Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış lastiği almalı mıyım?

Guest Tolga KARACA

Önerilen Mesajlar

Benim için kar yağması demek eğlence demek :D Kar yağdığı zaman bayarm edenlerdenim ohh yanlicaz bol bol diye :D

Tolga abi o durum focustan dolayı öyle ben aracı yeni aldığımda üstünde şu anki 4 mevsim lastikler vardı. Karda eğlenmek istediğimde önler stabilken arkam aynı senin dediğin gibi kontröllü kayıyordu ve ben bu duruma sinir olmuştum kontrolsüz kaymak istiyordum çünkü :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ogüncüm ünv. de Brava'm vardı yeni çıkmıştı o zamanlar..

Karda ne eğleniyordum akıllara zarar; millet 20-30 la tırın tırın giderlerken ben cam gibi buz üzerinde 80km hızla gider 90 derecelik köşeleri 15-16metre önceden yanlayarak alırdım, döner kavşaklarda 360 çizerdim park halindeyken el freniyle çıkardım, lastiklerim P 6000 di :D

Allahım gözbebeğim gibi bakıyordum o arabaya, 4 yılın sonunda bile ilk kez görenler "hayırlı olsun kaça aldınız" derdi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben küçüklüğümden beri yağmuru, puslu havayı ve karı severim. Trabzon a gittiğimde hergün yağardı anında ormana dalardım yeşilliklerin tadını çıkarmaya ya da arabamla kıyı şeridinde gezmeye..

Karda artık sanki ilk kez araba kullanıyormuşum gibi inceden helecan yapıyorum. Babalık hormon dengesini değiştiriyor belliki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğru kardeşim.

Evlilik sorumluluk hissini güçlendiriyor ama babalık -sert bir mizacın yoksa- manevi yönünü güçlendirdiğinden eskisi gibi riskli araç kullanımı vb mantığın tarafından yasaklanıyor :D

Eskiden kapışmada yakın arkadaşımı bile ağırlık yaptığı için arabadan indirip ters şeride girmekten çekinmezken şimdi kolayca yapabileceğim makaslarda vs kalbim ağzıma geliyor.

Ama bu illa ki daha keyifsiz birşey demek değil, şimdi gerçekten çok ağır hızlarda süzülerek yol almaktan müthiş keyif alıyorum. Bu yüzden dizelden vazgeçtim belki otomatik bir araç bile alabilirim bu gidişle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla ben 41 yaşındayım ve Babayım...Ama bu yaşta olduğum için diil daima sakin ve konforlu bir hayatı sevdiğim için maceradan hep uzak durdum...Miskin olmak benim karakterimdendir çünkü...eheheheheüeee....Konforlu yaşam her zaman güzeldir,uzun ve sağlıklı yaşamanızı sağlar...Ben hayatta alacağım zevklerin hep rahat ortamlarda olmasını istemişimdir...Sadece kızlarla ince durumlarda macera aramışımdır,asansör,apartman boşluğu,bank,park,sinemada gibi ortamlarda mesela...ehehehhüeeeeeee..... :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Forumun moruğu olarak müdahale etmeliyim:

Gençlere kötü örnek oluyorsunuz! :mad:

Benim de değer verdiğim bir söz var: Usta sürücü yoktur, şanslı sürücü vardır... :)

Bütün bunları diyen ben, aracı üzerinde sürdüğüm zemin toprağa döndüğünde gaza yüklenen yine ben. Antalya'da kar yağmasını bekleyecek halim yok, mecburen ara ara eski WRC etaplarında kurt dökmeye çıkıyorum. Hoş yeni araçla siftah etmedim, daha pek bir aşk dönemindeyiz, iş evliliğe dönsün, onla da gezeceğiz oraları illaki...

Kış lastiği ile tepişmek bence daha da zevkli çünkü normal lastiklerle kontrol daha zor, araç her zaman istediğiniz gibi davranmıyor, diğer bir deyişle yaz lastiği ile karda araç sizi yönetirken, kış lastiği ile siz aracı yönetiyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kaç söz de kış lastiği üzerine...

1. Standart kara iklimi tipindeki şehirlerde yaşayan herkesin kış lastiği kullanmasını öneririm.

2. Kış lastiği alınacaksa dört tane alınmalı, sadece çeken/iten lastiklerin olması yetmez. Güvenli sürüş, viraj hakimiyeti ve frenleme için dört teker şarttır. Ben yaptım oldu diyenlere bir önceki mesajımın üçüncü satırına bakmalarını öneririm.

3. Kış lastiği için ille kar olması gerekmez, iri diş yapısı ile bunlar su boşaltma konusunda da daha iyidirler ve yağmur çamurda güvenli sürüşe katkıları olur.

4. Yakup'un daha önce yazdığı gibi 5-6 dereceden itibaren yaz lastiği sertleşerek tam verimli çalışmaz.

5. Masraf açısından da önemli bir kaybınız olmaz, yaz - kış iki et lastiğiniz olacağından her ikisi de uzun yıllar kullanılacak ve uzun ömürlü olacaktır. Tek sorun depolama, ona da uğraşan bir çözüm üretiyor.

6. Kış lastiklerini çap değiştirmeden taban genişliği 1-2 cm daha dar almak özellikle yoğun ve uzun süre kar buzda gidenler (mesela Doğu Anadolu) için avantajlıdır. Söz gelimi 215/55-16 yerine 195/60-16 gibi. Tabii kuru asfalt viraj ve frenleme performansında bir miktar azalmayı göze almak lazım.

7. T hız sınıfı kar lastiklerinde yoğun bulunur, ucuz olmasının nedenlerinden biridir, hız yapmayacağınızdan emin olmadığınız sürece tercih etmeyin.

8. Kış lastiği toprak yolda daha güvenli sürüş sağlar, aşınması göreceli yüksek olacaktır doğal olarak.

Aklıma gelenler bunlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.