Jump to content

Yeni Koronavirüs Hastalığı Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Sizi ve çevrenizi Koronavirüs riskinden koruyacak 14 Kural (video)

'Yola Focusla'tıkla yazmaya başla

Fotoğraf yarışması için tıklayınız (Mart 2020)

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 1
Furkan Çiçek

Vites Geçiş Sesi

Question

Merhaba arkadaşlar,

Genellikle 2. vitese geçerken küt diye bir ses duyuyorum. Aracı sıfır aldım nerdeyse ilk günden berri bu sesi duyuyorum. Araç şu anda 84 bin km'de ve diğer viteslerde de duyuyorum arada. Pilotaj ile alakalı olabilir diye düşünürken, 3. vitesde 2 bin devir civarında gazdan ayağımı çekip gaza tekrar bastığımda sert bir tepki almaya başladım araçtan. Ve bir kaç kere ses de verdi. Bu gün servis garanti kapsamında test sürüşü yaptı, testte aracı süren arkadaş 2. vitese geçince aynı sesi çıkardı fakat debriyaja alışkın olmadığı için çıktığını söyledi. Daha dikkatli vites değişince ses çıkmadı. Aynı şekilde bende de sanki arabada nitrogiliserin ve c4 bomba taşıyormuş gibi hassas bir şekilde vites değiştirince ses çıkmadı. (Sürekli öyle sürmek imkansız, seri vites atınca mutlaka o ses çıkıyor) Ama gazdan ayağımı çekip geri gaza bastığım zaman sanki arabaya arkadan dokunmuşlar gibi bir tepki hissediyorum.(Genel de 2,3,4. viteslerde) Servis hiç bir sorun olmadığını söyledi ama, beni tatmin etmedi. Bu konuda benzer problem yaşamış biri var mıdır? Aracım F3 TDCI

28 answers to this question

Recommended Posts

• 0
3 dakika önce, Mustafa Köksal yazdı:

Konuyu hortlatayım..

2012 84 binde f3 115ps sahibiyim. Ayni sesten muzdaribim. Özellikle 1. Vitesten 2. Vitese geçerken duyuyorum. Arka koltukta oturanlar bile o ses ne diyorlar.  Sizdede öyle mi bilmiyorum da benim vites geçişleri çok kaba. Yani araba surekli yığılır gibi vites geçiyor. Vites değiştirmek için debriyaja bastığımda motorda sallantı hissediyorum.

Askeri personelim. Birliğimizde 400bine dayanmış ve birsüru perdonelin kullandigi 2002 transitler var. Bunların bile pamuk gibi vites geçişi var. İsuzu dmax araclar var yemin ediyorum imreniyorum binince. Bukadarmi yumusak vites geçisi olur. 

Sesi duyarsak iyi olur, normalde vites geçişisinde ses falan çıkmaması lazım gayet yumuşak bu araçların vites geçişleri. 

• 0
7 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Sesi duyarsak iyi olur, normalde vites geçişisinde ses falan çıkmaması lazım gayet yumuşak bu araçların vites geçişleri. 

Araci 2. Vitese atip ayağı debriyajdan çekerken sanki şanzumanda dişliler arasi bosluk varmiş gibi tık diye bir ses geliyo. Dikkatli atmaya calistigimda olmuyo. Çekebilirsem çekerim varsa video eklerim 

• 0

Yeni konu açmaktansa bende burayı bir güncelleyeyim;

Vites geçişlerinde özellikle ilk 3 viteste debriyaja bastıktan sonra metal sürtme sesi geliyor araçtan. Vites değiştirmesem sadece debriyaja bile bassam hareket halindeyken bu sesi duyuyorum 2-3bin devir altında. Ses dediğim gibi sadece debriyaja basıldığında duyuluyor hareket halinde v.s yok. Aklıma baskı balata geldi ama tabi sadece tahmin daha önce başıma da gelmediği için bir tecrübem yok. Sizlerin yorumunu alıp ustaya/servise öyle gitmek istiyorum.

• 0
3 saat önce, Semih G. yazdı:

Yeni konu açmaktansa bende burayı bir güncelleyeyim;

Vites geçişlerinde özellikle ilk 3 viteste debriyaja bastıktan sonra metal sürtme sesi geliyor araçtan. Vites değiştirmesem sadece debriyaja bile bassam hareket halindeyken bu sesi duyuyorum 2-3bin devir altında. Ses dediğim gibi sadece debriyaja basıldığında duyuluyor hareket halinde v.s yok. Aklıma baskı balata geldi ama tabi sadece tahmin daha önce başıma da gelmediği için bir tecrübem yok. Sizlerin yorumunu alıp ustaya/servise öyle gitmek istiyorum.

Geçmiş olsun ses böyle mi 😞 

• 0
9 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

Sağol abi, ses bu şekilde değil daha çok 2 metalin sürtünme sesi gibi. Bir ara video çekip yükleyeceğim ses net duyulursa 

• 0
Şimdi, Semih G. yazdı:

Sağol abi, ses bu şekilde değil daha çok 2 metalin sürtünme sesi gibi. Bir ara video çekip yükleyeceğim ses net duyulursa 

bunun  bir tık ilerisi metal metale sürtme sesi sadece kalkışlarda kavrama anında geliyorsa tam ...

• 0
Bir saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

sadece kalkışlarda

Yok sadece kalkışlarda değil debriyaja bastığımda her seferinde geliyor ancak şöyle ki;

Kalkışta

1'den 2'ye geçerken debriyaja bastığımda

2'den 3'e geçerken debriyaja bastığımda var bu ses. Daha sonrasında yok ve bir süre kullandıktan sonrada olmuyor atıyorum 5dk'lık bir sürüş sonrası ses kesiliyor. 

Ekstra olarak bunla bağlantılı mı bilmiyorum ama 1. vitese geçerken bazen zorlanıyor araç 2ye veya boşa alıp tekrar değiştirmem gerekiyor 1e alabilmek için bazen.

• 0
29 dakika önce, Semih G. yazdı:

Yok sadece kalkışlarda değil debriyaja bastığımda her seferinde geliyor ancak şöyle ki;

Kalkışta

2'den 3'e geçerken debriyaja bastığımda var bu ses. Daha sonrasında yok ve bir süre kullandıktan sonrada olmuyor atıyorum 5dk'lık bir sürüş sonrası ses kesiliyor. 

Ekstra olarak bunla bağlantılı mı bilmiyorum ama 1. vitese geçerken bazen zorlanıyor araç 2ye veya boşa alıp tekrar değiştirmem gerekiyor 1e alabilmek için bazen.

sesi duyalım en güzel sonra yorumlayalım ...

• 0
46 dakika önce, Semih G. yazdı:

Kalkışta

Aracımda vitesi geçişlerinde var olan sesi anlatsam tek bir harfi değiştirmeden aynen bunları yazardım 🙂 

Aklıma çift kütleli volant sesi geliyor ama hayırlısı...

• 0
21.04.2015 - 23:28 tarihinde, Furkan Çiçek yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

Genellikle 2. vitese geçerken küt diye bir ses duyuyorum. Aracı sıfır aldım nerdeyse ilk günden berri bu sesi duyuyorum. Araç şu anda 84 bin km'de ve diğer viteslerde de duyuyorum arada. Pilotaj ile alakalı olabilir diye düşünürken, 3. vitesde 2 bin devir civarında gazdan ayağımı çekip gaza tekrar bastığımda sert bir tepki almaya başladım araçtan. Ve bir kaç kere ses de verdi. Bu gün servis garanti kapsamında test sürüşü yaptı, testte aracı süren arkadaş 2. vitese geçince aynı sesi çıkardı fakat debriyaja alışkın olmadığı için çıktığını söyledi. Daha dikkatli vites değişince ses çıkmadı. Aynı şekilde bende de sanki arabada nitrogiliserin ve c4 bomba taşıyormuş gibi hassas bir şekilde vites değiştirince ses çıkmadı. (Sürekli öyle sürmek imkansız, seri vites atınca mutlaka o ses çıkıyor) Ama gazdan ayağımı çekip geri gaza bastığım zaman sanki arabaya arkadan dokunmuşlar gibi bir tepki hissediyorum.(Genel de 2,3,4. viteslerde) Servis hiç bir sorun olmadığını söyledi ama, beni tatmin etmedi. Bu konuda benzer problem yaşamış biri var mıdır? Aracım F3 TDCI

merhaba arkadaşlar, bende 2012 model fiesta var, 10 yıldır araç bende.  vites geçişlerinde bende de ses var. ustama götürdüğümde önce debriyaj ayarında veya baskı balata problem olabileceğini söyledi, baskı balatyı değiştirdik fakat yine kesmedi. daha sonraki kontrollerde; sağ ve sol aks millerine hareketi dağıtan ıstavroz kutusundan yaptığını, seni yolda bırakacak bir arıza olmadığını, parçanın ancak hurdacılardan çıkma şanzımanların üzerinden alabileceğimi iletti.

sizce olabilir mi acaba.

• 0
05.09.2019 - 15:04 tarihinde, Serkan Karakoca yazdı:

Bu ses bende baş gösterince garantim varken direksiyon kutusunu değişmişlerdi. 90bin km civarı.  150 Bin km civarında tekrar başladı, sonra tekrar gitti.
Şu aralar(210 bin km) dik yokuşlarda özellikle geri geri aracı kaldırırken çıkıyor bu ses. Yalnız direksiyon düz geri geri araç kalkınca çok değilde, direksiyon sağa yada sola dönükken garanti yapıyor. 6 yılda 210 bin km yol yaptım focusla halen bu sesin nerden geldiğini anlayamadım 😄 

Ayrıca 2015'de açmışım bu başlığı. Bildirim gelince fark ettim. Benim problemim tamamen pilotajla alakalıymış 😄

Aptal yol bilgisayarı 1.500 Devirde vites yükselt deyince vitesi yükseltiyordum araba yığılmasın diye debriyajdan ayağımı çekerken gaza basıyordum. Tam da o arada geliyordu.

Her neyse, 2.500 e doğru vites geçmeye başlayınca gaza basmama gerek kalmayan bir devir aralığı keşfettim. Ne ses var ne birşey.

Yaklaşık 100 bin km ye yakın süredir böyle sürüyorum, hiç duymuyorum o sesi. Sadece takozlarla alakalı sorunlar oluyordu onlarıda değiştirdim. 210bin km de ne vuruntu var ne titreme. (İlk paragraftaki o saçma ses hariç)

Ayrıca, 2-3 ay sonra da yol bilgisayarı vites geçiş uyarısını da yeni sürüş tarzıma göre güncelledi.

Yıllarca yalnış sürmüşüm arabayı 😄