Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 2 Sis Xenon Uygulaması™

Emre V.

Önerilen Mesajlar

Ellerinize sağlık kardeşim çok güzel olmuş.

Benim hep garibime gitmiştir. gündüzleri sisleri ve kısaları açıp dolananlar. Gece uzaktan müthis duruyor xenon o ayrı :zha:

Onur ; sürücü kurslarında sabahları dahi farlarınızı açınız diyor :D

Diğer bana stem eden arkadaşlarım , abilerim ...

bu bir zevk meselesidir ... kimse kimseye sen neden xenon takıyorsun diyemez , ki bana şuana kadar diyen olmadı.Bu konuyu açarkende bu tür tepkilerin geleceğini biliyordum...

Ben buraya konu açarken zararlımı değilmi diye açmadım , bilgi amaçlı ilerde sizede lazım olur diye , fikir açısından koydum :zha:

Bolu'da yaşıyorum benim xenonlarımın ışığının bu forumdan gözünü alan varsa hemen çıkarabilirim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Farların gündüz açılmasına karşı değilim,genelde ben de açarım,benim lafım çok işe yararmış gibi merceksiz xenon takıp kısa farlarla beraber sisleri de yakanlara.Sadece görüntüsü güzel oluyor diye karşıdan gelen insanlara saygısızlık etmek normal bir insanın yapacağı birşey değil.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onur ; sürücü kurslarında sabahları dahi farlarınızı açınız diyor :D

Diğer bana stem eden arkadaşlarım , abilerim ...

bu bir zevk meselesidir ... kimse kimseye sen neden xenon takıyorsun diyemez , ki bana şuana kadar diyen olmadı.Bu konuyu açarkende bu tür tepkilerin geleceğini biliyordum...

Ben buraya konu açarken zararlımı değilmi diye açmadım , bilgi amaçlı ilerde sizede lazım olur diye , fikir açısından koydum :D

Bolu'da yaşıyorum benim xenonlarımın ışığının bu forumdan gözünü alan varsa hemen çıkarabilirim :yeah:

Emre, ilk olarak herkes neden xenon takıyorsun diyebilir çünkü merceksiz ve far yıkama sistemi olmayan araçlarda xenon far trafik kurallarına aykırıdır!

Yağışlı bir havada sen kendi önünü göremeyeceğin için trafikteki diğer araçlara tehlike oluşturursun.

ikincisi ben boludayım kimseye zararım yok diyorsun, sen boludasın ancak altındaki aracın yarın nerede olacağı belli değil.

Bunu her platformda söylüyoruz, herşeyi geçtim gündüz vakti xenon takılmış sis lambaları ile seyahat etmek sadece önündekine ve karşıdan gelene sıkıntı yaratmaktır, başka bir işe yaramaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

abi o zaman şöyle bi açıklama yapayım :D

Bunu bi kaç başlık altındada yazmıştım benim babam haftada 20km bile gitmeyen birisi.Sadece haftada 1 kez ablama yeğenimi görmeye gider oda geliş gidiş 10km :D gündüz hayatta parkları dahi açmaz.

Bana gelirsek öğrenciyim para dururmuma bağlıdır 30 liralık mazot atarım , koyduğum gün en fazla 20-25km şehir içinde çok yavaş seyir halinde gezerim ki , tek caddemiz var ve tek yöndür yani karşıdan gelen sadece yaya olabilir.

İl dışına seyahate çıkmayız , ama yalan söylemekte istemiyorum 1-2 ay sonra 1 günlüğüne istanbul'a gideceğiz o gün belki gözünü alan sürücü olabilir.

Kısacası arabamızı sadece ben kullanıyorum ve genelde park halinde bırakıp cafeye falan giderim

Bu kadar tepki alacağımı bilseydim hiç açmazdım :D

EmreVarna tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aga far dediğin 69 chevrolette de var benim farım ondan farksız yani xenon değil :)

Gri renge de amele rengi diyorlarya :)

Onur onlar senin arabayı kıskanıyorlar.Buldular cillop gibi arabayı ileride alırsak şurasıda kötü deriz diye...Mesela Gri(Gümüş Gri) benim arabada en sevdiğim renktir...Bi de açık mavi..Bu renkler arabayı açan renkler..Mesela senin araban siyah olsa ohooo işimiz iş....Yok şurası çizildi..Yok burasına bişey oldu maşallah her şeyi gösteriyor koyu renkler... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Helal be Hasan son zamanlarda gri hakkında duyduğum en iyi söz

Onur onlar senin arabayı kıskanıyorlar.Buldular cillop gibi arabayı ileride alırsak şurasıda kötü deriz diye...Mesela Gri(Gümüş Gri) benim arabada en sevdiğim renktir...Bi de açık mavi..Bu renkler arabayı açan renkler..Mesela senin araban siyah olsa ohooo işimiz iş....Yok şurası çizildi..Yok burasına bişey oldu maşallah her şeyi gösteriyor koyu renkler... :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Sisler çok güzel olmuş.Güle güle kullanın.Bende aracımın sislerine xenon bağlamayı düşünüyorum.İnternetten alıp kendim bağlamayı düşünüyorum.Ancak nasıl bağlayacağımı tam bilmiyoum.Birkeç defa arkadaşlarımı bağlarken görmüştüm ama çok dikkat etmemiştim.Emre Bey bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.Nasıl bağlayabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mustafa bey inanın çok kolay bende babamı zor ikna etmiştim :)

uzun sürer falan demişti sen takmazsan ben takarım dediğimde peki dedi :D yaklaşık 40-45 dk sürdü

Normal ampul bağlar gibi , fakat ön farları sökmeniz şart bunu biliniz :D Söküp çıkarmanıza gerek yok akünü olduğu yere doğru koyverirsiniz

balastları farların arkasına clips ile sabitlerseniz sorun olmaz kesinlikle tavsiye ediyorum ama nacizhane tavsiyem ve önerim lütfen yağmurlu havada ve zifiri karanlık yolda açmayın göz alıyor.Şehir içi kullanın bence o zaman çok etkilemiyor.

1 kez karanlık yolda denedim sadece sis ile 70-80kmh ile gidebiliyorsunuz çok rahat

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Emre, ilk olarak herkes neden xenon takıyorsun diyebilir çünkü merceksiz ve far yıkama sistemi olmayan araçlarda xenon far trafik kurallarına aykırıdır!

Yağışlı bir havada sen kendi önünü göremeyeceğin için trafikteki diğer araçlara tehlike oluşturursun.

ikincisi ben boludayım kimseye zararım yok diyorsun, sen boludasın ancak altındaki aracın yarın nerede olacağı belli değil.

Bunu her platformda söylüyoruz, herşeyi geçtim gündüz vakti xenon takılmış sis lambaları ile seyahat etmek sadece önündekine ve karşıdan gelene sıkıntı yaratmaktır, başka bir işe yaramaz.

Ben bu fikre hep karşıyım.Ben bu aracımdada önceki aracımdada daima merceksiz xenon far kullanıyorum.Şimdi şöyle söylemek gerekirse farınız ister xenon ister mercekli xenon ister klasik sarı ışık olsun kişi kullanmayı bilmedikten sonra bunların hepsiyele karşısındakine zulüm verir.

Ben 3 senedir hatta bu 4. senem daha ilk ay (öğrenene kadar)hariç o kadar uzun yol yaptım kimseden uyarı şeklinde sellektör yemedim.

Xenon far ı takan ve takacak tüm arkadaşlara tek önerim xenonda olsa normalde olsa kısa far sadece az önümüzü görmek içindir.

Adam takıyor xenonu güzel gösteriyor diye kaldırıyor far ayarını sonra bide utanmadan uzun farı kullanmaya gerek kalmıyor diye seviniyor(var böyle düşünen tanıdklarım).Benim gibi sonradan xenon takıp usturubuyla kullanan arkadaşlarıda diğer şöför arkadaşların gözünde yerin dibine sokuyor trafik magandaları.

Önceki aracımla bizzat arkadaşımın arabasını alıp test etmiştik uzun yolda göz alma durumunu ve şu kanıya vardık.Düzgün ayarlanmış bir merceksiz xenon farın düzgün ayarlanmış bir normal farla arasında göz alma durumunda hiç bir farklılık yoktur.

Size bir örnekle bu konuyu sonlandırayım

Aracımı aldıktan 1 hafta sonra servisede sorarak (garantide sıkıntı çıkmaması için) xenon farlarımı taktırdım.Sonrasında far ayarını yaptırmak için arkadaşıma uğradım(çoğu insan farını xenon yaptıktan sonra ayarlatmaz) arkadaşım bana yok bilader bozulmamıştır ayar desede ben bak dedim ve baktığında gördü ki evet ayarda sorun yoktu ama yükseklikte bariz bir fark vardı.Farların ayarını araç içindeki ayardan değil farın üstündeki ayardan düşürdük.Şimdi duruma ve aracın yük durumuna göre arada bi düşürtüp yükseltiyorum ayar düğmesinden.

Sonuç olarak bilinçli bir kullanıcı ne kullanırsa kullansın kimsenin gözünü rahatsız etmez.

ferhat tezcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende trafikte merceksiz farına xenon takanlara karşıyım Ferhat, ayarla bu iş halledilecek olsa firmalar boşu boşuna mercek üretmezlerdi değil mi?

Xenon kullanmayı çok isteyen kişi alır orijinal mercekli farını takar ne istiyorsa gezer.

Ayrıca diyelim ki kimsenin gözünü almıyor, mercekli farın senin önünü aydınlatması ile normal far içindeki xenon'un önünü aydınlatması bir olacak mı? Hayır. Çünkü ışık dağılacak ve senin önüne düşen ışık miktarı azalacak.işte asıl bu yüzden mercek kullanılıyor ki ışık kullanıcının önüne doğru şekilde düşsün sürücü önünü daha iyi görsün.

Sislere xenon takmak zaten başlı başına görgüsüzlük, ona denecek bir şey yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende trafikte merceksiz farına xenon takanlara karşıyım Ferhat, ayarla bu iş halledilecek olsa firmalar boşu boşuna mercek üretmezlerdi değil mi?

Xenon kullanmayı çok isteyen kişi alır orijinal mercekli farını takar ne istiyorsa gezer.

Sislere xenon takmak zaten başlı başına görgüsüzlük, ona denecek bir şey yok.

Mesele ayarlarla halledilir tabiki.Ama firmalar aptal değilki xenon far için aynı maliyetteki bir farda 10 kat para kazanmak varken ne diye kullanıcıya düzgün ayarlanmış merceksiz far yapmasın.Sana şunuda hatırlatırım ki xenon lar ilk çıktığında neredeyse hiç birinde mercek yoktu.Şu an aklıma gelen mesela renault lagunada fabrika çıkışlı merceksiz xenon far mevcuttu hatta farın yanında eşşek kadar xenon light yazısı vardı.

Ben aracımı alırken xenon far ı sordum ve aldığım cevap şuydu mercekli xenon sadece titanium un x paketinde var dediler.Yani sonuç olarak sen sadece xenon far istiyorsun diye senden 13 milyar daha para istiyor.Hatta sedece xenon istersen takarız ama 4 milyar fark alırız diyorlar.Peki şunu düşündünmü.Maliyeti aynı olan bir far için niçin benden bu kadar para istiyor farkını vereyim tak diyorum onada nerdeyse x paketsiz titanium parası istiyor.Takan adama yada titanium x paket alan adama lafım yok parası var alıyor helal olsun ona ama benim o parayı verecek durumum yok.Bu durumda madem bana bu farı tek olarak uygun fiyata takmıyorsun bende araç sahibi olarak bildiğimi okurum(kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde)

Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O kısmı otosan'ın öküzlüğü ona yapacak birşey yok maalesef.

Ama yukarıda da açıkladığım gibi karşıdan geleni rahatsız etmesen bile (ki %90'ı ediyor) sen önünü merceklide olacağından daha az görürsün merceksiz xenonların ile ki bu nedenle şuanda hepsi mercekle uyguluyor xenon farları.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada sis farlarına xenon ulgulamasınada karşı değilim sebebine gelince

Sislere xenon genelde tavsiye edilmiyor ama insan izmirde arabasında kaç kez sis farına ihtiyaç duyuyor.

Benim fikrim sis farlarında xenon benim yaptığım gibi akşam üstü leri yada kapalı havalarda yada uzun seyahatlerde(gece hariç)Çok daha rahat farkedilmeyi sağlıyor.Bir nevi gündüz farı mantığıyla kullanıldığında Orjinal halinden daha fazla işe yarıyor xenon sis farı.

Ben yaptın tavsiye ederim önceki focus 2 aracımdada aynı mantıkla kullanıyordum hatta bir polis gece yaktığını görürsem yazarım cezayı demişti yağmurlu bir gündüz vakti bende göremezsin çünki gece yakmam demiştim.

Sonuç olarak yine bütün mesele kullanım ile ilgili siz sis farını gündüz farı mantığıyla kullanır ve gece halt varmış gibi açmazsanız sis farında xenon daha iyi bile olur.Dedimya izmirde bir aracın kaç kez sis farına ihtiyacı olur.Zaten çok lazım olan bişey olsa her araçta normal far gibi mecburi olur.

Benim kullandığım mantıkla kulanınca sizede mantıklı gelmiyormu??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.