Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

focus 3,5 vites geçişi

Serkan erden

Soru

merhabalar; danışmak istediğim durum şöyle arkadaşlar: aracım 2015 1,6 benzinli manuel.    vites geçişlerinde debriyaja basıp vitese taktıktan sonra ayağımı debriyajdan çekerken luk diye bir ses geliyor. çogunlukla aracı kullanırken müzik dinlediğim için anlamıyordum ama geçenlerde radyo kapalı kullandım ve bahsettiğim durumla karşılaştım. vites geçişlerinde sorun yaşamadım,ancak tedirgin olmaktanda kendimi alamadım. sıkıntı olabilirmi acaba. aracım 4750 km.de. aracın soğuk olması ile ilgili olabilrmi. genelde ilk 15 dk ses daha bariz. sonrasında pek duyulmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 10 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

merhabalar; danışmak istediğim durum şöyle arkadaşlar: aracım 2015 1,6 benzinli manuel.    vites geçişlerinde debriyaja basıp vitese taktıktan sonra ayağımı debriyajdan çekerken luk diye bir ses geliyor. çogunlukla aracı kullanırken müzik dinlediğim için anlamıyordum ama geçenlerde radyo kapalı kullandım ve bahsettiğim durumla karşılaştım. vites geçişlerinde sorun yaşamadım,ancak tedirgin olmaktanda kendimi alamadım. sıkıntı olabilirmi acaba. aracım 4750 km.de. aracın soğuk olması ile ilgili olabilrmi. genelde ilk 15 dk ses daha bariz. sonrasında pek duyulmuyor.

Serkan Bey, aynı aracı 5 aydır kullanıyorum. İlk günlerde ben de problem var diye düşünüp 3 farklı yetkili servise götürdüm. Hepsi de normal olduğunu söyledi. Sorun yok, yani bu aracı kullanan herkes buna alışıyor :) Ayağımızı biraz yavaş kaldırınca yapmıyor zaten. Şöyle bir yorum yapılıyor: Kavrama mekanizmasında bu sesi engelleyen parça kanserojen madde içerdiği için 2011 yılından beri kullanılmıyor.

İyi günler.

Bedirhan Doğan tarafından düzenlendi
eksik kelime
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servisten gelen cevaplardan kansorejen madden yorumu en garibi oldu... 

Aynı sorun 2013 model focusumda da var. 20 binlerde daha çok hissettirmeye başlamıştı, 105 binde araç şimdi aynen ses devam.
Sivas'taki Ford'da farklı bir açıklama yaptı; Difransiyel ile bir şeyin arasında boşluk oluyormuş, zarar vermesin diye koyuyorlarmış. Boşluktan dolayı çarpma oluyormuş bu da aslında bizim için iyi bir şeymiş :)) Hııı falan diyip susmuştum. 
Her servis farklı bir yorum getiriyor, 4 750 Km'de sin takma kafana, almışsın focusunu sevmeye bak. Servislerle beraber özel servise götürmeyi unutma, çünkü servisler bilgi ve tecrübe konusunda özel servisler kadar iyi değiller. Ne kadar ironik değil mi... Hatta Özel servisin bulduğu arızayı bulamazken testte arabanı servis duvarına bile vurabilirler. :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servisten gelen cevaplardan kansorejen madden yorumu en garibi oldu... 

Aynı sorun 2013 model focusumda da var. 20 binlerde daha çok hissettirmeye başlamıştı, 105 binde araç şimdi aynen ses devam.
Sivas'taki Ford'da farklı bir açıklama yaptı; Difransiyel ile bir şeyin arasında boşluk oluyormuş, zarar vermesin diye koyuyorlarmış. Boşluktan dolayı çarpma oluyormuş bu da aslında bizim için iyi bir şeymiş :)) Hııı falan diyip susmuştum. 
Her servis farklı bir yorum getiriyor, 4 750 Km'de sin takma kafana, almışsın focusunu sevmeye bak. Servislerle beraber özel servise götürmeyi unutma, çünkü servisler bilgi ve tecrübe konusunda özel servisler kadar iyi değiller. Ne kadar ironik değil mi... Hatta Özel servisin bulduğu arızayı bulamazken testte arabanı servis duvarına bile vurabilirler. :))

Sesin birinci nedeni cift kutleli volan. Ki bundan geliyorsa ses hep gelecek merak etmeyin bu sizin daha konforlu kalkislar yapmanizi saglayan volanin sorun yaratmayacak kadar dusuk sesle gelen yan etkisi.

Ikinci nedeni ise akslar. Aks dislilerinde bosluk olabiliyor, zarar vermesin diye konulmus tadinda yalan soyleyen cakal servis elemanina selam soyleyin, arabanin bu sesten dolayi TSB si yayinlandi. Salak sacma bir macun (salak sacma dedigime bakmayin ciddi bir malzeme) surup arabayi birkac saat yerinden kipirdatmayinca o bosluk ve ses gidiyor. (Tabi bir sure sonra tekrarliyor)

Siz sevgili adminimizin dedigi gibi kafanizi takmayin ama servise gidip yap kardesim arabanin TSB geregi gerekli islemini diye tursu gibi dikilin karsisinda.

Not: Bu yazdiklarim mk3 icin gecerli, ayni TSB mk3.5 icin varmi yokmu bilmiyorum. Eger varsa cok gulerim ford boyle sapsallik yapmaz sanirim.

Not 2: Bazi durumlarda kotu veya yanlis kullanimdan ve hatta fabrikasyon hatalardan dolayi volantdada bosluk olabiliyor. Ama siz yinede TSB nizi yaptirmanizi ihmal ettirmeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
On 26.10.2015 16:18:38, Mert Kural said:

2015 1.6 Dizel aracımdan da 1. ve 2. Viteslerde gerek yükseltirken gerekse vites düşürürken zorlanıyor.

sebebi ne olabilir veya daha önce böyle sorunu olan arkadaşlar var mı.

Sorunumla ilgili bugün yetkili servise gittim. Test sürüşü esnasında aynı sorun servis elemanı kullanırken de yaşandı. Hatta ikinci vitese geçmediği için araç kısa süreli durma kıvamına geldi. Servise döndüğümüzde kısa bir işi olduğunu ve sorunun kalkacağını söylediler. yaklaşık 10 dk içinde aracım teslim edildi. Su an geçişler eskiye göre çok çok iyi. Aynı sorunu yaşayanlar varsa servise gitsinler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.