Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

İlk 5000 Kilometre Ve Focus Dizelin Katı-Sıvı Gaz Hali

Fatih H.

Önerilen Mesajlar

Çok Değerli Focusseverler!

Uzun bir araştırma neticesinde aldığımız 2013 model (Ararlık ayı) titanyum+smart+nav donanımına sahip sedan beyaz aracımızın ilk beş bin kilometresini tamamladık. Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki bu arabayı alma aşamasında bu forumdan çok yararlandım. Emeği geçen ve değerli katkılarıyla bu forumu zenginleştiren herkese çok teşekkür ederim. Burada tereciye tere satmak niyetinde değilim. Onun için biraz farklı bir üslupla focus'la olan bağımızı ve izlenimlerimizi aktarmaya çalışacağız.

FOCUS'UN  KATI HALİ: her ne kadar yeni kasası çıkmış olsa da- ki ben şu anda kullandığımı daha çok beğeniyorum- yeni alacaklar için izlenimlerimizi paylaşmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Bir aracı diğer araçlarla kıyaslamanın doğru sonuçlar vermeyeceği kanaatindeyim. Çünkü her araba belirli bir standardın ve zevkin ürünüdür. Bir arabayı sever, beğenir ve alırsınız. Aldıktan sonra başka arabalarla kıyaslamak bana her zaman saçma gelmiştir. O nedenle araca ait yorumlarımı yazarken başka arabaları referans almadım.

1- Sedan kasa oldukça dikkat çekici. Ben buradayım ve güzelim diyor. Yolda size takılan gözler bunun ispatı...

2- İç mekan konusunda çok sorun yaşamadım.   Dar olduğunu düşünmüyorum.

3- Kokpit oldukça başarılı, Far düğmeleri inip binerken dizinize takılmasa harika olabilirdi.

4- Direksiyon simidinin tasarımında eleştirdiğim şey; telefon ve radyo kumandalarının sabit olmaması. Bazen sürüş sırasında eliniz kumandaları yakalayamıyor. Parmaklarınızın mutasyona uğraması işten değil... :wacko: Tepkiler ise çok güzel.

5- Sony ses sistemi ve snyc 10 üzerinden 8 puan alır.  Yüksek desibelde özellikle iç aynanın müziğin ritmine katılması  aynadaki görüntüye değişik bir hava katıyor. 

6- Navigasyon ve geri görüş kamerası çok başarılı.

7- Otomatik park mükemmel.  Tanıtım yaptığım herkes çok beğendi.

8- Kolçak berbat. kolunuzu koymak için bir hayli çaba sarf etmeniz gerek. sakın taktırmak için uğraşmayın.

9- Özellikle kolçak altındaki dandik plastik en ufak bir tırnak darbesini meteor düşmüş gibi gösterebiliyor. :blink:

10- İlk başta ön konsol ve kapılardan gelen gıcırtı sesleri size -acaba bu nedir kardeşim? Vidaları sıkmayı mı unuttular dediriyor.

11- Bagaj hacmi yeterli sıkıntı yok.

12- Yol tutuş denilen kavramı anlamak isteyenler mutlaka denesin.

13 Romatizması olanlar mutlaka otomatik vites alsınlar. Şehir içinde vites değiştirme dizinizde ağrı yapabilir. :)

14-Uzun yolda inanılmaz keyifli yolculuklar sizi bekliyor. Yolcuların ifadesiyle -yer uçağı- gibi. :claps:

15- ön ve arka camlar arasındaki renk farkı aracı önden başka arkadan başka gösteriyor. İki araba almış gibi oluyorsunuz... :)

16- Her iki gösterge ekranının geniş olması harika.

17- Focus çiçeğinin sürüş  performansınızı ölçüp puan vermesi çok hoş. :claps:

17- Dizel motora alışıp hakkını vererek kullandığınızda  dikiz aynanızda bir sürü araba görüyorsunuz. :kıhkıh:

FOCUS'UN SIVI HALİ: Yakıt tüketimi konusunda oldukça iyi. Özellikle hız sabitleme yapılabilen sürüşlerde mükemmel performans sunuyor. Şu anda genel ortalama 6.4 Tam depo dolum yaptığınızda içeriye gelen ses, sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Müthiş bir şelale sesi... :)

FOCUS'UN GAZ HALİ: Focus oldukça havalı bir araba.  Konforlu ve burada saymaya gerek olmayan bir çok güzel özelliği var. Her bindiğinizde size sürprizler yapıyor. Özellikle benim gibi heçbek arabadan focusa geçmeyi düşünenler alışmakta biraz zorluk çekebilir. 

EKSİKLER: Otomatik vites. Dokunmatik ekran ve forumda belirtilen diğer hususlar.

Hepinize kazasız belasız sürüşler dilerim. umarım faydalı olmuştur.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 ve 8in nedeni yanlış pozisyonda oturuyor olmanız...

Bu konuda haklı olabilirsiniz; ama kolçak sizi rahat ettirmek yerine kendi rahatına bakmayı tercih ediyor gibi.

Fatih H. tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben bu dizel arabalara alışamadım :)

biladerin dizellerini hep sürdüm. focus 3 ün dizelini ilk test ettim sonra bilader aldı yine sürdüm..

en son dün havaalanına bırakmak için sürdüm yine aynı his. nedir derseniz. gaza biraz abanmayınca gitmiyor bu dizel arabalar. :D

aracınızdan memnun olmanıza sevindik. iyi günlerde kazasız belasız kullanın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda haklı olabilirsiniz; ama kolçak sizi rahat ettirmek yerine kendi rahatına bakmayı tercih ediyor gibi.

ben gayet memnunum kolçaktan, titanium alma etkenlerimden biridir zaten. sadece eni dar diyebilirim yolcuyla birlikte kullanınca sıkışıyor biraz ki buda C sınıfı için tamamen normal.

dizin far kumandasına çarpması eskiden beri yazılıyor, nasıl olduğuna anlam veremiyordum, ta ki bişeyleri söküp takmak için koltuğu öne çektiğimde inmeye kalktığım güne kadar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gaza biraz abanmayınca gitmiyor bu dizel arabalar.

Evet dizel arabalar biraz farklı alışkanlıklar geliştirmenizi gerektiriyor.  Ama gazdan ayağınızı çektiğiniz halde gitmesi, özellikle yokuş aşağı giderken şuursuzca hızlanmaması güzel. Bu gaza abanma konusu bazen can sıkıcı olabiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracınızın benzinli olması ve gaz açıklığının farklı olması nedeniyle gaza çok basmayınca gitmiyormuş gibi geliyordur.

Benim kullanım tarzım ise sadece gaza dokunuyorum. araç devrine bulunca hızlanmayı vites arttırarak yapıyorum. seyir devrim 1500-2000 d/d vites arttırma devrim 2400-2500 d/d. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim focusta tek şikayetim parkeli bir yola girdiğinizde kokpitten vs den gelen ince ince çıtırtı pıtırtı sesleridir.Müziğin sesini biraz açınca dikiz aynasının oradaki kısımdan da sesler geliyor.Ayrıca  focusların hala  yalıtım sorunu mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.