Jump to content

Yüksel Nogay

Member
 • Content Count

  31
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2 Poor

About Yüksel Nogay

 • Age 39
 • Rank
  Ambiante

Profile Details

 • Age 39
 • Location:
  İzmir
 • Car:
  16 focus TDCİ style
 • Job:
  Serbest
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Anladığım kadarıyla titreşim 25/30 binde başlıyor.
 2. Maalesef takoz kronik sorun özellikle 1.6 tdci de. 1.5 pek duymadım.
 3. Eger önemli buluyorsanız Viskozite indeksi en yüksek olan yağ veya yağların en başında liqui moly special tec F geliyor. Açıklamalarda 179 olduğu belirtilmiş.
 4. Liqui moly kendi sitesinde yağlarını tam sentetik ve sentetik teknolojili diye sınıflandırarak ayırmış. Yani sentetik teknolojili ayrı yağ, tam sentetik ayrı. %100 sentetik olmayanlarda konvansiyonel yağların karışımı var. O yüzden sentetik bazlı veya teknolojili diye kelime oyunları var. Miş muş değil şirketin kendi sınıflandırması. Sadece wss913 e bakarak yağ kalitesi belirlenmez. Birçok faktör kaliteyi dayanıklılığı değiştiriyor, rastgele yağ alınmamalıdır.
 5. Petrol ofisi maxima fm 5w30 ford için ürettiği Wss 913 d onaylı yağ var. Hem de tam sentetik olduğu belirtilmiş. Kullanan varmı? Yorumlayacak olan? --23 dakika sonra eklendi-- Arkadaşlar yağ alacaklar için bilgi vereyim. Fully sentetik yazanlar yine de katkiliymis. Piyasada ford spec. uygun onaylı olan bir tek motul %100 sentetik olduğu görülüyor. Motul econergi olan. Diğerleri sentetik teknolojili diye kelime oyunları var. %100 değil yani. Ortalama %30 katkı karışım bulunuyormuş. Liqui moly de öyle ama special tec f yağı forda tam uygun. (Tam sentetik değil) dpf uyumu vardır diye belirtilmiş.
 6. Evet çok mantıklı. Benimde aracım dizel focus sabah 2 derecede yaklaşık 5-6 km yapınca hemen hemen çalışma sıcaklığına ulaşıyor. Aksi halde zaten ufak veya büyük sıkıntı başlamış demektir.
 7. Arkadaşlar yeni alınan araçlardaki std. garanti kapsamındaki parça veya bölümler tam olarak hangisi?
 8. Teşekkürler ederim. Ford birçok yönden etkileyici araç. Yol tutuş kasa sağlamlığı, şıklığı sportif atik olması vs. gibi fakat, Yüzbin km. yi bulmadan çok önce başlayan sızıntılar, terletmeler vs gibi kronik sorunları giderilse ve mekanik kalitesindeki biraz daha artırılabilirse, seviyesine ulaşabilecek araç zor bulunur zaten. Baktığım incelediğim kadarıyla, kullanılan metal materyal kalitesi biraz düşük. En önemli sorun bu sanırım. Neye göre derseniz mesela Honda veya Toyota Mitsubishi ye göre. Ama Emsal bir Vw ve Opel gibi araçlardan da şuan daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
 9. Focus motor alt kısmında biraz yağ damlaları olduğunu farkettim. Azar azar eksiltiyordu. Sonra baktık ki krank bölgesinde küçük tapalardan birinin olmadığını gördük. Ya hiç takılmamış yada düzgün takılmadığından düşmüş. Araç 13 bin km civarında. Garantiden direkt gereken yapıldı ama düşündürücü maalesef. Toyota da 500 bin km. yapmış sorunsuz ve damla sızıntı yapmamış motorları düşününce insanın biraz canı sıkılmıyor değil hani.
 10. Servisin castrol edgeyi sisteminde müsade ettiğini ilk defa duydum. Gecenlerde bir yetkili servisçi fmy ve castrol mag start stop olan 913D onayini karşılayan yağı koyabiliyoruz demişti. Onlarin disinda müsade etmiyoruz dedi --27 dakika sonra eklendi-- Deniliyor ki edge/esp daha pahalı(bunları seçin demiyorum). Halbuki tam tersi bu yağlar serviste konulup fatura edilenden çok daha ucuz. Mesela ben edge yi 150 civarına almıştım, servisteki yağın litresi yanlış hatırlamıyorsam 40/50 aralığı idi.Dolayısı ile daha pahalıya geliyor. Bence yinede 913D onaylı yağ kullanılmalı. Mesela liqui moly F 5/30 forda özel üretilmiş tüm onayları olan yağ var. 5 lt 150 civari idi. O da sonucta cok daha kaliteli ve daha uygun.
 11. Evet saatteki ortalama tuketim. Tabi oradaki rakam dogru bir veriyse.
 12. Focus 3 mca 115 bg Motor çalışma sıcaklığında ve farlar vs. Kapalı iken anlık tüketim ekranda 0.4 l/h. Klima açıldığında tuketim 0.9 l/h gosteriyor. Biraz fazla gibi geldi bana. Motor marş yapılıp ilk çalışmaya başladığında klima açıldığında da tüketim 1.1/1.2 l/h değerlerine yukseliyor.
 13. Yol bilgisayarının gösterdiği değer doğruluğu konusunda düşünceniz nedir? Mesela benim 5.2 tüketim once 5 sonrada 4.9 da kaldı. Sabit. Acaba doğrumu?
 14. Liqui moly nin 5w30 special tech F adında wss913D şartname ve focus'un tüm onaylarını karşılayan bir yağı var. Ford için üretilmiş. Önümüzdeki bakıma onu kullanacağız. Motul ile beraber hatta daha da kaliteli bir yağ olduğu hakkında görüşler var. Bende buna katılıyorum. https://products.liqui-moly.com/special-tec-f-5w-30-5.html
 15. Cihazların güvenilirliği yok o yüzden aşağı yukarı basılan havayı kabulleniyoruz. 31 basılıyor sözde ama her lastikçi cihazı farkli

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.