Jump to content

Furkan Çiçek

Member
 • Content Count

  231
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

124 Normal

1 Follower

About Furkan Çiçek

 • Age 31
 • Rank
  Trend

Profile Details

 • Age 31
 • Location:
  Sivas / Gebze
 • Car:
  13 Focus 1.6TDCI Style HB
 • Job:
  Yazılım
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

1,589 profile views
 1. İnşallah.. Yarını bekliyorum, ilk işim voltaj ve yönlerini ölçmek olacak. Bu arada Ford Otosanda başteknisyen bir abime durumu arz ettim, switch olabilir dedi. Sorunu tetikleyen neymiş yarın göreceğiz inşallah.
 2. Yarın voltaj metreyi alıp ölçüm yapmam gerekecek sanırım. Eğer fıskiye boştayken kutupları çeviriyor, yükte yada arka tarafa verince bozuluyorsa elektronik olabilir diye düşünüyorum. Switch te de olabilir ama arkaya verince sapıtıyorsa elektronik bir kompenent yada yazılımla alakalı olabilir mi diye düşünmüyor değilim. En kötü ihtimalle ön için voltaj yönünü tespit edip tek yönlü akış sağlayacak bir devre yapmak geliyor aklıma. Tabi bir de yarın otoelektrikçisine de bir sorayım
 3. Zengin babanın müsrif oğlu.. Çalışmayla ilgili söyleyebileceğim tek şey bu
 4. Herkese merhaba, Fiskiye motorum arızalandığı için yenisini getirttim. Az evel sağ tekeri ve çamurluğu sökerek yeni fiskiyeyi taktım, güzelce silikonla da damlama yapmayacak şekilde sağlama alıp bin bir uğraş ile tüm düzeneği topladım. Kontak kapalıyken ön cama su fışkırttım gayet güzel çalıştı, arka tarafa denedim olmadı. Kontağı açtım arka tarafa su fışkırttım çalıştı geri kesildi sonra tekrar denediğim de çalıştı, fakat bu sefer de ön tarafa da su fışkırttığımda arka tarafa fışkırtmaya başladı. Alırkende özellikle HB olarak aldım. Ayrıca bu su motoru için tekerlek ve çamurluğu sökmeden üst taraftan bidonu söküp takmanın kolay bir yolu var mı? Resmen 1 saat uğraştım, çamurluğu takarken de epey zorlandım --21 dakika sonra eklendi-- Şöyle bir geribildirimde bulunayım; Su tankı komple boşalınca sadece hava üfleyince arka ve ön motor çalışıyor. Su ekleyip ön cama tutunca yine çalışıyor ama arkaya tuttuktan sonra tek yöne dönüşüyor ve her iki durumda da arkadan su atıyo Kafayı sıyırtcak bana. Motorun içerisindeki sürücü kartında sorun olabilir mi acaba? Motor iki pinliydi anladığım kadarı ile voltaj yön değiştirince içerisindeki devre arka silecek motoruna su itiyo yada valf varsa arkaya alıyor. Tamamen bu düz mantık, birazdan eski motorun içini açıp bakayım anlamaya çalışayım --40 dakika sonra eklendi-- Son bir ekleme daha; Eski motorun içerisini açtım. Soket kısmından su almış oksitlenme ve pas yaparak kitlenmiş. İçerisinde herhangi bir kontrol devresi yok. Altı üstü bir tane motor var. Altında bir tane salyangoz fan gibi plastik var. Sağ tarafa çevirince arkaya, sol tarafa çevirince öne atıyor suyu. Yada tam tersi.. Motorun içerisinde ayrı bir devre olduğunu sanmıyorum, yani araç beyni voltajı ters çevirmiyor bana göre.. Tabi paslı motorun içine açıp da rotorun üzerine bir devre koymuşlar mı diye bakmadım. Bu durum araç beyniyle alakalı gibi geldi bana.
 5. Direksiyon kutusu, Klima kompresörü, motor takozu, 2-3 defa z rotlar, salıncaklar, elektronik aksamla alakalı parçalar ve tamirler vs. aklıma gelmeyen bir çok parça garantiden değişti benim araçta. Hatta benim aracın servis geçmişi çok renklidir. Eğer motor sistemiyle alakalı bir şey olsaydı evet garantiden faydalanamayacaktım ama bunun dışındaki herşeyi garanti karşılıyor. Yanlış bilinen şey şu, yağ bakımını serviste yaptırmazsak motor sistemi garantiden çıkıyor. Diğer yandan, koc grubuna ait yerden yakıt alıp fişi biriktirmeyince de enjektörler garantiye girmiyor. Tabi bu yazdıklarımı bir kenara koyun, Allah göstermesin motor sarsa keşke serviste yaptırsaydım diye pişmanlık yaşamak diye bir gerçekte de var.. Ama polen filtresini serviste değiştirmeden klima kompresörü değişti bende.. Benim şahsi tercihim yetkili değil etkili servis kullanmak. Her iki görüş de mantıklı ama hayret ettiğim nokta, polen filtresini klima sisteminin garantisine bağlamaları
 6. Bu gün ki bakım masrafım ; Bosh Yağ Filtresi (Tapa Hediyeli); 28,57 TL Bosh Hava Filtresi 61,27 TL Castrol Magnatec 5w-30 139,64 TL 404 Fren Balata Spreyi (2 Adet) 13 TL Toplam : 242 TL, İşçilik : 50 TL Genel Toplam: 292 TL 15 bin km'de değil 10 bin km de değişen birisi olarak; hayret ediyorum bu yukarıdaki garanti mevzusuna. 6 yılda en az 1 Turbo parası tasarruf etmişimdir. Polen filtresini karbonlu alırım 60 TL'den fazla para verdiğimi hatırlamam. 220 Bin km boyunca kaç tl tasarruf ettiğimi siz hesap edin..
 7. Az evel youtube'da video'yu izledim bende. Gün itibari ile stok turbo ile 220 Bin km'ye girmiş bulunuyorum. Hedefim 400 Bin KM yapmaktı, bu videodan sonra hedefimi yükselttim
 8. Harfi harfine bahsettiğiniz sorunu yaşadım. Sorun şu ki, ayağımı debriyajdan çekerken hafif gaz verirdim eş zamanlı. Bu ses en çok o zaman yapardı, daha sonra vites attıktan sonra yeni devirin maksimum tork üreteceği devir olabilecek şekilde her vitese göre devir atmaya başlayınca gaza basmama gerek kalmadı. Hem ses komple gitti, hem yakıt ortalamam düştü. Şimdi tek aklımda kalan çok dik rampalarda 1. vitesde yavaşça giderken birden debriyaja basınca küt diye bırakıyo motoru. Takozlar falan da yeni değişti. Tek sorunum o kaldı.
 9. İsviçrenin çakısı varsa, bizim de A101'imiz var Tamamdır abi, uygulamayı aşama aşama fotolayıp yollayacağım.
 10. Araç KM'si 216 Binde. Enjektörler gayet iyi durumda. İlk fırsatta EGR, gaz kelebeği ve DPF'e fiziksel temizlik yaptırayım. Hatta merak ediyorum bu kadar km de ne hale gelmiştir diye. Forscan ile statik rejenerasyonu yapamıyorum. Akü seviyem ve yakıt durumum ne olursa olsun 1 saat yüksek devirde tuttuktan sonra hata veriyor.
 11. İzlediğim bir kaç teknik videoda yakıt hattında ve egzoz sisteminde maksimum basınç ve sıcaklıklara bu şekilde ulaşıldığını anlatıyordu. Tabi söz konusu videolar dpf ile alakalı değildi. Çıkarımı yanlış yapmış olabilirim. Başka bir videoda bizim bu dpflerin rejenerasyon yapınca kurumu küle çevirerek dpfin içinde tuttuğunu ve egzozdan atmadığını anlatan bir dpf temizlik makinesi üreticisi vardı. Hatta Türkiye'de bazı markaların yetkili servislerine temizleme cihazlarını vermiş. Enjektörlerim sağlam olmasına rağmen sabahları çiğ mazot kokusu alıyorum. Yakın zamanda ilgili kişinin bayilerinden birisini ziyaret etmeyi planlıyorum. Bu bilgi doğrumudur Gürkan abi?
 12. Düşük vites de yüksek devir çevirerek kullanmanın çok fazla işe yarayacağını düşünmüyorum. Mesela 3. vitesde en dik rampalarda bile gaza bastıkça devir yükseltmeye devam ediyor. Ama düz yolda, 6. vitesde durum değişiyor. Yani en yüksek devirde ilerlerken biraz rampa olsun devir düşmeye başlıyor. Düz mantık düşününce, motor ve ek bileşenlerin en yoğun kullanımı bu şekilde gerçekleşiyor. Tabi benimki tam bir düz mantık, belki de yanılıyorumdur.
 13. Yapıldı tabiki. Bahsettiğim şey, öğrenilmiş değerlerin sıfırlanması değil. Enjektörler motordan çıkarılıp tezgaha bağlandı. Mekanik parça değişimi olmadan yapılan bir ayar belliki. Sökülmüşken de bakım temizlik yapıldı. Ayrıca 2 enjektörün değerleri düşüktü, düşük olanlar diğer enjektörlerle aynı değerlere getirilmiş. eğer 4 ü de yapılsaydı 800 tl verecektim.
 14. Şöyle ki 5.0 ortalamaya düşmüş. Yukarıda da belirttiğim gibi 5.4 ile 6.0 litre arasında değişir benim ortalama. 4 küsürlü yakıt ortalamasını hiç görmedim ben. Yani öyle bir yolculuk hiç yapmadım. Deneme amaçlı bir kaç kere sıfırlayıp sakin gitmiştim ilk yıllarda ama motor ömrünü düşününce uzun vadede bir daha öyle araç sürmedim. Ayrıca akü kutup başı çıkmadığı sürece sıfırlamam. Daha garip bir şey söyleyeyim, ilk mesajı yazdığım günden sonra aynı yakıt ile gidip geleceğim demiştim ya, dönüşte aracı 160 ile 200 km hız arasında kullandım. Yıldızeli Sivas arası da buna gayet müsait biliyorsun. (Sivas'a girdiğim de yavaş git birader diye uyarı yapmıştı yol bilgisayarı) Sonuç mesajı yazdığım zamandan şimdiye kadar 2. bin km den fazla yol yaptım. Serkan abiye söylediğim gibi kesinlikle enjektör sağlığı yakıt verimliliğini epey etkiliyormuş. Kaldı ki benim enjektörler sorunluyken de performansı etkilemiyordu. Menzil verisi genelde yanıltır ama, 3 çeyrek depoyla 2 kere Sivas'tan Zileye gidip geleceğimi hiç sanmazdım. Bu arada, gelip geçerken Ankaraya girmeden Total'de 1 tl daha ucuza mazot satan yerden sürekli mazot alıyorum. Oranın tam olarak olayı nedir Ankaralı abilerim?
 15. O fotoğraftaki yakıtla tekrar Zile'ye gittim ve şu anda geri Sivas'a geldim. Mehmet hocam inanması zor ama doğru gösteriyormuş. @Serkan Karakoca Yok abi kendi enjektörlerim. Herhangi mekanik bir parçasında değişen olmadı. Sadece adaptasyon yapıldı. 2 enjektör normal değer diğer ikisi de düşük ama aynı değeri vermiş. Hepsini normal olan 2 enjektörün değerlerine getirmişler. Bu arada şimdi yeni fotoğraflar atacağım. Bu aslında yakıttan ziyade enjektör sağlığının önemini belirten bir konuya dönüşecek. Şimdi arkadaşlar ekonomik kullanımdan bahsetmişler, dönüş yolunda yolda kalma riskini göze alarak (ekran adaptasyon sorunu olabilirdi zira) ulaşabileceğim ve yolun en son limitlerinde gittim. Hatta Düşük hız yakıt tasarrufu sağlar ibaresi çıkmaya başladı henüz yolun yarısındayken. Enjektörden şüphelendiğim de tam 1 yıl önce Serkan abiye mesaj atmıştım, ama pompacılar sağlam dedikleri için bakmamışlardı. Şimdi anlıyorum ki enjektörlerin sağlıklı çalışması yakıt enerji verimi açısından çok çok önemliymiş. Ekonomik kullandığımı düşünmeyin diye; Yakıt Ortalaması ; Agresif sürüşüme rağmen kalan yakıt; Bu arada, motor verimliliğini test ettim. Belki aracınızın 212 Bin km'de ki performansını merak edebilirsiniz; ne yaparsam yapayım 220 km hızı geçmiyor araç rampa aşağı. Düz yolda ise 210 a geliyor ama biraz eğim olunca 200 e geriliyor. Önceden düz yolda 230 görebiliyordum. Açıkçası bu testi yapana kadar, ya adaptasyon sorunu var ya da aracın bir şekilde beygiri düştü o yüzden az yakıyor diye düşünüyordum. Bu arada en son belki 20 bin km önce yol bilgisayarını sıfırlamışımdır, işim sebebi ile günüm şehirdışı yollarda geçiyor ve normalde şehirler arası ortalamam 5.4-6.0 lt arası değişirdi. Genel de radar bölgeleri dışında üst hızlarda kullanırdım. Benim şahsi çıkardığım ders, kara duman atma, performans sorunları olmasa dahi eğer motor rolanti devri olağan dışı dalgalanıyorsa enjektörleri baktırmakta fayda var. Tabi başka bir yerde de sorun olabilir ama, benim araç için durum böyleydi. Ay sonunda cebime kalacak 300-400 tl yakıt parasını nasıl harcasam diye düşünüyorum

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.