Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Gerçek Hız ile Göstergedeki Hız Arasındaki Fark

Olcay Sert

Soru

geçen gün aracın hız göstergesini gps hızı ile karşılaştıralım dedik. öncelikle yasal sınır olan 50 ye sabitledik. ve gps hızı 46 gösterdi. bu şekilde otobanda çok korna yediğimizden. diğer yasal sınır olan 90a çıktık ve gps 82km gösterdi anca 97 ile gittimizde gps 90 göstermeye başladı. bi sonraki aşamaya 120km/h e geçtik gps hızımız 109km/h idi ortalama %10 fazla gösteriyor galiba dedik. bu sefer 150km/h çıktık gps hızı 126km/h idi yok artık dememe sebep te bu oldu. bazen feribota falan yetişmek için yol uygun olunca sabitliyordum nasılsa varırım dediğim yere 2dk geç gidiyordum sebebini bulduğuma mı sevineyim yoksa yanlış göstergeyemi :/ test ederken iki telefonda gps test programı kullanıldı

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest&hl=tr

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 1

Avrupa Birliği üretim standartlarında hız göstergesinin fazla göstermesini şart koşuyor. Örneğin bu Almanya için %5.

Genel uygulamada sapma +%7-10 arasında olabiliyor, hız arttıkça farkın da artması koşulu ile. 

Yani artı yönde sapması normal. Ancak sizdeki sapma biraz aşırı.

Genelde izin verilen %10 + 4 km/h, yani 150 ile giderken 19 km daha düşük olabilir hız.

İki etken olabilir: Telefonun GPS bağlantı sorunları yaşıyorsa gerçeği yansıtmayabilir veya yol bilgisayarında lastik ebad bilgisi yanlış girilmiştir. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sports Tracker kullanıyorum bende ama çoğu zaman yanlış ölçüyor telefon bisikletle düz yolda 160 km hızı gördüğüm oldu :) dün Toroslardan indik bisikletle,lastik boyutuna göre ayarlanmış hız göstergemde 68li rakamları gördüm ama sports tracker  max speed 41 diyor.

Ek olarak Araba ile giderken GPS açıp  SnepChatde fotoğraf yada video çekip km efektine getirip anlık olarak size kilometreyi gösteriyor 110 ile giderken 107-108 gibi rakamları gösteriyordu bide snepchatle deneyin derim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

150 ile hız sabitleyicide giderken, ya da gittiğini sanırken, 143 ile radar cezası yemiş arkadaşlar var. Radar cezasının doğru hızı gösterdiği düşünülürse %4,6 civarı yapıyor.

Bence de sizdeki biraz fazla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

araç standart 205*55*16 lastik var herhangi bi değişiklik yapmadım araçta 

cevaplar ışığında iki seçenek oluşuyor, EU 120 üzeri hızlarda %10 sapmadan fazlasına izin veriyor yada telefonların GPS sinyalini tam yakalayamadığı bir yerde yaptım testi. 

@ismail orçan snapchat kullanmasamda camonroad kullanıyorum telefonu gösterye sabitleyip bide onda deniyeyim

@Mertcan Çelik hız sabitleyicisininde bi sapma payı var ama bunun çok etki edeceğini düşünmüyorum yolda eğim nerdeyse yoktu diyebilirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Olcay Sert said:

araç standart 205*55*16 lastik var herhangi bi değişiklik yapmadım araçta 

cevaplar ışığında iki seçenek oluşuyor, EU 120 üzeri hızlarda %10 sapmadan fazlasına izin veriyor yada telefonların GPS sinyalini tam yakalayamadığı bir yerde yaptım testi. 

@ismail orçan snapchat kullanmasamda camonroad kullanıyorum telefonu gösterye sabitleyip bide onda deniyeyim

@Mertcan Çelik hız sabitleyicisininde bi sapma payı var ama bunun çok etki edeceğini düşünmüyorum yolda eğim nerdeyse yoktu diyebilirim

Olcay senin lastikler 215/55/16 olmalı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

şimdi kataloğa baktım hakkaten 215 yazmışlar bu da demekki turanza ları takarken ekonomik olsun diye 205 takmış eski sahibi :/

bugun Cem hocanın lastik ve jant değişimi yazısından sonra bi kaşıntı tutmuştu biraz daha arttı sayende @Gürkan Çakıroğlu

turanza.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.