Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

İstanbul'da Tüm Motor Seçeneklerinin Yakıt Testini Yapalım Mı?

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

GÜNCELDİR

Hep aklımda vardı ama pratiğe dökmek için yazmaya fırsat bulamadım.

İstanbul'da aynı karoser ve benzer donanıma sahip olan araçları farklı yakıt ve şanzıman kombinesi ile test edelim mi? 

Video'ya da çekeceğiz ve bu şekilde hem eğlenmiş oluruz hem de yeni kullanıcılara gerçek bir değer verebilmiş olacağız.

Güzergah'da  2 köprü de olacak ama muhtemelen pazar günü bunu yaparız ve trafik olabilecek sahil yollarında da gideriz diye düşündüm hem daha gerçekçi olur hem de pazar günü çok aşırı trafik olmaz.

Eğer test yapabilirsek;

Herkesin full depo gelmesini rica etmek zorunda olacağım ve hep beraber buluşup tekrar tek bir istasyona gidip aynı anda full'leyip ardından teste başlayacağız. Test sonunda ise bitireceğimiz yerde tekrar depoları aynı şekilde fulleyeceğiz ve bu şekilde tüketimi hesaplayacağız çünkü biz yol bilgisayarlarına güvenmiyoruz :P Hem de bu şekilde aracınızın doğru mu göstermiş olduğunu görecek olacaksınız (katılanlar tabi)

Ayrıca test esnasında harcanan tüm yakıt masraflarını sitemiz karşılayacak yani sizlerin tıkladığı reklamlar ve sponsorlarımız.

Kriterler:

1-) Ağırlığının ve sürtünmesinin aynı olması için aynı karoser olması gerekiyor yani 4k veya 5k (Buna talepkarların çoğunluğu ve uygunluğu gösterecek yani isteyenler sürekli yazsın ki seçebilelim)

2-) Yukarıya ek olarak donanım ve jantların benzer olması gerekiyor ayrıca lastik türleri de (artık herkes kışlıktan kurtulmuştur diye düşünerek). Yani standart trend-x style veya titanium (veya standart yerine yine 16'' jantlı) olsun. Hatta hepsi aynı donanım olursa şahane olur yine buna talepkarların araçlarına bakılarak ayarlanacak. 

3-) Araçta ekstra yük olmayacak zaruri haller dışında ek yolcu alınmayacak. Benzer donanımlar kullanılarak gidilecek yani klima ve cam konumları aynı olacak.Sis farları kullanılmayacak gibi gibi.

Gerekli Araçlar:

- 1.0 Eb 125 ps 6 ileri Manuel

- 1.6 Atm 125 ps 5 ileri Manuel

- 1.6 Atm 125 ps 6 ileri Powershift

- 1.6 Eb 182 ps 6 ileri Manuel (bulunamaz ise de test yapılır)

- 1.6 Tdci 115 ps 6 ileri Manuel

- 1.5 tdci 120 ps 6 ileri Powershift

(Not: 95 ps dizel'e gerek yok çünkü hem çok tercih edilmiyor hemde şehiriçi diğeri ile benzer)

Not: Ben depomu tam doldurmuyorum ama size katılmak isterim ve video çekimleri için size yardımcı olabilirim diyenler olursa onlar da katılabilir 1 araca kadar onun da yakıtı karşılanacaktır hem de video için diğer arabalarda ağırlık yapmamış olurum ben :P diğer arkadaşlar da bizimle eğlenmek için masrafını kendi verecek :kıhkıh: Tabi ki diğer marka model araçlı kişiler de katılabilir :)

Ayrıca buluşma öncesinde veya tahmini zaman ile sonrasında buluşma yapıp oturabiliriz de :)

Tam ne zaman olur diye soracak olursanız yine talepkarların uygun zamanları değerlendirilecek aşağıdaki tarihleri mesajlarınıza motor,karoser ve donanım ile birlikte yazarsanız tamamdır ayarlarız :) Bu seçimlerde eğer hepsinde ortak nokta bulunmaz ise öncelikli ortak noktayı zaman ve karoser de aramaya çalışacağız, donanımlara takılmayacağız.

14 Haziran

21 Haziran

28 Haziran

5 Temmuz

12 Temmuz

Şimdiden katılımcılar için teşekkür ederiz.

Bu güzergah örnektir, fikirlere açığız tabiki :yeah:

Aeev53n.png

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düşünce güzel ama sonuç gerçeği yansıtmayabilir, sürücülerinde aynı olması gerekiyor :D

O zaman daha kötü çünkü aynı şartı asla yakalayamayız. 

Peşpeşe gidilecek ve sürüş tarzı anlatılacak. Ozan her zaman şu söz geçerli, daha iyisini yapana kadar en iyisi bu :) :zha:

En iyi biz biliriz :D:zha:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel olur... Ama Ozam bey'in de dediği gibi sürücülerin aynı olması şart... yoksa objektif bir karşılaştırma olmaz... bence bunu farklı marka/model araçlar ile denemek gerek :)) imkanı olan varsa süper olur gerçekten...

Berk hocam altındaki cevabı da okuyun isterseniz.

Aynı sürücü ile aynı şartlarda sürmek sizce olabilecek birşey mi ? Parkur da dönmüyoruz trafikte gidiyoruz. 

yoksa aynı şart altında direktif verilerek arka arkaya gitmek mi?

Bu kadar emin konuşanlara hayranım ne diyim buyrun daha akılcı çözümü olan varsa açık yazsın öyle yapalım :) Ki zaten 2. cümleniz de söylediklerinize ters birşey o olmaz ise o da olmaz çünkü ayrıca not kısımlarında her aracın katılabilirliğini yazmıştım isteyen gelir.

Bence biraz düşünce ile herşey çözülür yukardaki sorunsal

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Berk hocam altındaki cevabı da okuyun isterseniz.

Aynı sürücü ile aynı şartlarda sürmek sizce olabilecek birşey mi ? Parkur da dönmüyoruz trafikte gidiyoruz. 

yoksa aynı şart altında direktif verilerek arka arkaya gitmek mi?

Bu kadar emin konuşanlara hayranım ne diyim buyrun daha akılcı çözümü olan varsa açık yazsın öyle yapalım :) Ki zaten 2. cümleniz de söylediklerinize ters birşey o olmaz ise o da olmaz çünkü ayrıca not kısımlarında her aracın katılabilirliğini yazmıştım isteyen gelir.

Bence biraz düşünce ile herşey çözülür yukardaki sorunsal

Bu işi profesyonelce yapmak istiyorsan sürücü aynı olmalı... Ya da komut vererek herkes peş peşe gitmeli... Zor iş yani... ya da güzergah kısa tutulmalı ve sürücü aynı olmalı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu işi profesyonelce yapmak istiyorsan sürücü aynı olmalı... Ya da komut vererek herkes peş peşe gitmeli... Zor iş yani... ya da güzergah kısa tutulmalı ve sürücü aynı olmalı...

Ya da kelimesinden sonrası yapılacağını açıkladım zaten, zor mor. Kolay olanı siz yapın hocam bizde teşekkür edelim.

Şuan en mantıklı ve işe yarayan plan bu. Hangi araba en az yakacak testi değil bu yani ekonominin dibine vurmak gibi hedef yok. Bu iş sonucunda para kazanmayacağız yani profesyonelliğin zirvesine hiç gerek yok. Sizin güvendiğiniz kimi testlerden daha güvenilir ve objektif olduğundan da emin olabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Küçük bir tavsiye: Trafiğin çok yoğun olduğu, özellikle trafik ışıklarının olduğu bölümlerde yapılırsa, atıyorum öndeki araç yeşilde geçti arkadaki kırmızıya takıldı, arkadaki ışıkta bekleyecek, ya da öndekiler onu bekleyecek, arkadaki farkı kapatmak için fazla basacak vs. gibi durumlar yaşanmaması için sakin dağ yolları tercih edilebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onlar tabi ki düşünülen şeyler arasında fakat çözülmeyecek şeyler değil. Teşekkürler.

Ayrıca bu olayın yapılması için malum gönüllü eğlenceli insanlar lazım. Olmazsa, olamayacak.

İstanbulda iş yok, ankara olsa şimdiye toplardık :D

1.6 atm manuel ve 1.6 eb dışında hazır sayılır zaten :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba forma yeni katilan birisi olarak bence mantikli ve guzel. Sonucda tam denk gelmesede bazi olasiliklardan dolayi en fazla araclarda 1 lt yakit farki ortaya cikar ki o da normal sonuclari degistirmeZ. Guzergah bencede DEGISTIRILEBILIR. Ben forma yeniyim ama uzun zamandir takip ediyordm. Bendede 2005 focus 1 hatcbeak BENZINLI lpg hic TAKILMAMIS yeni 70,000 km olan aracim var. Hem tanismak adina hem denemek adina katilmayi isterdim dogrusu. (Tabi sececeginiz tarihde onemli) tabi denenen araclarda benim aracim yok o ayri;)) buda beni sanirim sponsor disina iterdi;););) neyse bunlari yazdim; aslina bakarsaniz mantikli bir sey oldugunu dusundugumden basarili bi dusunce faaliyete gecerse cok daha basarili olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.