHz arasıdır.

Bu eşitlik sağlandıktan sonra zevke göre ufak oynamalar sağlanabilir.

Bunu nasıl sağlarız derseniz aracın içine bir spektrum analiz cihazı yerleştirip ayar yapmak lazım, ama bunu ülkemizde yapan bir tek yer biliyorum (o da geçmişte), bunun dışında herkes ayarı işkembeden yapıyor ve genelde de teknik nedenlerle reprodüksiyonu zor olan frekans uçlarına (tiz ve bas) yükleniliyor, yani 100Hz ve altı ile 8kHz ve üstü.

Sonuçta da "ççıstag ççıstag" ve "boum boum" sistemler ortaya çıkıyor, müziğin rengini kesinlikle yansıtmayan, detayları tiz ve basa boğan ve en kötüsü eğitimsiz kulaklar buna alışınca da sürekli bu tür bir ayarı arayan bir dinleyici grubu yetiştiren bir yaklaşım bu.

Uzun lafın kısası beğeninize göre ayarlayın, ama sade tiz ve basa yoğunlaşmayın, müzikte detayları, insan sesindeki nüansları da duymaya çalışın, değişik ayarlarda dinleyin, sonuçta en hoşunuza giden rengi seçin.

Ben standart sistemde ekolayzer klasikte, tiz +1 ve bas -1 veya -2 dinliyorum ve en doğal ses olduğunu düşünüyorum.

Ama benim zevkim sizinkine uymayabilir.

Tabii taktırdığınız ses sistemi nedir, onu bilmek de belki başka bazı ip uçları için faydalı olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

teşekkürler Cem Bey.. takmamaya çalışıyorum, ayrıca o şarkıları dinlemeyiz olur biter, daha kesin sonuç :D..

Şöylede yapabilirsiniz ;teyp ayarlarından sesi sadece ön kapılara verebilirsiniz yada arka hoparlörlerin sesini biraz kısabilirsiniz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ya hoparlörler kaliteli değil pek anladığım kadarıyla,gidip 4 tane aynı boyut hoparlör alıp takın en güzeli..Hatta yukarıdaki tweetırlarıda değiştirebilirsiniz...Ben ilerde yaptıracağım ...Müzik sistemini değiştirmek kolay,önemli olan para...Şu anadaki sistem bana yetiyor,ilerde bakıciiz....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hoparlörler kaliteli olmasa bile ses sitemi ile uyumlu ve yeterli ses veriyor.

"Zırıldama" tamamen montaj sorunu, hoparlörün yapısal sorunu değil.

Ama tabii kapı trimi sökülmüşken arkaya koaksiyel düzgün hoparlör takmak iyi bir düşünce olur.

Arkadaşımda Audi A6 var, daha yeni, ses sistemi Focus'un yanında teneke çalar gibi kalıyor, Ford deyip küçümsemeyelim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arabada ses sisteminin önemi sorround yani cevreleyici ses olarak hoparlör ve tweeter denilen tiz sesleri yayan küçük hoparlörlerin araç içinde yerleştirilmesi çok önemli...araçta sürücü koltuğu ve yan koltuk merkezi alınarak öndeki hoparlörlerin güçlü olması ile arkadaki hoparlör güçlerinin dengeli dagılımıda önemli araç cinslerine göre firmalar kimi zaman öne kimi zaman arkaya agırlık veriyorlar...ford focusta sonny için se bas ve tiz sesleri çok iyi versede kapılardaki hoparlörlerin mutlaka belirli bir seviyeden sonra ohm...ları düşük olduğu için cızırdama zırıldama yapması kacınılmaz..o yüzden eski arabamda hep 320 kps olan cd audio track şeklinde en iyi sesi alırdım...aux ve mp3 te cok güzel ses verir ancak yinede cd kalitesinde alamazsınız..yani...benim begendiğimse passatlardaki rd510 ses sistemini başarılı buluyorum arkadayken ve öndeyken cok iyi bir din music power yani siz sesi ne kadar acarsanız açın asla dagılma ve ses bozukluğu yaşamıyorsunuz...tabiki paraya bakan bir iş...ama yeni focusun ses sistemi kim ne derse desin...bençe cacık..asla o arabaya yakışmıyor cünkü..hatta keşke cd6000 taksalar daha verimli olurdu...hoparlörlerde çok kaliteli değil..bunu bir şahinde iyi bir sony yada benzeri teyp ve hoparlörlerle 1000 tl.ye havaya zıplatabiliyorsunuz arabayı..ama işte sözkonusu focus olunca maliyet görünüm ve uygunluk yüzünden kalıyorsunuz...

Mutluyum diyenleri anlıyorum ama o teselli bulup huzurla yolculuk etme düşüncesinden yola çıkılmış bir söz...katılmıyorum çünkü sizin yolda tek arkadasınız o müzik ve ses...oda sizi bas ve tiz seslerle tınıları yayarak sürüş keyfini katlıyor...yoksa başka bir amacı yok...

Tevfik tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bunu bir şahinde iyi bir sony yada benzeri teyp ve hoparlörlerle 1000 tl.ye havaya zıplatabiliyorsunuz arabayı..ama işte sözkonusu focus olunca maliyet görünüm ve uygunluk yüzünden kalıyorsunuz...

Bu mudur iyi bir müzik sistemindeki hedef?

Havaya zıplatmak? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

tabiki değil zıplatmak yani basit bir arabada ucuz maliyetle kaliteli bir ses sistemine sahip olmanın adı...onu görüyoruz amfiler subu arabaların yanımızdan geçerken cıkardığı seviyesizce gürültü yapmalarını..ama zıplatabilecek bir gücü daha az maliyetle yapabliyorsunuz o tip arabalarda...ama focusta asla..gitsin birisi alsın bakalım en az 5000 tl.yi gözden çıkarması lazım aynı işi görecek bir sistem için...onu demek istedim..görgüsüzce ses aşımı olarak algılamayalım lütfen...rms önemlidir...gerisi hikaye...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

tabiki değil zıplatmak yani basit bir arabada ucuz maliyetle kaliteli bir ses sistemine sahip olmanın adı...onu görüyoruz amfiler subu arabaların yanımızdan geçerken cıkardığı seviyesizce gürültü yapmalarını..ama zıplatabilecek bir gücü daha az maliyetle yapabliyorsunuz o tip arabalarda...ama focusta asla..gitsin birisi alsın bakalım en az 5000 tl.yi gözden çıkarması lazım aynı işi görecek bir sistem için...onu demek istedim..görgüsüzce ses aşımı olarak algılamayalım lütfen...rms önemlidir...gerisi hikaye...

Zaten öyle algılamadım.

Ama RMS önemlidire takılırım bak.

Yaygın sloganı ile: Kontrolsuz güç güç değildir.

Sesin olabildiğince kayıpsız ve tüm duyulabilir frekans spektrumunda, gerçek sesteki dinamizm/ataklıkla ve tüm ince detayları içerir tarzda nötr olarak yansıtılması esastır.

Bunda gücün rolü kuşkusuz vardır, ama düşük güçle de mükemmel ses elde eden sistemler var.

Tüm bileşenlerin kaliteli ve birbirine uyumlu olması lazım, ses kaynağından kablosuna, amfisinden hoparlör ünitesine kadar.

Bu zor bir iş ve gerçek anlamda bu konuya hakim kişi sayısı da maalesef az.

Zıplatmayı beceren çok da, gerçek "müzik" dinleten az.

Ve geçmişe ev müzik sistemleri ile yoğun uğraşmış biri olarak yine iddia ediyorum Focus'un var olan müzik sistemi mucize yaratmasa bile oldukça müzikal ya da gavurcası "audiophile" bir sese sahip.

Bu bana derin bas eksikliğini rahatlıkla affetiriyor.

Ayrıca otomobil iç mekanı stereo ses kayıt sistemine göre çok uyumsuz bir mekan ve ne yapsan uzayda sesin dağılımını gerçekçi olarak yansıtman mümkün değil.

Bu bile başlı başına bir sorun...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

elbette...bende çok uğraştım çimde yürüyen bir adamın sesini normal olarak duyanla çime basıldığında çıkan sesi duymak çok farklı optik altın uçlu kablolarmı ararsın...8 ohm hoparlörlerle 3-way bass-reflex tipi sesi dinlemek mi istersin...sacd dene bir olgu vardı mesela...süper audio compact disk o tutulması mesela..sonrasında FLAC geliştirildi...en iyi ses olarak...tabiki onları dinleyince mutlu olması insanın zorlaşıyor... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu ne yaaa,arabanızda Discomu açıyorsunuz,pub mı açıyorsunuz..Yok çimene basma sesiymişte,ohm si düşükmüşte,empedansı bozukmuşta...Kardeşim ben çoğu zaman 5 te bile açamıyorum sesi,arkadan oğlan "baaabaaaa bak tyansfoymeysımı yaptı" diye bağırıyor,eşim oğlana ayakkabı alıcaz,kaç numara alalım diye geyik yapıyor,onları duyayım dinleyeyim derken ne müzik dinliyom ne şarkı duyuyorum...Kullanmıyorum bile müzik sistemini doğru dürüst..Yok arabayı havaya zıplatacakmışta,yok baslarla derinlik alacakmışta....Arabaya müzik sistemi güzel diye mi biniyoz kardeşim..Dolmuşlardaki cızırdak hoparlörlerden arabeski dinlerken gıkınız çıkmıyor ama....Hayret bişiii.....eheheheeüüüeee.... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.