Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2014 Merida Crossway 100 Bisiklet Almayı Düşünüyorum.

H. Cenk

Önerilen Mesajlar

Ben de bir bisiklet bakınmaya başladım kan verdikten sonra doktorun en az 20 kilo vermen lazım demesiyle. Hazır işsizken, her uykum kaçtığında canım sıkıldığında binebileceğim bir bisiklet bakınıyorum. 4 ay sonra askere gideceğim için çok para gömmek istemiyorum açıkçası da ciddi canım sıkıldığı ve kondisyon peşinde olduğum için 600-700'e kadar çıkasım var.

Neredeyse hep site içinde kullanacağım, çoğunlukla yollar asfalt, aşınmış kaldırımlar, yürüyüş yolları ve maceracı ruhum tembelliğimi yendiği zamanlarda toprak hatta kar içinde bile süresim olabileceğinden dağ bisikleti düşünüyorum.

ilk araştırmalarımda karşıma şu çıktı: http://www.performansbisiklet.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=422

Ankara'daki bayi, haftaya gidip detaylı incelemeyi planlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mertcan boy kaç? Boy uzunsa 29er dağ bisikleti (29 jant ) daha iyi olur.. 

BÜtçe düşükse 21 vites tourney , V fren yeter. 

Hatta temiz 2. el bile alınabilir. 

Alınca muhakkak bir program yap. İlk hafta her gün sabah akşam 15 dk günde ve her gün 5 dk artırma ile vs gibi fazla zorlamadan 2-3 haftadan sonra daha uzun 1-2 saatlik antrenmanlar ve arada muhakkak bir gün antrenmansız rejenerasyon. Ayrıca ilk başladığında yüksek kadans yani ön vites orta dişlide arka vites ortadan daha büyük olan 1.-2. dişlilerde böylece dizin fazla zorlanmaz . Dakikdada en az 80 pedal çevirme ile başlamalısın. Bu durumda deli gibi çırpınıyor görünürsün ama fazla hızlı gitmiyor olursun ama en ğalıklı yöntemdir. Yoksa dizin mahvolur. 1 ay sonra falan kondisyon kazandığında 2 günde bir uzun antrenmana döndüğünde bile ilk 10 dakika aynı şekilde düşük vites yüksek kadans yapıp diz eklem sıvısını ısıtıp sonra yükllenmek daha doğru olur..  

edit: %10 indirim standart gibi. 2014 ve 2013ler çok dah makul olur. 

H. Cenk Köse tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.75 civarıdır diye tahmin ediyorum, tam bilmiyorum da öğrenir yazarım pazartesiye abi. 

İlk hafta çok düzenli olmaz da sonrası için program yapmaya çalışırım belirttiğin gibi abi, teşekkürler önerilerin için :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mertcan boy kaç? Boy uzunsa 29er dağ bisikleti (29 jant ) daha iyi olur..

BÜtçe düşükse 21 vites tourney , V fren yeter.

Hatta temiz 2. el bile alınabilir.

Alınca muhakkak bir program yap. İlk hafta her gün sabah akşam 15 dk günde ve her gün 5 dk artırma ile vs gibi fazla zorlamadan 2-3 haftadan sonra daha uzun 1-2 saatlik antrenmanlar ve arada muhakkak bir gün antrenmansız rejenerasyon. Ayrıca ilk başladığında yüksek kadans yani ön vites orta dişlide arka vites ortadan daha büyük olan 1.-2. dişlilerde böylece dizin fazla zorlanmaz . Dakikdada en az 80 pedal çevirme ile başlamalısın. Bu durumda deli gibi çırpınıyor görünürsün ama fazla hızlı gitmiyor olursun ama en ğalıklı yöntemdir. Yoksa dizin mahvolur. 1 ay sonra falan kondisyon kazandığında 2 günde bir uzun antrenmana döndüğünde bile ilk 10 dakika aynı şekilde düşük vites yüksek kadans yapıp diz eklem sıvısını ısıtıp sonra yükllenmek daha doğru olur..

edit: %10 indirim standart gibi. 2014 ve 2013ler çok dah makul olur.

Ben de hevesliydim bir anda bisikletten sogudum :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de hevesliydim bir anda bisikletten sogudum

bende de 1,5 yıldır bi heves var ama bir türlü icraate dönmüyor...Balıkesirde günde 5-6 km yapacağım. Hep arabayla git gel.soğuk dizelle dolanıyorum :) benim hevesim katlanır bisikletlere... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dağda ve sahilde sürecekseniz güzel bisiklet ben oğluma bianchı speed 6000 aldım disk frenli oğlum dağda inerken ve geri geri kayarken frenlerinin çok iyi tuttuğunu söylüyor.

V fren de çok güzel tutar merak etmeyin. Şöyle bir örnek vereyim. Diyelim en iyisinden hidrolik disk freniniz var, bir tane de en kötüsünden V freniniz var. Siz Vfrenle tekerleklere 10 birim fren kuvveti uygulayabilirsiniz Disk ile 20 ...Arada büyük fark var değil mi ..Evet var ama  bu fark bir işe yaramaz çünkü zaten 8-9 birim kuvvet uygulamada tekerlek kilitlenir. O kadar yüksek güce ihtiyacınız yok yani.. 

Hidrolik diskin avantajları farklıdır. Birincisi yağmur , çamur , sulukar vs de daha iyi tutar çünkü disk ortada olduğundan kolay ıslanmaz, çamurlanmaz. Oysa Vfrenli modelde jant daha az su, çamurda bile hemen ıslandığından fren tutmaz (Yağmur çamurda kullanmayacaksan V fren yeter) İkinci avantajı da soğumadır. İLk frende 2.de 3. de Vfren de iyidir ama mesela 10 kmlik hızlı virajlı  bir inişte sık fren yaptığında V frende jant ve balata ısınır ve bu ısıyı atamaz . Dolayısıyla fren şişer ve tutmaz. Disk daha iyi ventile olduğundan ısıya daha dayanıklı olduğundan bu konuda avantajlıdır. 

Günümüzde ben dahil hidrolik disk kullanıcılarının heralde %99unun aslında diske ihtiyacı yok . Yani yağmur çamur sulukarda kullanmayacaksan, yarış amaçlı yüksek hızlı bol virajlı iniş yapmayacaksan sana hidrolik disk lazım değil.. 

Ben de hevesliydim bir anda bisikletten sogudum :)

Soğuma , bir başlayan bir daha kolay kolay bırakamaz. Mertcan bir nevi antrenman amaçlı yapacağı için yazdım onları. Recreational amaçlı canın nasıl istiyorsa öyle gez :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hidroliğin sıkımı çok rahat. V'ler zamanla yoruyor birde özel eldivenler şart. Çocukken birşey bilmeden binmişiz o kadar.

Her ne kadar avrupadaki insanlar günlük kıyafetlerle kullanıyor olsa da (gerçi bisikletle güzel görünmeye çalışan Cycle Chic hareketi de var) biz bisiklet kullanan herkese kask, eldiven, gözlük , pedli tayt ve özel bisiklet kıyafetleri öneriyoruz. 

Kask konusu çok tartışmalı sürücülerin kasksız bisikletlileri daha çok dikkate aldığı ve onlara yaklaşmadığı görülüyor ama kasklıları daha çok taciz ediyorlar. 

Kasklar çok hafif ama terletebiliyorlar . Ben altına bir bandana takıyorum teri emsin diye. Türk bisiklet çevrelerinde kask takmayan ayıplanıyor.  

Eldiven olmazsa olmaz. Jel dolgulu kışın tam yazın açık olmalı. Taviz yok. 

Gözlük en olmazlardan gözü hem güneş hem rüzgardan korumak için. 

Pedli tayt totoyu acıdan kurtarmak için şart. Yine de 2. gün ağrısı kaçınılmaz :) 

Özel bisiklet formaları yazın şart. Bunlar teri hemen buharlaştırarak hastalanmanıza engel oluyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu lastikler ile hafifde olsa dağ taşda zorlanırsınız, jantlarda hasar alır, disk frenler inişler ve dağ inişlerinde eller frende olunca çok ısınıyor, ısıyı atamıyorlar sonrada ses yapmaya başlıyor, balatalardan duman çıktığı da görülmüştür. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cenk abi katlanır bisikletler için yorumun nedir? Kullanışlı mıdırlar?

Onlar kullanışlılık için yaratılmış zaten. Saklama ve taşıma kolay diye. Bagajında katlanır bisikletle gezip canı çektiği yerde bisiklete binen birini tanıyorum. 

Ama ben yol yol yol yol bisikleti diyorum. 

Specialized secteur almayı istiyorum. Bakalım kısmetse artık..

specialized-secteur-sport-x3-2014-road-b

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onlar kullanışlılık için yaratılmış zaten. Saklama ve taşıma kolay diye. Bagajında katlanır bisikletle gezip canı çektiği yerde bisiklete binen birini tanıyorum.

Ama ben yol yol yol yol bisikleti diyorum.

Specialized secteur almayı istiyorum. Bakalım kısmetse artık..

specialized-secteur-sport-x3-2014-road-b

Ben daha çok şehir içinde kullanıcam.. Altınoluk tarafına gitriğimde de yanımda kolayca taşıyabilmek istiyorum.. Aslında bagajda da sürekli taşınabilir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Soğuma , bir başlayan bir daha kolay kolay bırakamaz. Mertcan bir nevi antrenman amaçlı yapacağı için yazdım onları. Recreational amaçlı canın nasıl istiyorsa öyle gez :)

Abi espri yapmistim.. Yoksa sogumam yani sikinti yok.. Yeni eve tasininca Dikmen Vadisi beni bekler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

ABD / Vashon Adası'ndaki bu ağacın çok ilginç bir yolcusu var.Bir bisiklet.

1 Dünya Savaşı sırasında (1914) bir çocuk bisikletini bu ağaca zincirliyor ama savaş nedeniyle taşınmaları gerekiyor. Geçen 96 senede bu bisiklet, ağaç ile bir bütün oluyor.

10989231_10205955111775721_4610939124117
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.