Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Termodinamik Bilmiyorsan Cırcır Olursun...

Süleyman Ünal

Önerilen Mesajlar

ANNE: Oğlum ocağın altını kıstın mı?
ÇOCUK: Hayır anne, geç kaldım yumurtanın hızlı pişmesini istiyorum.
ANNE: Çocuğum bak geçen hafta sana termodinamiğin sıfırıncı yasasını anlatmıştım. Hatırladın mı?
ÇOCUK: Evet, artık taşa oturmuyorum :)
ANNE: Peki neydi sıfırıncı yasa?
ÇOCUK: Taşa oturma cırcır olursun :)))
ANNE: :)))smile ifade simgesi 
ÇOCUK: iki maddede üçüncü bir maddeyle ısısal temastaysa aynı sıcaklıkta oluyorlardı.
ANNE: Evet, unutmamışsın. Peki su kaç derecede kaynar?
ÇOCUK: 100 derecede.
ANNE: Evet ve kaynadığı sürece 100 derecede kalmak zorundadır. Tüm maddeler hal değişimi sırasında sabit sıcaklıkta kalır. Bu nedenle tüm su buharlaşana kadar ne yaparsan yap 100 derecenin üstüne çıkamaz. Ayrıca bir maddeye verilen ısı miktarı o maddeyle arasındaki sıcaklık farkına bağlıdır. Peki bununla sıfırıncı yasayı birleştirip yumurtanın altını neden kısman gerektiğini bana açıklayabilir misin?
ÇOCUK: Hımmm...
ANNE: :)))
ÇOCUK: Ocağın suya verdiği ısı miktarı kısık yada açık olmasına bağlı olarak değişecek. Bu kaynamadan önceki zamanın kısalmasını sağlar. Ama kaynamaya başlayınca ne kadar ısı versek de 100 dereceyi geçemeyecek. Yumurtanın pişmesi de direk suyun sıcaklığına bağlıysa, ve suyun sıcaklığı kaynamaya başladıktan sonra ocağın verdiği ısıya bağlı değilse, o zaman ocağın altının su kaynamaya başladıktan sonra açık olması sadece enerji kaybı gibi görünüyor.
ANNE: Aferin sana.
ÇOCUK: Bu bilim hoşuma gitmeye başladı. Hayatın her yerinde ve öğrendiğimiz bilgiler hayatımızı kolaylaştırıyor. Derslerde öğrenirken sanki gereksiz şeylermiş gibi duruyor. Ama sanırım çok önemli. Keşke okulda da testler ve saçma sorular yerine bize böyle anlatsalar...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Süleyman, benim kafa uçmuş durumda baştan 1 cümle sondan birkaç cümle ile okudum, neyseki bildiğim yerden yazmışsın :)

Eline emeğine sağlık kardeşim, çocuklara vakit ayırabilsek de hep böyle anlatabilsek keşke.

Ama buna maalesef insan faktörü ve sistem pek izin vermiyor...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynen öyle hocam. Maalesef ilkokuldan itibaren hep ezbere ve sınav sistemlerine cevap verecek şekilde ders gösterildiğinden bilimin-sanatın ve kültürün yaşamamızdan kopuk şeyler olduğunu düşünürüz. Aslında tamda hayatın içinden çıkan ve hayata yön verecek şeyler olduğunu en başta eğitimcilerimizin içselleştirmesi gerekiyor. Tabi sizin de dediğiniz gibi maalesef yaşam ve çalışma koşulları izin verdiği ölçüde olabiliyor bu da. Ben esnafım ama öğretmen ve özellikle de fizik ya da matematik öğretmeni olmayı çok isterdim. Kendimi bu konularda geliştirmek için  uğraş verdim fakat dediğiniz gibi çalışma ve hayatın zorlukları bazı şeyleri istediğimiz düzeyde yapmamıza engel oluyor. 

Yukarıdaki yazıya gelince... kendisi bir alıntıdır. Bir yumurta satıcısı olarak :) eşimin her yumurta kaynatışında yaptığım uyarıları hatırlattı bana ve sizlerle de paylaşmak istedim.

11 dakika önce, Cem Boneval said:

Bu "Alice harikalar diyarında" kitabından bir paragraf mı?

Bir sosyal paylaşım sitesinde rastladığım eğitim dizisi minvalinde bir yazı. "sifigu fizik (Ali Çetinkaya)" adlı Facebook sayfasının paylaşımıdır. "Alice harikalar diyarında" kitabını çocukluk yıllarımda okumuştum fakat böyle bir bölümü varsa da hatırlamıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 dakika önce, Engin Uzunoğlu said:

Sofie'nin Dünyası geldi aklıma :) 

Sofie'nin Dünyası 10 yıl kadar önce "okunacaklar listemde" de vardı fakat bir türlü elime alamadım. Hatırlattığınız iyi oldu. Derhal edinip okuyacağım. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Termodinamik olması önemli değil, bilimin herhangi bir dalı şunu açıklayabilir mi lütfen;

Eczane levhaları ve sıcaklık, nem takibi

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) 20 nci maddenin yedinci fıkrasında yer alan, “kritik durumlarda uyarı verecek erken uyarı sisteminin ve geriye dönük hafıza kaydı bulunan termometrenin bulunması” yükümlülüğü Kurum tarafından reçete sayısı veya ciro kriterleri dikkate alınarak belirlenecek geçiş takvimi doğrultusunda en geç 12/4/2017 tarihine kadar yerine getirilir.

Evet 2017 nisan itibariyle eczanrlerden “kritik durumlarda uyarı verecek erken uyarı sisteminin ve geriye dönük hafıza kaydı bulunan termometrenin" bulunmasını istiyoruz da reçete sayısı ve cironun bu konuda nasıl bir kriter oluşturacağını çözemedim.

Az reçete karşılayanin ilacı az mı bozuluyor engin bilgilerinizden yardım istiyorum ey forumdaslar. :)

Böyle böyle soğuyorum memuriyetten :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Ahmet A. said:

Termodinamik olması önemli değil, bilimin herhangi bir dalı şunu açıklayabilir mi lütfen;

Eczane levhaları ve sıcaklık, nem takibi

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) 20 nci maddenin yedinci fıkrasında yer alan, “kritik durumlarda uyarı verecek erken uyarı sisteminin ve geriye dönük hafıza kaydı bulunan termometrenin bulunması” yükümlülüğü Kurum tarafından reçete sayısı veya ciro kriterleri dikkate alınarak belirlenecek geçiş takvimi doğrultusunda en geç 12/4/2017 tarihine kadar yerine getirilir.

Evet 2017 nisan itibariyle eczanrlerden “kritik durumlarda uyarı verecek erken uyarı sisteminin ve geriye dönük hafıza kaydı bulunan termometrenin" bulunmasını istiyoruz da reçete sayısı ve cironun bu konuda nasıl bir kriter oluşturacağını çözemedim.

Az reçete karşılayanin ilacı az mı bozuluyor engin bilgilerinizden yardım istiyorum ey forumdaslar. :)

Böyle böyle soğuyorum memuriyetten :)

Abi senin bu sorun karşısında bilim çevreleri çaresiz kalır, üçe beşe bölünürler. Bu yüzyılda bir çözüm bulunabileceğini düşünmüyorum :)

3 saat önce, H. Cenk said:

Termodinamik bilmeye ne gerek var. Soğuğa oturursan cırcır olabilirsin bu kadar basit :) 

Havaya attığım her taşın yere düşeceğini , yer çekimini öğrenmeden önce de biliyordum ;) 

Zaten bende bu Newton'a bi ısınamadım gitti. Benim favorim Arşimed :) "Evreka Evreka!!!!"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.