Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.5 Tdci çınlama Benzeri Ses (eksoz Genlesme Sesi?)

H. Cenk

Soru

Uzun zamandır olan bir ses.  Performansa etkisi yok, Bu sabah bakıma gittim. Servis danismanina söyledim. Tabii anlamamış kapanışta almaya gittim. Biz ses duymadık dedi. Servis teknik elemanini çağırttim. Sesi gösterdim duydu. Arabayı sabah calistirdigimda YOLCU tarafı on cami açarsam kapalı garaj içinde ve tunellerde yavaş hızlarda dışarıdan yansıyarak duyulan bir ses . Sanki bir tel boşta duruyor ve çın çın bir yere çarpıyor. Arabayı gaza basmadan bırakırsan pek duyulmuyor gaza basarsan duyuluyor. Ben sanzimandan şüpheleniyorum. Fakat usta Bunun eksoz genlesme sesi olabileceğini söyledi. Eksoz manifoldu , motor çalışınca ısınmaya başlayınca genlesip bu sesi yapabilir dedi. Sıcakken oluyor mu dedi. Vallahi dikkat etmemişim. Genelde ilk çalıştırmada ilk 3-5 dk da duyuyorum.  Şimdi kapatıyoruz, başka bir gün getirin bakalım , siz de bu arada sıcakken bakın duyuluyor mu dedi. 

Acaba 1.5 tdcı + powershift sahipleri bu şekilde bir deneyip bana bildirebilir mi bu ses onlarda da oluyor mu diye. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Ayni sesi arabayi harala gurele kullandiktan sonra stop ettikten sonra duyuyor musun? Duydugun ses bununla ayni mi?

Bu tip durumlar genelde metal kelepcelerden birinin bosta kalmasi sonucu ortaya cikabiliyor. Ornegin aks korugunun kelepcesi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Servet Ö. yazdı:

Ayni sesi arabayi harala gurele kullandiktan sonra stop ettikten sonra duyuyor musun? Duydugun ses bununla ayni mi?

Bu tip durumlar genelde metal kelepcelerden birinin bosta kalmasi sonucu ortaya cikabiliyor. Ornegin aks korugunun kelepcesi.

Hayır soğuma esnasında benzer bir ses yok.. 

Aksı söyledim. Kesin olarak kontrol ettik onlarda sorun yok dedi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
27.08.2016 - 20:44 tarihinde, H. Cenk yazdı:

Arabayı sabah calistirdigimda YOLCU tarafı on cami açarsam kapalı garaj içinde ve tunellerde yavaş hızlarda dışarıdan yansıyarak duyulan bir ses .

(kıllık yapma şansı doğdu)

Cengom al sana çözüm ... "Yolcu tarafının camını açıp tünellerde yavaş gitme!" :)

Not: Bizim ikame araçlarına baktırıyorum ... bakalım öyle bir cam açık/tünel sesi var mı?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Bekir B. yazdı:

Nerden almıştın aracı sanki bozuk araç vermişler ,artık bunu telafi için ücretsiz bakim mı boya koruma mı hatta bir yenisi ile değişim mi :):)

...dost musun? düşman mısın? sardırma Doktor'u başıma :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, H. Cenk yazdı:

Hayır soğuma esnasında benzer bir ses yok.. 

Aksı söyledim. Kesin olarak kontrol ettik onlarda sorun yok dedi. 

Camlar kapaliyken duymuyosun yani?

Benim iskembe-i kubra buraya kadar abi. Sen bence git Kaan abiye sar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Servet Ö. yazdı:

Camlar kapaliyken duymuyosun yani?

Camlar kapalıyı bırak , cam açıkken etraf serbestse de duymuyorum anca kapalı garaj gibi bir yerde duvardan yansıyınca duyuluyor. 

Tabii kışın camlar kapalıydı duymadık.  Bu akşam işten eve yarım saat kullanımdan sonra kapalı garaja gireceğim sonra tekrar çıkacağım ve sıcakta da oluyor mu bakacağım. Yani aynı duvarda deneyeceğim ki bakalım oluyor mu ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Servet Ö. yazdı:

...sarmayın adamı başıma diyorum, kime diyorum? Alooo...

1 saat önce, H. Cenk yazdı:

Yani aynı duvarda deneyeceğim ki bakalım oluyor mu ? 

...doğru yaklaşma açısını bulamazsan rezonans farkı olur, tonlama değişir ... demedi deme :smiley2k:

Not: Taner ile konuştum ... iki ayrı arabayı (bir test + bir ikame aracı) deniyor. Bana bilgi verecek ...

--30 dakika sonra eklendi--

@H. Cenk ... Taner şimdi aradı.  Başka araçlar ile denemiş "Aynı Sesi Duyamadım" der.

Seni arayacaklar, olmadı araç değiştirelim ... biz Doktor'a başka araba verelim, ses var mı? varsa nereden geliyor bir bakalım? ...diyecekler. Bilgine. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
19 saat önce, H. Cenk yazdı:

Ben de baktım, sıcakta da duyuluyor. Eve geldiğimde de vardı. Hatta duvara gerek yok. Etraf sessizse, cam açıkken açık alanda da duyuluyor. 

...artık "Algıda Seçicilik" yaşıyorsun. Normaldir.

Beynin bir kere o frekansı ön loblardan ana hafızaya aldı ve tanımladı/etiketledi. 

Söz konusu sesi nerede / ne zaman olsa anında algılarsın artık. 

Benim çocuklar ile konuştuğunda sana araba verip senin kuZu'yu alır, bakarız.

Ses arama bizim sektörün en lanet işidir ama aynı zamanda olmazsa, olmazdır ...kaçınamazsın.

(bkn.umarım çabuk buluruz, kesin saçma sapan bir yerden geliyordur.)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8/30/2016 - 13:50 tarihinde, Kaan Yagizer yazdı:

...artık "Algıda Seçicilik" yaşıyorsun. Normaldir.

Beynin bir kere o frekansı ön loblardan ana hafızaya aldı ve tanımladı/etiketledi. 

Söz konusu sesi nerede / ne zaman olsa anında algılarsın artık. 

Benim çocuklar ile konuştuğunda sana araba verip senin kuZu'yu alır, bakarız.

Ses arama bizim sektörün en lanet işidir ama aynı zamanda olmazsa, olmazdır ...kaçınamazsın.

(bkn.umarım çabuk buluruz, kesin saçma sapan bir yerden geliyordur.)

"Bu arabalar boyle" demeyen siz ve sizin gibi insanlari sorun cozmeye odakli yaklasiminizdan dolayi cok seviyorum. Keske boyle yapmayan digerleride ayni yaklasimi sergilemeye gayretli olsalar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
21 dakika önce, Servet Ö. yazdı:

"Bu arabalar boyle" demeyen siz ve sizin gibi insanlari sorun cozmeye odakli yaklasiminizdan dolayi cok seviyorum. 

...yok yahu., millet artık onu yemiyor :)  yoksa "bu modeller bööle!" diye ağzını yaya yaya cevap vermeyi bilmez miyiz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Kaan Yagizer yazdı:

...yok yahu., millet artık onu yemiyor :)  yoksa "bu modeller bööle!" diye ağzını yaya yaya cevap vermeyi bilmez miyiz?

ne dersiniz? BMW'yi ortadan ikiye böldüğünüz gibi @H. Cenk abinin kuzuyu da ameliyat eder misiniz? :smiley2k:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.